Gönderen Konu: ARICILIKTA SUNİ TOHUMLA VE YAPAY DÖLLEME ALETİ  (Okunma sayısı 46417 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:46:39 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: ARICILIKTA SUNİ TOHUMLA VE YAPAY DÖLLEME ALETİ
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2010, 10:28:29 »

Arıcılıkta suni tohumla sıradan arıcılar için hiç bir şey ifade etmez. Bunu daha önceki yazılarımda yazmıştım ama şimdi bulamıyorum. Fakat suni tohumlama aleti sıradan arıcılık yapacak kişilere gerek değildi filan demiştim, şimdide gene aynısını diyorum.
Suni tohumlama aleti, saf anaarı üretmek için kullanılır, izole bölgeniz varsa alete gene gerek yok.
Suni tohumlama aletinin arıcılıkta kullanılmasının bir başka yeri ise ıslahta kullanılır. Nasıl diyenler olabilir, mesela bir anaarı üretilecek anası şu olsun babasını da şu olsun diyebilme sansınız vardır. Dünyaca ünlü buckfast arısı bu işlemle üretilir.

Bir videoda birisi çaresizliği anlatırken, ısısız bir adada kalırsanız dünyanın en iyi salını yaparsınız demişti.

Bizde ülkemizde bir bölgenin bilmem kaçı karniyol arısıdır diyenlere, bunun bize damızlıklarını verin dediğimizde, hiç kimse bize bu saf karniol al kullan diyemiyor.

Bir şekilde temin ettiğimiz saf karniyolun devamını nasıl sağlarız diye üzerinde uzun süre düşünüp, izole bölge bulamayınca, bu işi suni tohumlamayla çözeceğimizi düşünüp, interneti tarayıp, arıcılık suni tohumlama aletinin resimlerini çıkartıp bunu kim yapabilir diye kapı kapı dolaşıp, süreç uzun sürse de işi bitirdik. Buradan Tornacı Nazmi abiye ve Sadri abime yeniden teşekürlerimi iletiyorum.

Alet bitti bir sürü araştırmadan sonra işin uygumla bölümüne geçildi. O kadar ilginç ve terslikler oldu ki. Defalarca uygulama için toplanıp hiçbir şey yapmadan ekibin çay kahve içip dağıldığı oldu. İnsanın acayip morali bozuluyor, her şeyi deneme yanılma yöntemiyle götürdük. İş kendi içinde acayip kollara ayrılıyor. Hiç yılmadık, ben bazen arkadaşlarıma yük olduğumu düşündüm, toplan ve başarısız ol, bunu yaşamayanlar bilemez. Çok şükürler olsun, yüzüp yüzüp kuyruğuna geldik derler ya, bizde yüzüp yüzüp karaya çıktık :)

Aletin üzerinde çalışma yaparken, Sadri abi bana olumsuzlukları bildir diyordu. Bende çalışırken şurası şöyle olsun dediğimde sanki kendisi çalışmış ve zorlanmış gibi dediğimi anlaması işi daha kolaylaştırıyordu.
Bu iğne tutucu daha önce iğneyi tuttuğunda vidayla sıkılıyordu. Şu anki durumu ise aynı kalem gibi basıyorsunuz uç açılıyor, bıraktığınızda iğneyi tutup sıkıyor.

Her uygulamada ağabeylerim İstanbul’dan geldiler.
Ekibin toplanıp işe başlaması birkaç saati alıyordu. Bu en çok sinir olduğum şerlerden birisidir. Aletlerin kurulup çalışır hale getirilmesi zaman sıkıntısı olanlar için zor oluyor. Herkes bir şeyler yapıyor, kimi erkek toplar, kimisi karbon gaz ayarı yapar, hacı abim tam işin ortasında çay içer misiniz der.
Bu tür olumsuzlukları yeri geldikçe yazacağım.

Bu ekip başkalarının amele ekibine benzemez. Arı yükleyip indirmeyi ekip işi olduğunu ballandıra ballandıra anlatanlar var. Ekip şöyle ekip böyle gibi, böyle ekibi git pazardan tut birkaç adam hemen kur.

Yapmış olduğumuz işi bu küçümseyenler var.
Kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş.
Kendileri bu işi yapmış olsalardı ne derlerdi merak ediyorum.
Bir larva transferini iki ayda anlatmıştı. Şimdi bizim için, arının kıçına iğne sokmak işler olmuyor diyormuş duyumlarım o yönde. Sen arı indirenleri ekip yap, ulaşamayacağın şeylerde mundar de….

Bizim ekip, sıfırdan yola çıkarak, önce aleti yaptı, sonra saf karniol anaarı üretti.
Bu suni tohumlama kursuna gidip, belgeler alanlar ne yaptılar. Hatta suni tohumlamacının yanında yıllarca çalışıp, bir şeyler öğrenemeyenlere ne demeli. Sen yıllarca dünyanın en önemli tohumlamacısının yanında duracaksın ve ülkemde bir kurs veremiyorsun yazıklar olsun. O kursu yurt dışından biri gelip verecek…
Bu işi ben ilerde kim öğrenmek istiyorsa öğreteceğim.
Bizde bilgi parayla değildir, sebil sebil :D
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:46:11 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 14 Kasım 2010, 14:07:19 »
Tornacı Nazmi abiye ve Sadri abiye teşşekkürler.Suni tohumlama aleti hayırlı uğırlu olsun ekip iyi iş başarmış.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:45:53 Gönderen: Arı Bakanı »

ahmet arın

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 15 Kasım 2010, 00:33:31 »
sayın bakanım arıcılık sevdasına tutuldugumdan berı ınternetten bloglarını takıp edıp faydalandıgım  bırkac kısıden bırısınız su sebıl sebıl olayını ne zaman gerceklestıreceksınız bu konudakı tecrubelerınızden ıstıfade etmek ısterım ve bu aletten temın etmekte ısterım bu konuda sebıl olayı orada gecerlıdır umarım sıze ve ekıbınıze selamlar ve saygılar
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:45:21 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 21 Kasım 2010, 13:29:21 »
sayın bakanım arıcılık sevdasına tutuldugumdan berı ınternetten bloglarını takıp edıp faydalandıgım  bırkac kısıden bırısınız su sebıl sebıl olayını ne zaman gerceklestıreceksınız bu konudakı tecrubelerınızden ıstıfade etmek ısterım ve bu aletten temın etmekte ısterım bu konuda sebıl olayı orada gecerlıdır umarım sıze ve ekıbınıze selamlar ve saygılar

selamun aleyküm ekip üyelerine öncelikle kolay gelsin  allah yardımcınız olsun ülkemizde yaptığınız işleri işleri yapması gerekenler el ense yatarken sizlerden allah razı olsunki bizleri dışa bağımlılıktan kurtaracak ve ülkemizde üretilen saf analarla çalışma olanağı sağlayacağınız için teşekkürlerimi sunarım

Tornacı Nazmi abiye ve Sadri abiye teşşekkürler.Suni tohumlama aleti hayırlı uğırlu olsun ekip iyi iş başarmış.

Ahmet arın;
Üye bilgilerinizi inceledim, yaklaşık bir yıl önce üye olup ilkyazınızı yazmışınız. Hem benim bloklarımdan faydalandığınızı söyleyip hem sebil ne zaman diye soruyorsunuz. Şimdiye kadar arıcılık tecrübelerini kim böyle resimle filimle destekleyerek herkese sunmuş, ben bunları sunarken kim karşılık ödemişte sebil ne zaman diye soru soruyorsun.

Asım abi;
Aleyküm selam. Arı yükleyip indirmeyi ekip işi sayan ameleler, bizim yaptıgımız işi küçümsüyor. Gülmemek elde değil ;D
Aynen dedikleri gibi yapmış olduğumuz suni tohumlama aleti olsun, suni tohumlama olsun çok basit şeylerdir.
Arıcılıkta suni tohumlamayı ülke olarak çok iyi yaptığımız için, arıcılıkta ıslahta dünya sonuncusuyuzdur. Bu iş o kadar basit ki, suni dölleme kursunu Amerika’dan gelen birisi verip gidiyor.

Arıcılıkta geri kalmamızın ve ıslah yapamayışımızın altında bu işleri bilmeyişimiz yatıyor, uyanın uyan....

Kediler istediği kadar bu ciğer mundar desin, hiç umurumda değil.
Bu kervan yol almaya devam ediyor, kervan yoluna devam ederken mutlaka uğurlayanlar olacak. Bunlara kızmamak lazım, üç harfle konuşmaya devam etsinler.
Biz meyveli ağacız, elbette taşlanacağız.

Emrah kardeşim;
Gerçekten çok önemli işler yaptık.
Ekibin görünen ve görünmeyenleri çok.
Bu işlerin buralara gelmesinin en büyük nedeni Mehmet Yüksel kardeşimizdir.
Nazmi abi işi bitiremese de, işe başlamamıza sebep oldu, kendisine ne kadar teşekür etsem azdır.
Sadri abim mekanikçi.
Muhteşem abi yapmış olduğumuz işin, hijyen ve steril bölümünü çok iyi yönetti. Geçmişte bir üniversitenin yaptığı tohumlamadan bir hafta sonra tüm anaarılar felç olduğunu, bir doçentin ağzından duymuştum. Dr.Muhteşem abi bu felç olayını steril ve hijyen olmamış aletlere bağlamıştı. Bizim yaptığımız uygulamalarda ölümler oldu fakat bir hafta sonrası degildi. Bir gün sonrasıydı, enfeksiyon kapan anaarılar bir hafta sonrası felç olurmuş. Biz bu duruma hiç düşmedik.
Ben ise arıcıyım, ekibin en az çalışan, haylazı da diyebilirsiniz ;)

« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:45:03 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 21 Kasım 2010, 18:56:58 »
Azmin zaferi demekki isteyince başarmak kolaylaşıyor. Maddi imkansızlıklarda engel değilmiş. Bu başarıyı tebrik etmek istemeyenlerin olması çok normal onlarda hoş görülmeli.
Ülkede bu makinanın yerli üretimi varmı ?
Ya da kaç tane prof. böyle bir makina ile tohumlama yapabilyor.?
Öğretici amerikadan gelsin önemli değil önemli olan o işi öğrenebilmek varmı yapabilen ?

İnanıyorumki bu azimle daha çok işler başaracaksınız...
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:44:43 Gönderen: Arı Bakanı »

ATOM

• Acemi Üye
  • *
    • ATOM ARICI HİLMİ
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2010, 20:13:45 »
Selamunaleykum

Başarı başaracagım diyenlerindir.

meyveli agacı taşlarlar,sizler agustos sıcagında geniş yapraklarından faydalandıgımız bir agaç gibisiniz,sizler bizlere gümüş tabakta olmasa bile meyve sunan kişilersiniz,sizlerin gölgesinden faydalandıgımız,meyvelerinden tatdıgımız (Bilgilerinden)kişilersiniz yolunuz açık olsun Allah kolaylık versin BAŞARILAR temennisiyle
Atom arıcı Hilmi
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:44:22 Gönderen: Arı Bakanı »

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2010, 21:57:40 »
           Değerli dostlarım,hedefleri olan insanların koydukları hedefe yürürken,günü kurtarmaya çalışanların engellerine çamur atmalarına maruz kalmaktasınız.Onlar günü kurtarma telaşı içindeler.Onların bulundukları piskolojik ortamın bu işleri yaptırmasını normal karşılamak gerekir.Çünkü hedefleri yok.Dümeni kırılmış gemi misali nereye çarpacakları da belli değil.Bu son hamlelar, savaşı kaybedenlerin son hamlaleri gibidir.Çok değerli bilim adamlarımızın,sessiz kalması,idareyi maslahatçı tutumu ayrıca ileride arıcılarımız tarafından değerlendirilecektir.Bugün bilğilerini paylaşmayanlar,ranta çevirmek isteyenler olabilir,bu milletin vergileri ile bir yere gelenler,yarın öbür dünya da bu paylaşılmayan bilğilerin size bir faydası olmayacaktır.Doğru bildiğiniz yolda yürürken,kalbimizle ruhumuzla yanınızdayız.Saglıcakla kalın.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:44:04 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 05 Mayıs 2011, 22:32:39 »

Sadri Demircioğlu.
Yapmış oldugu suni tohumlama aletini son şekline getirip bize teslim etti.
Bu aletle bir sezon çalışma yapabildik.
Arıcılık yapay tohumlama aleti, elimide örnek yokken yapılmıştı.
Bir çok yerinde sonradan degişikliler yapılmış durumda.
Başlıca sorun şırınganın bağlı oldugu bölümde hareketlerde sorun vardı.
Mil içerden sağa sola rahat dönebilir şekle getirilmiş.
Bu sene daha çok çalışma yapabilecegiz, geçtiğimiz sene sadece çarşamba gününe odaklanmak zorundaydık, Muhteşem abi çarşambaları boş oluyordu, bu işler kısıtlı süreyle yapılacak işler degil, geniş zaman ve rahat ortam gerekiyor.
Bu işin bu sene kalitesi üzerinde çalışacagız.
Biz sanal aleme 2006 yılı sonu girmişiz, yaklaşık 5 senedirde buradayız, başladıgımız ve geldiğimiz yer tüm çıplaklıgı ile ortadadır.
Sanal alem arıcılığımıza çok şeyler kattı, halada ilerlemeye devam ediyoruz.

Bu aleti defalarca yapıp bana sunan Sadri abime ve tüm gönül dostlarına sonsuz teşekürler ediyorum.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:43:43 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 06 Mayıs 2011, 14:29:26 »
Bu aletin arılarınıda kullanmak faydalanmak nasip olur inşaallah. Güzel işler yapılıyor, :)
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:36:49 Gönderen: Arı Bakanı »

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2011, 09:55:39 »
Ali abi suni dolleme aletiniz hayirli olsun.
Bu alet yurt disindan bayagi bir paraya ital ediliyor.
Neden kimse aleti burada yapmayi dusunmedi?
Sizi ve ekibinizi kutluyorum.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:36:25 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #11 : 27 Haziran 2011, 10:01:26 »

İstanbul arıcılar birliğinin, Beykoz İlçe tarım müdürlüğü ile birlikte açmış olduğu ana arı yetiştirme kursuna katılmıştık. Kurs hocamız Feyzullah Konak beye yapmış olduğumuz anaarı tohumlama aletinden bahsetmiştik. Feyzullah beyde böyle bir alet için çalışmalar yapıyorum, sizin yaptığınız ana arı yapay tohumlama aletini görmek istiyorum dedi. Bende suni tohumlama aletimizi götürüp kendisine ve kursiyerlere gösterdim. Muhteşem abi ve ben aletin zaman içerisinde sürekli değişerek bu hali aldığını anlatıyoruz. Sadri abinin en son yapmış olduğu alet ise Muhteşem abide ve orijinalini aratmayacak kadar güzel oldu.

Feyzullah hocamız son hafta üniversiteden orijinal anaarı tohumlama aleti  getirip bize gösterdi, orijinal alet bizim aletin yanında minicik diyebilirim. Zaten Sadri abide son yaptığı alet gayet ufaktı. Feyzullah beyle Sadri abi fikir alışverişinde. Bana bir tane alet yap diyordu, en son gelinen nokta ise 10 tane alet siparişi verildi. Sadri abide tek tük isteyenlerde oluyor, ben 20 tane birden başlayayım dedi. Olayın bizim ekip tarafından bakıldığında sevindirici yönü, nereden başladık nereye geldik bölümüdür.

