Gönderen Konu: ZAYIF KOLONİLERE YİYECEK VERİLMESİ  (Okunma sayısı 5969 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
ZAYIF KOLONİLERE YİYECEK VERİLMESİ
« : 23 Şubat 2010, 19:58:41 »

Bu kovan Gebze'de bulunan zayıf kovanlarımdan birisi. Bu kadar da olmaz diyecem ama olmuş, sonbaharda hiç sıkıştırmadan bu haliyle bırakmışız. Bu gün öğlenleyin arılığı bir dolaşalım dedik, bu kovanda fazla hareket yoktu merak edip açtık. Durum filimde görüldügü gibiydi. 15 günlük bir soğuk dalgasına kesinlikle dayamayıp sönecek kovanlardan birisi.

Zaten geçen hafta sonu ilk olarak kuvetli kovanlara bakmamızın sebebi buydu. Çok balı olanlardan biraz bal toparlayıp bu gibi zayıf kolonilere vermeti. Yaklaşık 50 çıta üzeri bal alındı fakat ertesi gün hava hem sogudu hemde yagdı. Sadece bir kaç kovana ballı çıta verebildikti.

Bu gün kovana hem bal verdik hemde sıkıştırma uyguladık. Bundan sonra 15-20 gün hiç bir şey yapmasan dahi bir şey olmaz. Fakat tüm kovanları sıradan bir görmem gerekiyor. Ballı çıtası olmayanlar, poşetle şurup verebilirler. Bizim bölgemizde ölümler bu tarihten sonra hızlanır. Bu saatten sonra ölen kovanlardanda arıcılar sorumludur. Filimi bu gün ziyaretime gelen Saim Gürel çekti.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2010, 22:12:47 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: ZAYIF KOLONİLERE YİYECEK VERİLMESİ
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2010, 21:29:33 »

Bu koloniye iki gün öncesi filimdeki ballı çıtayı yan taraftan servis yapmıştım. Hava soğuktu ve yavrulu alanada bakamamıştım. Bu günkü kontrolde koloninin anaarısı var, yavrusu var oldugu görüldü. Böyle bir kovana yavru civarına verilecek ballı çıta koloniyi zora sokar alanı genişletirdi. Yavrulu alandaki çıta ve yavru düzeni, hiç bozmadan yandan gerekli besin takviyesi yapılmış olunuyor.

Bu yöntemi ben sonbaharda yarım ballı çıtaların ballarını çektirmede , ilkbaharda da düzeni bozmadan arılara yiyecek vemekte uygularım.
Bu gün telfonlarımız hiç susmadı Gebze bal üreticilleri birliğimizin genel kurulu ve başkanlık  seçimi vardı.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2010, 00:13:11 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

aliosman

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2010, 14:42:55 »
Hocam maaşallah maskesiz ve eldivensiz çalışıyorsunuz çalıştığınız arının ırkını merak ettim.
Benim arılarımla bu şekilde çalışmam imkansız. Arınız karniyol m?

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2010, 02:50:53 »
yıllardır boy boy yazı yazıldı karniyol anaların verimliliği uysallığı hakkında
çok yenisiniz galiba hoşgeldiniz
videodaki anaların cinsi karniyol f1  sanırım

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2010, 11:48:44 »
Hocam maaşallah maskesiz ve eldivensiz çalışıyorsunuz çalıştığınız arının ırkını merak ettim.
Benim arılarımla bu şekilde çalışmam imkansız. Arınız karniyol m?

Ali Osman bey kullanmış olduğum arılar, karnioldur. Belki de ülkemizdeki en zengin karniol arılığı da diyebilirim. 100 kovan üstü arım var, 4 tane saf karniol damızlık,   6-5 tanesi eski arıların uzantısı. Eski arılarım Kafkas ve İtalyan meleziydiler.

Bazıları kafkasın ilerki melezlerine yerli demekte bence bu yanlış. Gezginci arıcılığın yapıldığı bir ülkede damızlıklar daha önceden belirlenip bunların koruması yapılmadığından hiç bir arıya sizin bu arı şu ırk deme şansınız yoktur. Ülkemizde sadece bir bölgeden kafkas damızlıklar verilmekte ve bunlardan anaarı üreterek ülke geneline yayılmaktadır. Bu böyle devam ettikçe Kafkas arısı tüm yurdu sarmaya devam edecektir. Nedeni başka ırkların safı ve damızlıkları olmadığından.

karniyol hakkında ileri geri konuşanlar var, olacaktır da. Karniyol arısı dünyanın en sakin arısıdır. Bal toplamasında sıkıntı yok. Benim şu an başaramadığım ise bu ırkı güçlü tutamıyorum, nedenide araştırıyorum. bu işteki yanlış veya eksiğimiz kuluçkalıkta hatalıyız arı çabuk geliştiği için tek katta hemen polen ve ballan kendisini bloke ediyor ve gelişemiyor, çünkü yavru alanı kalmadığından.

Yurt dışına bakıyoruz uygulamalarda 20 çıtalık bir kuluçka alanı verilmekte, yavru alanını karpuz gibi düşündüğümüzde devamlı 5-6 çıtalık alanda yavru faaliyeti devam ediyor ve bizim eksikliğimiz %99 bu. Ayrıca bazı yazılarımda yazdım anaarıyı hiç yatırmadan çalıştırmak gerekiyor, çıtalar bloke edildiğinde anaarı nereye yumurta atacak ve kovanı geliştirmeye nasıl devam edecek? Bunu bu sene aşacağımızı umuyorum. Bir diğer sıkıntı ise 30 çıtalık bir arıya 1x20 cm kovan girişi verilirse bu arı burada nasıl yaşayacak. Bundan dolayı kovan altlarına ve girişine müdahale edeceğim.

Demek istediğim yurt dışında bu arı 30-40 çıtaya tek anaarıyla gelebiliyor ve bu şekilde mevsim boyu tutabiliyorsunuz. Fakat ben bunu şu an başaramadım. Ben başaramadımsa suç arının değil ki.  Peki başaranlar nasıl başarıyor bu soruyu kendime sorup yukarda ki hatada diyebiliriz eksiklikte diyebiliriz, sorunları ortadan kaldırmaya çalışıyorum. arıcılıktan anlamayanların ırk kötüleme sinede gülüp geçiyorum, onlar eninde sonunda duvara toslayacaklar.  Karniyolu tek katta tuttuğunuzda kendisini bloke ediyor ve kafkastan daha da gerilere gidebiliyor benim şimdiye kadar gözlemlerim bunlar. ben başkaları gibi bir ırk arıyla çalışıp onun üzerinde diretmiyorum. Ayrıca bu işte iddialı olanların tüm ırkları denemesini istiyorum. Bunu ister iken de arıcı olanları kastediyorum. Arıcı olmayanların ırklar hakkında ileri geri konuşması çok gülünç olmakta.

Ali Türk