Gönderen Konu: Eşek Arısı Ve Sarıca Arılar ile Mücadele  (Okunma sayısı 7333 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Eşek Arısı Ve Sarıca Arılar ile Mücadele
« : 26 Ağustos 2014, 12:31:06 »

Bir arılıkta bulunan özel kovanlarımı bir kaç gün önce kontrole gitmiştim, manzara hiçte iyi değildi.
Bir damızlık gümlemiş birisi ise can çekişiyordu, arılıktan ayrıldım neler yapacağımı planlamaya başladım bir sürü seçenekten sonra aşırı zayıflamış damızlığı oradan uzaklaştırıp, eşek veya sarıca arılarıyla da mücadele edip öcümü almalıydım >:( :( ???

Yazın bir köy kahvesinde görmüştüm ama üzerinde durmamıştım, bir sürü şey denedik sarıca arılardan kurtulamıyorduk.
Kahvede gördüğüm bir pet şişeye bir sürü delik delinmiş, sarıcalar delik çok oluca bazıları girip çıkıyordu. Dedim bu kadar niye fazla delik deliyorsun, genç arılara şans tanıyorum demişti, ne kadar çok delik varsa o kadar arının çıkma şansı var demektir...

Sarıca arılara sarı gazoz ikram etmeye karar verdim mesai bitimi soluğu arıların yanında aldım, malzemeyi önceden hazırlamıştım, üç pet şişeye yanmış sigara ile tabandan 10 cm yukarıda tek delik deliyorsunuz, sistem gayet basit ::)

Gazozları şişe tuzaklara koymaya başladım ne zaman haberiniz oldu, ben arılıkta ayrılmadan şişenin birisine düşmeye başlamışlardı.
Zayıf damızlığı oradan alıp ayrıldım aradan üç gün geçti bu gün Darıcadaki arıların işi bitince başka arılıga gittim :o
Gördüklerim beni şaşırttı...

Üç tuzakta doluydu...

Sistem iyi işlemiş...

Şimdiye kadar neler yapmadık ki bu sarıca arılara eşek arılarına::(
İlaçlar mı almadık, zehirler mi almadık, tavuk ciğerleriyle beslemeler mi yapmadık...

Yeni tuzaklar hazır, buyurun ikram var :)
Ben toparlanıp çıkarken bir baktım, ikramları geri çevirmeyenler vardı...

Haberin yayınladığı blok linki.
http://bengittim.blogspot.com/2013/10/esek-arisi-mucadelesi-esek-arisina-sari.html
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2014, 15:07:29 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk