Gönderen Konu: arıların beslenmesi  (Okunma sayısı 27265 defa)

asım özel

• Acemi Üye
  • *
arıların beslenmesi
« : 04 Mart 2010, 16:36:45 »
bugünkü kontrolde arıların bal stoğu yerinde olmasına rağmen koyu şurup verdim teşvik amaçlı şimdide acaba yanlışmı yaptım die soruyorum kendime arılarım 4-5 çerçeve arasında sizce doğrumu yoksa yanlış bi uygulamamıydı malum bu düşüncemin temelinde havaların  dengesiz devam etmesi başrolde.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: arıların beslenmesi
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2010, 20:02:10 »
1=bugünkü kontrolde arıların bal stoğu yerinde olmasına rağmen koyu şurup verdim teşvik amaçlı şimdide acaba yanlışmı yaptım die soruyorum kendime arılarım 4-5 çerçeve arasında sizce doğrumu yoksa yanlış bi uygulamamıydı malum bu düşüncemin temelinde havaların  dengesiz devam etmesi başrolde.

2=bu arada kendimi tanıtmadım adım asım doğu karadenizin doğusu hopa arılarımın olduğu yer.[/quote]

1=Yunus bey, havalar nazlansa da arılar bu bölgede yavru faaliyetini başlattı. Yavru faaliyeti olan kovanlarda aşırı yiyecek tüketimleri başlar. Birde arılar içerdeki balları kullanırken bile sulandırıp kullanmaktalar. Bozuk havalarda verilen şuruplar arılara ilaç gibi gelecektir. Stokları iyi olmayan arılar içinde şurup büyük kolaylıktır, ihtiyaçlarını hemen karşılarlar, kalan şurubu stoklaması çok kolaydır. Şurubun en tehlikeli zamanı, kışı uzun olan bölgelerde geç verilip suyu uçurulup sırlanmaz ise içeride rutubet yapar, bu rutubet, açık polenleri ve balları bozar küflendirir dolayısı ile arılarımızı hasta eder. Bizim yapmamız gereken sonbahar geldiğinde arıların bal stoklarını yeterince yapar isek, kışın ve baharda teşvik diye bir şey olmayacaktır. Ben geçtiğimiz iki cumartesi günü tüm kovanlarımı açtım, bal stokları çok fazla olanlardan olmayanlara çıta bal verdim. Mehmet Yüksel daha kovan açmadı hiçte endişelenmiyor, nasılsa balı nisana kadar yetecek diyordu. Güzel havalarda gene de kovanların ağırlıklarını kontrol ediyor. Bizim bölgemizde açık bal kaldığında arı bu çıtaları sarıyorsa rutubet olsa da küflenme olmuyor. Arının saramadığı yerlerdeki sırlı olmayan balları zaten ben bir teknikle devamlı boşalttırıyorum. Elimizden geldiğince tecrübelerimizi herkese açmışız. İlerde arıcılığı gereği gibi yaptığımızda, baharda  teşvik kavramı da kalkacaktır. Koloninin stoku yoksa hemen şurupla stoklar tamamlatılabilir. Tüm arı dostlarına hayırlı bir sezon dileklerimle.

2=Ayrıca benim bahsettiğim Yunus İs.Maltepe'de  arsima pastanesinin sahibi vardır seni onunla karıştırdım. Bu iş bayagı ilginç oldu. Doktorum inşallah burasını fark etmez, kesin yaşlandın der :-\

Ali Türk
« Son Düzenleme: 04 Mart 2010, 21:15:58 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2010, 20:26:27 »
teşekkürler ali bey.  sorumu yanıtladığınız için teşekkürler,  gerçekten rahatladım şimdi acaba yanlış mı yaptım die çok tereddüt etmiştim. koyu şurup mu kekmi die çevremdeki çoğu arıcı bu mevsimde kek ve sert şeker kullanıyor ve tavsiye ediyor bense sizin yazılarınızdan sonra keke karşı soğudum aldığım halde arılara vermek istemedim. bu arada kendimi tanıtmadım adım asım doğu karadenizin doğusu hopa arılarımın olduğu yer.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2010, 22:35:22 »
 ;D ;D ;D

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2010, 09:08:53 »
ali bey forumdan kaçıs yok muhteşem bey yakaladı sizi :)

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2010, 19:52:36 »
selamlar, bugün akşam üzeri gene arılara 250 cc koyu şurup veriyordum bir anda arılar dışarı döküldü yağma başladı hemen giriş deliklerini daraltıp su dökdüm üzerlerine biraz sakinlediler fakat girişleri çok dar bıraktım ve havasızlık sorunu olurmu ve yarında bu yağma olayı tekrarlarmı sabahtan kovan girişlerini genişletebilirmiyim  die şüpheye düştüm. cevaplarını ve fikirlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

gülen arıcılık

• Acemi Üye
  • *
  • arı her zaman üretir yeterki sen adam ol
    • GÜLEN ARICILIK
« Yanıtla #6 : 25 Mart 2010, 22:00:32 »
  bende trabzonda arıcıyıp bölgemizde şu anda en güçlü kovanların bile uçuş delikleri en fazla 5 cm açık olmalı fazla açık brakma kovanı üşütürsün yağmacılığa gelince arılığında çok zayıf arı yoksa yemi en çabuk şekilde ver arılar etrafta uçuşsada kovanların hepsine yem verdiysen bir süre sonra arılar kendiliğinden sakinler korkma selamlar.
GÜLEN ARICILIK_VİZİR BAL
http://gulenaricilik.blogspot.com/

ismail koca

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 25 Mart 2010, 23:03:42 »
bende trabzonda arıcıyıp bölgemizde şu anda en güçlü kovanların bile uçuş delikleri en fazla 5 cm açık olmalı fazla açık brakma kovanı üşütürsün yağmacılığa gelince arılığında çok zayıf arı yoksa yemi en çabuk şekilde ver arılar etrafta uçuşsada kovanların hepsine yem verdiysen bir süre sonra arılar kendiliğinden sakinler korkma selamlar.
   neden 5 cm.?
Mermer kovuğunda bile arını kışladığını gördüm.diyen arkadaş anlatıyor oğul geldi bakarmısın dediler  baktım arılar masanın altına petek örmüşler kovan yok her taraf açık orada kışı geçirmiş.Kovanın altı açık kışlatın deniyor.
Arını üşüdüğünü nerde gördün
 ---Bir süre sonra sakinler
  Yağma başladığında bir süre sonra sakinler diyorsun.bence değil.hiç kovanlarınızda yağmacılık olayına rastladınızmı ?ben yaşadım iki saatime mal oldu.bu konu da daha üstatlardan yazı beklemekteyim.
  Yağmacılık olmaması için şurubu akşam ezanı zamanında verin derler.

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 27 Mart 2010, 01:25:53 »
selamlar yeniden.
bu sabah arılıkta ki kontrol sonrası kovan girişlerini aşırı daraltmamdan olacak bir parmak yerde arılar körük yapıyordu yağmadan kurtaralım derken havasızlıkdan telef olacaklardı. şimdi eskiler neden kek verin diye bas bas bağırıyor anladım. şerbet vermek her zaman için arılarda risk taşıyor. tabi herkes diyecekki güçlü kovanda bu tür sorunlar olmaz. ama elimizde güçlü kovan yokki elimizde ne varsa tabağımıza da o geliyor. sanırım sorulan sorulara iki tür cevap vermek gerekiyor zayıfsa bu şekilde güçlüyse bu şekilde diye şimdi konuyu uzatmış oluyorum ama. bloglardan takip ettiğimiz abilerimizin kovanlarının hepside güçlü değil bir şekilde ya arılı çıta yada kapalı gözlü çıtayla destek veriyorlar. bu işin aslı nedir özü nedir bu işi hakkıyla yapan kimdir die soran olursa verecek bir cevap bulabileceğimi sanmıyorum. hayırlı geceler herkese.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #9 : 27 Mart 2010, 21:03:24 »
şimdi eskiler neden kek verin diye bas bas bağırıyor anladım. şerbet vermek her zaman için arılarda risk taşıyor.

Şimdi Asım bey kek vermek niye risk taşımıyor yani arılar onun kokusunu almıyorlar demek. Akşam saatinde hızlı bir şekilde vereceğiniz  şerbet yağmaya neden olmazdı bence. Kek ise besin değeri taşımayan sadece arıları nektar geldiğine kandırmaya yarayan bir yapı. Birde merak ettim şimdiye kadar besleme yapmadan yağmalanan kovanınız olmadımı. Arkadaşlar bence artık aşalım şu besleme konusunu bence bu konuda şablon oturdu..

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #10 : 27 Mart 2010, 21:49:01 »
Üç çıta,dört çıta,dokuz çıta olan arılarımda var.Hepsine şurup veriyorum daha bir yağma görmedim.Mart ayında en son kar yağıyordu yiyeceği olmayan 4 zayıf kovanıma şerbet verdim.Bunu diğer arıcı arkadaşlarıma anlattığımda bu hava da şerbetmi verilir arılar ishal olur kek verdiyorlardı.Hiç bir zararını görmedim bu zamana kadar şerbetin.Bana şerbet verilmez diyen arkadaşlardan kek verende var akide şekeri verende var.Şimdi soruyorum çoğunun kovanı sönmüş arılar gitgide geriye gitmiş hepsi dert yanıyor.

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 27 Mart 2010, 21:55:30 »
selamlar muhteşem bey,
ben olayı kek yada şurupla besleme tartışmasına çekmek amacıyla söylemedim.
sadece yaptığım işin ne kadar hobi amaçlı olsada ciddiyetle yapılması gerektiğinin farkına vardığım için söyledim. bır yıl bile olmadı arılarla tanışmam bu yüzden bildiklerimi yazma gibi bi durumum olamıyor sadece yaşadıklarımı aktarabiliyorum. daha öncede şurup verdim hatta öğle saatinde verdim 3 kere.  son verdiğim ise akşam üzeriydi neden bu şekilde olduğunu bende anlamadım. yağma teşebbüsünü daha önce yine yaşadım  oseferki hatam nektar olmadığı zamanda kovanı uzun süre açık tutmaktı. neyi yanlış yaptığı anlayabiliyorum coğu zaman ama bu sefer neyi yanlış yaptığımı anlamadım tesbit yapamayınca da şüpheye düşüyor insan yaptığını sorguluyor ister istemez.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 27 Mart 2010, 23:15:12 »
Eskiler kek verin derken,bence niye dediklerini bilemiyorum ama diyeninde bildiğini zannetmiyorum.Keki arı kullanmak için su taşıyarak şurup haline getirmesi lazım.Ozaman şurup vermekten ne diye kaçıyoruz.Bu arada şuruplukları kontrol etmede fayda var.Şurupluktan sızan şurup yagmaya neden olur.Kek vererek arının ömrünü bitirmenin  sebebi anlaşılır değil.Kekler hazırlanırken hijyen şartları yerine getirilemiyorsa,hastalıkların yaygınlaşması söz konusudur.Ekonomik boyutuna bakarsak,2tl şekeri 4 tl ye kek olarak arılarımıza verirsek  kekleniyoruz demektir.Anatomik yapısını incelediğimizde arı emme basma tulumba görevi yapmaktadır.Yavruların kek vererek yetim bırakma hakkını kendimizde görmeyelim.Sizlerde arılarınızda saglıcakla kalın.

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #13 : 28 Mart 2010, 00:06:55 »
selamlar, bugün akşam üzeri gene arılara 250 cc koyu şurup veriyordum bir anda arılar dışarı döküldü yağma başladı hemen giriş deliklerini daraltıp su dökdüm üzerlerine biraz sakinlediler fakat girişleri çok dar bıraktım ve havasızlık sorunu olurmu ve yarında bu yağma olayı tekrarlarmı sabahtan kovan girişlerini genişletebilirmiyim  die şüpheye düştüm. cevaplarını ve fikirlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Asım bey!

Boşuna telaş yapıyorsunuz...

Arılara şurup verdiğinizde bir anda dışarı döküldü diyorsunuz,şayet arı bir anda dışarı çıktı ise, dışarı çıkan arı muhakkak şurup verdiğiniz kovandır!

Koloniye şurup verildiğinde,şurup verilen koloniden bir kısım arının dışarı çıkması gayet normaldir bu olay koloniyi savunma içgüdüsüdür ve korkulacak bir durumda yoktur...

Kovanlara şurup verirken,mümkün mertebe üstten veya kovan içinden beslemeyi tercih ediniz ve şurubu mümkün olduğunca akşam saatlerinde vermeye çalışın,şurup miktarını da koloninin o gece bitirebileceği kadar verin yani şurup ertesi güne kalmasın ki problem olmasın...

Şurubu verdiğiniz arı zayıf ise giriş deliğini daraltın ve şurup verirken ,şurubu kovana veya yerlere damlatmayın...

Yağmacı arılar yağmalayacağı kovana; kovanın arkasından,yanlarından ,altından da saldırır yani kovana her tarafından girmeye çalışır ki sizde böyle bir durum olmamış.

http://alisekerli.blogspot.com/

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 28 Mart 2010, 00:57:12 »
ali bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
dediğiniz gibi oldu yani sağdan soldan alttan yukardan girmeye çalışoyorlardı. şurup verdiğim kovan ve yandaki kovanlar çıktı dışarı. kovan girişi dar değildi ve akşam üzeriydi. ben daha önce öğle saatlerinde de şurup verdim acaba o zamanda mı yağma oldu. iyikide akşam üzeriydi öğlen saatinde bu şekilde olmuş olsaydı akşam olmazdı bana  kalpten giderdim heralde. benim hatamı arılarımın çekmesini istemiyorum ve doğru şeyleri uygulamak istiyorum. bunuda kendi hatalarımdan ders çıkararak daha iyisini yapmaya çalışarak başarabileceğim aşıkar bi gerçek olarak karşıma çıkmakta. sağolun tekrar zaman ayırıp beni bilgilendirdiğiniz için.