Ana arı üretimi ile ilgili bilgiler > Ana arı üretim metodları

Ana arısı olan kovanda ana üretmek?

(1/3) > >>

Enver:
Mayısta şöyle bir düşüncem var. 2. kat tan sonra ana arı ızgarası koyuyoruz. Burayı (3.katı) ana memesi yaptırmak için kullanmayı düşünüyorum. Burada memeler kapanınca onları diğer kovanlardan suni oğul olarak alacak olduğum çıtalara vereceğim. Belki de düşüncem zordur ama deneyeceğim. Denemeden bir şeyler öğrenilmiyor. Daha önce  ana arılı kovanda ana arı üretmeyi deneyen abilerim var ise tecrübelerinden ve fikirlerinden yararlanmak isterim.

Arı Bakanı:

--- Alıntı yapılan: Enver - 07 Nisan 2010, 11:03:52 ---Mayısta şöyle bir düşüncem var. 2. kat tan sonra ana arı ızgarası koyuyoruz. Burayı (3.katı) ana memesi yaptırmak için kullanmayı düşünüyorum. Burada memeler kapanınca onları diğer kovanlardan suni oğul olarak alacak olduğum çıtalara vereceğim. Belki de düşüncem zordur ama deneyeceğim. Denemeden bir şeyler öğrenilmiyor. Daha önce  ana arılı kovanda ana arı üretmeyi deneyen abilerim var ise tecrübelerinden ve fikirlerinden yararlanmak isterim.
--- Alıntı sonu ---

Enver bey düşüncenizi uyguladığınızda hayal kırıklıgına uğrayacaksınız. Anaaarısı olan kovana meme yaptıramazsınız.

Sizin bahsettiğiniz sistem, anaarısı olan kovanda olmaz. Anasız kovana larva tarnsferini yapacaksınız, anasız kovanda (başlatıcı koloni)  işçiler memeleri kabul edip arı sütü salğıladıklarında, dediğiniz sisteme geçebilirsiniz. Yani memelerin anasız kovanda kabul edilmesi gerekiyor. Kabul edilmiş memeleri, anaarılı kovana verebilirsin, verirkende anaarı ızgara altında olacak memeleride ızgara üstüne vereceksin. Bahsettiğiniz tekniğin adı başlatılan memelerin güçlü kovanı bitirici olarak kullanılmasıdır.

Enver:

--- Alıntı yapılan: Arı Bakanı - 07 Nisan 2010, 17:33:07 ---
--- Alıntı yapılan: Enver - 07 Nisan 2010, 11:03:52 ---Mayısta şöyle bir düşüncem var. 2. kat tan sonra ana arı ızgarası koyuyoruz. Burayı (3.katı) ana memesi yaptırmak için kullanmayı düşünüyorum. Burada memeler kapanınca onları diğer kovanlardan suni oğul olarak alacak olduğum çıtalara vereceğim. Belki de düşüncem zordur ama deneyeceğim. Denemeden bir şeyler öğrenilmiyor. Daha önce  ana arılı kovanda ana arı üretmeyi deneyen abilerim var ise tecrübelerinden ve fikirlerinden yararlanmak isterim.
--- Alıntı sonu ---

Enver bey düşüncenizi uyguladığınızda hayal kırıklıgına uğrayacaksınız. Anaaarısı olan kovana meme yaptıramazsınız.

Sizin bahsettiğiniz sistem, anaarısı olan kovanda olmaz. Anasız kovana larva tarnsferini yapacaksınız, anasız kovanda (başlatıcı koloni)  işçiler memeleri kabul edip arı sütü salğıladıklarında, dediğiniz sisteme geçebilirsiniz. Yani memelerin anasız kovanda kabul edilmesi gerekiyor. Kabul edilmiş memeleri, anaarılı kovana verebilirsin, verirkende anaarı ızgara altında olacak memeleride ızgara üstüne vereceksin. Bahsettiğiniz tekniğin adı başlatılan memelerin güçlü kovanı bitirici olarak kullanılmasıdır.
--- Alıntı sonu ---

Ali abi ana arı ızgarasının üstüne normelde kapalı çıta veriliyor, açık verdiğimiz zaman meme yapıyor. Bende larva transferinin tutacağını düşünmüştüm. Ben yinede denemeyi düşünüyorum, hayal kırıklığına uğrarsamda mesele değil. Tek korkum tutarsa (Nasrettin hoca gibi ya tutarsa) arıyı oğula meyil ettirmiş olurmuyum. Saygılar...

Dr. Muhteşem Turunç:
Enver bey ben ana arı ızgarası kullanırım ızgaranın üstüne açık larvalı ve yumurtalı çerçeve aldım bu güne kadar hiç meme yapan olmadı. Sizin başınız geldiyse bunun baçka bir sebebi olsa gerek. Ali beyin dediği gibi anasız kovanda başlamış memeyi katta besletebilirsiniz ben bunu evveli sene uyguladım ama geç dönemdi (eylul gibi) Ali abiye satmışdım harman vadeli olarak o anaları hala gebzede harman olsun diye bekliyorum :-\

Arı Bakanı:
Enver bey dün akşam arkadaşlarla msn sohbetinde anaarısı olan kovanda meme tutuyor dediler. Nerden biliyorsun diye sorduğumda kitaplarda yazıyor dedi. Kendiside denemişmi bilmiyorum, fakat kitapta olur yazıyormuş.
Benim yazdıklarım deneyimlerimdi ve ben anaarısı olan kovana yapmış oldugum larva tarnsferleri tutmamıştı.
Ayrıca yeni larva tarnferi yapanların bırakın anaarısı olan kovanı, larvayı verdikleri kovanda başarı için yumurta ve peteklerde larva olmaması gerekiyor.

Arıları çaresiz sizin verdiğiniz larvalara mahkum etmelisiniz bunuda belirteyim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git