Gönderen Konu: Arıcılık Yapmak İstiyorum'da Nasıl?  (Okunma sayısı 17417 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Arıcılık Yapmak İstiyorum'da Nasıl?
« : 06 Şubat 2012, 12:36:30 »
Arıcılık diğer hobiler gibi degil.

Birisinin balık merakı olsa, evdekiler hariç kimseyi rahatsız etmeden bu isteğinizi gerçekleştirmek kolay.

Kuş merakınız var, gene bir şekilde kısa yoldan hal yolu bulunur.

Evde yılan bile besleseniz kimse anlamaz ;D

Adam yıllarca apartmanın tepesinde inek beslemiş, kimsenin ruhu duymuyor.

Hobi işi, arıcılık olunca, bu iş evin içinde olmuyor ve bazı kişiler zaten arı ismini duydumu bir hoş oluyorlar.
Dün bir mail aldım, bu kişi arıcılık yapmak istiyormuş, bunu nasıl yapacam diye bana soruyor.
Ben kendisine gerekli cevabı verdim. Bakalım başarabilecekmi?

Ali Abi Merhaba,

Arıcılık ile ilgili araştırma yaparken senin sitene rast geldim ve bir süredir takip ediyorum. Ellerine sağlık ne yapıyorsan. Paylaştığın bilginin de kıymeti çok büyük. Sana teknik soru sormayacağım. Bu arıcılık işini yapan herkes kovanını kendi bahçesine, arazisine mi koyuyor Allah aşkına? 2 kovanla bu işe başlamak istiyorum. İş demek içimdeki hevese uygun düşmedi. Yapmaktan zevk alacağımı düşündüğüm bu faaliyete diyelim. Derdim kovanlarımı koyacağım bir yer.

Sırf bu yüzden İzmir'in Kavacık köyünde küçük bir yer baktım. Çok güzel yerler, çam ağaçları, çiçekleri bol. Sıkıntı hem pahalı hem de bağ yapan çok.

Sana bir sormak istedim. Ben şimdi kalksam devletin arazisine, dağa kovanlarımı koysam, onu gören alıp oradan götürebilir.

Sen çok kişi gördün, tanıdın bu işte. Ne yapabilirim, naçizane tavsiyen ne olur?

Selamlar,

Bülent Kamalı
İzmir

Mail aynı benim geçmişimde ve şimdiki halimi anlatıyor aslında. Bende kendime ait olmayan yerlerde arıcılık yapmaya çalışan birisiyim. Allah bize öyle bir gayret vermişki, geçmişte bazı işleri dönerci dükkanına bile taşımıştık. Çaresizlik içinde çareler aramak, bu arayışlarımız en sonunda bazı konularda bitti, arılık işinde göçebeliğe devam :(

Siz böyle bir durumda olsaydınız ne yapardınız sizin fikirlerinizi merak ediyorum. Daha sonra ben gönderdiğim mailin cevabını aynen paylaşacağım.

« Son Düzenleme: 06 Şubat 2012, 13:24:36 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
Ynt: Arıcılık Yapmak İstiyorum'da Nasıl?
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2012, 17:26:38 »
İki kovanla arıcılığa başlayacak kişi, ilk etapta mümkünse bir arıcıya yamanacak. Yer ve tecrübesizlik problemini önemli ölçüde çözer. Zaten zaman içinde birçok soru kendiliğinden cevabını bulacaktır. Tecrübeli arıcı tanıdığı yok ise, bölgesindeki arıcılar ile tanışsın. Ben şahsen olsam hiç tereddütsüz yanıma alırdım. Ali Bey in körükçüleri gibi mesela :) Benim de arılarım kışlık zamanda başkalarının arazisinde. Allah onlardan razı olsun. Tabiiki balıda yalnız yememek lazım.Yıllardır böyle. Yazın kendi köyüme konuyorum.
hayreddin bayraktar

Arif Açık

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2014, 23:32:57 »
Sn. forum üyesi abilerim bende arıcılığa yeni merak salmış henüz amatör bile olmayan bir kardeşinizim. Memur olarak şark görevimi yapmak üzere Sivas Suşehri'ne atandım. Oradaki boş zamanlarımı değerlendirmek için bir arayışa girdim ve arıcılıkta karar kıldım. Şu an planlama bile yapacak bilgi ve beceride değilim. Düşüncem 3-5 kovanla bu işe başlamak. Umarım çıraklık yapabileceğim bir usta ile karşılaşırım. Yardımlarınızı bekliyorum. Herkese teşekkür ederim. İyi günler diliyorum.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2014, 12:47:05 »

Sn. forum üyesi abilerim bende arıcılığa yeni merak salmış henüz amatör bile olmayan bir kardeşinizim. Memur olarak şark görevimi yapmak üzere Sivas Suşehri'ne atandım. Oradaki boş zamanlarımı değerlendirmek için bir arayışa girdim ve arıcılıkta karar kıldım. Şu an planlama bile yapacak bilgi ve beceride değilim. Düşüncem 3-5 kovanla bu işe başlamak. Umarım çıraklık yapabileceğim bir usta ile karşılaşırım. Yardımlarınızı bekliyorum. Herkese teşekkür ederim. İyi günler diliyorum.

Arif bey öncelikle aramıza hoş geldiniz.Yeni görev yeriniz hayırlı olsun.Usta bir arıcı bulamasanız forumdan yararlana bilirisin ben sadece msn den arıcı arkadaşlarla görüşerek başlamıştım

Arif Açık

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Haziran 2014, 21:23:46 »
Emrah bey ilginiz için teşekkür ederim. Tavsiyelerinize uyacağım.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 11 Haziran 2014, 08:49:37 »
Hangi iş olursa olsun kişi önce ben bu işi yaparım diyecek sonra yoluna devam etmeli. Arıcılık bilmeyene oldukça karmaşık gelebilir. Nasıl bizim düzenli bir hayatımız varsa, kovan içinde düzenli bir hayat vardır. Gerçi insanlar arıcılığa başladıklarında genelde düzenli bir hayatları kalmaz onuda belirteyim...
Boş vakit ve izinlerimi arıların başında geçiren biri olarak söylüyorum bunu.

Hobi arıcılığı nedir nasıl yapılır bende tam anlamış değilim.  Hobi severek yapılan iş ve karşılık beklenmemeli deniliyor, yani yeşillik olsun,  biz arıdan karşılık beklemeyeceksek niye bunlarla uğraşıyoruz.

Efendim ben hobi olarak arıcılık yapacağım 3 kovan bana yeter diyenlerin, nasılsa 3 taneye bakıyoruz 5 tane olsun, beşe bakan ona da bakar, 10 tane arıya da aynı nakliye veriliyor, 50 tanesini de aynı araç taşır derken, bir kaç yıl sonrası, kendinizi arı deryasının içinde buluyorsunuz...

İzmir'de bir arkadaşım var baharda abi kovanlarıma bakamıyorum bana 10 tane yeter diyordu, arılarıda benim arımdan...
25 Kovan arı sattı bana bir şey kalmadı diyordu 7 kovanı kalmıştı, aradan 3 ay geçti gene diyor ki oğul geldi böldüm gene arılık doldu....

Arıcılıkğa mutlaka bir arıcının yanında yardımcılık yaparak başlanmalı, yapılanları videodan seyretmek ile canlı seyretmek arasında acayip fark vardır...
Mutlaka haftalık kontrol yapılmalı ve koloniye müdahale edilmeli. Kovan aldınız, bir şey anlamadıktan sonra etrafında dönmenin hiç bir anlamı yok.
Arıcılık ile ilgili geçmiş yıllara oranla acayip bilgi birikimlerimiz oldu ve onları video resim ve yazılara döke biliyoruz. Bu arıcılık birikimlerinden faydalananlar olacaktır...

Arıcılık arıları yönetme sanatıdır ve sonu yoktur...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk