Gönderen Konu: Arı besleme  (Okunma sayısı 21714 defa)

mustafa17

• Acemi Üye
  • *
  • Denizci
Arı besleme
« : 21 Ocak 2011, 19:10:09 »
Merhaba Mehmet Yüksel arkadaşım.Size şunları sormak istiyorum.         
1. Bir yılda kovanbaşı kaç litre şurup ve kek kullanıyorsunuz ne zamanlar?
2. Kovan başı ortalama ne kadar bal aldınız?
3. Bahar balının bir kilogramı kaç TL?
             Zaman ayırıp yanıtlıyabilirseniz çok sevinirim.SEVGİ VE SAYGILARIMLA.
GÜVEN bir ömürde KAZANILIR;bir günde KAYBEDİLİR.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Ynt: Arı besleme
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2011, 20:28:44 »
Mustafa bey Selamlar,
Bütün sene uygulamalarımı bloğumda paylaşmıştım,orada miktarları ve zamanlama belirtiliyor
ama ben yinede burada yazıyım.

1-  Hasat yaptıktan hemen sonra kovan başına 4 Litre ile 5 Litre invert şurup veriyorum,
     çünkü Temmuz ayının sonlarına doğru en son hasatımı yaptığım için doğada fazla nektar
     veren çicek olmuyor,onun için balı alınan kolonilerime hemen teşvik yemleme veriyorum.

İnvert şurubu çekmeleri çok sürmüyor zaten,bir iki gün içinde işlem bitiyor ve arılardan alınan
     besinlerine tekrar kavuşuyorlar,yoksa önceki yazılarımda da belirttiğim gibi ana arı yumurta atmayı
     kesiyor.

Bu sıvı besleme sonu Varroa mücadelesi yapılıyor,2 sefer Formik asit.

Kolonide kış arılarını oluşturmak için kek ile teşvik besleme yapıyorum,izine gedeceğim zaman
     paketi 15 kg olan invert keklerini kullanıyorum,kovan başına paketi ikiye bölerek 5 kg ile 7.5 kilo
     kek veriyorum,arılar nektar akımı varmış gibi yavru bakımına devam ediyorlar yani çıkacak olan arılar
     kış arıları oluyor ilerde,keki hemen alamadıkları içinde uzun bir süre uğraşıyorlar,
     kek verildiğinde mutlaka su kaynağı olmalı yaz olduğu içinde her yer de su bulunuyor,

Kek bittiğinde arılar koloni miktarını korumuş oluyor.

Bu arada Eylül ayının başındayız,şimdi invert şurup zamanı koloniler bulunan yazdan kalma arıların
     son görevleri verdiğim invert şurubu peteklere stoklama yapmalarıdır,kış besinleri yazdan kalma
     tarlacılar yapıyor,öümrleri zaten kısa olduğundan kış arılarını böylelikle yormamış oluyoruz.

İnvert şurubu 20 Litrelik plastik bidonlarda hazır alıyorum,kilo olarak 28 kg ediyor.
     Her koloniye kış besini olarak yarım bidon invert şurubu bir kerede veriyorum yani 10 litre
     şurup veriyorum 14 kilo toz şeker ediyor,bu miktarı tabiki iki katlı çok kuvvetli kolonilere veriyorum.

Tek katlı kovanlarda 1o çıtayı tam basan kolonilere ise 7 kilo invert şurup veriyorum.

15 Eylül gibi bir zamanda bütün bakım işlemlerini bitirmeye çalışıyorum,dışarıdan gelen az miktarda
      nektar ise kendi ihtiyaçlarını karşılıyor ve stoklara fazla dokunmuyorlar.

Nisan ayının 15 ine kadar da besin verilmiyor kek verilmiyor,ilkbahar teşvik besleme yapılmıyor.

2- Senede iki defa hasat yapıyorum ortalamam her sene doğa şartlarına göre değişebiliyor,
      ortlamam 45 kilo ile 55 kilo arasında değişebiliyor.

3- Ben süzme balın kilosunu 9 Euroya satıyorum yani yarım kiloluk kavanozları 4.50 Euro satıyorum.

« Son Düzenleme: 21 Ocak 2011, 20:40:58 Gönderen: Mehmet Yüksel »

Yunus Şahin

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2011, 20:59:41 »
Mehmet yüksel bey koloni beslemesinde ne ilaçları kullanırsınız.Kolonileriniz çok sağlıklı.Bizde o kadar vitamin ilaç verdik öyle sağlıklı degil.Her sene koloni kaybı yaşıyorum. Gözüm gibi baktıgımız petekler sönüyor.

mustafa17

• Acemi Üye
  • *
  • Denizci
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2011, 23:03:51 »
 Syn Mehmet Yüksel çok teşekkür ediyorum.Saygılarımla.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2011, 11:46:37 »
Arkadaşlar Mehmet Yüksel kardeşimizin uygulamaları Alman arıcılar birliği tavsiyeleri. Ben bu sene tam birebir değilsede yaptıklarını uyguladım. Sonuçlar şu ana kadar olumlu bakalım bahara nasıl çıkacağız. Ama belirtmem gerekirki her sene bu zamanlar aç kalan bazı kolonilerim olurdu be sene hiç yok.

denizakvaryumu

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2011, 23:11:09 »

Ocak ayında Ankara'da arılara kek verilmesi uygun olur mu?

« Son Düzenleme: 26 Mart 2011, 23:41:34 Gönderen: denizakvaryumu »
Hakan

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2011, 23:34:53 »
Alıntı
Ocak ayının 22 si cumartesi günü Ankara'da bu fotoğraf çekildi...Kovanlarda kek var...

Kafam karışık açıkçası...

Alıntı
Bu cumartesi de yine arılıktaydık, arılar su için uçuyorlardı havanın 8 derece olmasına rağmen.

Hakan bey; kafanız kiç karışmasın :)

Arıların 8 derecede suya çıktığını söylüyorsunuz, görünen köy kılavuz istemez...

Hava 8 derece ise arının aldığı su da muhtemelen 3-4 derecedir veya daha da soğuktur arı, bu suyu bünyesine aldığında büyük ihtimal bir çoğu daha orada felç olur.

8 derecede arının salkımda olması gerekirken niye su peşine gittiğini sorgulamak lazım galiba!

denizakvaryumu

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 23 Ocak 2011, 23:59:49 »
Tecrübe ve bilgi kazanmaya devam ediyorum.

« Son Düzenleme: 26 Mart 2011, 23:35:25 Gönderen: denizakvaryumu »
Hakan

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 24 Ocak 2011, 17:47:49 »
M.Yüksel arkadaşın kendi arılarının besleme listesini çok merak edenler var.Buraya yazması güzel olmuş.Ama o beslemeyi birebir yapacak arıcıda çok azdır.Bende dahil arıcıların çoğunluğu az verip çok almak hevesinde.kaba hesapla M.Yüksel in verdiği besin karşılığı TR de 60 tl civarı tutar 50 arısı olan bu listeyi uygulasa 3bin tl besleme masrafı.bir başka sorun arıcı balını zaten değerinde satamıyorki bu beslemeye gücü yetsin.hem öyle 45/55 kilo bal TR de hangi arı nerede verir.80 kilo bal garantisi veren çok zerzevatçı çıktı ama sadece yazarak verdi.bir kovandan 50 kg bal alsam M.Yükselin verdiğinin 2 mislisini verirdim:)
ama önümüzdeki sezon sadece 2 koloni yi bu liste üzerinden besleyecem bakalım diğerlerinden farkı ne olacak .

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #9 : 24 Ocak 2011, 19:01:38 »
hem öyle 45/55 kilo bal TR de hangi arı nerede verir.80 kilo bal garantisi veren çok zerzevatçı çıktı ama sadece yazarak verdi.bir kovandan 50 kg bal alsam M.Yükselin verdiğinin 2 mislisini verirdim:)
Yusuf abi bu Alamanya ile bizim bura arasındaki fark ne olaki. Mehmet Yüksel balı bize göre daha ucuza satmasına ve maliyet girdileri daha çok olmasına karşın bu işi yapıyorda sen yapamıyorsun :o

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #10 : 24 Ocak 2011, 20:03:14 »
Yusuf;
 Bende olaya bir başka açısından gireyim.
Almanya'da temmuz ayı sonu artık nektar yok.
Bizde ise sezon bir çok yerde devam ediyor.
Hatta  15 ocak 2011 de Muğla Milas'taki Emin abiyle görüştüm, dediki bu gün arılardan bal alacagız.

Gene bir başka açı daha.
Biz 4-5 çıta arının neresine bu besini vereceğiz.
Zaten bir yerden bal geliyor birde besin ver bakalım ne olacak.
Ülkemizde sönen kolonilerin çogu tokluktan sönüyor yani bloke olup kış arısı çıkaramadıkları için.
Bakın ne kadar bakış açımız çogaldı dimi :)

Birde bunları düşün istersen ;)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mustafa17

• Acemi Üye
  • *
  • Denizci
« Yanıtla #11 : 24 Ocak 2011, 20:41:45 »
 Değerli arkadaşlar selamlar.Ben bu konuyu açarken Mehmet Yükselin besleme programını ve miktarını paylaşımlarından biliyordum.   
 Gündeme getirme nedenim ise bu konunun anlaşılamamış olmasındandır.Böyle düşünmeme sebeb BEN dahil bir çok forum üyesi ve blogçu dostların OCAK ayında şurup kek verme görüntüleri olmuştur.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #12 : 24 Ocak 2011, 21:47:06 »
Selam arı dostları,
Arılarıma sonbahar kış besini olarak vermiş olduğum miktarlar belki size çok fazla gelebilir,
ama şunu unutmamak gerekir diye düşünüyorum,kışa arı sayısı güçlü miktarda giren arı  kolonileri
kışı en rahat çıkanlardır,haliyle besinleri ve ortamları güçlü arıya en uygun olanıdır.
Ben kışın sadece Oksalik asit uygulamak için kovanı açarım ve bir daha Nisan ayının ortalarına kadar da
açmam bunu resimlerim ile her yıl paylaşıyorum.
Fazla besin koloniye zarar vermez bal reserveleri iyi olan kovanların gelişimi daha iyi ve hızlı oluyor,
çünkü polen ve bal stokları baharda arıların yavru bakımına çok faydalı oluyor.
Yazın verdiğim kek miktarı ise izine ayrıldığım için normal şartlardan biraz daha fazla veriyorum,
nedeni ise dışarıdan nektar akımı olmaz ise kış arılarının oluşumu için nektar akımı zinciri hiç bozulmasın diye
biraz fazla veriyorum,çünkü benim arılarıma sadece ben bakıyorum başka hiç kimse arılarıma bakmıyor.
Verdiğim besleme planı çok avantajlı deneyin sizde göreceksinizki arılarınız kışa daha güçlü girecekler.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 25 Ocak 2011, 12:29:11 »
              Değerli dostlar,Mehmet bey arılarına verdiği invert şurub kim ne derse desin çok değil.Bizler invert şurubu, kabul etmeyen başka şekilde hazırladğı şurubu ilkbaharın vermeye alıştığımız için yeni duruma adapte olmada zorlandığız zaman eleştiri yapabiliyoruz.Halbuki sık sık dilimizden düşürmediğimiz bilim adamları şöyle dedi eleştiremezsiniz eleştirilerinin altında yatan durum bazı malzeme satıcılarının rantının azalmasıdır.Böyle bir duruma alet olmak istemem.Bu eleştiriyi yapan kimse bilim adamı ile malzemeciyi karıştırmayacak.Yanlış hatırlamıyorsam,Mehmet YÜKSEL beyin uygulamaları Hörfeim üniversitesinin arıcılık uygulamaları.
              Farklılıklarımız şunlardır.Almanyada arı kolonileri yeni sezona sonbahardan başlanarak hazırlanıyor.Ana arı değişecekse değiştiriliyor,açlıksorunu ortadan kaldırılıyor,kış arısını üretiyorlar,ilaçlar yerine asitlerle varao mücadeles iyapıyorlar.Bizler anayı baharın değiştiriyoruz,açlık sorununu halletmiyoruz,kış arısını yeni duyduk,arımız bahara çıkarsa,kek ile canına okuyoruz,asitler yerine ilaçla varroa mücadelesi yapıyoruz. Bu durumlar benim bloglardan takip ettiğim durumlardır.Eksiğim vardır.Yanlışlarımı ve eksikliğimi yazarsanız memnun kalırım.Saglıcakla kalın.           

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #14 : 25 Ocak 2011, 12:58:38 »
Vecdi abi Mehmet Yüksel’in fazla besin verdiğini kim söylüyor veya kim fazla bulmuş?

Bir şeyleri yapamayanlar,  doğru yapılanları yanlış veya fazla diyemez, bir işin doğrusu vardır sen yaparsın veya yapmazsın o kişilerin kendisini ilgilendirir.

Mehmet Yüksel’in yazdıklarını eleştirenler arıcılığı bilmeyenlerdir.

Bu konuda itirazı olanlara verilecek çok güzel cevaplarım var, hemde bilimsel   :)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk