Gönderen Konu: Bilinen Balcı Firmalar  (Okunma sayısı 7390 defa)

ŞÜKRÜ KOCA

• Acemi Üye
  • *
Bilinen Balcı Firmalar
« : 14 Haziran 2011, 16:46:10 »
Bal satan firmalar reklam yaparken balı bilinen güvenilir büyük firmalardan alın diye reklam yapıyorlar.
Arıcılık yapmayan insanlar için bu reklam baya etkili oluyor. Büyük firmalar şekerden bal yapıp satmaz diye düşünüyor insan
. Çeşitli blokları okurken arada rastlıyorum. Büyük firmalar kilosu 5-6 TL'ye bal alırken hiç araştırmıyormuş.
  Hatta sormuyormuş bile. Ucuza bulduğu balı alıp vınnnnnnnnnnn.
Geçen gün öğretmen olan ve hobi olarak arıcılık yapan bir yakınım ile sohbet eder iken şaşırdım kaldım.
Arıcılık yapan birisini görmüş biraz sohbet edeyim deyip yanına gidiyor.
 Biz arılara kat attık bazılarına ikinci bir kat daha atılacak. Arıcının tüm kovanlar tek katta.
Senin arılara ne zaman kat verirsin diye sormuş.
 Arıcı arılarının  daha 3-5 çıta olduğunu haziran başında arıları Erzurum'a götüreceğini söylemiş. İşin ilginç tarafı şurda.
 Adam ne kadar doğruysa Erzurumda neredeyse her kovana bir çuval şeker verip bal yaptırıyormuş.
 Bu balı da bilinen büyük firmalardan .... ........... firmasına satıyormuş. Onlar sadece balın bembayaz petek olmasına dikkat ediyorlarmış.
Şimdi büyük firmalardan bal alanlar bir daha düşünsün derim.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2012, 23:22:59 Gönderen: Arı Bakanı »

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Bilinen Balcı Firmalar
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2011, 18:08:06 »
Aman arkadaşlar yazarken firma ismi vermemeye özenle dikkat edelim. Başımız ağrımasın. ::)

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2011, 21:58:27 »
Şükü bey dedikleriniz doğru ben bunlara gözümle şahit oldum.Geçen sezon Erzuruma gittiğimde çoğu arılık şeker çuvallarıyla doluydu.Bir tanesi ilk önce balı sağdı daha sonra şekerden şerbet vererek tekrar şekerli bal yaptırıp toptan 6,7 tlden sattı.Ben birini gördüm kim bilir kaç tane daha var böyle.Bu arada bizim kovanlar nerdeyse aç geldi ordan.

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #3 : 15 Haziran 2011, 11:54:32 »
Evet bu olayı bende bizzat bi arıcı bi abimden duydum. Ve dahası bizzat bana arı peteğini kendisi yapsın karakovan tarzı olsun yuvarlak beyaz petekler şeklinde olsun şeker balı olsun hiç fark etmez alayım diyen de oldu. Normalde 15 satıyosan ben 30 alırım dedi. Birkaç arıcıyada aynı teklifi etmiş.

Ve bizimkilere bi ara kara kovan balı diye iki kilo bal geldi kilosu 100 tl satılıyormuş. Balı yedim petek arının peteği ve kar gibi beyaz. Yemesi güzel kesmiyor insanı. Fakat çiçek aroması hiç yoktu. Mesela şuan arıların ballarını bi koklasanız türüm türüm çiçek kokar. Ama bu 100 liralık kara kovan balında zerre bal kokusu hissetmedim. Ama lokum gibi yendi bitti. İnsanlar o peteğe tav oluyor ve basıyor parayı.

Ben bu işe başlayınca anladım. Herkesten bal alınmaz. Şimdi ben kendi balımı kendim üretsem içime sinen balı kendim için alsam bile bu işte en büyük karımdır. 5liraya bal satılıyor ve millet bunu alıyor. Bizim köğe geldi millet kapış kapış almış ertesi gün çöpe...

Bu iş baya bi su götürür. O yüzden sadece güvenilir insanlardan bal almak gerek. Balcılar olarakta kendi yemediğimiz yiyemediğimiz bir balı başkasına satmamamız gerek.
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/