Gönderen Konu: Arıcılıkta kabarmış peteklerin ağ kurdundan korunması  (Okunma sayısı 10661 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk

Arıcılıkta kabarmış peteklerin bir çok korunma şekli var.
Genelde arıcılar iş işten geçtikten sonra ağ kurduyla karşılaşırlar.
Kabarmış peteklerin ballıkların depolanmasında sorun çıktığı gibi, çok zayıf bir koloniye 10 çıta kabarmış petek emanet ederseniz bakın neler oluyor.
Peteklerinize sahip çıkın. 8)
Yoksa başkaları öyle bir sahip çıkıyorki?

Bu gün ormandaki arılıgımı hem ziyaret edecektim hemde damlalıklı şişeyle formik asit uygulamak içi yola koyuldum.
Arılığımda herhangi bir olumsuzluk yok, genelde etrafı bir kolaçan ederim, hemen komşu arılıga geçtim.
4 Koloni sönmüştü.
İki koloninin kapakları çakılıydı, diğer ikisini açıp neden söndüğünü görmüş olduk.
Zayıf kolonileri ag kurdu söndürüyor.
Arıcının burda hatası, zayıf koloniye aşırı petek vermesi.
Tabi bunları kitaplardan okursunuz, fakat birde bu işin görseli yani aslı budur. 8)
Bu tür koloni gördüğünüzde kapatmanız gerekir. Sönen koloniye hala arılar girip çıkıyordu, hastalık varsa dahada yayılmaması gerekir.
Bir başka neden arılar başı boş kovanlara girip çıkmaya alıştıkları için sürekli bu istekleri artar ve zayıf kovan bulursa yagmalayarak yok ederler.
Arıların sahibine telefon edip durumu anlattım ve 4 kovanı kapattığımıda haber verdim. Zaten bizde bir kaç gün sonra  gelecegiz dediler :)
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2010, 22:41:18 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Arıcılıkta kabarmış peteklerin ağ kurdundan korunması
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2010, 18:24:44 »
Görüntü o ki bunlar bir kaç aydır gelmemişler seneye gelsinler artık bu satte gelipde ne yapacaklar :-\

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 16 Mart 2011, 16:35:01 »
Elimizde bulunan hazır kabarmış peteklerin, havaların ısınmasıyla birlikte, özellikle polenli olanlarına çok dikkat edilmeli.

Her bahar bir çok canlı için yeniden bir doğuştur. Ağkurtlarının en çok sevdikleri doğum ise bol polenli peteklerde gözlerini dünyaya açmasıdır sanırım.

Kolonilere kabarmış petek verir iken ilk olarak polenli veya polen kalıntısı olanları vermeliyiz.

Bir çok bölgemizde havalar birden ısınmaya başladı, örülü peteklerimizi kontrol edip koruyalım. Arıcıların en kıymetli hazinelerinden birisi, kabarmış peteklerdir.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 16 Mart 2011, 23:28:57 »
Altının değerini sarraf bilir
Geçen yıl 1000 adetten fazla şişmiş petekle kıştan çıktım ölen arılarımdan kalanlar:)
Bu sezon depoya bakıyorum 10/15 adet şişmiş peteğim var.Allah'ın lütfu ilk defa arılığımda kışa girmiş olduğum sayıyla bahara çıktım koloni kaybım olmadı hamdolsun.
Dolayısı ile her kolonide 5/7 çerçeve var en kötü şartlarda her biri 10 adet çerçeve ister en az 500 adet petek şişirilmeyi bekliyor
Bir kilo peteği şişrmek için sarfedilen bal miktarı 8 kg bal olarak yazılıp söyleniyor bu hesapla 350 kg dan fazla balım petek şişirmesine gidecek  :-\
depoda olsaydı keşke 300/500 peteğim....

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2013, 22:50:36 »
slm arkadaşlar
Mehmet yüksel abimin eski bir paylaşımında mum güvesine karsı asetik asit kullanımı var asetik asit kaç peteğe ne kadar ve ne zaman kaç derecede uygulanıyor bu konuyu açabilirmiyiz biraz..
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...