Gönderen Konu: Ocak ayı nasıl geçiyor ?  (Okunma sayısı 8418 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Ocak ayı nasıl geçiyor ?
« : 19 Ocak 2010, 13:00:44 »
Değerli arı dostları,
Ocak ayında yaşadığınız,güncel haberleri burada paylaşırsanız sevinirim,çünkü
ister yurt dışından gelen haberler olsun ister Türkiyeden,mevsim gereği illerimizde
neler yapılıyor uygulamalar nasıl yapılıyor,hep birlikte paylaşmış oluruz bilgi ediniriz.

Bizlerin buradaki durumunu şöyle anlatayım,kar yağdı bildiğiniz gibi hava sıcakılığı dün +10 C° dereceydi bugün yine soğudu +2 C°derece,arılarım halen salkımdalar,kovan altından yeterince temiz hava alıyorlar,böylelikle rutubet olmaması gerekli ve olmuyor.
Önümüzdeki günler bal stoklarını kontrol etme amaçlı kovanları arka kısımlarından hafif kaldırarak
tartıyorum,bal stoğu zayıf koloniler hafif olduğundan hemen belli oluyorlar,bal stoğu iyi olanlar da
hemen belli oluyorlar,tahminen hava şartları uygun olursa Şubat ayının ortasında yavru bakımı başlayabilir,yavru bakımı başladığında bal stokları hızlı bir şekilde tüketilmeye başlar,kontroller
bu dönemde çok önemlidir,çünkü arılar kışın değil,yavru bakımı hızlandığı zamanlar besinleri yok ise
aç kalırlar bu dönemde bizde Mart ve Nisan aylarıdır.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: Ocak ayı nasıl geçiyor ?
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2010, 19:54:23 »
Ocak ayı sonu bizde karla tanıştık -10 derece yi gördük geceleri,gündüzde +4 dereceydi.Ocak başlarında hava çok iyi gitti kimi arılarım yavruya geçmişti bir tanesinde 4 çerçeveye yakın yavru vardı.Ozaman bal durumu iyidi şimdi kar yağdı ve ocak ayı bitiyor.Biraz korkmaya başladım yiyecekleri biter diye umarım bitmez.Bu havalarda kontrol da olmaz kar kovanların boyunda.

mustafa17

• Acemi Üye
  • *
  • Denizci
« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2010, 21:48:26 »
 Ocak ayı sonu Çanakkale'de güzel kış yaşıyor.Arılarımda kışın tadını çıkarıyordur sanırım.Ocak ayı başında yaptığım kontrolde bal stokları güzeldi,yavruda başlamamıştı.Kovan altlıklarım açık olduğu için nem sorunum olmuyor zaten.Bu kar ve buzlanmanın bölgemiz için çok zamanında olduğunu söyleyebilirim.Bu aynı zamanda güzel ve zamanında bir baharı müjdeliyor inşallah.SAYGILARIMLA.
GÜVEN bir ömürde KAZANILIR;bir günde KAYBEDİLİR.

polis mustafa

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2010, 21:15:19 »
ABİ KIŞ AYINDA KOVANLARINIZIN ALTLIKLARININ AÇIK OLDUĞUNU SÖYLEMİŞSİNİZ YAZ KIŞ AÇIKMI BIRAKIYORSUNUZ YOKSA SADECE KIŞINMI. SONBAHARDA YAĞMACILIK OLAYLARINA KARŞI NASIL DAVRANIYORSUNUZ. BİRDE ABİ KOVANLARINIZIN ALTLIKLARINI YAKIN ÇEKİMDE YAYINLAYABİLİRMİSİNİZ. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.EN KULLANIŞLI ŞEKİLDE KOVANLARIMI DEĞİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. YAZILARINIZDA KOVANLARINIZIN NEM OLAYLARININ OLMADIĞINI YAZMIŞSINIZ İLGİMİ ÇEKTİ. ABİ BİRDE KOVANLARINIZIN POLEN TUZAĞI MEVCUTMU?

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2010, 10:46:58 »
Mustafa bey yukarda görünen kovan resimlerinde altları açık değil onların kovan içinde hava sirkule
etmesi için kovan girişlerini tamamen açıyorum ve girişlerini 6 mm veya 7 mm yükseklikte ama tam genişlikte bırakıyorum kışın,katlı kovanlarımda altları açık,kovan girişleri 7 mm yükseklikte ve 8 cm genişlikte onuda fare girmesin diye öyle bırakıyorum.
Yazın çekmeceyi tamamen çıkarıyorum,kışında çekmeceyi ters çevirerek arkadan kovan girişi sanki tamamen açıkmış gibi açık kalıyor,bloğumda resimlere bakarsanız orada detaylı görünüyor.
Yağmacılık baharda ve sonbaharda olduğundan kovan girişlerini dar tutulmasını tavsiye ederim,koloni çok kuvvetli yağmalanma olmaz diye birşey yok en kuvvetli koloniye bile iki veya üç koloni saldırdığında
büyük kayıplar olabiliyor,onun için nektar azaldığında kovan girişlerini daraltmayı unutmayınız,birde
koloni bakımlarında bal mum gibi kırıntılara dikkat ediniz,bakımlarda yapacağınız işlemleri önceden planlayıp koloni bakımını mümkünse çok çabuk bitirmek çok avantajlı.
Katlı kovanlarımın altı açık olduğundan nem problemim olmadı,hatta kovanların birine baktığımda
nem filan görmedim,yoksa naylonun altı damla damla su birikintisi olurdu ama baktığımda çok kuruydu.
Kovanlarımda polen tuzağı yok ama yapılıyor bloğların birinde görmüştüm yurt dışından birinde.

Kovanların nem olmaması için kışın alttan yeterince hava girmesi şart,bazı bloğlarda okuyorum
kovanların kapak kısmına hava açıyorlar bu yanlış,arının üstü sıcak olması gerek yoksa alttan gelen
hava yukardan çıkar ceyran yapar bu da arılar için hiç iyi değil onun için üstleri kapalı altları
açık olabilir,denemek isteyenler bir kovan ile deneyebilir ama unutmamak gereken ise kış arılarının miktarı ve bal stoklarının yeterince miktarda olması şart.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim,selamlar.