Gönderen Konu: Somali tipi kara kovan  (Okunma sayısı 12725 defa)

Ahmet ACAROĞLU

• Acemi Üye
  • *
  • veni - vidi - vici
Somali tipi kara kovan
« : 04 Mayıs 2010, 20:30:18 »

Aslında benim tabirimle müdahale edilebilir karakovan nisanın son haftası gibi çevremde amatör arıcılık yapan benimgibi hevesli yenilik sever bir arkadaşımla sohbet sırasında konu döndü dolaştı karakovana geldi olumlu olumsuz yönlerini tartışırken bu tip bi kara kovandan bahsetmiştim arkadaşın bayabir ilgisini çekti 22 nisan günü artık ısrarlarına dayanamadım ve sanayide kafamıza uygun bir marangoz bulup tamamen kafamdaki ölçülere dayanarak bu kovanı yarım saatte  kestirdik getirip bi okadar süredede dükkanda topladık. bukadar güzel olacağını bukadar hızlı karar verip bukadar düzgün bişey çıkarabileceğimizi bilsem bitanede kendime kestirirdim sonradan çok pişman oldum çooooookkkk....... :-[ :-[ :-[  (nerdeyse çökecektim)

İşgeldi dayandı arıyı kovana silkelemeye hemen o akşam karakovana arı sirkeleyen ne kadar tecrübeli üstad varsa (sn bakan, sn doktor vs...) hepsinin bloglarına bir göz attım ve 23 nisan günü yeni kovana arı sirkelemek için arılıktayız seçilen koloni 3 - 3.5 çıta ancak full arısı olan bir kovan ana geçen seneki oğullardan en zayıf 2 taneden biri amacımız zayıfın birinin arısını yeni kovana yavrulu çıtalarınıda diğer zayıfa verip hem karakovanı faliyete sokmak hemde zayıfı kuvvetlendirmek  öncelikle ana arıyı güvenlik amacıyla bulup kafesledik ve başlangıç amacıyla 3.5 santimlik çıtalarımıza taktıgımız 1cmlik mumların   arasına astık çektiğimiz çıtalara siprey şişesiyle şurup sıkarak arının kabarmasını da önleyerek kovana sirkeleyip invert şurubunu verip müdahale edilebilir karakovanı faliyete sokmuş olduk ve maceramız başlamış oldu..
2 gün sonraki kontrolde arıların taktığımız bir santimlik klavuz peteklerden ilk dalakları sarkıttıklarını gördük ve ana arıyı kafesten çıkarmıştık... aradan geçen 10 günün ardından işte durum......

toplamda 7 çıtaya kılavuz başlangıç peteği takmıştık 5 çıtada faliyet hızlanmış dalaklar önden arkaya doğru 15-13-10-9 cm kadar olmuş ve kovanın sağ duvarına ufak ufak yapıştırılmaya başlanmış ....

ana arı tüm peteklere yumurtlamış ve ilk lavralar kapanmaya başlamış verilen şurubuda depolamaya başlamış...

ilk yavruların çıkışından sonra gelişim dahada hızlanır şimdilik gidişattan baya memnun kaldım zaten işler bikez yoluna girdimi allahın izniyle birdaha kolay kolay birşey olmaz inşallah bu bana ve arkadaşımada baya faydalı bir tecrübe oldu benim arılıktada şu andan itibaren ilk oğulun ne olacağı bellioldu acilen bir somali tipi karakovan yapılacak ve içini doldurmaya bir oğul bulacak eğer oğul bulamazsak bi kovanı halladecez bi şekilde umarım sizde beğenirsiniz fotoğraflar telefonla çekildiği için pek iyi değil ama bidahaki sefere telafiedeceğim bu sefer hazırlıksız oldu hayırlı bol bereketli sezonlardilerim selam ve saygı ile.........[/b]
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2010, 20:44:44 Gönderen: Ahmet ACAROĞLU »

manap

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Somali tipi kara kovan
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2010, 12:28:17 »
ahmet bey somali tipi karakovanın diğerlerinden
farkı nedir öğrenebilirmiyiz :o :o

Ahmet ACAROĞLU

• Acemi Üye
  • *
  • veni - vidi - vici
« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2010, 20:36:32 »
ahmet bey somali tipi karakovanın diğerlerinden
farkı nedir öğrenebilirmiyiz :o :o

merhaba manapbey (isminizi bilmediğim için böyle hitapettim..)
somali tipi karakovanın diğerlerinden farkını sormuşsunuz kısaca açıklamak gerekirse :

1- standart kütük vb karakovanlarda arıyı sadece ön ve arka kapakları açarak belirli bir mesafeden görebildiğiniz kadar kontrol edebilirsiniz. somali tipi karakovan ise birbirine bitişik çıtalardan oluştuğu için çıtaları çekerek normal kovan gibi kontrol edebiliriz.

2- standart karakovan oluşturulurken ilk mumlar her nekedar kılavuza göre kalbur (giirişe paralel) olarak başlasada ilerde kütükteki bir pürüz veya benzeri bir hatadan dolayı kılıçına (yani girişe dikey) devam edebiliyor somali tipi kovanda ise çıtalara çizği şeklinde eritilmiş mum akıtıldıgında veya 1cm klavuz petek takıldığında bu ihtimal ortadan kalkıyor...

3- standart karakovan  oğula meylettiğinde sadece size izlemek düşerken bu tip kovanda meme kesme veya anayı bikaç çıtayla alarak oğul verme isteğine müdahale şansınız var hatta kovanın gelişimine göre bölme yapabilir eger kovanın anası çok iyi ise lavra alıp taransver bile yapabilirsiniz.. veya çıtaları çekip tektek laktik asitle varoa mücadelesi yapabilirsiniz..