Suni tohumlama aletinde en çok para tutan malzemelerden birisi mikroskop. En son 20x40 mikroskop araştırmıştık. Bir yerde 600 liraya bulduk. Almaya gittik, kur farkı oldu dediler mikroskop 670 liraya çıkmış. Muhteşem abide araştırma yapıyordu, ilerde bir yerde ben 350 ye buldum dedi. Sonra oraya geçtik orası da 350 olan mikroskoba 380 dedi, ben zaten 600 liraya tavdım, daha ucuzunu bulamamıştık, sezonda başlıyor, emanet mikroskopla devam edemeyecektim. Son gittiğimiz işyerine bu işleri yapan neresi var dediğimizde kara köyde Selanik pasajına gidin dedi. Kalkıp kara köye geçtik, orada 350 liraya 20x40 mikroskop bulduk ve bayağı bir pazarlıktan sonra 300 liraya anlaştık. Muhteşem abi bir tanede ben istiyorum dedi, dediler ki pazartesi gelecek. İşyerinden çıktık, hemen bitişik işyerinin vitrininde bir mikroskop daha gördük, yav buda aradığımız mikroskoptan, bana sen içeri girme biz bir soralım dediler. Biraz sonra Sadri abi geldi, surat ifadesi üzgün yav kazıklandık, gel senin mikroskobu geri verelim, bede ne olduğunu merak ettim, aynı mikroskop burada 230 liraya::))
Biraz pazarlıktan sonra 220 liraya Muhteşem abiye mikroskop alındı.
Benim mikroskobu geri vermedik, çünkü pazarlık edip almışız, ben yıllarca esnaflık yapan biriyim, toptancıya ne kadar uzaksan aradaki her kişi fiyatı yükseltir. Son aldığımız kişi demek ki ithalatçı olabilir veya ithalatçıdan sonraki ilk kişimidir, piyasada daha aşağıya mikroskop bulunurumu, bence daha aşağısı bulunur.
Bu aletin yapımında birçok kişinin emek ve paraları bazen boşa harcandı ama ortaya bir ürün çıktı.

İnşallah Sadri abim emeklerinin karşılığını bundan sonra kat kat fazlasıyla alır. Bana kalırsa yandı gülüm keten helva derler ya::))
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 09:28:50 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 14 Şubat 2012, 09:25:49 »

18-19 Şubat 2012 tarihinde, İstanbul Feshanede yapılacak olan arıcılık festivaline, Sadri Demircioğlu abimizde katılacaktır.
Ana arı tohumlama cihazının bir çok meraklısı var.
Bu işlere meraklı olanlar, festivalde kraliçe yapay dölleme aletlerini görebilecekler.
Sadri abiyle görüşmemde, 5 farklı model alet yaptığını, bunların tanıtımını festivalde yapacağını bildirdi.
Ülkemizde yapılan ana arı dölleme cihazı , ilk defa bir resmi bir organizasyon da sergilenecek.

18 Şubat 2012 Tarihinde bizde bazı arkadaşlarımızla festivalde olacağız.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 20:53:10 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #13 : 14 Şubat 2012, 21:05:47 »
Güzel bir ürün çıkmış ortaya , katkısı olan arkadaşları yürekten kutlarım. "Arzu varsa çözümde vardır" der bir atasözü arzunuz, aşkınız , şevkiniz hiç eksilmesin.
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #14 : 03 Ekim 2012, 22:29:59 »
Güzel bir ürün çıkmış ortaya , katkısı olan arkadaşları yürekten kutlarım. "Arzu varsa çözümde vardır" der bir atasözü arzunuz, aşkınız , şevkiniz hiç eksilmesin.

Kadir, bu konu üzerinde yıllarca araştırma ve çalışmalar yapıldı, tüm her şey bitti rahat ettik derken bu başarılarımız birilerine battı.
Çekmiş olduğum sıkıntıları bir özetlersem, bu işe Dr.Muhteşem abim ile başladık, Amerikalı bir tohumlama aleti yapan var, birde video yayınlamış, videoyu bir izledik, yav bunu yapmaya ne var dedik bir daldık, acayip mor olduk. Bu işi uygulamak için yer lazımdı, bizim dönerci Cahit işyerinin anahtarını bana verdi, akşamüzeri o dükkânı kapatıyor, biz suni tohumla yapmak için gece açıyorduk. İlk birkaç denemede bu İşin basit aparatlarla olmayacağı yönünde kesin kanaate vardık. Yani evdeki hesap çarşıya uymamıştı. Bu iş için kalıcı bir aparat gerekliydi, internetten resimleri indirip tornacı, tornacı gezdim, tüm tornacıların söylediği bir şey vardı, numune var mı? yok diyoruz ve yapamam diyorlardı. Bir gün Zafer Anlayışlı abim, benim bir tornacı Arkadaşım var, o bu tür şeyleri sever, ona soralım belki yapar dedi. Nazmi abiye, Zafer abimle gittik. Durumu anlattık, resimleri inceledi, dedi ki yaparım. Bende dedim ki bu iş bize kaça patlar, kullanacağı parçaların bir şey tutmayacağını söyledi, cüzü bir para demişti, sana ne veririm dedim, ben sen ne verirsen razıyım, buna hiç bir şey vermemekte dahil diye ilave etti.

Aletin çıkacağı günü sabırsızlıkla bekliyorsunuz o zaman arabamda yok, bir kaç kez Muhteşem abinin arabayla gidip neler oluyor bakıyoruz, aradan bir sene geçti alet yok, Nazmi abinin babası hastalandı, adam hastanelerde, işleri bozuldu, dükkânı kapadı, aletin bazı işlerini başka tornacılarda yaptırmış. Bir gün yeniden yanına gittik, yapılanların hiç birisi bizim dediklerimiz gibi değildi, şırınga ileri geri hareket etmesi gerekirken şırınga sabit, ana arının bölüm hareketliydi, bu ise işi imkansızlaştırıyor. Tekrar anlattık söyle olacak diye ve ayrıldık. Aradan bir kaç ay daha geçti, Zafer abi, Nazmi abiyi ziyaret etti. Bana telefon ettiler, Nazmi aleti yapamıyor ne yapalım, dedim ki malzemeleri alın, borcum nedir öğrenin. Hiç beklemediğimiz bir hesap çıktı, 550 lira masraf var dediler, yapacak bir şey yok, sizin yanınızda para var mı var, verin ben size vereyim, hesap kapatıldı, 550 lira verilen aletin sadece alt tablası ve iki direği hariç hepsi hurdaya ayrıldı. Yada söyle düşünün bir tepsiye iki direk dikilmiş bu 550 lira.

Hafta sonu arıcılarla birlikte Edirne’ye geziye gidilecek. Aleti orada teslim alalım dedim. Gezide fazla tanışmadığımız birisi var. Sadri Demircioğlu, aradan yıllar geçtikten sonra bana bir şey itiraf etmişti, seni uzun zaman inceleyip izledim, bende şeytanlık bulamamış, bulsaydım önce seni ben terk edecektim :D

Aletin bitmemiş halini Edirne’ye gelen arkadaşlar gördüler, yayınlamamak kaydıyla resim alabilirsiniz dedim. Gezi bitti geri dönüyoruz, Sadri abi ben bu aleti yapayım dedi, ben pek oralı olmadım, çünkü boşuna verilmiş acayip bir para var ortada. Aynı durumla karşılaşabiliriz, ben sonuçta kirada oturan maaşlı birisiyim. Herkes evine dağıldı, biraz hevesim kırıldı ama işin peşini bırakmıyoruz, ikici el alet peşine düştük Almanya’da arkadaşımız araştırıyor, bazen satanlar oluyormuş, olursa haber ver dedik.
Aradan bir hafta geçti, Sadri abi aradı, Ali’ciğim yemeğe kaçta çıkıyorsun. Saati söyledim, birlikte yemek yiyelim dedi, ben hayırdır abi dediğimde, ben bu gece saat dörtte kalktım, evin içinde volta attım, aletin şurasını söyle burası böyle yapayım diye, aleti bana verir misin? gel abi vereyim dedim. Bu hadiseyide Muhteşem abiye ilettim, durum böyle böyle, çünkü birlikte çıkmışız bu yola, abi ver, ver bu bizden de hasta dedi.

Ben bu arada aletin orijinal şırıngasını 250 lira, 150 lirada iğnelere verdim, Almanya’dan geldi.
Paketi bir açtım, insülin şırıngasına bir metal kap yapılmış, vidayla ileri geri çalışan şırınga, 250 lira acayip bana koydu.

Aleti tornacı yapsa bile bu seferde şırınga ve iğne yok, her şeyiniz olsun, cam iğne olmasın gene alet bir işe yaramıyor.

Alet yaklaşık bir ay Sadri abide durdu, bir gün telefon geldi aleti bitirdim diye. Bu haberi hiç beklemiyordum. Aletle denemelere başladık, uygulamada birkaç başarı vardı, en son 10 tane uygulama yaptık, 8 tanesi yumurta attı. Ben o kadar ileri gittimki nasılsa elimizde saf karnol çok diye, bu yumurta atanların bazılarını ana arı kutusunda kışlatmaya kalktım, bazıları yağmalandı bazıları açlıktan öldü, ruşette kışa giren 20011 yılında üretiln 3 numaralı saf karniolum, 2012 yılı ekim ayı itibari ile hala yaşıyor, defalarca böldüm felaket yavru atıyor, hiç yavru yapmasını engellemiyorum, spermi bitsin diyorum ama bitmiyor, yapılan işin test aşamasını bu şekilde devam ediyor.

En son katıldğımız ana arı üretim kursunda aletin orjnalini görmek nasip oldu, bizdeki aletin eksik olan bölümü de hemen Sadri abi tarafından giderildi. Elimizdeki alet, orijinalinde ne varsa aynı sistemde çalışıyor. Biraz daha kaba bir alet.

2012 yılı bizim işi tam oturtmamızı sağladı, ilk iki tur başarısız oldum ama sonrası %100 başarılarla biten uygulamalar yaşadık. Buraya kadar bu işin eğitimini almadık, yani birisi bize kurs vermedi, kendi kendimize başarıyı nerelere kadar yükseltmişiz biz biliyoruz.

Kadir sen diyorsun ki güzel bir ürün çıkmış evet kolay olmadı.

Bu aletin ülkemizde alternatifi yok, yani bir başka şeye benzemiyor. Mikroskobu hariç her şeyini Sadri abi yapıyor.
Şimdiye kadar lazım olduğunda yurt dışına bu alet için paralar ödendi, aletin iğnesini bulamayın işi yapamazsınız, dışarıya bu gün sipariş verseniz 15 günde elinizde olur. Şimdi ise bu iş için ne lazımsa bir gün sonrası elinizde. Birde tamamen yerli, bunlar için bile tebrik edileceğimize bazı kendini bilmezler tarafından eleştiriliyoruz.
Alet konusu bitti, benim hedefim bir suni tohumlama aletim olsun, kendi saflarımı koruyayım idi, çok şükür bunu başardım.

Bu işte Sadri abinin acayip emekleri ve masrafları var, aleti bir organizasyonda bir üniversite görevlisi test ettiğini duydum, alet süper demişler. Ülkemize hayırlı olsun.

Buraya kadar yazdıklarım 3-4 senenin kısa dip notları gibi bir şey oldu, kim bilir daha neleri atlamışımdır, yazarken beni acayip te yordu, dile kolay yoktan nerelere gelindi, kaç başarısızlık yaşadık, kaç kez çöktük ve burdayızzz. Ayrıca çok mutluyuz......

Şimdi gelelim bizim çalışmalarımızı küçümseyenlere.

Madem bu işler basitti de şimdiye kadar niye ıslah çalışmaları yapılamıyor, ıslah yapılacaksa alet şart.
Aletli bitirmekle kalmayıp, saf anaçlar elde ediyorum, bu yılki üretimimde kendi saf anaçlarımı kullandım.

Ben bazı forumları yaklaşık 3 senedir tıklamam, ne yazıyorlar ne yapıyorlar beni ilgilendirmiyorlar, yolları açık olsun demişim ve o defteri kapamışım. Dün akşam birkaç kişiyle yapılan telefonda acayip üzgün olduğunu belirten arkadaşlarım vardı, ateş püskürüyorlar, yav konu nedir dedim, sana çoban diyorlar dediler, dedim ki bunda ne var demek keçi bir türlü benden vaz geçemiyor bu onu gösteriyor. Keçinin g… kaşındı mı çobana gidermiş, biz çobanız nede olsa bir tarafları kaşınanları değneğimle bekliyorum. Keçilere niye kızıyorsunuz ki? Hayvanları gütmek biz çobanların görevi dimi?  8)

ata sözünün daha geniş açıklaması bu linkteki sözlükte var.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=g%C3%B6t%C3%BC+ka%C5%9F%C4%B1nan+ke%C3%A7i+%C3%A7oban%C4%B1n+asas%C4%B1yla+oynarm%C4%B1%C5%9F
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2012, 12:58:12 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk