Gönderen Konu: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?  (Okunma sayısı 31098 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
« : 09 Mart 2011, 00:25:58 »
Arı ırklarıyla ilgili sorular bu konu altında  yazılırsa iyi olacak. En son tanışma bölümünde ırk konusu işleniyor.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2011, 00:27:30 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

yusuf

• Ziyaretçi
Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2011, 00:31:07 »
ee modlar uyuyunca forum çorbaya dönüyor

yanlış yere açılan konuları uygun yere taşıyacak moderatörler lazım foruma  ;)

Ahmet Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2012, 14:34:01 »
Arı ırklarını nasıl anlıyorsunuz.Bizim arılara buralarda bal arısı denir.Bu sitede ırk mevzusunda daha öncesi duymadığımız arı ırklarından bahsediliyor.Bal arıları iki ırk olur kılıç saldırgan dikine bal yapar.Birde sakin bal arısı var onunda balı teker gibi olur.

ŞÜKRÜ KOCA

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 11 Ocak 2012, 15:44:38 »
Merhabalar Ahmet Bey,
Sizin bahsettiğiniz arı ırkı arıların petek örme şekillerine göre halk arasında isimlendirilme şeklidir.
Oysaki arılar fizyolojik özelliklerine göre belli başlı ırklara ayrılmaktadır.
Bu forum içerisinde kısa bir araştırma yaparsanız bu ırkların özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Selametle kalın.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 11 Ocak 2012, 18:25:33 »
Arı ırklarını nasıl anlıyorsunuz.Bizim arılara buralarda bal arısı denir.Bu sitede ırk mevzusunda daha öncesi duymadığımız arı ırklarından bahsediliyor.Bal arıları iki ırk olur kılıç saldırgan dikine bal yapar.Birde sakin bal arısı var onunda balı teker gibi olur.

Ahmet Yıldırım;
Yazdıklarını bir kaç okudum, dönüp bir daha okuyorum. Öyle zor soru sordunki cevap bulamıyorum. Aslında soruların cevaplarını biliyorumda sana cevap bulmakta acayip zorlanıyorum. Bu iş emeklemesini bilmiyenlere koşmayı öğretmek gibi bir şey. Yada daha harfleri bilmeyene kalın romanlar veriyorsun bunları oku diye, hemde resimsiz.
Mevlana boşuna dememiş, ne kadar bilirsen bil, bildigin karşıdakinin anladığı kadar diye. Şimdi dünyada kaç çeşit arı ırkı oldugunu sana nasıl anlatılır ki?
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2012, 21:35:44 »
                    Ahmet bey,arılar petek örme biçimine göre,dikine örerse KILIÇ,yuvarlak örerse KALKAN diye adlandırılır.Kalkan ören arılar Kılıç ören arılara göre sakindir.
                    Arı ırkları çokturYaygın olan 4 ırk vardır.İtalyan,Karniyol,Russian ve Kafkas arısıdır.
                    Ülkemizde her arı ırkından arı bulabilirsin.Sıfır rakımdan 5000 rakım arasında bir cografi yapımız var.Önemli olan bu florada en yüksek verimi alabilmektir.Saglıcakla kalın.

Ahmet Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2012, 13:13:45 »
Arı bakanı abi soru gayet basitti siz demek ırklardan haberdar degilsiniz.Bana cevap yazmışın ama ırkları nasıl anlarız izahat yok.

Ahmet Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Ocak 2012, 13:18:42 »
Vecdi bey verdiğiniz bilgiler için teşekür ediyorum.Sonuçta söylediğiniz arıların hepside bal arısı değilmi?
Bizim bölgemizdeki tekerci arıda kılıç arıda iyi bal yapar.Bazıları biraz fazla saldırıyor.

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #8 : 22 Ocak 2012, 16:53:47 »
Ahmet Yıldırım kardeş, 
Türkiye de bilinen, kafkas, karniyol, italyan, rusian gibi ırkların yanında Anadolu adıyla da değişik eko tipler(muğla, çankırı, karadeniz vs. vs.) mevcut. Fakat malesef anadolu arısının safı varsa da bunun kesin olarak standartları belirlenerek arıcıların hizmetine sunulmuş değil.
İtalyan ve karniyolun gen kaynakları dışarda. Bizim trakya ekotipinin de bir tür karniyol olduğu söyleniyor. Kafkasın gen kaynağı da Artvin ve Posof ta olduğunu biliyoruz. Bu ırkların özellikleri mi? Herrkes bir şeyler diyor. İnternet kulandığına göre zaman içinde çok şeyler okuyacaksın.  Şu kılıç kalkan olayına bir açıklama yapan olursa iyi olur, bende merak ettim..
hayreddin bayraktar

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 22 Ocak 2012, 19:26:56 »
          Değerli arıcı arkadaşlar,Yerli eko tip arıya kimsenin karşı olduğu yok ,bir kere sanal alemde arıcı arkadaşların ortak paydası arıdır.Arıcılarımızın algılama yanılmalarına yol açan iki durum vardır.Bunun açıkca bilinmesi gerekir.Tartışma zemininin kaymaması ve saglıklı bir tartışmanın olabilmesi için.
          Ülkemiz cografyasının sıfır rakımdan 5165 rakıma kadar olan bir yapıdadır.Aynı gün dört mevsim yaşanabilmektedir.Arıcımıza yaklaşık 30 yıl kafkas arısı anası üretilmekte ve arıcılarımıza sunulmaktadır.Sönen kovanların arısınıda mugla arısı diye adlandırılan arıdan temin edilmektedir.Ülkemizde sınır şehirlerinde,iran arısı ve suriye arısıda bulunmaktadır.Igdır bölgesinin arısı ise Kafkasın bir eko tipi olan Ermenistan arısını görmek mümkündür.Yıgılca arısını TKV üretmiştir sonra vaz geçmiştir.Sonra tekrar üretmiştir.Mugla arısı gezginci arıcılıkla ve arı ticareti ile  her yere gitmiştir.Kafkas arısı ana arı sayesinde ve gezginci arıcılık sayesinde gitmediği  yer kalmamıştır.Trakya arısı vardır ama gezginci arıcılık sayesinde vardır diyemeyiz.Eko tip başka arılarımızda vardı,ya bilmiyorlar yada duymadılar.Kıbrıs arısı ve Ege bölgesinde özellikle kuşadası civarında ve ege adalarının arısı vardır.İngiliz arı bilimcisi Mister ADAMS   bu arıyı arıcılık dünyasına kazandırmıştır.Adına ADAMİ arısı demiştir.Yerel halk bu arıya ADA arısı der.Bu kadar eko tip arı günümüzde mevcutmu,nerde koruma altında,üretiliyormu bilen ve duyan söylesin,paylaşımlarımızda sakladığımız birşey yok. Bizlerle paylaşsınlar. Temel anlaşamadığımız noktalar,1.EKO TİP ARILAR koruma altına alınmamıştır,üreten kurumlar ve çagın tarifine uygun İZOLE BÖLGELER yoktur.2.Ülkemiz cografyasını iyi etüt edememenin sonucu tek bir ırkla arıcılık yapılmasına yönlendirilmektedir. Hayrettin hocam kılıç ve kalkan diye adlandırılması bir ırk olarak algılamayacagız.Mum örme şekline göre bu isimle adlandırılır.Saglıcakla kalın.                                                                                                                 

ŞÜKRÜ KOCA

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Ocak 2012, 12:32:50 »
Arı bakanı abi soru gayet basitti siz demek ırklardan haberdar degilsiniz.Bana cevap yazmışın ama ırkları nasıl anlarız izahat yok.
Merhaba Ahmet YILDIRIM Bey,
Siz forumda arı ırklarını sordunuz. Ben de acizane daha fazla bilgi edinebilmeniz için forumda bu konuda ayrıntılı bilgi olduğunu yazmıştım. Eğer forum başlıklarına bakarsanız arı ırkları diye bir bölüm var ve bütün arı ırkları ayrı başlıklar altında anlatılmış. Bilgisayar kullanmasını biraz biliyorsanız forumdaki bu bilgilere çok kolay ulaşabilirsiniz. Bilmiyorsanız sizi anlarım. Bilgisayar kullanmasını bilmiyorsanız bundan sonraki yazdıklarımı dikkate almayın. Yukarıda alıntı yaptığım mesajınızda birilerini gaza getirip olay çıkarmak istermiş gibi bir anlam çıkardım. Eğer öyle ise lütfen böyle şeyler yapmayın. Takip ettiğim iki üç tane internet sitesi var ve bu siteler arıcılığa çok faydası olan siteler. Bir çok insanın bir çok tecrübeye kısa yoldan ulaşmasını sağlıyor. Bu siteleri emek ve para harcayan kişilere yanlış yapsalar bile emeklerine hürmeten bir şey dememek lazımken ortada bir yanlış yokken  siteyi yapan ve yöneten kişilerden biri olan Ali TÜRK'e sen bu işten haberdar değilsin demek doğru değil. Ben ne Ali Türk'ün ne bir başkasının avukatıyım. Sadece emeğe saygım var. Bir de bu siteler bilgi için kurulmuşsa sadece burada fikirler tartışılsın kişiler değil.
Şunun da farkında olmak gerekir ki kimse kimseye illa sorduğunu cevaplamak zorunda değil.
Sitelerde gereksiz tartışma çıkarmak bazılarına heyecan verebilir ama beni sıkıyor.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #11 : 23 Ocak 2012, 19:58:56 »
Şükrü hocam;
 Öncelikle vermiş olduğun cevapta bir cümle çok dikkatimi çekti."Bu siteleri emek ve para harcayan kişilere yanlış yapsalar bile emeklerine hürmeten bir şey dememek lazımken"
Yanlışı kim yaparsa, söylemek lazım. Yanlış her zaman yanlıştır, yanlışı ne yaparsanız yapın kapatamıyorsunuz. Bence yanlışı kim yaparsa onu uyarmalıyız, yanlış yaptığını söylemek en iyisi.

Forum yönetmek zor, karşındaki kişi kim bilmiyorsun, kaç kişinin üyeliğini kabul etmedim, kayıtlarda isim soy isim istedik, bunu karşımızdakini bilelim diye istiyoruz.
Geçtiğimiz haftaydı, Zaim ağabeyle bayağı bir tartışma yaptık. Forumda isteyen istediğini soramıyor, bazı kişilere verilen cevaplar Zaim abiye göre sert ve fırça atar veya azarlar gibiymiş. Forumlar özgür olmalıymış, isteyen istediğini görgü kurallarını çiğnemeden soracakmış, kendisinden örnek verdi, ben şimdi senle geziyorum diye arıcılıkta her şeyi bilmek zorunda değilim, bilmediklerimize soracağım diyor. Forumda bazı bölümler eksikmiş bazı ilaveler istedi, ilan bölümünün serbest bırakılması gibi, hukukçunun bakış açısı acayip yani. Bazılarına tamam diyorsun hak veriyorsun, bazıları yav bize ters diyorsun. Biz bunları konuştuktan birkaç gün sonra Ahmet Yıldırım bir şeyler sormaya başladı şimdi ne yapacağız?

Bende bunları alt alta, üst üste koyup düşünüyorum.
Siz ne kadar bilirseniz bilin bunu karşıdakine anlatamadınız zaman bilgileriniz sizi sinir etmekten başka bir işe yaramıyor. Siz konuşun, konuşun, karşıdaki Türkçe bilmiyorsa ne yaparsınız.
Arılarda ırklar var mı? Yok mu? Ben de artık karar veremiyorum. Belkide yoktur, adam haklı...
Ahmet Yıldırım’a cevap versen, bir dert, vermesen bir dert. Kimseye dediğiniz gibi bir şeyleri anlatmak zorunda değiliz. İnsanımız çok hazırcı. Beş altı sene öncesine gidin, ne bloklar var, ne forumlar var, ne resimler var, ne videolar var, ne organik asitler vardı, nede arı ırkları.
Organik asit nedir kimse bilmezdi, şimdi birçok kişi kimyagere gibi.
Ah Zaim abi, ne diyeyim ki sana? ???

Ali Türk

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #12 : 24 Ocak 2012, 00:09:50 »
Arı bakanı kardeş,
Zaim Abi ye sonuna kadar katılıyorum ve engin gönlünden dolayı da teşekkür ediyor, saygıyla selamlıyorum. Bize çok basit ve anlamsız gelen bir çok şey, başkaları için yeni ve enteresan olabilir. Sabırla karşılamalıyız ki insanların sorma cesaretleri kırılmasın. Forum üyeleri adına  sizlerden bu derviş gönüllü olabilmeyi bekliyoruz. Verdiğiniz uğraş ve mücadeleyi teslim ediyoruz zaten. Her fırsatta Allah razı olsun diyoruz. Sizler yazacaksınız soranlar dua edecek. Belki, forum üyelerinin, birbirlerini cevaplamasını bekleyerek, siz yöneticilerin işi azalmış olur. Önemli saydığınız konu ve soruları cevaplayıp, basit konuları forumun müdavimlerinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Bir eğitimci olarak, nacizane diyorum ki; derse yeni katılanların soracakları, belkide sizin artık unuttuklarınız olabilir, ama onlar için çok yeni şeylerdir. Helallik dileğimle selamlar...
hayreddin bayraktar

Ahmet Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 27 Ocak 2012, 14:46:32 »
Şükrübey internet kullanımım kısıtlı.Bazı arkadaşların dükkanlarından bakabiliyorum.Arı ırklarını arkadaşların yardımı ile biraz araştırma yapalım dedik.Arı ırkları iyice karıştı.Böyle olmayacak.Evime bilgisayar alacağım.Şimdilik masraf edemem.İnternet yerlerine takılmayı düşünüyorum.Kafkas ırkı arı.ekotip arı.Yerli arı.Ülkemizdeki en yaygın ırklarmış.
Yazdıklarımda kimseyi incitip aşağılayacak şeyler değil.Arıcılığa yaptıkları iyiliklerden ötürü.Site yönetimine saygılar sunuyorum.En kötüsü yanlış anlaşılmak.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #14 : 30 Ocak 2012, 19:43:59 »

Ahmet Yıldırım;

Sana tavsiyem ırklarla ilgili bir yayın var. Öncelikle arı ırklarıyla alakalı en güvenilir kaynak tarım bakanlığının sitesi ve sitedeki arı ırkları tablosudur, onlara bir bakıver.
Arıcılık ve ırk mevzusu çok önemli.
Senin mantığına göre iki ırk var bunlarıda arıların petek örmesi ve sakin veya saldırgan olarak alğılıyorsun.
Arıların petek örmesi birazda yönlendirmeyle alakalıdır. Sen diyorsunki arılar dikine petek örerse kılıç ırk. Gene arılarımız yuvarlak petek örerse bu arıyada sen sakin diyorsun ama bazı yerlerde kalburcu arı, bazı yerlerde de kalkancı deniyor. Birde ne dik nede yuvarlak olarak petek örenler vardır, onada bazı bölgelerde yancı arı, bazı yerlerde yaprakçı diyorlar.
Teker petek örüyor dediğin arıyı fenni kovana koyduk, çıtalarınada ham petek verdik, sakin arımız dikine petek ördü. Bu arı dikine petek örünce saldırganlaşır mı?
Gene senin dediğin saldırgan ve dikine petek ören arıyada, yuvarlak teker gibi çıtalar hazırladık ve bu arı artık dik olarak petek öremeyecek. Dikine petek ören arıda yuvarlak petek ördü, şimdi bu saldırgan arı, yuvarlak olunca yumuşadımı, yani sakinledimi?

Bir başka konu çok sakin arılar vardır.
Çok saldırgan arılar vardır.
Birde ne sakin nede saldırgan, saldırganlık ve sakinlik arası arıların ırkı sana göre nedir, bunuda öğrenmek istiyorum. Bizim Arı ırk ı konusunda fazla bir birikimimiz yok, bizi bir aydınlat.

Ali Türk