Gönderen Konu: Çırak Ustayı Geçmeli  (Okunma sayısı 7172 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Çırak Ustayı Geçmeli
« : 02 Mart 2013, 23:25:55 »

Video işleme veya düzenlemeyi Dr. Muhteşem abimden öğrenmiştim. Onun kadar olmasa da videoları Movi Marker de işleyip yıllarca paylaşımda bulundum. Hala movi markeri tam kullanamıyorum ama bir başka programda ilk deneme video mu yayınlıyorum. Bu videoda bir kaç detay bir arada, videoya logonuzu koyabiliyorsunuz, video oynarken bir başka detayı aynı ekranda bir başka köşede oynatabiliyorsunuz, yazı yazılabiliyor ben yazı yazamadım. Video işleme konusunda Muhteşem abiye sol çekiyorum ;D

Bizi bu gibi durumlara sürükleyen sebeplerden birisi, sizin video ve resimlerinizi birileri resmen çalıp üstüne birde isim yazma adi-liginde bulunanlar oluyor. Yani başkasına ait bir şeyi çalmayla bu işleri yapmanın aynı olduğunu kavrayamayan yok. Her taraf hırsız doldu, birde adı bilgi paylaşımı oluyor bu hırsızlıkların, yani adam çaldığı parayla sadaka veriyor tabir yerindeyse. yada cami filan yaptırmaya kalkıyor >:(

Gelelim son videodaki detayımız, 2013 Yılının ilk ana arısı diye bilirim kendi adıma görev başında hemde beni nasıl atlattı hala anlayamadım...

3 Nolu suni tohumlanmış ana arım defalarca yedeklenmek istenmişti, 18 ocak günü yeni doğmuş bir ana arıyı kolonide yakalayıp öldürmüştüm.

18 Ocaktan bu yana bu gün dahil 4 kontrol yapıldı. Bu gün 2 mart 2013 günü kolonide bir başka ana arı vardı hemde çiftleşip gelmiş, 3 numarayı aradım yok, geçen hafta erkek yumurtaları atıyordu.

İşçi arılar beni nasıl atlattı hala inanamıyorum, hemde memeyi çıtanın ortasına yakın bir yere yapmışlar, meme kalıntısını bu gün buldum.

Bu yıl kolonilerden erkek arı genelde eksilmemişti, arının bulunduğu çevrede benim bildiğim 500 koloni üzerinde arı var, bilmediğim görmediğim kaç tane onu bilmiyorum.

Video yüklenirken yukarıdaki yazıları yazdım :(
Video yüklendi ve görüntü var ses yok >:( :( :( :( :( :(

Bir deneme daha yaptım bu sefer ses görüntü tamam ama yazı yazacak yeri bulamadım :(
Video değişti ;)

3 Nolu Ana Yok, 2013 Ana Arı Görev Başında ile Ali_Turk
Daha düşük kalitede kayıt yapmıştım,bunda ses var görüntü kalitesi düşük.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2013, 20:46:06 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Nedim Akar

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Çırak Ustayı Geçmeli
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2013, 08:46:02 »
S. Aleyküm Ali Ağabey, benim sana ana değiştirme ile ilgili bir sorum olacak.
 Sorum şu:İşçi arılar, ananın yumurta atışı iyi, herhangi bir sakatlığı yok, genç olmasına rağmen ısrarla anayı değiştirmek istiyor. Yiyecek durumları iyi, kovanın yeri iyi herhangi dış etken de yok. Anayı değiştirmek istemelerinin sebebi ya da sebepleri başka nelerdir acaba?
iyi çalışmalar.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2013, 10:02:33 »
 ;D  ;D usta her şeyi öğretir ama bir şeyi kendine bırakırmış 8) yazı yazacan ses olacaak ooo senin işin var daha :-\

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 05 Mart 2013, 09:15:18 »
S. Aleyküm Ali Ağabey, benim sana ana değiştirme ile ilgili bir sorum olacak.
 Sorum şu:İşçi arılar, ananın yumurta atışı iyi, herhangi bir sakatlığı yok, genç olmasına rağmen ısrarla anayı değiştirmek istiyor. Yiyecek durumları iyi, kovanın yeri iyi herhangi dış etken de yok. Anayı değiştirmek istemelerinin sebebi ya da sebepleri başka nelerdir acaba?
iyi çalışmalar.

A.Selam Nedim.

Somuş olduğun soru aynen şuna benziyor, kel birisinden saç ilacı tarifi almak gibi bir şey :o

Benim 3 numara geçen sene o kadar bölündüki anlatamam en az 10 çıta yavrusunu almışımdır, bunlara erkekleride dahil, bunu niçin yaptım ana arının spermi ne zaman bitecek onu görmek istiyordum, çünkü bizim suni tohumlama çalışmalarımızdan olunca, test yapmak istemiştim.

3 Numaranın yavru durumu çok güzeldi, düşün bu mevsimde bile tam sıkışık degil, 5 çıtaya yavru atmış durumda, genede işçileri tarafından degiştirildiler.

Bazı şeyleri anlamak imkansız sadece tahmin yürütüyoruz.
Bizim çok güzel dediğimiz ana arılarda işçi arılar tarafından bazı eksiklikler bulunup, degiştirilmekte. Aslında bu hadise süper bir şey, sizin bilgisayarınız kendisini nasıl güncelliyorsa, işçi arılarda begenmedikleri ana arıları güncelleyip degiştiriyor, burada en önemli konu arı oğula gitmeyi düşünmüyor, bir meme yapıp, çıkan ana arı çiftleşip yumurtaya başladığında önceki ana arının işine son verilmekte. Bu konu içinde olması lazım yazmıştım, minicik işçi arılar yaklaşık bir aylık planı devreye sokup, ana arıyı yedekliyor. Bilgisayarı formata götürdüğünüzde veya kendiniz formatladınız, işe girişmeden yedeklerimizi bir yere alıyoruz, işçi arılarda önceden planı yapıyor, yedegi alıp çalıştırıyorlar eskisini sil gitsin ;D

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Nedim Akar

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2013, 13:40:07 »
Ali ağabey cevabından dolayı teşekkür ederim.
Başarılar dilerim.