Gönderen Konu: Arıcılık, Eylül ayı ve varroa mücadelsi  (Okunma sayısı 11353 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Arıcılık, Eylül ayı ve varroa mücadelsi
« : 01 Eylül 2011, 22:47:11 »
Arıcılıkta bir çok bölgede mevsim devam etse de bir çok yerde sezon bitti. Balları alınan kolonilerde ilk yapılacak iş varroa mücadelesiydi. Bu gün birisi arıyor, abi ben kolonilere formik asit verdim, 10 kovanda ana arıyı kestirdim. Bunu defalarca yazdık, bizim kolonilerimiz tam doz formigi kaldırmaz, azıda bir işe yaramıyor, o zaman kendimizce neler yapılabilir arayışlar içine girmiştik, ben dedim ki, en garantili yöntem kolonilerden ana arıyı kafese alıp dışarıda bir kaç gün bekletip, tekrar asitle mücadele bittikten sonra kendi kovanına verilmeli diye bir çare söylemiştik bu bir seçenekti. En zararsız asit ise laktik asit, fakat çok kolonisi olan için çok zor bir iş. Her çıta çekilip, arılı çıta başına 5-6 ml %15 lik laktik asit püskürtülmeli. Gerekli açıklamalar formik asit ve laktik asit kullanımıyla alakalı konuda var. Sezon sonu macera aramanın anlamı yok, bu saatten sonra koloniye ana arı kazandırsanız bile bence sıhatli bir iş olmaz.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

melül

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Arıcılık, Eylül ayı ve varroa mücadelsi
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2011, 01:21:37 »
Ali bey ben manisa akhisardan arıcı ve öğretmen Ulaş  ,, Benim merak ettiğim arkadaşın ana arı kaybı formik asidin fazla buharlaşması sonuçu mu  olmuş öyleyse hani ana arı diğer işçi arılardan aside daha dayanıklı değilmiydi ,,,yoksa  asit uzun süredir kovanda olduğundan ana arı yumurtlamayı kestiği için işçiler tarafından mı kesilmiş
arı dayı

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2011, 08:00:40 »
Ali bey ben manisa akhisardan arıcı ve öğretmen Ulaş  ,, Benim merak ettiğim arkadaşın ana arı kaybı formik asidin fazla buharlaşması sonuçu mu  olmuş öyleyse hani ana arı diğer işçi arılardan aside daha dayanıklı değilmiydi ,,,yoksa  asit uzun süredir kovanda olduğundan ana arı yumurtlamayı kestiği için işçiler tarafından mı kesilmiş

Ulaş;
Formik asidi arılar sevmiyor. Koloniye uygulama yaptıgınızda acayip huzursuz oluyorlardır. Sizin sorularınıza tam cevap veremem, fikir yürütürüm oda ne kadar doğru olur bilemem. Arılar kıskançlıktan bile ana arıyı yumak ettiğini ve ilersinde kestigini biliyorum. Formik buharından korumak isterken ana arıyı kesmiş olabilir. Ben bir ara koloni birleştirmek için kovana aşırı koku vermiştim, ertesi gün baktıgımda koloni kovanı terk etmişti, burada bir rahatsızlık vardı ve bu kokudan rahatsız olan arılar kovanı terk etmişlerdi. Formik asidin kokusu belkide ana arı feromenini kesiyordur, yani ana arı kokusu yok oluyor, birde normal şartlarda niye kesmiyorda sıcaklık yükseldiğinde ve aşırı dozda bu oluyor, ne desek boş, bu işin kurallarına uyulmalı. Son baharda ana arı kaybı, koloninin kaybedilmesidir. Bence hiç rizikoya girilmeyip ana arıları kovandanda alamakta fayda var, çünkü arılar bazen kafesteki ana arıyıda öldürüyor, yada sakatlıyor, defalarca başıma geldi.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ismail koca

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2011, 07:49:24 »
İyi günler,Formik asidi yıllardır kullanıyorum.Pek   çok yöntemle uyguladım.süngere emdirerek   %85 formik asidi çıta başı 3  cc verdim sorun yaşamadım.Nerde sorun yaşanıyor,3  cc yerine 5-6 cc verip giriş deliği daraltılırsa yaşanıyor.Polenlikli  kovanlarda kullanmak  daha güvenli kullanılıyor.
 Kolay gelsin

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2011, 11:40:02 »
Ben formik asiti aşağıda görüldüğü gibi plastik kapaklı cam kaplarda uyguluyorum. Plastik kapakda açtığım yarıktan içeri soktuğum karton parçasını fitil olarak kullanıp asitin üç günde buharlaşmasını sağlıyorum. Geçen seneki ve bu sene yaptığım denemelerin sonucu olumlu oldu. Tek katlı kovanlara 30 mililitre iki katlı kovanlara 60 mililitre %85 lik formik asit veriyorum.
 Üçüncü gün asitin bittiği yada bitmek üzere olduğunu gördüm. Bu gözlem yani asitin bitmek üzere olduğunun görülmesi asitin kontrollü olarak buharlaştığını gösteriyor. Yani buharlaşma üç günlük süreye yayılmış oldu. Kolonilerimde bu sene geçen seneki kadar yoğun varoa bulaşıklığı yok. İkinci formik asit uygulamasını yapmadan oksalik asit uygulamasını bekleyebilirim.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2011, 11:43:12 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

melül

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 06 Eylül 2011, 01:20:32 »
muhteşem bey ,  kullandığınız kartonların ektra  bir özelliği var mı , uygulama sonuçunda dökülen varovaları gözlemleme fırsatınız oldu mu birde bazı arkadaşlar yüzde 85 bazı arkadaşlar yüzde 66 lık asit kullanıyor hangisi tercih edilmeli benim görüşüm hava 35  derece de olsa eğer asit kabına az delik bırakırsak formik asit kullanabileceğimiz yönünde ..siz ne dersiniz 
arı dayı

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #6 : 06 Eylül 2011, 12:10:35 »
Melül bey karton dediğimiz kırtasiyecilerde satılan gri renkli mukavva. Benim kovanlarım tel tabanlı olduğu için dökülen varroayı gözlemleme fırsatım var. Ben bu yöntemi Mehmet Yüksel kardeşimin eski kovanlarındaki uygulama şeklinden esinlenerek uyguladım. Onun çıtaya monte edilen plastik bir aparatı vardı. Orada böyle karton fitil olarak kullanılmaktaydı. Geçen sene ve bu sene uygulamalarımı her gün buharlaşan asiti kontrol ederek uyguladım. %85 lik formik asit kullanımına ise Almanyada arıcılar birliğinin tavsiyesi ile uygulamalarını yapan Mehmet arkadaşımızın paylaşımları ve kendi gözlemlerimide ilave ederek karar vermiş bulunuyorum. %65 lik kullanımında doğru olduğunu başka kaynaklarda gözlüyorum. Bu güne kadar rastladığım tüm kaynaklar formik asit kullanımının hava sıcaklığının 20-25 derece arasında en ideal olduğunu, 30 derece ve  üstündeki sıcaklıkların ise ana arı kesilmesine yol açan aşırı buharlaşmaya neden olabileceğini belirtmektedir. Bu nedenle farklı bir denemeye girişmenin riskleri yanında anlamsızda olacağı düşüncesindeyim.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2011, 12:00:26 »
Varroa mücadelesi ve formik asit kullanımının bir çok çeşidi var, bu uygulamada önemli olan günlük 8-12 ml formik asidin buhar olmasını sağlamak. Bunun en az üç güne yaymak gerekiyor. Bu işi uygulayıp arıcılarına tavsiye eden ülke Almanya, 3-4 gün süreyle mücadele yapıyor. Sistem olarak formik asit buhar olabilmesi için ya geniş alana ihtiyaç var, yada fitil sistemi gerekmektedir, Almanyada karton fitil olarak kullanılıyor, karton büyüdükçe buharlaşma artar, küçüldükçe buharlaşma azalır, tabiki ortam ısısı çok önemli, 30 derece üstünde hiç bir şekilde formik kullanılmamalı. Sonuçta biz bu uygulamayı yapacagız, dün birisi aradı abi Antalya hala 40 derece diyor:) O zaman ana arıyı kafese alıp, kovandanda çıkarıp, mücadele yapılmalı.
Yada başka yöntem ve asitler denenmeli.

Ali Türk