Gönderen Konu: Ağaç Aşılama Teknikleri  (Okunma sayısı 6557 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ağaç Aşılama Teknikleri
« : 24 Mart 2015, 11:11:11 »
Arıcılık çiftçiliğin bir parçası.
Çitçilik ise bağ bahçe işlerinin tamamını kapsıyor.
Bağ bahçe denildiğinde bitkiler ve ağaçlar ilgi alanımız oluyor.
Bahçemizde olabilir, ormanlarda olabilir, yabani ağaçlar olabilir, bunları verimli hale nasıl getirebiliriz dediğinde aşılama yapılacak ilk şeydir.
Bir çok aşılama teknik veya yöntemi vardır.
Teknikleri bilmediğinizde yüzlerce binlerce hatta milyonlarca ağaç atıl bekliyor.

Bir örnek vermek istiyorum, benim Memleketim Niğde Bor...
Köyümde yüzlerce Çerkez ağacı diye bildiğimiz melengiç ağaçları var.
Son zamanlarda bu ağaçlara Antep fıstığı aşılandı ve güzel Antep fıstığı veriyor.Bu ağaçlar ise kim bilir kaç yüzyıldır atıl böyle duruyordu.
Antep'ten aşı yapmaya gelen kişiler, yüzlerce melengiç ağacını atıl halde görünce hayretler içinde kalmışlar. Bunlar servet demişler. Bazı yerlerde melengiç ağacına sakız ağacıda diyorlar.
Bizim üzüm bağımızda bu ağaçlardan 38 tane var, yatıyorlar...
Antep fıstığı aşılansa her yıl az çok ürün alınır...

İnsanlarımız ise her işte olduğu gibi bilinçsizler.
Bir ara köyüme aşılı ceviz götürdüm ekecek yerim yok, komşulara hediye verdim alan olmadı...
Bahçemiz küçük iki tanesini kendimize ektim, kalanları zorla birilerine verdik bakmayınca kurumuşlar, şimdi diyorlar, bu cevizden nereden alırız.
Cevizi almanıza gerek yok, meyveyi ekin iki üç yıl sonra istediğiniz çeşidi aşılayın.

Meşe veya pelit ağacına kestane aşılanıyor, bu yıl denemelerim olacak...
Meşenin yetişmediği yer yok...
Düşünsenize meşeye aşıladığınız kestane, size polenin gelmediği haziran ayında arıcıya polen kaynağı olacak...
Bu konu altında ağaçlar ile ilgili aşılama teknikleri ve yapmış olduğumuz aşılamalar paylaşılacaktır.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ali cerrahoğlu

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Ağaç Aşılama Teknikleri
« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2015, 16:20:36 »
meşe veya pelite kestane aşısı ! süper! sonuçları merakla bekliyor olacağım.hatta nasıl yapıldığını paylaşırsanız ben de denemek isterim

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Ağaç Aşılama Teknikleri
« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2015, 21:41:27 »
Meşe ağacına kestane aşılamasını videoya çekmiştim.Yutuptan paylaştım, kalemlerdeki gözlerde canlanma ve büyüme devam ediyor. Kendi bölgem için çok büyük bir kazanç olacağını düşünüyorum. Gebze civarında haziran ayında polen sıkıntısı çekiyoruz. Meşeye kestane aşıları tuttuğunda haziran ayı polen sorunu kalmayacak.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk