Gönderen Konu: ANA ARI ÜRETİMİNDE KUTU YADA RUŞETİN ÖNEMİ  (Okunma sayısı 9958 defa)

erkanduzce

• Ziyaretçi
ANA ARI ÜRETİMİNDE KUTU YADA RUŞETİN ÖNEMİ
« : 09 Nisan 2013, 22:27:43 »
ALİ BEY
 ana arı üretiminde küçük köpük kutular yada ruşet kaliteyi etkilermi
bu konuda biraz bilgiye ihtiyaç var...  tşk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: ANA ARI ÜRETİMİNDE KUTU YADA RUŞETİN ÖNEMİ
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2013, 07:56:13 »
ALİ BEY
 ana arı üretiminde küçük köpük kutular yada ruşet kaliteyi etkilermi
bu konuda biraz bilgiye ihtiyaç var...  tşk

Erkan bu işler sallamakla olmuyor.Bir kaç gün içinde bir televizyonda aynı konu işlenmiş efendim kutuda ana arı üretilirse kalitesiz olurmuş yeni akım ruşette ana arı üretimi.

Ülke genelimize bakın kovanda ana arı üretmiyormuyuz ;D

Oğula dayalı bir ana arı üreteme şeklimiz var. Bırakın Ruşeti, kovanda ana arı üretiyoruz. Bunu nasıl yapıyoru diyenler oğul sistemiyle arı çogaltılıp arıcılık yapan kişilerin ana arıları ne kadar kaliteliki 10-15 çıta olamıyor. Bu sisteme göre en kaliteli ana arılar üretilmeli değilmi. Yazacak bir şey bulamıyorum, birşeyleri konuşanlar akıl verenler bunu ıspat etmeli. Vatandaş oturmuş kamera karşısına, efendim bana göre kutudaki ana arı kalitesiz olur diyor, delilin nedir sadece tahmin...

Aşagıya ekleyeceğim videolar Avusturyada bir arıcılık araştırma merkezi, belki başka isimde olabilir ama ben böyle toparladım.

Kutuda ana arı kalitesiz olur diyenler buradaki ana arı üretimini ve bir kepçe arıyla üretilip 4 kat olan kolonilere bir bakıversin, bu işler sallamakla olmuyor. Arıcılıktaki sorunlarımız bana göre başka yerde aranıyor, bu denli büyük bir gen kaynağı ülkede arı ıslahımız yok. Siz söyle düşünün dağ erigini çogaltarak bunu ıslah etme şansınız yok, dağ eriğine can eriği aşılarsanız ne olur bir düşünün.

Buyurun burası bir arıcılık araştırma istasyonu, her kovandan alına bal tartılıp istatistiklere işleniyor. Yani yoz veya piç arı üretmiyorlar, yıllarca selekte edilmiş arıların hala istatistikleri tutulmaya devam ediliyor. Arılı çıtalar ilk okul çocuklarının elinde 8)

[/b]
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

erkanduzce

• Ziyaretçi
Ynt: ANA ARI ÜRETİMİNDE KUTU YADA RUŞETİN ÖNEMİ
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2013, 20:32:22 »
görüntüler çok güzel
bu arada kafese doğmuş (kız ana) çiftleşmemiş ana yı nasıl kabul ettirdiğinide görmüş oldum
  olay tamamen ana arı kutusu yada ruşet demek değilmiş
baştan sonra incelik gösterilen bir iş yapıyor bu insanlar

tşk