4- standart karakovanla bal kalitesi olarak hiçbir fark olmamasına nazaran  standart karakovandan bal almak  ustalık isteyen çok fazla dikkat isteyen bir iş ve çok sayıda arınında telef olması cabası bu tip kovanda ise bal almak fenni tip kovandan bal almaktan neredeyse farksız sadece uzun bir biçakla mumların yanlara tutturuldugu yerleri ayırıp çıtayla balı çekip alıveriyosunuz..

5- standart karakovanlardaki bi başka sıkıntıda 3-4 senelik peteklerin değiştirilmesi bu işin ustaları ön kapaktan bu kararmış petekleri keserek alıyor karakovanı hersene önden ve arka kapaktan olmak üzere çevirerek çalıştırarak  ama bu müdahale ustalık isteyen tecrübe isteyen ne kadar keseceğini nasıl keseceğini bilmeyi gerektiren bi durum bizim somali tipi karakovanda ise beğenmediğin bozuk kara petekleri istediğiniz gibi çekip alabilirsiniz buda karakovanın hastalık sonuçu sönmesini önler ...

6-somali tipi karakovanda ana arıyı değiştirme şansınız var kütükte malesef yok ...

velhasılıkelam düşünürsek tartışırsak birsürü avantaj daha çıkarabiliriz benim bulunduğum yerde petekli bal tüketimi bal tüketiminin %90 nını oluşturuyor bu sebepten evimizin ihtiyacını üretmek ve yeni bişey denemek için uzun süredir internette rastladığım bu tip kovanı denemek istedik ve umarım bundanda başka türlü fayda ve tecrübeler çıkarırız. Ben amatör olarak arıcılık yapmaktayım bu işi hobi amaçlı yaptığım için bana farklı hazlar yaşatacağını düşünmekteyim  bugün kendim içinde bir tane 21 çıtalık yaptım inşallah yakın zamanda devreye sokar camia adınada farklı bişeyler paylaşırız   selam ve muhabbet ile...

Not : Bu tip kovanlar bu paylaşım forumundaki  birçok profesyonel arıcı için boş gereksiz işler gibi görünebilir karakovan meselesi daha önce böyle bir polemiğe dönüşmüştü benim amacım kesinlikle olayı o  boyuta tekrardan getirmek o tür tartışmalara çekmek değil sayın manap'a da sorduklarında samimi olduğunu düşünerek samimi cevaplar vermeye çalıştım bol ürünlü hayırlı bereketli sezonlar dilerim.....

« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2010, 20:56:38 Gönderen: Ahmet ACAROĞLU »

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2010, 00:24:13 »
ahmet bey ii geceler,

kara kovanla ilgili problemin kaynağı farklıydı. endişe edecek bir durum yok.

bende bu tip kovanları  internet ortamında görmüştüm hatta çok şaşırmıştım neden böyle bir şey yaptıkları konusunda aklım ermemişti desem yeridir. amerikalı bir arıcın blog sayfasında gördüm adamlar 4 kat 5 kat kovanla çalışmıyorlarmı buda neyis nesi die kafa yordum boşuna.

sadece sormak istediğim bu kovanın altına normal tahtamı yoksa ızgara telimi yaptınız.

gene yabancı bir blogda altında komple elek teli döşenmişti. en önemli püf noktasıda kovanı yaparken açıları iyi ayarlamk ki kenarla yapıştırmasınlar petekleri.
 hayırlı geceler herkese.

Ahmet ACAROĞLU

• Acemi Üye
  • *
  • veni - vidi - vici
« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2010, 19:21:43 »

sadece sormak istediğim bu kovanın altına normal tahtamı yoksa ızgara telimi yaptınız.

gene yabancı bir blogda altında komple elek teli döşenmişti. en önemli püf noktasıda kovanı yaparken açıları iyi ayarlamk ki kenarla yapıştırmasınlar petekleri.
 hayırlı geceler herkese.

asım bey yaptığımız iki kovanında tabanı normal tahta olarak yaptık aslında tel olanı bende gördüm ama bu tip kovanı hiç görmemiş birine (marangoza) izzah etmek zor olduğu için yapmadık. (tabi bizim ali abi gibi cemil ustamız yokki ne söylesek yapsın) :) :) :)

açı meselesine gelirsek biz yatar testerede 45 derece açtırdık taban 25 cm tavan 40 cm olunca gayet sıhatli oldu yani güzel sardı yapışma olayı mutlaka olacaktır ama arılar  yukardan çerceve aralarına giremedikleri için yanlardan geçiş bırakıyorlar geçişlerden sonra ufak ufak tutturuyorlarbunuda uzun bir bıçakla rahatlıkla ayrılıyor tabi ilerleyen zamanda ne olur bakacaz ....

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 07 Mayıs 2010, 21:30:45 »
Arkadaşlar somali sandığını açılarını dikkate alıp yaptığınızda kenarlara petek yapıştırma olmaz. Zaten açılı oluşunun nedenide peteklerin yapışmaması içindir. Düz oldumu yapıştırıyor açılı oldumu yapıştırmıyor. Ben bu kovanların filimlerini yayınladım aşağıdaki filimlere bakarsanız tüm ölçüler var. Filim oynarken ölçüyü alabilmek için filimi durdurup açıları alın ;)
Filimde tel altlıklı olduğunuda göreceksiniz.

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=205.msg604#msg604
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2010, 21:34:27 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 08 Temmuz 2010, 16:52:17 »
Bu sitede somali kovanı ile ilgili epey bilgi var ilgisini çekenler için güzel bir kaynak olabilir.
farkedeceksiniz ki adamlar bu kovanın bile altını telli yapmışlar...

http://www.biobees.com/