Gönderen Konu: Medyada Arıcılık, arı ve arıcı haberleri  (Okunma sayısı 22545 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Medyada Arıcılık, arı ve arıcı haberleri
« Yanıtla #15 : 18 Kasım 2012, 13:21:39 »
Etem Batmazoğlu, bu arı ölümleri meselesi o kadar karışık bilemezsiniz. Arınız öldü ve bu işte siz sorumlu iseniz, suçu üstünüze almamak için ne senaryolar yazıp, sonra filimler çevirirsiniz. Geçtiğimiz yıl ülkemide felaket boyutta arı ölümleri oldu, neden kimse ülkemizde bu sayı şu demiyor.Ben baharda Aydın Söke'den arı aldım.
Arı Aldığım Hüseyin abi 130 kovanla kışa girip, 129 kovanla bahara çıktı. Çam balında birlikte yan yana durduğu arkadaşını anlattı, arkadaşının 250 kovan arısı varmış, kışın arılarla ilğilenmediği için tamamı sönmüş, bakın aynı ilçe aynı arılık sonuçlar ortada. Arısı ölen ne diyecek hiç merak ettinizmi?
Hüseyin abi ne diyordu, ben arıma kışın 20 çuval şeker verdim yaşamaları için ve arılarım sağlam çıktı, arısı ölen arıya bakmadı, şimdi arı arıyor demişti.
Bilimcilerde bazı işlerin içinden çıkamıyor ve bazen asılsız görüşler bildiriyor, çünkü bu bilgileri bilimciye aktaran bazı çok bilmiş arıcılar olursa sonuçlarda gerçekleri yansımayacaktır.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #16 : 20 Kasım 2012, 11:53:16 »
Ali abinin verdiği örnekler benim arıcı arkadaşlarda aynı.İki arıcı arkadaşım var Erzurum,da beraberdik 1 tanesinin 100 yakın arısı var.Diğerinin 30 tane 100 arısı olan arkadaş kestane balından sonra çoğu arısını Erzuruma götürdü benim gözlemlerim hiç ilgilenmedi bu arılarla.Sadece kapağı kaldır üsten bak kapat yaptı.Kestane balın daki arıların hepsini kayıp etti.Şuan 40 civarı arısı kaldı daha kışa girmedik tabiki.Diğer arkadaş ise iki,üç kayıp dışında pek kayıp vermedi.Çok sağlamcı bir kovana üç dört kez bakar diğer kayıp veren arkadaşda buna kızıyordu.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #17 : 25 Aralık 2012, 11:21:52 »
Arıcılık ve medya dediğimiz zaman aklımıza ilk önce yoğun bir şekilde paylaşımlarda bulunan bloklar gelirdi. Her geçen gün blokçular sanal alemden çekildiler. Bu neden kaynaklandı diye üzerinde arkadaşlarımızla tartışmalar yaptık, bazı öne çıkan faktörler vardı.

Birincisi gerçekten paylaşım derdinde olanlar görevlerini hiç bir zaman aksatmadılar, yapılan hatalar ve başarılar hala paylaşılmaya devam ediyor.
İkinci bir gurup vardı, onlar arıcılığı öğrenmek için paylaşımlar yapar gibi gözüküp, arıcılığı öğrenince tası tarağı toplayıp işlerine baktılar.

Üçüncüsü bir gurup vardı, bu gurubun etrafı yalaka dolu, en ufak şeylere acayip yağların çekildi ilginç tiplerin yeri diyebilirim, kişilerin azarlanıp horlandığı bu halde bile yalakalıktan vaz geçmeyenlere ben ne diyeyim, makale ve yayınları kendi bilgileri gibi sunup, her şeyin literatürde olduğu gibi sanıyorlardı, her geçen gün arıcılığın kitaplarda yazdığı gibi olmadığını görüp, bu gurupta arıcılığı öğrendikten sonra itiraflara başladı, önceden bilimcilere toz kondurmayanlar, bilimcilerin bu işi bilmediklerini, hiç birisinin arısının olmadığını arıcılığın sahaya inmek olduğunu gündeme getiriyordu, benim yıllar önceki dediklerimin bu teyit edilmesiydi aslında. Sonuçta bizim aleyhimize yazıp çizenler yok olup gttiler, bunda yukarıdaki yazdıklarım etkili oldu ve dediklerimiz hep çıktı.

Bide rüzgâra göre yamulup, çıkar derdinde olanlar vardı, ilaç ve malzemecilerin bayisi gibi yayınlar yapıp bunun reklam olmadığını ve güzel şeylerin paylaşılması adına arıcıları birilerine öptürmek için çabalayanlar da sesini kesti. Burada yanlış olan neydi derseniz, adam dese ki kardeşim benim işim bu evet reklam yapıyorum, hiç kimse bir şey diyemezdi, yok ben reklam yapmıyorum demek, Mertliğe ne kadar sığar bilemiyorum. Böyle yamulanlar mert, bizim gibi dik duranlar namert oldu :)

Son kez arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda, Yusuf Şimşak bir şeyler demişti. Biz ne yaptıksa paylaştık, bize karşı olanlar, resim dahi paylaşmadan 2 yılı devirdiler, çevrelerindekileri nasıl ikna ediyorlar acayip merak ediyorum demişti.

Aslında sanal alem hepimizi geliştirdi. Bazıları ise inadına akıntıya kürek çekmeye devam ediyor, onlarında yolu açık olsun ;D
Ben ve arkadaşlarım hala buradayız, yapmış olduğumuz yayınlarda hepsi bloklarımızda duruyor ve hepsi bazı işlerin delilidir ve bu gün yazılmamıştırlar.8)

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #18 : 25 Aralık 2012, 13:23:42 »
 Sayın Arı Bakanı bazı yazılarınızdan sizin stresli olduğunuzu düşünüyorum.Bana kalırsa boşverin fazla kafaya takmayın.Geçmiş geçmişte kaldığı için bir yönden de sevinmek lazım.Bazı şeyleri oluruna bırakıp,üstünden görmek lazım.
 Bugüne bugün modern bir forumda yazı yazıp paylaşabiliyoruz.Bundan iyisi can sağlığı.Sağlıcakla  kalın.Sağlıcakla kalalım.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2012, 11:52:22 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #19 : 26 Aralık 2012, 10:15:04 »
Sayın Arı Bakanı bazı yazılarınızdan sizin stresli olduğunuzu düşünüyorum.Bana kalırsa boşverin fazla kafaya takmayın.Geçmiş geçmişte kaldığı için bir yönden de sevinmek lazım.Bazı şeyleri oluruna bırakıp,üstünden görmek lazım.
 Bugüne bugün modern bir forumda yazı yazıp paylaşabiliyoruz.Bundan iyisi can sağlığı.Sağlıcakla  kalın.

Etem bey stres yok benim tarzım bu. Bana kalırsada boş vermemek gerekiyor, çünkü geçmişte öyle kapışmalar oldu ve bunları unutmak en azından benim açımdan imkansız. İyiki insanların rızkını başka insanlar vermiyor, öyle bir noktaya gelinmişti imkanları olsaydı beni bir kaşık suda boğarlardı.
Öyle şeylere karşı çıktılarki, başta invert şurup, kek kullanımı konusunda zamanlama, tel altlık, ıslah edilmiş arı ırkları,  şimdi aklı başında arıcı bunlara karşı çıkarmı? Hepsinde çuvalladılar.
Bizim karşımıza geçenler zaman içinde eridi, zaman sadece buna yaradı.
Bir yılı geride bırakıyoruz, bir yılda ve sanal aleme girişimizden bu tarafa arıcılıkta neler oldu bir gözden geçirip özetlemeye çalıştım. İnsanlar sonuçta karekterlerine uygun kişiler ile yollarına devam ediyor, ruhen sevmediğiniz ve karekterinize uymayan arkadaşlıklar eninde sonunda bitiyor.

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #20 : 13 Şubat 2013, 09:31:04 »

Arıcılık genelde emekli işi ve bir çok kişi emekli olduktan sonra internetten bir şeyler öğrenmeye çalışıyor.  İnternet kullanmak için bilginiz yoksa neyi nasıl arayacağınız bilmiyorsunuz dolayısı ile elinizin altındaki bilgisayardan bilgi alamıyorsunuz.İnternetin içinde kaybolur gidersiniz.

Üst resimde arı bakanı forum sayfasında bir kelime veya konu aratıyoruz. Arama kutusuna yazdığınız kelime veya konuyla alakalı ne kadar bilgi varsa arama tuşuna bastığnızda alt alata sıralanacaktır.

Forumlarda olan konuyu yeniden açmak gereksiz olduğundan buna dikkat edilmeli ve sorulacak soru varsa, var olan konu altında sorulmalı.

Boger dediğimiz günlüklerin sol üst köşesinde gene bu günlük içinde arama yapılabilecek kutucuk var. Örneğinben resimde plastik çıta aratıyorum. Kaç haberde plastik kelimesi geçmiş ise, siz ara dediğinizde hepsini sıralayıp verecektir.

Blogerlerin arama kutucuklarını siz istediğiniz yere koymak için ayarlardan bu kutuyu seçip istediğiniz yere ayrıyeten yerleştirilebilir.

İnternette arama yapmak için bilimsel veya akademik arama yaparsanız makalelere ulaşırsınız.

Görsel arama yaparsanız, konuyla alakalı resimlere ulaşırsınız.

Video seçenegini aratırsanız size o konuyla alakalı videoları verecktir.

Arı bakanı forumunda üye olmayanlar bile istedikleri konu ve kelimeleri aratabilir üyelerin ulaşabildikleri bilgilere üye olamayanlarda ulaşabiliyor. Her hangi birengel yok, sadace uzun süre nik ile üye olmaya çalışanları engeliyorum, isim ve soyisim ile üyelik kabul ettiğimiz halde hala başka şeylerde diretenler foruma giremez oluyorlar.

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #21 : 03 Temmuz 2013, 22:27:31 »

Arıcılık etkinliğine tüm arıcılar davetlidir.

Uzun zamandır planlanan  ve bir kaç kez ertelenen arıcılık eğitimi bu hafta sonu 07/07/2013 tarihinde Beykoz Akbaba köyünde yapılacaktır.

Benim aşırı yoğun çalışmalarım sebebiyle bir kaç kez ertelenmesine rağmen bir günümü eninde sonunda feda etmem gerekiyordu :)
Beykoz İlçe tarımdan Bahri bey, ana arı sertifikası almamızda oldukça büyük pay sahibi biridir. Bahri bey arıcılar için bu yıl Akbaba köyünde 500 kovan projesi yapıp kovanların dağıtımını sağlamıştır, gelecek sezon hedef 1000 adet kovan bunun bir kısmı arılı düşünülüyor. Daha önceki yıllarda bazı hibe projeler yapıp çiftçilere sunduğunu biliyorum. Katılım ve bölge arıcılarının isteklerini böyle bir etkinlikte protokole iletmeleri sayıyı dahada artıracaktır.

Ana arı üretimini, larva transferini, arı sütü, arı zehiri ve propolis üretimini bu yıl içinde kafaya taktı.
Bu konularda bana çok fazla güveniyor, bir kişi bile eğitsek kardır diye didinip duruyordu. Ne kadar yoğun olsam da Bahri bey kıra bileceğim biri değil, en son ramazan girmeden bu işi halledelim dedi bizde tamam dedik.

Larva transferi şimdi o kadar basit ki...
2007 Yılında deneme yanılma yöntemiyle nerelerden nerelere geldik, bu konuda hiç yayın yok, resim yok, 1 liralık Çin kaşıkları 15-20 liraya satılıyordu hemde karaborsa :(

Janter ekipmanları çok iyi paralara yurt dışından   getirtilirdi....
Bir meme bir çanak o kadar kıymetliydi ki...

Şimdi kızdığım oluyor, geçenlerde birisi aradı bir şey soracağım dedi, daha ben sorulara telefonda cevap vermem demeye kalmadan, arıya poşetle şurup nasıl verilir diye sordu, cevabım ise bilmiyorum oldu. Bu konuda video var, resim var bir sürüde yazı var...
Hala bunun neyi anlaşılmıyor, arıcı bu kadar hazırcı olamamalı, risk almalı biz hiç bir şeyi kimseye sormadık, risk ala ala buralara gelindi, zaten sorsanız da kimse bildiğini söylemiyordu.

Bir kaç yıl öncesi, katıldığım TV programında hocalardan biri arıcılığımızın gelişmesi için daha önümüzde 50 yıl var demişti.
Biz ekip olarak hocaların 100 sene sonrası yapacaklarını 3-4 yılda yaptık.
Hocalarımıza kalırsak biz arıcılığın geliştiğini göremeyeceğiz ancak torunlamız görecek :D

Bir tarafta bir şeyler yapmaya çalışanlar bir tarafta ise salla başını al maaşını.......

Bir şeyler yapabilmek adına hafta sonu Beykoz Akbaba köyünde olacağım, inşallah güzel şeylere imza atarız.

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #22 : 08 Temmuz 2013, 13:26:08 »

Beykoz Akbaba köyünde uygulamalı arıcılık eğitimi yapıldı.
Emeği geçenlere ve katılımcılara teşekür ediyorum.

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #23 : 20 Kasım 2014, 09:51:49 »
İstanbul 2014 bal ve arı ürünleri fuarını, 22 kasım cumartesi günü dostlarımla gezmeyi planladık. Hava koşulları gezmemizi sanki teşvik ediyor, havalar birden aşırı soğumaya geçti...

Ali Türk