Gönderen Konu: YALANCI ANAYA KAÇMIŞ KOLONİ  (Okunma sayısı 13092 defa)

birol.şenol

• Acemi Üye
  • *
YALANCI ANAYA KAÇMIŞ KOLONİ
« : 09 Haziran 2012, 23:13:39 »
merhaba abilerim yalancı anaya kaçmış koloninin yalancı ana seçilmiş işçi arısını nasıl yok ederiz

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: YALANCI ANAYA KAÇMIŞ KOLONİ
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2012, 09:21:49 »

merhaba abilerim yalancı anaya kaçmış koloninin yalancı ana seçilmiş işçi arısını nasıl yok ederiz

Birol nasılsa akşam Mehmet Yüksel'den, dün akşam MSNde tarifi aldın, ben ne diyeyim sana :)

Yalancıya kaçmış kolonide bir tek yalancı ana arı yoktur, bir sürü işçi arı ana arı kokusu olmadığı için yumurtaya başlamıştır. İşçi arılarda sonuçta dişi ve ana arı olduğunda onların yumurta atmasına kokusu nedeniyle engel oluyor.

Ben bu tür işlerde yaptığım işi yazayım.
Yalancıya kaçmış koloni bölme, yada ana arı kutusuna, başka kovandan hem arılı, hemde yavrulu çıta veriyorum.  Diyelim ki yalancıya kaçan arı 4 çıta, ben bunların ortasına arılı ve açık kapalı yavru veriyorum. İçerideki düzen bu şekilde bozuluyor.

Arıyı uzaga götürüp silkelediğinizde yalancıya kaçmış, kolonideki acemi arılarda silkelen dikleri yerde kalırlar.
Benim başka denediğim bir sistem var, filimin yarısı çekildi diğer yarısını çekmek için ruşete bakmam lazım, yalancıya kaçmış bir ruşet arıyı kapı önüne silkeledik, birde ölecek olan Muğla arılarından birisini içerine saldık, hepsi ruşete girmişti ne oldu bilmiyorum, bu gün bakıp, filimin son parçasını da alayım bari.

Efraim abinin kullandığı bir teknik vardı, kendisi yalancıya kaçmış koloniye başka kovanın iki çıta arısıyla anasını direk veriyordu, forumda bunu yazmıştı.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mustafa temiz

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2012, 11:09:55 »
Ali abi, içerideki düzeni bozduktan sonra  ne oluyor, arılar ana memesi mi yapıyor, yoksa yeni ana verince ananın kabulü mü kolaylaşıyor?

birol.şenol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2012, 12:44:21 »
abi aklımıza geldiğinde değil başımıza geldiğinde soruyoruz akşam konuyu açtım ama pazar yada pazartesi yapmam gerekiyordu onun için dediğin gibi yumurta kapıya gelmişti transferden çıkacak analar var dı onları başka bölme yapmadan değerlendirmek için teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #4 : 10 Haziran 2012, 12:53:18 »
Birol kardeş selamlar,
Her yiğidin bir yoğurt yiğişi vardır derler ya,her arıcının yalancıya kaçan koloniyi kurtarma
önlemleride ayrı oluyor.
Kolonide ana arı kaybı olunca ve geride kalan yaşlı Larvalara aşırı şekilde arı sütü veriliyor
çünkü ana arının beslenmesinde kullanılan arı sütü fazlasıyla bulunmakta ve arı sütünü verecekleri
ana arı olmadığından yaşlı Larvalara arı sütü fazlasıyla veriliyor,aşırı arı sütü ile beslenen yaşlı  Larvalar da ana arı kokusu olmadığından yumurtalıkları gelişiyor ve ana arının yerine yumurta atmaya başlıyorlar aynı zamanda
kuyruk kısmı şişdiğinden uçma yeteneklerini ağır oldukları için kaybediyorlar.
Yalancıya kaçmış kolonide işci arı yumurta atmaya başladığında kuyruk kısmı normal ana arı kadar uzun
olmadığı için petek gözünün iç kısmına birden fazla onlarca yumurta yapıştırır ve görüntü hemen
işci arının ana arı görevini üstlendiğini görebiliriz.
Çare olarak şöyle yapılmalı,
Yalancıya kaçmış bir koloniye kovan girişine iyice duman verilir ve kovan ağzı kapatılır,
kovan yerinden alınır ve uzak bir yere yani en az 20 metre uzaklığa götürülür,
orada beyaz bir örtünün üzerine açılmış çuvalda olabilir,bütün çerçevelerdeki arılar silkelenir,
kovan içinde ve çerçevelerde bir tane bile işci arı kalmıyacak şekilde devam edilir,
koloninin eski yerine boş kovanı tekrar koyarsın içinede sadece ballı polenli bir çerçeve ve gerisini
bir kaç adet boş çerçeve koyabilirsin,eski Larvalı çerçeveleri sakınlıkla kovana koymamak gerekiyor,
anası iyi olan bir kovandan günlük yumurtalı Larvalı bir adet çerçeve alarak ballı polenli çerçevenin
yanına koyarsın,kovanlarına geri uçan işci arılar çerçevede bulunan Larvalardan hemen ana arı memesi
yapmaya başlayacaklardır.
Geride kalan ve uçamayan yalancı işci arılarda beyaz örtünün üzerinde kalacaklardır ve
uçamadıkları içinde yalancıya kaçmış işci arıları görme imkanın olacaktır,bazı arıcılar
uzağa silkelense bile geri kovana dönmeleri imkansız olsun diye beyaz örtünün üzerinde
kalan uçamayan işci arıları imha ediyorlar yani garantiye alıyorlar.
Ben şahsen yalancıya kaçmış bölmeleri veya zayıf kolonileri kurtarması benim için değermi diye
düşünüyorum çünkü bölmelerin hepsi yalancıya kaçmıyor bu yüzden yalancıya kaçan koloniye duman veriyorum midelerini bal ile doldursunlar diye ve uzak bir yere arıları silkeliyorum,kovanın yerinide boş bırakıyorum
aynı gün arılar başka kovanlara dağılıyor ve midelerinde bal olduğu için de komşu kovanlara
hemen kabul ediliyorlar.
Yeni bölme oluşturmak bazen yalancıya kaçmış koloniyi kurtarmaktan daha kolay oluyor,başka kovandan
alacağımız takviye çerçeveler ile yep yeni bölme yapabiliriz onun için değermi herkez kendisi karar vermeli.

Büyük koloniler yalancıya kaçtığında yukarıda belirttiğim gibi yapılmalı ve onlara tekrar ana arılı koloni
oluşturma şansı verilmeli bunun için günlük yumurtalı Larvalı çerçeve vermek yetiyor.

Yalancıya kaçmış kolonilere bizler hiç bir zaman yeni ana arı vermiyoruz çünkü değerli ana arıyı kesme
riski çok büyük olduğundan ana arı riske atılmıyor.

Bir değişik yöntemde uzağa silkelenen yalancıya kaçmış koloninin yerine zayıf ana arılı bir koloni
koyarsın,geriye dönen uçabilen işci arılar bu zayıf koloniyi güçlendirirler daha sonra yine bölünebilir.

Yaşlı ana arısı olan kolonilerde döl kesesi bittiğinde de dölsüz yumurta atacağından çerçevler aynı yalacıya kaçmış kolonilerde olduğu gibi erkek gözleri olacaktır.

Genç ana arı yeterince döl kesesini hava şartlarından dolayı dolduramadığı zaman belli bir süre sonra
dölsüz erkek gözleri olacaktır.

Genç ana arı hava şartlarından dolayı uzun bir zaman çiftleşemediği zaman yine çerçevlerde
dölsüz erkek gözleri olacaktır.

Dölsüz ana arılar normal ana arılar gibi petek gözüne tek yumurta attığından dölsüz ana arılar hemen fark ediliyor ve yine ana arıyı bulamuyor isek yalancıya kaçmış koloni gibi aynı prosedürü uygulamamız gerekiyor,
genelde beyaz örtünün üstünde aradığımızı görebiliyoruz.

Daha bir çok değişik teknikleri olduğundan en basitini paylaşmak istedim,umarım işinize yarar.

Not :Ben yazı yazarken yeni yorum gelmiş birol kardeşden,yalancı kolonide bıraktığımız ballı polenli
çerçevenin yanına  çıkmak üzere olan ana arı memesinide koyabilirsin,Larvalı çerçeve vermene gerek kalmıyor o zaman,kolay gelsin.

Selamlar.
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2012, 12:56:15 Gönderen: Mehmet Yüksel »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 13 Haziran 2012, 10:23:02 »
Ali abi, içerideki düzeni bozduktan sonra  ne oluyor, arılar ana memesi mi yapıyor, yoksa yeni ana verince ananın kabulü mü kolaylaşıyor?

Mustafa Temiz;
Yalancı analara kapıl kolonilerde bir sistem oluşuyor, işçi arıların bazıları yumurtaya başlıyor,bir çok kişi bir tane yalancı ana arı olduğunu düşünse de koloni içinde çok sayıda yumurta atan işçiler vardır, bazı işçi arılarda bu yalancı anaları besliyor. Ben bu tür yalancıya kaçmış koloniye hazır ana arı memesi veriyorum genelde büyük bölümü kesiliyor, kesilmeyenler ise ana arıyı besleyecek genç işçi arılardan yoksun oluyor, yalancıya kaçmış koloni demek yaşlı işçi arı demektir.

Ben bu tür koloniye açık kapalı ve yumurtalı çıta buluyorum ve üzerindeki arıları hafif silkeliyorum yaşlı arılar uçuyor, geri kalan acemi arılarla birlikte yalancı ana arıya kaçmış koloniye veriyorum. Verdiğim arılı, açık,kapalı ve yumurtalı çıtayı kolonide 4 çıta varsa tam ortasına giriyorum, içerideki düzen ikiye ayrılıyor ve ortaya bu düzenden habersiz olan bir arılı çıta girilmiş. Herkes işine bakıyor ama ortadaki çıta yeni işçilerden oluşmuş, ellerinde bakacakları açık kapalı yavru mevcut ve bu arılar kendi çıtasında faaliyet gösteriyor, yani bir işçi tarlacı olduğunda bu çıtadan çıkış yapıyorsa , gene bu çıtaya dönecektir, çünkü diğer çıtalarda neler oluyor bu çıta habersiz ve her çıtanın arısı kendi çıtasına çalışır, sonuçta bu çıtada ki işçiler anasız kaldıklarını fark edip ana arı memesi inşasına başlayacaklardır. Bir kaç gün sonra verdiğiniz hazır memeyi kabul edecek veya kendi memesini besleyip ana arı doğacaktır.
Herkesin değişik görüş ve tecrübeleri uygulamaları vardır, bir çoğu işe yarar.
Arıcılar beğendikleri veya kolayına giden uygulamaları kendileri benimserler.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mustafa temiz

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Haziran 2012, 11:41:11 »
Ali abi, detaylı açıklamaların için teşekkür ederim. Sizlerden fazlasıyla istifade etmeye devam ediyorum.