Gönderen Konu: İSTANBUL KAFKAS KIRMA ARISI  (Okunma sayısı 11209 defa)

mehmet özdemir

• Acemi Üye
  • *
İSTANBUL KAFKAS KIRMA ARISI
« : 22 Ocak 2013, 18:16:40 »
İYİ AKŞAMLAR BİR ADET KIRMA KAFKAS ARIM VAR İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEYLE KARŞILAŞTIM YAĞMUR ÇAMUR ÇALIŞIYOR VE POLEN BULUP GETİRİYOR BU GÜN BİLE POLEN GETİRDİ TAM İSTANBUL ARISI HİÇ DURMUYOR TAVSİYE EDECEĞİM AMA YORUMLARINIZI BEKLİYORUM

erkanduzce

• Ziyaretçi
Ynt: İSTANBUL KAFKAS KIRMA ARISI
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2013, 19:30:18 »
mehnet bey hoşgeldiniz aramıza

kafkas arısının kullanmadığım çeşiti ekotipi kalmadı desem yalan olmaz..
 arılarımın tamamını karniyola geçirebilmek için mücadele eden biri olarak bence siz bir karnıyol deneyin..

polen toplama ilgili olarak ta söyleyebileceğim bir şey var
şu anda arılığımın yarısı karnıyol  diğer yarısı kafkas çeşitleri
kafkas arılarım bir polen getiriyorsa
karnıyollar üç getiriyor..

çok şey var aslında karnıyol hakkında anlatılacak size ve herkese
çok samimi olarak söylüyorum
anlatılmaz yaşanır..

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2013, 09:43:49 »
İYİ AKŞAMLAR BİR ADET KIRMA KAFKAS ARIM VAR İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEYLE KARŞILAŞTIM YAĞMUR ÇAMUR ÇALIŞIYOR VE POLEN BULUP GETİRİYOR BU GÜN BİLE POLEN GETİRDİ TAM İSTANBUL ARISI HİÇ DURMUYOR TAVSİYE EDECEĞİM AMA YORUMLARINIZI BEKLİYORUM

Erkan Bu iletiye böylemi cevap verilir?
Arıcı istediği arıyı kullanır, biz geçmişte ne arıcılar gördük, diyorsun ki kafkas 1400 yumurta atar, çok bilen arıcı diyorki ben ona yumurta attırmasını bilirim felan. Arının atacağı yumurtayı bile artıran arıcılar vardı yani, bırakacaksın kim ne kullanırsa kullansın, sende bir sene öncesi aynısını demiyor muydun :)?

Arıcılar özgürdür istedikleri arıyı kullanırlar ve buna hiç kimse karışamaz, ayrıca tanımadığın birisine bir şey tavsiye edemezsin. Örneğin tanımadığım biri bana tavsiyede bulunsa bunu irdelerim, bırak kim ne yaparsa yapsın. Tanıdığım birisi tavsiyede bulunursa bu benim için önemlidir. Karşımızdaki kişiyi şimdilik tanımıyoruz, bir tanışalım, sonra tavsiyelerde bulunursun. İletiyi okuyorum, birileri acayip uçmuş gibime geliyor ???

Kişi henüz kendisini tanıtmadı, kaç yıldır arıcılık yapıyor, kaç yaşında ve kaç kolonisi var, arılarını nerelere götürüyor bunları henüz açıklamadı, Mehmet Özdemir'in böyle şeyle ilk defa karşılaşıyorum demesine göre yılların arıcısı ve işi çok iyi bildiğini anlatmaya çalışıyor, dur bakalım ne olacak.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

L.Doğanay KILIÇ

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2013, 11:30:31 »
Erkan abi niye mehmet özdemire başka arı ırkı öneriyorsunuz kafkas arısı kötü arımı?Arıların ırkını nasıl anlıyorsunuz?Arılara bakın hepsi aynı görünüyor fark nedir?

AYDIN BAYAR

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Şubat 2013, 16:51:52 »
doğanay   bey        bazı arılıklara robot gibi girersin arı sokmasın diye  bazı arılıklara şortla atletle  girersin bilmem anlata bildimmi en kısa örnek saygılarımla

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2013, 20:57:03 »
doğanay   bey        bazı arılıklara robot gibi girersin arı sokmasın diye  bazı arılıklara şortla atletle  girersin bilmem anlata bildimmi en kısa örnek saygılarımla

Aydın Bayar, arılıklara robot gibi girmek benim için önemli değil. Ben yıllarca maske kullandım. 15 Yıl öncesi Ankara'dan aldığım ana arılar vardı, yanında karniollar halt etsin o kadar sakindiler, şimdi aynı yerde aynı ana arıları bulamıyoruz.
Bu konunun başlığı ve amacı farklı sanki kasıtlı bu konuyu açan doldurulup buraya yollanmış zannediyorum.

Kafkas arısının her bölgede olmadığını artık bilimcilerde söylüyor, tersini ispat edenlere meydan boş buyursunlar.

Ben yıllarca Kafkas arısı kullandım, Kafkasın safı ve f1 leri vardı. Kafkas arısı bu bölgenin arısı değil. Biz kestane sezonuna 15 çıta yapamıyorduk. Hadi birleştirip kestaneye girdik, bal hasadından sonra Trakya'ya arı kalmıyordu.

Bu yıl 20 kovan arıyla kestaneye gittim, 12 teneke kestane balı aldım.

Aynı arıyı kaldırıp ay çiçeğine götürdüm, 16 teneke balda orada aldık ve alt katlardan bal alınmadı. Ayrıca benim savunduğum şey şudur, arıdan bu kadar bal alınmış, kolonide 5-6 çıta yavru aynen devam ediyordu. Kafkas arısı balı bulduğunda kendisini bitiriyor, sonra o arıyı yaşatmaya uğraşıyordum.

Bu konuyu açan kişinin arıcı olduğunu zannetmiyorum, keşke Erkan cevap vermeseydi peşinden neler gelecekti çok merak ediyorum.

Şu an itibari ile elimizdeki 5 çıta artıların üç çıta yavrusu var ve arılarımız Gebze de gaza bastılar.

Onun için kimseye aman şunu kullanın ben demiyorum, kim hangi ırkı kullanırsa kullansın, bana ne, ben kullandığım arıdan hoşnudum ve aynısından üretme şansım var.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

karagüzel

• Acemi Üye
  • *
  • RÜŞTÜ KARAGÜZEL
« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2013, 11:44:46 »
Fazla tecrubesi olmayan bir arıcı kardeşiniz olarak şunu söylemek istiyorum,evet herkes istediği şelilde istediği arıyla çalışsın, istediği istediğine çalıştığı arıların özelliklerini anlatsın, tavsiye etsin ,isteyen ağaçlardan arı toplasın isteyen bölsün  isteyende birşeştirsin hiç sorundeğil burda dikkat etmemeizgereken arıcı olsun olmasın tüm çalışmalara desdek verilmeli, benim arım senin arını döver tabirinden kaçınmalıyız , birbirimizle uğraşırken kendimize zarar verdiğimizin farkında olmalıyız bütün arıcı arkadaşların abilerin kardeşleimin çalışmalarını takdir ediyorum takdirde etmeliyizde
oyun bitince şahta piyonda aynı kutuya konur

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 23 Temmuz 2013, 15:53:30 »
arkadaşlar Kafkas kırma arım bir harikalar yarattı neden deseniz fazla kış olmadığından çok çoğaldı ve beş tane oğul verdi artırayım derken nere de ise arı dan oluyordum tek ki oğulları yakaladım ama bilerek kat atmadım oğul versin diye oda bana inat beş oğul verdi bende bu sefer anasını yenilemek zoruna kaldım bir yaşına olmayan anayı öldürmek zoruna kaldım yeni çıkardığı  anayı verdim ve yavru attıktan sonra Yalova götürdüm bayramdan sonra bu konu hakkına sizlere bilgi vereceğim insanla

Kış olsa kovan sönecekti manası mı çıkarmalıyız? veya kış olsaydı arı bu kadar gelişmezmiyi?

Bir ana beş oğul verince harika mı oluyor?