Gönderen Konu: ANASIZ KOVANLARIN BİRLEŞTİRLMESİ  (Okunma sayısı 5692 defa)

Arı Bakanı

 • Yönetici
 • Özel Üye
 • *****
 • İleti: 1.181
  • Ali Türk
ANASIZ KOVANLARIN BİRLEŞTİRLMESİ
« : 28 Şubat 2010, 10:54:27 »
Bu filimlerde iki adet anasız kalan kovanların, anaarılı kolonilerler birleştirilmesi filimlendi. Filim çekilirken tek başımaydım, hem kamera tutup hem bu işleri yapmak çok zor, fakat anlatmak istediklerimi arıcılıga yeni başlayıp çare arayanlara izah etmişimdir.
 Bu sistemde kovanın anasız kalşdığını kesinlikle bilmemiz gerekiyor. İki kovandada anaarı varsa her iki tarafın işçi arıları karşı tarafın anaasını öldürüp durum dahada kötü olabilir.
Baktıkki kolonimiz anasız kalmış, mümkünse en yakındaki anaarılı koloniyle birleştirme yapmalıyız. Birleştirecegimiz koloninin üstüne bir gazete yayıyoruz tek kat olacak. Gazete yaydıgımız kovanın üstünede bir ballık yani kat koyuyoruz. Katıda yerleştirdikten sonra, çıta aralarına gelecek şekilde bıçak veya maket bıçagıyla kesikler oluşturyoruz. Bu bıçakla kesilen yerden arılar geçemiyor ama alttakiler ve üsttekiler oraları kemirerek geçebilecekleri delikler oluşturuyor. Sonuçta birleştirme sağlanmış oluyor. Anasız kovan çok güçlü ve birleştireceginiz analı kovanda zayıfsa mutlaka anaarıyı kafese alın. Bu günlerde yeni bir sezona merhaba diyenler var merhaba demek için sabırsızlananlar var. Tüm arıcılarımıza verimli kazasız belasız bir sezon diliyorum.

Ali Türk


« Son Düzenleme: 28 Şubat 2010, 10:57:17 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

 • Yönetici
 • Özel Üye
 • *****
 • İleti: 1.181
  • Ali Türk
Ynt: ANASIZ KOVANLARIN BİRLEŞTİRLMESİ
« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2011, 21:01:54 »

anasız koloniler, arıcılık videoları ile Ali_Turk
Bu video 3 aralık 2011 cumartesi günü çekildi.
Arıcılıkta her şeyin başı iplerin elinizde olmasıdır.
Yukarıdaki videoda görmüş oldugunuz birinci icelenen kovanda 3 degişik koloniden işçi arılar var. Biz bu sene eylül ayı başında bal hasadı yaptık. Bal hasadı yapılırken tüm kovanların yavru durumuna bakılmıştı bir kovan anasızdı ona ana arı verdik ve aradan yaklaşık iki aylık bir süre geçti, bir daha kolonileri açıp durumlara bakamadık.

 Aradan geçen iki aylık süreçte 50 kovanlık bölümü söylüyorum bu gurup ormanda idi.

 Son kontrolü yapalı gene 15-20 gün olmuş, bu kontrolde bir koloni anasız çıktı, bir kolonide yumurta var anayı göremedik, buda sorunlu listesine alındı, bir başka kovanda acayip anasızlık tepkisi verdi, bu üç kovanı diğer arıların yanından alıp, Zaim abinin bahçeye getirdik. Anasızlık tepkisi veren kovanda ana arı vardı bacağı sat ve yumurta kesmiş, işçilerde yumurta olmayınca anayı değiştiremiyor, ana arısının sorunlu olduğunu biliyordu.

İki kovanı birleştirdik, kafese kek olmadıgı için lokum koymuştum, lokumda bana göre sert gelir diye az konulunca ertesi hafta ana arıyı bulamadık, demekki erken çıkardılar ana arı bulunamadı.

Videonun ikinci bölümündeki koloniye başka yavrulu çıta verdim ana arıyı göremiyorum ama yumurta var, şüpelendim bakalım yavrulu çıtaya ne yapacak diye. Ertesi hafta gittiğimizde koloni anasız ve ana arı memeleri inşa etmişti. Bu kolonide anasız.

Burada ipler elinizde olacak derken, hafta sonları gidebiliyorsun ve bazı şeyleri kontrol etme şansınız kalmıyor.
Sorunlu kovanların işlemleri üçüncü haftaya sarktı, alttaki videoda 4 aralık 2011 günü kafeslenmiş hazır ana arı verildi.Sorunlular tespit edildiginde 20 kasım diye hatırlıyorum. Kovanlar yanımda ve kontrolümde olsaydı bu işlemler 1 hafta içinde yapılır ve ana arıyıda kestirmezdik. Gidemeyiz 1 hafta ana arı kafeste kalmasın diye az lokum koyunca ana arıyı kestirdik. Sonradan düşündüğünüzde yav bir hafta dursun ne olur ki diyorsunuz. :(
Böyle bir kovanda ana arı kafeste 15 gün dursun hiç bir şey olmazdı, bir an önce işine baksın istedim böyle oldu.

Eczacı abimizde arılara acayip merak sardı genetigini soruyor, daha önce arılarından iğne yemiş.
Bir anlatışı vardı, iki koloniden 2 kilo bal ürettim anzer balı halt etsin diyordu :)
Bu esnada Zaim abinin inceleme yapılırken seslerini duyuyorsunuz içi gidiyor ışıldayan balları gördükçe :)

Tabi anasız kolonideki arı sütlerini seyircilere dağıttık, İlhami abi az geri çıkıp seyircileri çekmeyi akıl edemedi, ne güzellikler kaçtı bilseydiniz.


Anasız koloniye kafesle ana arı vermek, arıcılık... ile Ali_Turk
Bu video ise 4 Aralık günü çekildi, çekimi yapan ise gene İlhami ama bu İlhami Tezcan abimiz, prescilik yapıyor, demir ve çelik işleri. Vecdi abi, Zaim abiyede hediye göndermeyi ihmal etmedi, bir el demiride ona yollamış. Zaim abi böyle bir şey olmaz neler'im oldu diye acayip seviniyor. Birde ben arıcı oldum diye mırıldandı arada ???
Arıcı olmak bu kadar kolaydı koş 8)

Koloniye ana arı vermeden biraz daha arılı bölümü sıkıştırıp, ballı çıtaları arı olmayan bölüme çektim. Koloni sıkıştırma bölümünün altından geçip açık ve kapalı balları yatagına çekecektir.

Arıcılıkta başı boşluğun nelere sebep olup nasıl başarısızlıkları beraberinde getirdigini anlatmaya çalıştım.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2011, 23:27:29 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk