Gönderen Konu: Arıcılıkta Sonbahar ve Kışa Girmeden Yapılması Gerekenler.  (Okunma sayısı 28802 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Arıcılıkta Sonbahar ve Kışa Girmeden Yapılması Gerekenler.
« Yanıtla #15 : 20 Aralık 2012, 08:59:04 »
Etembey, zayıf koloniler kesinlikle sıkıştırılmalı, sıkıştırmak için her türlü imkan kullanılabilir. Bu işi bir beZle, çuvalla, bir naylon parçasıyla yapabilirsiniz, sonuçta arının saramadığı çıtaları kışa girmeden yatagından almamız gerekiyor. Yani saramadığı ballı ve polenli çıtaların arının etrafında durmasının bir anlamı yok. Sizin kış çıkışı donan arıları görmek tespitinize katılıyorum, hatta kışa girerken arı söndürüp, birde ben arıyı saramam diye ölen arıları yayınlayıp yapılan tavsiyelere kulak asmayanlar var. Sonuçta kendisi bilir diyorsun fakat yazık gerekenler yapılsa o koloni ölmezdi. Yapılan iş mantıklı olmalı, ben arıyı sarmam diyen kişi yazın giydikleriylemi kışın yaşıyor. Yazın kapı pencere açık, kış günüde evin hali aynımı gibi soruları kendisine sormalı insan ;)

Yapılan araştırmalarda arı kolonilerin ölüm nedenleri bu konu içinde var gene bir hatırlatma yapalım, soğuktan ölümler ne kadar çok bir bakmak lazım.

Açlık %26, çok fazla soğuk %23, nem %8, bunalma %8, zayıf koloniler %6, bakım ister %5, kışlatma bölgesi %4, kötü kovan %3, ana ölümü %2, mum güvesi- varroa %2.

Koloni sıkıştırması ve yapılması gerekenler ile ilgili video bölümünde yazılarımız ve yapılması gerekenlerin bir listesi var.
http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=576.0
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2012, 11:28:10 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #16 : 23 Aralık 2012, 17:56:25 »
Kapak kenarlarına yalıtım yapmak için yerleştirdiğim çuvalları aldım. Dışarıya sarkan çuvallar sebebiyle yağışlı havalardan sonra bazı kovanların kenarlarında veya kapak kenarlarında ıslaklık var.Bu kovanın geleceği için iyi bir durum değil. Hem araya serilen naylon çuvallar sebebiyle kuvvetli arısı olan kovanda oluşan su buharının dışarıya çıkamayıp kovanda yaşlık oluşturacağını düşünüyorum.

Görüldüğü gibi Son çerçevenin dışında beyazlık var.Ayrıca kovan tabanında biraz su birikintisi oluşmuş.

Benim yalıtım sorunum yok.Yalıtım için kapak altında kapı gibi izocam var. 

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #17 : 24 Aralık 2012, 14:11:51 »

Arıcıların kışa girerken, kolonilerini kontrol edip, yapılması gerekenleri yapması gerekiyor. Doğru şeyler aşağı yukarı aynı ve gene aynı şeyleri yazacağım, yazdıklarım aynı konu altında veya başka yazılarımla çelişmez.

Yukarıdaki video ülkemiz için biraz abartılı olabilir ama çok soğuk bölgelerimizde uygulanabilir.

Sonuçta koloni zayıf ise bu arılar kesinlikle sıkışmalı, yani alan daraltılacak. Bunu efendim ben yapmam diyenler sönen, hastalanan veya gelişmeyen arılara çare aramayacaklar.

İstatistikler en büyük koloni kayıpları açlık ve soğuktan kaynaklı, yani 100 koloni sönmüş ise bunun %50 si açlık ve soğuktan.

Bir soba bir odayı ısıtmak için ideal olabilir, aynı sobayla bir evin tüm odalarını ıstmaya kalkarsanız, hem soba mahvolur, hem de bir sürü yakıt tüketirsiniz. Arı kolonilerini böyle düşüneceğiz, arıyı sarmadığınızda arı kendini ve civarını ısıtabilmek için gereğinden fazla çalışıp kendi ömrünü bitireceği gibi birde fazla harcama yapıp elindeki yakıtın bitip, açlıktan ölmesine neden olacaktır.

Videoda katlı arıyı arıcı niye sarmış, konuşmaları anlamıyoruz ama görüntülerden, benim anladığım, arcı baharda erken erkek arı üretimi için plastik petek gösteriyor, peşinden janter ekipmanları görüyoruz, yani bir an önce ana arı üretimine girmek istiyor. Kovanları dıştan ısıtabilmek içinde siyahla kaplamış. Videodaki kişinin, videolarını izledim ve kendimi bu adam kadar ben bazı konularda arıcı görmüyorum, yaptıkları benim arıcılığımın üstü, kalkıp bu adamın yaptıkları yanlış deme şansım yok. Bu arıcı yanlış yapıyor diyebilmek için bu kişiden daha güzel işler yapmalıyım. Katlı arıyı sarıp kışa soktuğuna göre bunları iş olsun diye yapmıyordur.

Bir başka konu kışa giren arı zırt pırt karıştırılmaz, beli bir sıkıştırma yapılıp, bahar beklenir. Yan taraflarda arıların basmadığı fazla ballı çıta olmalı. Ben arıyı sıkıştırıyorum deyip, yanlardan ballı ve polenli çıtaları alıp, arıyı söndürmemek gerekiyor. Bu işin ortasını bulmalıyız.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #18 : 24 Aralık 2012, 18:20:04 »
   Aslında kışında arılar bakılabilir.Bize lazım olan sadece güneşli bir öğle vakti.Yaz aylarında haftada bir kere

kovanlara bakıyorsak,kışında ayda bir kere niye bakılmasın.Hem kış bakımı daha isabetli olur.

En azından kovan kapağını kaldırıp baktığımızda arıların kaplamadığı boş çerçeveler var mı görebiliriz.İstersek

bu boş çerçeveleri alarak arıyı daha da sıkıştırabiliriz.Balı biten çerçeveleri ballı çerçevelerle değiştirebiliriz.

Arı kış boyu çekeceğine yarım saat çeker.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #19 : 24 Aralık 2012, 21:52:10 »
Etem bey, kışın arılara bakılabilir derken herhalde  kışın salkıma girmiş bölgelerden bahsetmiyorsun. Öyle bölgelerimiz var ki, kış boyu 8-10 derece sıcaklık bulamazsınız, arılar uzun süre uçamazlar buna aylarca da diyebiliriz. Böyle bir bölgede koloniden boş çıta almak, çıtalı bal vermek gibi işler yapılamaz.

Kışın bazı bölgelerimizde kovanlara ancak dışarıdan bakarsınız. Meteoroloji istasyonları günlük haftalık 15 günlük ve aylık raporlar veriyor. Edirne'den başlayıp, Erzurum'a kadar bir tarayın neler göreceksiniz.

Siz Denizli ilimizde yaşadığınızı paylaştınız. Denizli Ege bölgemizde, resimlerden anladığım kadarıyla arılarınız hala uçuyor ve siz buna kış diyorsunuz. Eğe bölgesinde iç Anadolu ve doğu Anadolu bölgelerimizdeki kış yoktur.

Ben kendi bölgemde kışın çok etkili olmadığını biliyorum. En ağır kış ocak ayı ve  şubat 15 şe kadar  yaşanır. Bu en ağır kış şartlarında bile arı arada sıcak günler bulup uçar.

Yiyecek sıkıntısı çeken kovanlar varsa bile salkımda beslenir mi? derseniz bana göre beslenir. Kovanların ağırlıklarını kontrol ederek, aç olduğunu tahmin ettiğiniz kolonilere akşam üzeri poşetle çıta üzerinden besleme yapılabilir. Burası çok önemli, salkımdaki arıya şurup verirseniz arı kendisini dışarıya atar ve ölür. Bunların olmaması için gündüz salkımdaki arı çıkışa kapatılıp poşetle invert şurup verilir. Yada akşam karanlığında bu iş yapılır. Kovan çıkışı havalandırmalı kapatılamıyor sa,  bulaşık teliyle yada elek teliyle kapatılır.

Arı temizlik uçuşuna çıkabilecek kadar uçuyorsa zaten bir günde dünya invert şurup zaten yüklenir.

Ali Türk

ünsal

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #20 : 25 Aralık 2012, 09:38:08 »
selam arkadaaşlar.
ben giresunda yaşıyorum. 2012 yılı arıcılık için süper bir yıl oldu . bal değil, gelişim açısından.
bizde sıcaklık  şu ana kadar 8 derecenin altına inmedi. arılar çok iyi çalıştılar.
ben bu yıl strafordan kovan yaptım,arıların tamamını aktardım. size samimi söylüyorum
aralık ayı başına kadar yavru devam etti. karadeniz için iyi bir iş.
perşembe günü gidip kontrol edecem.(eğer gerekirse 250cc hazır şurup verecem) bu pazar günü
1-2 tane girip çıkıyordu.inanın bir tane ağaç kovan bıraktım, bir tane olsun çıkmadılar.
bence :
 kışın arının mutlaka sıcak yerde olması gerekli diye düşünüyorum. saygılar.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #21 : 25 Aralık 2012, 13:43:55 »
 Şu an sekiz arılı kovanım var.

İki tanesi yedi ,bir tanesi altı ,bir tanesi dört,diğer dört tanesi de üç çerçevede sıkıştırılmış olarak kışlıyor.

Dört kovan dolusu da az ballı,polenli,kapanmamış ballı,üst kemer ballı çerçeveler mevcud.Bunları petek güvesine

karşı derin dondurucuda beklettim.Poşetli olarak saklıyorum.Ayrıca çerçeve üstlerine ve defterime not

aldım.İlerde lazım olduğunda tek tek kontrol etmektense işime gelen çerçeveyi almak için.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2012, 22:49:58 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »