Gönderen Konu: Son Varroa mücadelesi %3.5 Oksalik asit damlatma tekniği.  (Okunma sayısı 59877 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Son Varroa mücadelesi %3.5 Oksalik asit damlatma tekniği.
« Yanıtla #30 : 07 Eylül 2012, 09:52:37 »
Arkadaşlar oksalik asit yavru duzeyının en az olduğu ve havanın 5 dereceler cıvarında olduğu donemlerde yapılması gereken bir uygulama. :o bu zamanda formik asit en iyisi iken ne olduda bu konu pik yaptı anlayamadım 8)

Muhteşem abi formik asit kullanımı için arıcı çok bilinçli olmalı, biz geçmişte formik aside oturan, sonrada arıcıyım diyenler görmedik mi? Sadece bilinçli olmak yetmiyor, elimizdeki ekipman önemli, biz tel tabanlıkları savunurken, bu tabanlığa bile acayip karşı çıkanlar şimdilerde kıvırmaya başladı.

Birde şunu belirteyim biz yaptığımız uygulamalı paylaşıyoruz, kimseye şunu yapın demiyoruz.
Bu zamanda formik asit kullanılmalı, fakat geçen sene ben bir sürü kişinin ana arı kestirdiğini biliyorum. Arıcı her şeyi kuralına göre yapsa bile kovanın havalandırması yeterli değilse istenmeyen durumlar çıkıyor.

Bizim hitap ettiğimiz kişiler genelde hobi arıcılar, hobi arıcının fazla arısı zaten yok, koloni az ise benim görüşüm, varroa mücadelesinde organik asit kullanılacaksa, en kolay mücadele yöntemi laktik asittir. Arıcı hata yapsa bile koloniye, ana arıya ve yavruya zarar veremiyor. Hemde bu çalışma hobi arıcısını geliştirir.
Laktik aside kimler karşı çıkıyor, kovanı açıp eline çıta alamayanlar karşı çıkmakta.
Arı acayip saldırgan, yağmacı, bu tip kolonilere laktik asit yapmaya kalkarsanız, nufusun yarısı kırılır. Her sokan arı ölecek, açılan kovana yağmacılar girecek, bu giren arılarda ölmeyecek mi?

Oksalik asit ise damlatma yöntemi kışın 5 derecelerde yavru olmadığında yapılır, yavru yok ise çok etkilidir.

Oksalik asit dumanı kullananlar geçen sene arılarımız varroadan öldü diye seminerler vermediler mi, bir yerlerde gariplik yok mu?

Sonuçta ne yapılırsa yapılsın, Şeref abinin dediği gibi arıcı yaptığı işi kayıt yapıp sonra saçmalamayacak. Adamların bir dediğiyle öteki dediği, birbirini tutmuyor. Çarşı her şeye karşı,  misali.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ariciahmet

• Acemi Üye
  • *
    • www.ariciahmet.blogspot.com
« Yanıtla #31 : 08 Eylül 2012, 09:26:23 »
Bu konuyu ben kurcaladım Hatalıysam affola.
Bu kış buharlaşma yöntemiyle oksalıt asıt uyguladım memnunumda .bugünlerde arılarımın bulunduğu erzurumda geceleri sıcaklık eksilere yaklaşacak ve dolayısıyle oksalıt asıt uygulanır düşüncesindenim.
Elimdeki oksalıt asıt bana busene yetmez zıra arkadaşlarada aldığımdan verdim ,ıstanbuldaki oğluma söyler aldırtırım düşüncesindeydim. ,oksalıt asıtı aldığım arıcı arkadaşa telefon edip üzerinde ne yazdığını.öğrenebilirdim, o bana sen zahmet etme ben gönderirim diyeceğinden arkadaşı zahmete sokmamak istemedim ve bilgiyi bu forumdan almak istedim ,
Başka bir art niyetim yoktur,

yavuzmine

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 04 Ocak 2013, 21:58:28 »
oksalin asit dihidratlı hemem hemen her ilde üniversite var üniversitelerin fen edebiyat fakültesi kimya bölüm başkanlarından yardım alabilirsiniz.

Ali abinin tarif ettiği şırınga ile damlatma şeklini uyguladım. yaklaşık 10 gün oldu polen çekmecelerinde  30 ile 100 arasında varoa öldüğünü gördüm ölümler hala devam ediyor. sonbaharda 8 defa amitraz içerikli ilaç kullanmıştım.

bu varoalar öldükçe coğalıyormu ne oluyor anlamadım

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #33 : 05 Ocak 2013, 09:28:24 »
oksalin asit dihidratlı hemem hemen her ilde üniversite var üniversitelerin fen edebiyat fakültesi kimya bölüm başkanlarından yardım alabilirsiniz.

Ali abinin tarif ettiği şırınga ile damlatma şeklini uyguladım. yaklaşık 10 gün oldu polen çekmecelerinde  30 ile 100 arasında varoa öldüğünü gördüm ölümler hala devam ediyor. sonbaharda 8 defa amitraz içerikli ilaç kullanmıştım.

bu varoalar öldükçe coğalıyormu ne oluyor anlamadım

Yavuzmine, foruma girmenizle bir kaç paylaşım yaptınız, kendinizi tanıtmadınız. Bu iletinizin başında üniversitelerden yardım isteyin yazmışınız, üniversite yapıp sürekli denemediği bir şey hakkında ne gibi bilgi verecek. Böyle bir işi yapmayan kurum, size bu konuda ne kadar makale varsa önünüze koyar ve içinden çıkamazsınız.

Ali abinin tarifi şırıngayla damlatma dediğiniz, tekniği Mehmet Yüksel'e aittir. Allah razı olsun organik asitleri nasıl kullanacağımızı gene Mehmet Yüksel bize tarif etmiştir. Oksalik asit oranı ise solüsyon içinde %3.5 olmalı. Almanya bu uygulamayı, üniversiteler yıllarca yapıyor ve araştırma sonuçlarını arıcı birliklerine bildirip dozları veriyorlar. Ülkemizde bir gurup var,  nedense %3.5 diyemiyor, yani doğrulara direnmek bunlarda moda.

Arıların yavrulu zamanında sadece formik asit kapalı gözlere etki ettiği söylenmekte, ben buna %100 etki ettiğine inanmıyorum. Yoksa varroanın kökünü kazıması lazım, bir şekilde varroa hayatını devam ettirebiliyor.

Yaptığınız mücadelede başarılı olamayışınızın nedeni bazı kurallara uymamışsınız dır, mücadelede takvim şart, birde yavrulu dönemde başarılı olunmaz. Zaten varroanın en korunaklı olduğu bölüm ise yavrulu dönemdir. Kapalı yavru döneminde yapılan mücadeleler sadece arı üzerindeki varroaları döküyor, yavrulu gözlerde olanlar hem kutuluyor, hemde orada üremeye devam ediyorlar. Bazı kimyasallar var, bir bakıyorsun öyle bir etki süresi vermiş ama kovandan varroa eksik olmuyor. Kullanmaya başladığınızda aylarca etkili denilenleri kastediyorum, bırakın ayları 15 gün etkisini devam ettirse kolonide varroa kalmaması lazım.

Sonuçta varroa mücadelesi, yavru olmadığı dönemde etkilidir,  ne ile mücadele edersen et.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

yavuzmine

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 05 Ocak 2013, 18:08:34 »
üniversitelerin kimya bölümlerinde bu ilaçlar bulunuyor vede bu asitleri pazarlayan firmalar zaman zaman getiriyorlar kimya bölümündeki hoçalardan tlf. numarasını alarak bağlantı kurulması açısında yardım alınabilir demek istedim

%3.5 Oksalik asit damlatma tekniğinin kime ait olduğunu bilmiyorum ama sizin bloğunuzda okudum galiba yapandanda getirendende Allah razı olsun!

uygulamanın başarısız olduğunu söylemedim gayet başarılı olduğunu düşünüyorum.ilk defa uyguladım.
formik asit hiç kullanmadım ama su sene kullanaçağım inşallah.

kimseyle polemiğe girmekten yana değilim.arıçılığı kim ben bu işin ustasıyım profosyenelim diyorsa yalan söylüyor.el elden üstündür.

36 yaşındayım 25 senedir arıcılık yaparım güneydoğuda polis memuruyum ismim yavuz arıcı arkadaşlara başarılar dilerim.
 oldumu ali abi :)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #35 : 15 Aralık 2013, 17:35:43 »

Oksalik asit.
Oksalik asit damlatma tekniği havalar sıfır ile beş derece (0 ile 5) olduğunda, arıların yavrusuz döneminde yılda bir kez uygulanır.
Doğada bulunan asitlere ayrıca organik asit deniyor, oksalik asitte bunlardan biridir.
Arıcılık'ta ileri olan ülkeler yaklaşık 20-30  yıldır bu asitleri, arıların zararlısı olan varroaya karşı kullanıyor.
Bu asitlerin en büyük özelliği, hiç bir zaman varroa organik asitlere direnç geliştiremiyor. Ayrıca kimyasallar gibide bal ve petekte kalıntı bırakmıyor.
Kimyasal ilaçlar hem kalıntı bırakıyor, hemde belli bir süre sonra varroalar direnç geliştirdikleri için ilaçlar tesir etmiyor.
Bir çok kişi varroa mücadelesi yaptığı halde bu bağışıklığı bilmediği için koloni kayıpları yaşamakta. Bu hastasınız ve ilaç alıyorsunuz bu ilaç sizin hastalığınıza iyi gelmiyor her geçen gün hastalık artmaya devam etmekte.
Bu tanıtımdan sonra organik asitlerin en ucuzu olan oksalik asiti nasıl kullanacağız.
Dedikya 20-30 yıldır kullanılan asitleri bize yol gösterecek olanlar tariflerini bile tam yapamıyorlar.
Bu konuyu en iyi şekilde bize Almanya'da arıcılık yapan Mehmet Yüksel izah etmiştir.
Bu tarifini yapacağım solüsyonda gene Mehmet Yüksel'in tarifidir.Mehmet Yüksel ise bu tarifi Alman üniversitelerinin tavsiyesidir ve herkes bu ölçülere göre mücadele ediyor der.
% 3,5 luk 1 litre solüsyon yapmak, 35 gr oksalik asit, 200 gr toz şeker ve su.

Oksalik asit, hassas terazide tartılıyor, 35 gr.

200 gr toz şeker, onuda tarttık.
Öyle enteresan soru geliyor ki, neden toz şeker?
Çabuk eridiği için, uzun sürede eritmek isteyenler akide şekeri kullansın::))

Oksalik asit ve toz şekeri bir kaba koyuyoruz, ben ölçüyü tutturmak için sürahiye koydum, çünkü sürahide ölçek vardı, ılık suyu 1 litre olana kadar sürahiye doldurdum. Her şey dahil 1 litre olunca işlem tamam, şimdi şeker ve asidi karıştırıp solisyon olmasını sağlıyoruz.

Çözelti hazır, çözelti içindeki oksalik asit oranı ise %3,5 oluyor.

Oksalik asit solüsyonumuz hazır.
Her arılı çıta arasına 5 ml olacak şekilde, arıların üzerine damlatılacak.
Arı olmayan yerlere döküldüğünde arı kesinlikle bu malzemeye arı yanaşmıyor.
Kesinlikle arıların üzerine dökülmeli, arılarda salkımda devir daim ederken, birbirine bu asiti bulaştırıyor, varroalar asitle temas ettiğinde sakatlanıyor ve zamanla arıdan yere düşüp ölüyor.

Evden ayrılana kadar soğumaması için oksalik asit çözeltiyi, sıcak petek üzerinde tuttum. Solisyon buz gibi olursa arı ne yapsın, onun için ılık olmalı.

Her arılı çıta arasına arıların üzerine gelecek şekilde 5 ml damlatıyoruz. Bu varroa mücadelesi 5 hafta etki ediyor. Yılda bir sefer uygulanabiliyor.

Oksalik asit damlatma tekniğini yeniden bir özetlersek, 1 litre içinde 35 gr oksalik asit olacak, 200 gr şeker olacak. Havalar soğuyup arılar yavru kestiğinde O ile 5 derecelerde yılda bir kez uygulanacak, etkisi 5 hafta.

Ali Türk

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 15 Aralık 2013, 21:32:05 »
Ali Bey Oksalit asit hazırlamasını ve nasıl kullanıldığını sayende tam öğrendim.

Yalnız hiç denemedim.Çünkü Ege Bölgesinde arılar hiç salkım olmuyor ve sıcaklıklar

gündüz 5  dereceye hiç düşmüyor.

Sizin de belirttiğiniz gibi gerekli şartlar olmassa başarı düşüyor.

Oksalit asit konusuda arkadaşımın başına çok kötü bir olay geldi onu paylaşmak istiyorum.

Hava sıcaklığını tam hatıllamıyorum ama bahardı sıcaklık 15 20 derece diyelim
Asit hazırlama oranları ve şeker ilavesi her şey tamam.

Uygulama sonucunda ise arılar yapış yapış oldular birbirine yapıştılar ve okovanlar birdaha

hayır etmedi herhalde hava sıcaklığından kaynaklandı.

Bu nedenle o manzarayı gördükten sonra korkuyorum şimdi.

Sıcak bölgelerde sakıncalı olabilir diye.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #37 : 15 Aralık 2013, 22:18:11 »
Özen Efe, oksalik asit olsun diğer asitler olsun, biz nasıl kullanılacağını bilmiyorduk. İnternet  aracılığı ile asitleri keşfetmeye başlamıştık ama kullanmasını bilmiyorduk. Ben baharda arıları banyo yaptırmıştım, o arılar sönmedi ama dediğin gibi bir türlüde gelişemedi. Arı oksalik asitten nefret ediyor, bir yere dökün arı kesinlikle ona dokunmuyor.

Organik asitlerin nasıl kullanılacağını bize Mehmet Yüksel öğretmiştir. Bir çok konuda Mehmet Yüksel, arıcılıkta gelişmiş bir ülke olan Almanya'nın arıcı kültürünü bizlere servis etmiştir. Hala ülkemizdeki en ünlü arıcılık kitaplarında organik asitler tam manası ile yoktur, varsa da makaleden çevir, sonra bir sürü sakatlık çıkıyor. Bir işin en iyisini sahada çalışan bilir. Siz oksalik asidi benden öğrendiğinizi söylüyorsunuz, arıcıların çoğu bu konuları, Mehmet Yüksel'den öğrenmiştir, bunu bir çok arıcı gururuna yedirip söyleyememekte. Geçmişte kimse bilmiyordu, buna bilimcilerde dahil...

Gelelim sizin arkadaşınıza, eminim ki, çok fazla doz vermiş. Sıcaklıkta önemli, sizin bile elinize şurup bulaşıp kuruduğunda hareket kabiliyetiniz azalıyor. Zaten Oksalik asidi, 0 ile 5 derece uygulayın diyorlar.

Birde iki çıta arasına 5 ml verilmeli.  Bu çok önemli bir kural elinizde şırınga yok ise bu ayarı göz kararı ile yapamıyorsunuz, arısız yerlere kesinlikle verilmemeli. Salkımdaki arıya veriliyor, arılar birbirine bulaştırarak solüsyonu tüm arılara dağıtıyor.

Oksalik asit sıcakta oğullara yapılıyor biliyorum, gene Mehmet Yüksel anlatmıştı. Oğul çıktı, çözeltide %3 oksalik asit olacak şekilde şekersiz suyla yapılıyor ve oğula püskürtülüyor.

Ali Türk

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 13 Ocak 2014, 16:03:19 »
ali abi merhaba .amatör arıcıyım .sizden mehmet yükselden çok şey öğrendik. öncelikle teşekkür ederim.bende oksalik asit yapmak istedim. ancak internette çeşitli yerlerde buldum. di hitrad ve çin malı olmayanlara bir yerde buldum . yarım kilosuna 42 euro fiyat istediler. siz nereden tedarik ediyorsunuz. saygılarımla.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #39 : 13 Ocak 2014, 16:29:32 »
Yaşınız kaş bilmiyorum ama gençlik çökmüş diyebilirim.

Bu soru defalarca soruldu, ürünün  forumda resimleri var, resimlerin altında adresi, mail adresi ve firmanın telefonları olmasına rağmen sonuca gidemeyen bir sürü kişi var ???

Alttaki linki tıkla resimleri bir incele istersen :)

Birde ortalama fiyat 5 lira filan yerinden kendin aldırabilirsen. Kargo ile de üç katına gelse, yine senin dediğin fiyatın yarısının yarısı....

Bazı arıcı birlikleri bedavaya dağıtıyor.
Bazı birlikler satıyor...

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=198.msg2167#msg2167

« Son Düzenleme: 13 Ocak 2014, 16:31:35 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 13 Ocak 2014, 21:36:44 »
evet haklısın abi gençliğim çöktü. teşekkür ederim zahmet verdim size saygılar

ismailyıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 14 Ocak 2014, 15:10:15 »
Havalar ısındı,oksalik asit yapmakta geç kaldık.Bizim buralarda (bandırma da) önümüzdeki iki hafta sıcaklıklar 10-15 derece arası gözüküyor.Asit yapmalımıyız acaba, yoksa havaların soğumasınımı beklemeliyim bilemedim doğrusu,Uygulama yapmak hiç yapmamaktan daha iyidir herhalde.HERKESE SAYGILAR...

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #42 : 14 Ocak 2014, 17:26:47 »
havalar hiç soğumadı ki adana da 17°  18° civarında geceleri 5° civarında kaç ğündür bekliyorum düşmedi 15 gün sonra düşüyor 11° ye ama arılarda yavru faliyeti bugünlerde arttı   akşam saatlerinde hava sıcaklıkları biraz düşüyor akşam hava kararmaya yakın oksalık asit uygulasam uygun olurmu ?
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...

engin altin

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #43 : 14 Ocak 2014, 18:44:50 »
herkese hayırlı akşamlar  aynı yazı yazdığınız sayfada 6 yazı yukarıda ali abinin yazdığı yazıyı iyice okuyon oksalik 0 ila 5 derece arası yavrunun olmadığı zaman olur videolarda var resimler var bilmem daha nasıl anlatmak lazım
ß

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #44 : 14 Ocak 2014, 20:20:11 »
ak deniz ve eğe bölgesi genelinde kullanılmaz o zaman
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...