Organik Asitler > Varroa Mücadelesi ve Formik Asit

Formik asit kullanımı.

(1/9) > >>

Mehmet Yüksel:

FORMİK ASİT UYGULAMASINI BU LİNKTE  BAKABİLİRSİNİZ.
http://formikasituygula.blogspot.com/

hakan özduran:
Merhaba mehmet bey ben formik asit kullandım sonucunu güzel aldım fakat size birşey sormak istiyorum formik asiti senede kac defa kullanabiliriz yani 2 ayda 2-3 defa ilaçlama yapsak arılarımıza bir zararı olabilirmi bu konuda bilginize ihtiyacım var cünkü bizde yavru kesilmiyor ve bu yuzden ilaçlamayı 2-3 defa devam ettirmem gerekiyor

SAYGILAR,

Mehmet Yüksel:
Hakan bey merhaba,
Formik asit uygulaması gerektiğinde 4 defa yapılabilir ama her uygulamada sonuçlarını görerek
bir sonraki uygulamayı yapıp yapmama kararı alınır.
Ben geçen sene 2 defa uyguladım ve başarılı oldu,burada bazı arıcılar 4 ile 5 kere uygulayanlar olmuş
bence 2 defa yeterli görüyorum ve daha sonra Oksalik asit yapmanız şart,ama sizinde belirttiğiniz gibi
arıların salkım olmadığı bölgelerde hava sıcaklığı 15 derecenin üstünde ise üçüncü uygulama yapılabilir,
burada önemli olan ise formik asit buharlanma derecesi olmaz ise asit kovandaki nemi çeker ve etkisi olmaz ve buharlanmaz.
Gerektiği kadar asitlemek gerekiyor kolonileri,fazlası arılara faydasından çok zararı olur ama doğru yapıldığında çok başarılıdır,selamlar.

serdar özhan:
merhaba mehmet bey formik asit kullanımıyla ilgili merak ettiğim bir şey var,siz uygulamanızda arılarınız tek katta olsa iki katta olsa üste boş kat koyup asit şişesini koyuyorsuz,kat koymadan uygulanabilirmi kapak ile çıtalar arasındaki boşluğa asit kabını koysak olurmu boş katın buharlaşmada sağladığı bir avantaj varmıdır yada katın olmaması problem yaratırmı,ayrıca asit kabı sadece cammı olması gerekli ,selamlar.

Mehmet Yüksel:
Serdar bey merhaba,
Formik asit uygulamasında kullandığım boş katları koymamın sebebi çıtaların hemen üstüne
yerleştirdiğim asit şişesinden kaynaklanıyor,çünkü şişenin dik durması gerekiyor.
Formik asit kullanımında buharlanacak olan alanın ne kadar küçük ve dar olursa o kadar iyi olduğunu
söylüyor bilim adamları ama hava sıcaklığınada dikkat etmek gerekli bu sefer,nedeni ise
formik asit birden aşırı buharlandığında faydasından çok arılara zararı olabiliyor.
Boş katları kullanmadanda oluyor,benim tek katlı kovanlarımda uyguladığım gibi boş çıta ortasına montalanmış asit kutuları ilede oluyor evet türkiyede bulunmuyor ama fazla geniş olmayan başka bir şeyde kullanılabilir çıta ortasında ve buharlanmasını sağlamak için içine gaz lambasında olduğu gibi
çaput veya karton konulabilir burada dikkat edilmesi gereken ise buharlanma miktarını bilmektir.
Uygulama hasattan sonra yapılması gerektiği için ballıklarda yapılabilir bence yani boş kata
hemen çıtaların üstüne bir tabak konur çapı 14 veya 16 cm lik bir tabak yani pasta tabağı,
tabağın üstünede sünger mutfak bezi ikiye bölünerek konur,şimdi şırıngaya çekeceğimiz
formik asiti tabağın içindeki süngere sıkarak buharlanmasını sağlarız,burada damlama sistemi
olmadığı içinde miktarı iki seferde sıkılır ise iyi olur yani tek katlı koloniye 30 ml asit lazım ise
15 ml sıkarak bir gün sonra yine tekrarlanabilir.
Formik asit uygulaması çok çeşitli olduğundan arıcılar tecrübelerini yazarak hangi metodun
riskli olduğunu belirtmişlerdir onun için asit tabağını alttan verildiğinde arıların kanatlarını çırparak
kovan dışına attıklarını söyleyenler çok onun için üst katlara asit çıkamadan kovan dışına çıkıyor,
üstten verildiğinde tesiri çok iyi fakat kovan girişleri dar ise ve hava 25 derecenin üstünde ise
arılar asit buharını dışarı atamayıp zarar görebiliyorlar,demek istediğim asit disiplinli
bir kullanma klavuzu istiyor biraz değişik yapıldığında miktar artırıldığında kötü sonuçlar alınabiliyor.
Benim kullandığım yöntem ile varroaya karşı baya başarılı oldu,ben iki sefer formik asit uyguladım
ama bazı yeni arıcılar almanyada tamamen varroayı öldüreyim diye 4 ile 6 defa formik asit uyguladıklarını söylüyorlardı,şimdi hiç birinin arısı kışı çıkarmadı nedeni ise formik asit arı yavrularına zarar verebiliyor onun için 4 veya 6 defa uygulandığında kış arılarının çıkmasını engelleniyor,
2 defa bence yeterli daha sonrada Oksalik asit uygulayarak kışı girilmesi gerekli.
Formik asiti kullanırken dikkat etmedim doğrusu hem cam kullandım hemde plastik.
Asitlere karşı bağışıklık sağlayamayan Varroa,çaresiz asitlere teslim oluyor ama
dediğim gibi asitler doğru kullanılmadığında faydasından çok zarar verebilir,bloğları gezerken
bazen okuyorum oksalik asit miktarı şudur diyor biz daha iyi etki yapsın diye 100 gr koyduk diyor
mesela,şimdi o kişi sadece kendisi uygulasa problem yok ama arıcılığa yeni başlayan biri
dikkat etmediğinde bu yanlış yazılanı uyguladığında arılarının hepsi ölür,yanlış bilgi almış başını
gidiyor benim bile bazen ya bu kadarda olmaz dediğim oluyor bazen,yahu bir miktar verilmiş
ve başarısı resimlerle isbat edilmiş niye başka yöntemlere niye deneylere gerek duyuluyor anlamıyorum.
Biraz uzun oldu yazım yine ama karşı karşıya konuşmak gibi olmuyor tabiki,
konuşulacak çok şey var ama hayırlısı artık.

Serdar bey Varroa mücadelesindeki uygulamaların miktarı kadarda uygulama zamanı çok önemlidir,
herşeyi zamanında yapmak gerekir,arılar zarar gördükten sonra değil,baharda arıya varroa mücadelesi yapılmaz çünkü arılarda yavru bakımı çoktan başlamış onun için varroadan çok arı yavrusuna zarar verilir yapılan uygulamalar ile şimdi ise doğal varroa imha metodu yapılmalı,bunuda arıların erkek petek gözü yapmaya başladıklarında başlanmalı.
Yazı uzun oldu diye belirtmiştim ama olsun,çalışmalarınızda başarılar dilerim,kolay gelsin
uygulamalarınızı izliyorum belirtilen miktarlarda ve zamanında uyguluyorsunuz bravo size,böyle devam ediniz,selamlar.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git