Gönderen Konu: İlginç Arıcılık Soruları...  (Okunma sayısı 3399 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
İlginç Arıcılık Soruları...
« : 04 Aralık 2014, 15:56:54 »

alibey iyi günleriniz olsun bir vidyonuzu izledim saldırgan arı ve  sakin arı arasındaki fark benimde bir kovan arım var bu sene başladım arıcılığıa benim arılarımda böyle saldırgan hic bir şey yapamıyorum elbisenin dışından bile vuruyorlar çoğu zaman elim yüzüm şişiyor ana arıyı değişsem sizinkilerin cinsi karniyol sanırım bu anadan alsam benimkilerde böyle sakin olur mu ancak benim erkek arılarla çiftleşip yumurta atarsa kırma mı olur yani biraz daha sakin ama tam istediğim gibi olmayan bu soru kafamı kurcalıyor lütfen bana yardım edin cok zamanınızı almadan biraz bigi verebilirseniz sevinirim bir kovan arıyıda heba etmek istemiyorum yoksa eşleşmiş ana satılıyormu böyle bir şey mi alsam birde bu cins sivasın soğuk iklimine uygun mudur bi fikir verebilirseniz cok sevinirim cevabınızı merakla bekliyorum saygılar...

Mail adresime gelen sorulardan birisi...
Yazan kişinin adını yayınlamıyorum....

Arıcılar hem bilmiyor hemde çok şey biliyorlar.,

Arıcı hazır ana arı aldığında bu ana arı ölene kadar bir daha çiftleşemez.

Hazır ana arı denilince kim ne anlıyor bilmiyorum.Hazır ana arı kovana kabul ettirildikten 3-4 gün sonra yumurtaya başlar. Aldığınız hazır ana arı sizin arılığınızda çiftleşmeye çıkmaz, çıkarsa bu hazır ana arı değildir...

Ana arı ,doğduktan 7-8 gün sonra olgunlaşır ve çiftleşme uçuşuna çıkar, sperm kesesini doldurana kadar 8 ile 20 erkek arı ile çiftleşir ve ömür boyu sperm kesesindeki spermi kullanır. Sperm kesesindeki sperm biterse ana arı sürekli erkek yavru yapar.

Bu tür sorular soran arıcılarla çalışmak bana göre çok zor...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk