Gönderen Konu: Kovanda sakal salkımı yapan arılar  (Okunma sayısı 9244 defa)

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
Kovanda sakal salkımı yapan arılar
« : 27 Haziran 2011, 16:00:49 »
merhaba sevgili arı dostları,

dün yaptığım incelemede birşey dikkatimi çekti bu konuda fikirlerinizi ve tecrübelerinizi almak istedim.

Geçen yıl 2 katlı kovanımda kapı önünde biriken sakal halinde arılar bekleşiyordu.
Bu sene mevsim başlamadan, telli kovan altlıkları yaptırdım ve kovanların altlıklarını telli altlıklar ile değiştim. (Telli altlıklarda tel ile üzerindeki çıta altı ile arasındaki kısım 3 cm yüksekliğe sahip.)

Bu sene dışarda sakal yapmıyorlar fakat bu kısımda çıta altlarında salkım halinde arıların bekleştiklerini gördüm.

Bu arılar neden bekliyorlar. Kovan altında fazla mı boşluk olmuş. Bu arıları nasıl işe yönlendireyim?

Selamlar

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Kovanda sakal salkımı yapan arılar
« Yanıtla #1 : 28 Haziran 2011, 12:13:31 »
faruk Kayse;

Bu konuda herkes birbirine sorular soruyor, kovanda çalışmayan arılar var ne yapalım?
Bu sorulara bende cevap bulamıyorum. İşçi arı neden koloni önünde veya çıta altında sakal yapar belli degil. Herkes bir şeyler söyleyebilir ama sonuçta işçi arıyla kimse sohbet edip derdin nedir diye konuşmamıştır.

Bu hadiselere bende maruz kalıyoruz, koloni içinde ham petek var, alan sorunu yok, çiçek var, oğul girişimi gözlemlenmiyor, peki niye bunlar koloni içinde veya dışında sakal yapıp yatıyor?
Tek bahanem, demekki kraliçe bunlara söz geçirip iş veremiyor, başka seçeneklerin hiç birisi bana göre yatma sebebi degil.
Sakal yapan işçi arıları, nasıl işe yönlendirecegini çözerseniz bizimde haberimiz olsun. Ben defalarca salkımı sinirimden dagıttıgım oldu, ıslattıgım oldu duman verdiğim oldu, hiç biri para etmedi, yatmaya devam ettiler, tabi bu tüm kolonilerde olmuyor.

Koloni altındaki 3 cm boşluktan bahsetmişiniz, Almanyadaki tel tabanlı kolonilerin altında 6 cm boşluk var.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Kovanda sakal salkımı yapan arılar
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2011, 14:31:51 »
Abi haklısın, bu arıyla sohbet edilmiyor. Bu birkaç haftadır burada kovanlar petek kabartmaya başladılar. Daha çok petek kabartmaları için onlarda çalışsın istedim, kovana yeni ham petek koydum. Belki çalışmaya başlarlar.
İnsanoğlunun bilmedikleri yanında bildikleri için deniz yanında damla misalini çok güzel vermişler.