Gönderen Konu: Arı Yemi Ve Devlet Desteği  (Okunma sayısı 16962 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Arı Yemi Ve Devlet Desteği
« : 19 Şubat 2012, 23:16:09 »
İstanbul Feshane’deki arı ürünleri ve arıcılık festivalinin ana sponsoru Konya şekerdi.
Konya şeker yöneticilerinin bazılarıyla orada görüşüp bazı teklifler sunduk.
Fiyat konusunda üreticiyle arı yemi tüketicisi arasında acayip fark çıkıyor.
Burada fiyatları yazmadan bazı şeyleri örnek verdik.
Dedim ki Almanya’da 10 litrelik invert şurup 25 lira.
Onlar hemen dediler ki o mısır şurubudur, dedik değil.
Olayı başka yere çekmeyelim ben istiyorum ki siz para kazanın, bizde ucuza arı yemi alalım. Almanya da 10 litre şurup 25 lira, devlet bunun 10 lirasını karşılıyor, 15 lirasını da arıcı veriyor. Bizde şurubun litresini 1,5 liradan alamaz mıyız? dedim.
Bir sürü olumsuz şeyler dinledik. Bu konuda birlik olur isek neden devlet bize destek vermesin ki. Hem fabrika iş yapsın, hem de biz ucuza sağlıklı malzeme temini yapalım, hadi hayırlısı, bazı şeyleri daha sonra yazacağım bu başlangıç.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Arı Yemi Ve Devlet Desteği
« Yanıtla #1 : 29 Şubat 2012, 20:32:16 »
Ali Bey:
           Konya Şeker galiba invert şurup üretip satışı varmış. Bazı arıcı arkadaşların  getirdiği  duyumunu aldım. Getiren kişi ile henüz görüşmedim. Ancak bana biraz pahalı geldi.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2012, 10:22:23 »
Ali Bey:
           Konya Şeker galiba invert şurup üretip satışı varmış. Bazı arıcı arkadaşların  getirdiği  duyumunu aldım. Getiren kişi ile henüz görüşmedim. Ancak bana biraz pahalı geldi.

Nevzat Çetin;
Konya şekerin, invert ürünü insanlar için, yani tatlılara konacak şurubu invert yapıp piyasaya sürmüşler.
Arı yemi daha farklı bir işlemden geçiriliyormuş. Biz fuarda Konya şekerin standındaki temsilcileriyle konuşurken, bir şey söylediler, invert şurubu açtığınızda kullanmaz iseniz kısa sürede donar denildi. Arı yemi 2 sene tenekeyi açtığınızda donmuyormuş.

Biz fuarda arı yemi fiyatı ve teşviki üzerinde durduk, fiyat perakende çok yükseliyor, aynı fabrikanın invert şurup fiyatı, toptanla perakende arası 50 kuruş oynuyor, arı yeminde ise oynayan fiyat farkı 13 lira.

Bir sürü Avrupa fonları var. Bu fonları kullanmadığımızda her yıl geri iade ediliyor. Bu fonlardan birisini bir projeye uydurup arı yeminde kullanılması sağlanmalı. Bunun örneği de zaten var, Almanya da arıcıların aldığı invert şurupların fiyatının önemli bir bölümünü devlet finanse ediyor.

Bu sistemde hem arıcılarımız kazanacak, hem de Konya şeker kar edecek.

Son duyumlarım ise henüz doğrulanmadı, ama Konya şeker ile  arıcılar üst birliği arasında bu konuda çalışmalar yapıldığı, inşallah olayın arıcılar lehine doğru seyrettiğini duydum.

Arıcılar bu konuda devleti arkasına alırsa kullandıkları arı yemi ucuzlayacak dolayısı ile daha iyi arıcılık yapacaklarına inanıyorum.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #3 : 01 Mart 2012, 11:24:39 »
Önceden ana arı üretim setleri iki,üç katı fiyatla satılıyordu.Şimdi gayet uygun bir fiyatla satılmaya başlandı.Hazır arı yemleride bu şekilde ucuzlarsa daha çok arıcı hazır yem kullanır.Şimdi ise fiyatlar uçuk her arıcının hazır arı yemi kullanıcağını sanmam.

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Mart 2012, 11:46:04 »
     Saygıdeğer Arı Dostları;
                Formumuz  birlik beraberliğin sağlandığı ve bilgi alış - veriş merkezi olmaya başladı. Bu anlamda katkısı olanlara teşekkür ediyorum... Bu uygulamalar arıcı birlikleri ve bal birlikleri ile ilintili hale getirilmeli diye düşünüyorum... Ali TÜRK Bey'in  el attığı invert şurup konusu bir anket çalışması ile desteklenmeli...Anket çalışmasının sonuçları bu birliklerle paylaşılmalı... Devletin muhatabı olan bu birliklerimizin  eli hem güçlenmiş olacak, aynı zamanda ihtiyaçları yönetme konusunda da çeşitli fırsatlar elde etmiş olacaklar... Herkese saygılar...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 29 Ocak 2013, 10:04:31 »
     Saygıdeğer Arı Dostları;
                Formumuz  birlik beraberliğin sağlandığı ve bilgi alış - veriş merkezi olmaya başladı. Bu anlamda katkısı olanlara teşekkür ediyorum... Bu uygulamalar arıcı birlikleri ve bal birlikleri ile ilintili hale getirilmeli diye düşünüyorum... Ali TÜRK Bey'in  el attığı invert şurup konusu bir anket çalışması ile desteklenmeli...Anket çalışmasının sonuçları bu birliklerle paylaşılmalı... Devletin muhatabı olan bu birliklerimizin  eli hem güçlenmiş olacak, aynı zamanda ihtiyaçları yönetme konusunda da çeşitli fırsatlar elde etmiş olacaklar... Herkese saygılar...

Nevzat Bey, ülkemizde her türlü değişim sancılı olmakta, siz yıllardır dönen bir çarkı durduramazsınız. Arıcılıkta herkes birilerinin esiri yada etkisinde yani kimse Özgür iradesiyle bazı şeyleri yapamıyor, bu benim görüşümdür, isteyen inanır isteyen inanmaz.

Ülkemizde yıllardır yüz binlerce koloni sönmesi olur, hiç kimse bu arılar niye sönüyor diye araştıran oldu mu, bana sorarsanız olmuyor. Bu iş sanki kader gibi baharda yeni arılar al, kışın söndür, ertesi sene gene aynısı, böyle devam eden bir süreç var....
Sonra bu kadar çok sönen arılara methiyeler düzülür…..
Karakaşlıydı, dili uzundu, 10 çıta olmadan oğul verirdi, arılarımızın topladığı ballara kap yetiştiremiyorduk gibi…

40 Yıl öncesi keşfedilmiş bir şurubu biz yeni öğreniyorsak, bu nasıl özgür arıcılık yaptığımızı gösteriyor. Şurubu yapıp kullanmaya başladık, gelen yapılan ve karşı çıkışların bilimsel bir dayanağı yok, tam tersi kişinin evde yaptığı invert şurup bilimsel...

Şimdiye kadar arıcılar kendilerine ne sunulduysa yemiştir, hiç bunu doğrumu yapıyorum dememiştir.

Ben hem bal üreticileri birliğinde yönetimindeyim, sonuçta üyesiyiz, hem de arı yetiştiricileri birliğinin üyesiyim. Bu iki kurum birbirini törpüleyip yok etmeye çalışıyor. Birisinin yaptığı etkinliğe öteki nasıl taş koyarız hesapları yapılmakta. Bizde rekabet yarış değil de karşı tarafı nasıl yok ederiz mantığı ile çalışıyor, bundan dolayıdır ki her şeyde dünyayla yarışır duruma gelemiyoruz.

Üyelerin özgür olmadığı yerlerde birliklerde bana göre özgür değildir, başkaları ne düşünür bilemem.

Ali Türk