Gönderen Konu: İnvert şurup kış beslemesi videosu.  (Okunma sayısı 8013 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
İnvert şurup kış beslemesi videosu.
« : 17 Ocak 2010, 00:56:40 »
<a href="http://www.youtube.com/v/Proa0k5gHEI" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/Proa0k5gHEI</a>

“Arıcılık bilgi merkezi ve arıcılık bilgi paylaşım forumu”

http://www.aribakani.com/

« Son Düzenleme: 17 Ocak 2010, 20:42:32 Gönderen: Arı Bakanı »

yusuf

• Ziyaretçi
Ynt: İnvert şurup kış beslemesi videosu.
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2010, 23:12:04 »
türk arıcılığı ile avrupa arıcılığı arasındaki fark işte
bizim arılar bir bidon şurubu 10 yılda anca görür:)yılda azami 2 litre şurup anca yerler heralde garibanlar

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2012, 08:59:57 »
Arkadaşlar ben Konya Şekerin kızartma tatlıları şurubunu kullanıyorum. Tenekesini 42 tl den aldım. Teneke üzerinde %100 pancar şekerinden imal edilmiş invert şurup yazıyor. Pancar şekerinin yani "sakkarozun inversionu; bilimsel yayınlarda eşit miktarda fruktoz ve glukoza parçalanmasıdır" diye yazar . Yani teneke üzerindeki bu bilgiler doğruysa bu kızartma tatlıları için üretilmiş olan bu şurup yarı yarıya glukoz ve fruktozdan oluşmaktadır. Bunları niye yazıyorum dün akşam Namı diğer Trakyalı Şenol ile konuştum kendisine bu şurubun arılar için kullanılmaması gerektiği söylenmiş. Buyurun işin içinden siz çıkın ;) Ayrıca Edirneden Ali Şekerli abimle konuştum ki oda kutu üzerinde soğukda kristalleşir ibaresinin yazdığını söyledi. Bu durumun glukozda olduğu fruktozun kristalleşmediğinden dolayı bu şurubun glukoz şurubu olabileceğini söylediki kutu üzerindeki invert şurub yazısı bu durumu ddoğrulamıyor. Bu noktaya nerden geldim derseniz yukardaki filmdeki adama iyi bakın stok için 20 lıtre şurup verdi ;) tişortla çalışıyor ve kovana tangır tungur girişiyor. Herhalde dağddan getirdiği ana arıyı kullanmakta ;D
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2012, 09:09:00 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

engin altin

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 13 Ekim 2012, 13:41:06 »
Kış beslemesi ile alakalı videoyu defalarca izledim.Bizde böyle bir besleme yapılırsa tüm arıları bloke ederim diye kendi kendime düşündüm.Muhteşem abi de kış beslemesi ile ilgili aynı noktaya vurgu yaptı.Bende haftada iki sefer 500 gr .invert şurup ile besleme yapıyorsenizum.Bu beslemenini standartı ile alakalı bilgilendirirseniz sevinirim.Selam muhabbet ile.

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #4 : 13 Ekim 2012, 19:43:30 »
Alıntı
Ayrıca Edirneden Ali Şekerli abimle konuştum ki oda kutu üzerinde soğukda kristalleşir ibaresinin yazdığını söyledi. Bu durumun glukozda olduğu fruktozun kristalleşmediğinden dolayı bu şurubun glukoz şurubu olabileceğini söylediki kutu üzerindeki invert şurub yazısı bu durumu ddoğrulamıyor.

Muhteşem abi akşam konuştuklarımız yanlış anlaşıldı galiba...

Bu şekerlerle uğraşa, uğraşa şeker hastası oldum :) aslında söylemek istediğim şu; mesela balı inceleyelim bu balda ayçiçek balı olsun...
Ayçiçeği balının içindeki glukoz oranı fruktozdan fazladır, glukoz fazla olduğu içinde kısa zamanda ayçiçek balı kristalize olur pamuk balı ve kolza balı da öyledir.

Balın içindeki donan kısım glikozdur yani..

İşin bir de farklı tarafı var, glikoz kristalize olurken içindeki suyu bırakır.
Kristalize olan bala baktığımızda bu suyu balın üzerinde çok rahat olarak görürüz.
Aslında bu su baldaki fruktozu da zamanla bozar ve balın ekşimesine neden olur.

Şimdi akşamki konuştuğumuz konuya dönersek benim demek istediğim; bahsi geçen üründe inverttir fakat soğukta donar ibaresi, akıllara mamulün içindeki glukoz oranının fazlalığını getiriyor.

Yani bir başka deyiş ile mamülün içindeki glukoz oranı froktozdan fazla...
Acaba kışın ayçiçek balının kristalize olduğu gibi petekte de aynı durum oluşurmu?

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #5 : 14 Ekim 2012, 14:38:20 »
Sn. Engin bey beslemenin standartı derken stok miktarını kast ediyorsanız Bölgeye göre yani kısın sert ve uzun geçmesine göre bal kemerlerinin durumu değişecek yani besleme miktarı değişecekte. Ali Sekerli abi benim gecen seneki arilarimda gözlerde kristallesmeye rastlamamıştım. Bu ürün bence iner şurup olması nedeniyle eşi.t oranda glukoz ve fruktoz miktarına sahiptir.