Gönderen Konu: ANTİ VARROA DİP TAHTASI ( ELEK TELLİ DİP TAHTASI)  (Okunma sayısı 72086 defa)

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
Anti varroa dip tahtası; bir çok avrupa ülkesinde,varroa mücadelesinde kullanılan altı elek teli ile kaplanmış çekmeceli dip tahtası.

Yapımı oldukça basit,lamba açmaya falan gerek yok.

2.5 cm kalınlığındaki tahtalardan kolayca yapılıyor.

Kışın kovan içi nemi önlüyor,yazın da kovanın havalanmasını sağladığı için koloninin oğula gitmesini büyük ölçüde engelliyor.

Ve tabiki varroya karşı kullanılıyor.

Koloni normal çalışırken arının üzerinden düşen varroa bir daha arıya tırmanamıyor.

Yani yılın her günü ilaçsız, doğal olarak varroa mücadelesi yapılmış oluyor.

Bu konuyu ciddi olarak gözden geçirmeliyiz galiba.

Önden görünüş , uçuş deliği daraltılmış , toplam 11cm yükseklik oluyor.

Önden görünüş , uçuş deliği tamamen açık.

Yandan görünüş.

Önden görünüş , uçuş deliği daraltma parçası takılı.

Önden görünüş , uçuş deliği genişletilmiş.

Arkadan görünüş , çekmece takılı.

Arkadan görünüş.

Üstten görünüş.

Alttan görünüş.

Çekmecenin alttan görünüşü , galvaniz sac kaplı.

Alttan görünüş.

Alttan görünüş , çekmecenin çalışacağı oluk.

Alttan görünüş , çekmecenin çalışacağı oluk.

Dikkatli bakılırsa , dip tahtası oluşturulurken , tahtaların yapıştırılarak ve vidalanarak yapılan ekleri belli oluyor.

« Son Düzenleme: 31 Ocak 2010, 09:29:27 Gönderen: Arı Bakanı »

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
Ynt: ANTİ VARROA DİP TAHTASI ( ELEK TELLİ DİP TAHTASI)
« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2010, 23:42:16 »
      Ali abi eline saglık.her parçanın eni ,boyu ve kalınlığını yazarsan,Elek telli dip tahtasını yapabilme imkanına kavuşlanır.Saglıcakla kalın.

ATOM

• Acemi Üye
  • *
    • ATOM ARICI HİLMİ
« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2010, 23:50:10 »
 selamlar Ali Bey
 Mükemmel bir çalışma ve resimleme ve izah eline saglık Allah razı olsun teşekkürle ölçülendirme de olursa daha mükemmel olaçak Allah yar ve yardımcımız olsun hayırlı günler

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2010, 23:26:45 »

ANTİ VARROA DİP TAHTASI PLANI

Benim kovanlarımın ölçüsü dıştan dışa; 505 * 430 tür.

Dip tahtası da bu kovan ölçüsündedir.

Dip tahtasını yapmak çok basit olup, lamba açmaya falan gerek yoktur.

25mm kalınlığındaki tahtadan kolaylıkla yapılabilir.

Tel, çelik teldir.

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 01 Şubat 2010, 00:10:14 »
Dip tahtasının üzerindeki kırmızı çizgiler kullanılan malzemenin ek yerlerini gösteriyor.Malzeme boylarını da tahtanın üzerine yazdım fakat fotoğraf küçük olunca okunmuyor. Aşağıdaki linki tıklarsanız ölçüleri daha rahat görürsünüz.

http://alisekerli.blogspot.com/2010/01/anti-varroa-dip-tahtasi.html

Önden görünüş, kırmızı çizgiler tahtaların ek yerlerini gösteriyor.

Arkadan görünüş

Yandan görünüş

http://alisekerli.blogspot.com/

« Son Düzenleme: 01 Şubat 2010, 00:19:51 Gönderen: Şekerli »

MESTAN BESLER

• Acemi Üye
  • *
  • Lütfen duyarlı Olalım DÜNYAMIZ Hasta onu Koruyalım
« Yanıtla #5 : 02 Şubat 2010, 10:52:16 »
Sayın Şekerli bu altlığı yaptıktan sonra kullandınızmı.Benim irdelemek istediğim  telle çıtaların altındaki kalan mesafenin yüksek oluşu.Bizim klasik kovanlarda 1 le 2,5 cm arasında olması öneriliyo sebebide arının çıtalara kolayca çıkması için olduğudur.Ben tecrübeli değilim bu konuda fakat yeni kovan yaptıracağım için en iyisini bulmak adına araştırıyorum.Gelelim telli kısıma.Bu kısmı bizim klasik kovanlardaki gibi çıtalara yakın yapsak zaten çekmeceyle tel arasındada mesafe olacağından nasıl olur acaba.Arılar yürüyerek çıkması gereken çıtaya direk çıkması daha iyi olur gibime geliyor.bu konuda tüm arkadaşların katkısını bekliyorum artılarıyla eksileriyle.Birde çekmecenin altını sac yapmışsınız bu soğuk tutmazmı, saygılarımla.

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #6 : 02 Şubat 2010, 22:34:06 »
Sayın Mestan Besler;

Ben denemediğim hiç bir şeyi kimseye önermedim , önermemde  !

Kaldı ki ben bu tahtayı kafamdan da uydurmadım...

Avrupalı arıcılar genelde bu tahtayı kullanıyorlar , yapmış olduğum ve vermiş olduğum ölçülerde onların ölçüleridir !

Bundan bir önceki yazımı dikkatli okumuş olsa idiniz zaten bu soruları sormazdınız...

Tahtayı yapıp yapmamanız sizin bileceğiniz iştir...

MESTAN BESLER

• Acemi Üye
  • *
  • Lütfen duyarlı Olalım DÜNYAMIZ Hasta onu Koruyalım
« Yanıtla #7 : 03 Şubat 2010, 09:09:36 »
Sayın Şekerli amacım kimseyi eleştirmek yada kırmak kızdırmak değil.Ayrıca bu ölçüleri kafanızdan uydurduğunuz gibi bir imada da bulunmadım.pek çok ayrıntılı yazınızı okudum bunada ayrıntılı açıklama getireceğinizi umarak yazdım neden kineyeli cevap verdiğinizi de anklamış değilim saygılar.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 03 Şubat 2010, 09:33:34 »
Sayın Mestan, sayın Şekerli kinayeli cevap vermiyor. Aynı uslup bendede vardır, saatler süren yazılarımız olur ve karşımızdaki tam anlayabilsin diye her türlü yolu deneriz. Fakat yazıyı okuyan sizin anlatıklarınızı anlamayınca acayip oluyorsunuz ve kendi kendinize diyorsunuzki yav bunda anlaşılmayacak ne var ki diye.

Sizin sorunuza Şekerlinin deginmediği iki açıklama yapayım.Birincisi dikkat ederseniz, yurt dışındaki kovanlarda giriş çok geniştir ve arılar bizdeki gibi musluk tahtasına konmaz zorunda kalmıyor. Dışardan geldiklerinde direk uçarak içeri girebilmekte.

İkinci husu ise ben bu sene Yusuf Şimşak'ın arılıgında gördüm, Yusufun kovanları altları elek tellidir. Aradaki 6 cm boşluk olmadıgından olsa gerekir elek tellerini arılar propolistle kapattı. Şimdiki durum ise ne elek teli bir işe yarıyor, nede çekmeceyi çalıştırıyor. Her taraf kitlenmiş durumda. Sağlıcakla kalınız.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2010, 09:38:31 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #9 : 09 Şubat 2010, 00:14:03 »
sn şekerli.
Bahsettiğiniz dip tahtasını hem sizin yazınızda, hemde yabancı bir sitede gördüm. Bu çalışmada, çıtalar ile tel arasındaki mesafe fazla gelmez mi?. Birçok yerde taban tahtası ile çıtalar arasındaki mesafenin 25mm çivarında olması gerektiği yazıyordu..
Bu çalışma ilaçlama süresince bencede gerekli, ama dip tahtası yerine sürekli kullanılması düşünülürse, aradaki boşluk sorun olmaz mı..

kolay gelsin..

Ayhan bey ; sorularınıza buradan yanıt vereyim , konun takip edilmesi ve cevap arandığında bir başlık altında bulunması daha kolay olur.

Evet aslında doğru diyorsunuz , bir çok yerde ve langsroth kovanlarda , kuluçkalık çerçevesinin alt çıtası ile taban dip tahtası arasındaki mesafe 2,5 cm dir.

Bu 2,5 cm lik mesafe yanlışmıdır? dersek tabiki değildir , ama galiba yeterli değil dersek daha doğru olacak...

Ben kovanlarımda 20 yıla yakın bir zamandır ve halen bir çok kovanımda standart ölçülerdeki langstroth kovanlarındaki dip tahtasını kullanıyorum yani 2,5 cm boşluk var.

Yabancı arıcılara baktığımızda , genelde bu "antivarroa" dip tahtalarını kullanıyorlar, hatta bazı ülkelerde devlet bu tip tahtalarının kullanımını mecburi tutuyor...

Adamların üniversiteleri ; arıcılık üzerine durmadan araştırma yapıyorlar ve buldukları yenilikleri ülkelerinin arıcılarının hizmetine sunuyorlar.

Ne acıdır ki ; maalesef  bizim Ülkemizde  böyle çalışmalar yok, olmadığı gibi de oralardaki yenilikleri ve teknikleri bize ulaştıracak , anlatacak bir kuruluşumuz bile yok !

Kişisel çabalarımız ile ne kadar başarılı olabiliriz bilemiyorum ?

Antivarroa dip tahtasındaki boşluğun 6 cm olması aslında çok büyük bir avantaj...

Şimdi bazı arıcı arkadaşlar , bu boşluk çok fazla , arı buradan çıkmakta zorlanacaklar gibi düşünebilirler , ama durum hiçde öyle değil , arı bir yolunu bulup işini görüyor hem kilometrelerce uzaktan gelen arıya 6 cm yükseklik nedir ki!

Kolonide nüfus çoğaldığında , genç , işi olmayan arılar bu boşlukta salkım yapıyor kovan dışına çıkmıyor , yani ekstradan arılar için bir boşluk olmuş oluyor.

Diğer bir faydasıda kovana nektar geldiğinde arılar bu boşlukta nektarın suyunu uçurmak için vantilasyon yapıyorlar.

Arıların teli kapatmaması için bu boşluk gerekli , boşluk daha az tutulursa arılar teli propolis ile kapatabilirler.

Akla bir soru daha gelebilir , çerçeve altına petek indirmezlermi diye , hayır indirmiyorlar ve bu boşluğu koruyorlar.

Bence bu tip tahtasının yararları saymakla bitmez ; oğulu önlüyor , doğal yoldan varroa ile yılın her günü mücadele ediyorsunuz , kovana gelen nektarın , arılar tarafından  suyu daha kolay  uçuruluyor , basit bir ekleme ile polen toplayabiliyorsunuz havalandırma mükemmel oluyor , ve kışın kovan içinde nem ve küf kesinlikle olmuyor.

Ayhan

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 09 Şubat 2010, 12:01:22 »
sn şekerli.
Oldukca iyi bir açıklama olmuş. varroa dip tahtası şimdi kafamda daha net.. emeğiniz için teşekkürler..

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #11 : 16 Şubat 2010, 00:14:15 »
<a href="http://www.youtube.com/v/jFb5znMfo-8&amp;hl=en_US&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/jFb5znMfo-8&amp;hl=en_US&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;425&quot; height=&quot;344&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/jFb5znMfo-8&amp;hl=en_US&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/jFb5znMfo-8&amp;hl=en_US&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;425&quot; height=&quot;344&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

Kovanların Tel altlıklarıyla  alakalı kafanıza takılanlar varsa yeniden bakabilirsiniz. Ayrıca çekmeceye gördüğüm kadarıyla saç yerine plastik yada benzeri malzemeler kullanılabilir.
Başka malzemeler derken , tabelacıların kullanmış oldukları karton yapılı plastikler var. Hem ucuz hemde zamanla deforme olmayıp, rutubette genleşme yapmaz, hemde ucuz.
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2010, 09:38:55 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 16 Şubat 2010, 10:29:47 »
<a href="http://www.youtube.com/v/XA9pk-jf5n8&amp;color1=0xb1b1b1&amp;color2=0xcfcfcf&amp;hl=en_US&amp;feature=player_embedded&amp;fs=1&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowScriptAccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/XA9pk-jf5n8&amp;color1=0xb1b1b1&amp;color2=0xcfcfcf&amp;hl=en_US&amp;feature=player_embedded&amp;fs=1&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; allowScriptAccess=&quot;always&quot; width=&quot;425&quot; height=&quot;344&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/XA9pk-jf5n8&amp;color1=0xb1b1b1&amp;color2=0xcfcfcf&amp;hl=en_US&amp;feature=player_embedded&amp;fs=1&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowScriptAccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/XA9pk-jf5n8&amp;color1=0xb1b1b1&amp;color2=0xcfcfcf&amp;hl=en_US&amp;feature=player_embedded&amp;fs=1&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; allowScriptAccess=&quot;always&quot; width=&quot;425&quot; height=&quot;344&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>
Altına elek telli dip tahtası monte edilmiş takım kovan. Adamlar kovanı tanıtırken bile 30 çıtalık şeklini tanıtıp bu şekilde satıyorlar. Kovan yapacak arıcı arkadaşlarımız için örnek ve numuneler olsun diye bu tür filim, resim ve kendi yorumlarımızla begeninize sunuyoruz. Karar ise kim ne yapacaksa kişinin kendisine kalmıs. Arıcılığımızın gelişmesi önce kişilerin kendisini geliştirmeden geçmekte. Arıcılık malzemelerdeki farklılıklar çok öne çıkmaya başladı. Kalın sağlıcakla.

Ali Türk

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 16 Şubat 2010, 18:45:59 »
gezginci arıcılığı bırakınca tüm kullandığım kovanları başkasına verip bu uygulamaya geçeceğim
şimdilik bu tür taban bize uymaz taşınmalarda çok sorun çıkarır gibi düşünüyorum. ???

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #14 : 16 Şubat 2010, 21:27:16 »
gezginci arıcılığı bırakınca tüm kullandığım kovanları başkasına verip bu uygulamaya geçeceğim
şimdilik bu tür taban bize uymaz taşınmalarda çok sorun çıkarır gibi düşünüyorum. ???

Sorun çıkacağını zannetmiyorum , bilakis daha rahat olacak diye düşünüyorum !