Gönderen Konu: STANDART KOVANIN ÖNEMİ  (Okunma sayısı 4773 defa)

metinileri

• Acemi Üye
  • *
STANDART KOVANIN ÖNEMİ
« : 11 Kasım 2012, 20:10:25 »
sayın arkadaşlar ben bursada arı kovanı imalatı yapan üreticiyim yaklaşık 6- 7 yıldır kovan imalatı yapıyorum
kovanda genel bir standart yakalamak hem imalat için hem arıcı için çok önemlidir .kovanda asıl önemli ölçü içine konan çıtanın ölçüsüdür a firmasından aldığınız kovanın çıtasıyla b firmasından aldığınız kovanın çıtası birbirine uymalı imalatçılar buna önem vermeli arıcılarda bu özelliğe dikkat ederek kovan almalılar bizzat kendileri çıta ölçülerini kontrol etmeliler. bu arada piyasada özel imalat kovan isteyenlerde oluyor bu özel imalat kovanları kullanıp kovanıyla beraber arıları satıyor ondan sonra alan kişi yeni aldığı standart kovanlarla eskileri arasında sıkıntı yaşıyor.birde kullanılan ağacın kalitesi ve kuruluğu önemli bunun da açıklaması şöyle kalitesiz ve yaş alınan kovanda ahşabın ölçüsünün değişmesi panellerin peşlenmesi çok doğal ahşap nemini atarken çekme yapar bu durumda kovanın ölçüsünün değişmesine neden olur ve kullanırken arıcı sıkıntı yaşar bununla ilgili kısa bir anımı anlatayım bir arıcı bana 70 kovan yaptırdı malzemesini kendisi getirdi ağacın yaş veya kuru olmasına aldırmadan işlememizi istedi bizde istediği şekilde bize getirdiği ölçüde kışın işledik teslim ettik fakat havalar ısınp ağaç nemini atınca çıtalar tabana oturdu ve bu durumdan sıkıntı yaşadı arkadaşımız onun için iyi bir kovan da 1 . şart ağacın kuru olmasıdır şimdilik bukadar yazıyorum herkese selamlar

erkanduzce

• Ziyaretçi
Ynt: STANDART KOVANIN ÖNEMİ
« Yanıtla #1 : 11 Kasım 2012, 22:10:01 »
sn metin bey
bizden bir müşterimiz bal akımında  bal istese
bal olgunlaşmadığı için ekşime yapabileceğini düşünerek o balı şuan veremeyeceğimizi söyleriz.
ve yine benim başıma geldi
nisan sonu arılarımın bazıları üçüncü  kat istiyor fazla katım da yok zaten o sıra 10 kovanım var hepside katta
hemen kovancıya gittim bana 10 kat ver
dedi elimde hazır yok
istersen iki ay beklemelisin
dedim kardeşim şimdi lazım   şimdi sana kat yaparsam sıcakta çatlar parmak girecek kadar yarılır
sonra sen nasıl kat yapmış diye küfür edersin
şu anda sana kat veremem istersen sipariş geçeyim iki ay sonra gel al...

şu an hala o  arkadaşla çelışıyorum
bazı arkadaşlarımada numune gibi kovan yolladım
erzincanlı vecdi abim sağolsun
erkan bu marangoz kovan yapmamış  mobilya  yapmış dedi..

keşke sizde 70 kovan yaptıran arkadaşa hemen teslim etmeseydiniz çünkü o arkadaş bu işin inceliklerini bilmez
selamlar

metinileri

• Acemi Üye
  • *
Ynt: STANDART KOVANIN ÖNEMİ
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2012, 18:27:40 »
evet bu durumları müşteriye uzun uzun açıklıyoruz ama bütün sonuçlarına katlanırım diyor bu durumda ne yapabilirim
mecburen işledik bu durum onada ders bize de bir - hatıra oldu şimdi ise bizim yaptığımız kovanları alıyor kendisi ağaç peşinde koşmuyor ne demişler bir musibet bin nasihattan hayırlıdır.inşallah yanlış bir anlaşılma olmamıştır