Gönderen Konu: zayıf kolonileri nasıl kışlatalım  (Okunma sayısı 10861 defa)

köylüarıcı

• Ziyaretçi
zayıf kolonileri nasıl kışlatalım
« : 06 Kasım 2010, 12:24:24 »
Hobi arıcılık ile uğraşanlar, kolonileri nasıl kışlatsın. Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşşekürler.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: zayıf kolonileri nasıl kışlatalım
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2010, 19:16:28 »
Hobi arıcıyla ticari arıcının arısı farklımıki soruyu böyle sordun kardeşim. Arı arıdır ancak arıcının hobicisi yada ticarisi olur onlarda farklı kışlarlar zaten ;D ama arılar hep aynı şekilde kışlarlar. Fakat onlarda da zengin ve fakir ayırımı vardır. Zenginin nufusu kalabalıkdır balı boldur keyfide bu nedenle yerındedır. Fakir arı ise nufusu azdır balı azdır hatta yağmalandığından hiç yoktur bu nedenlede bunlar yerlerini yurtlarını terk edip başka kovanlara sığınırlar. Bundan dolayı bütün arılar güçlü kılınmalı zayıflar kendileri sığınmadan birleştirilmeli musluklar yağmaya karşı daraltılmalı.

köylüarıcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2010, 17:37:10 »
Muhteşem bey cevabınızdaki uslubu begenmedim.Hobiciyim diyenleri küçümsüyorsunuz.Sorumda ne var.Ben bu işe yeni başladım ne yapacagımı bilmiyorum.banane zengin fakirden.Benim mıntıkamda başka arıyok yağmalasınlar.Kovangirişlerini azaltmıyorum. Dogru bilgi verin lütfen.

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2010, 20:47:03 »
Muhteşem bey cevabınızdaki uslubu begenmedim.Hobiciyim diyenleri küçümsüyorsunuz.Sorumda ne var.Ben bu işe yeni başladım ne yapacagımı bilmiyorum.banane zengin fakirden.Benim mıntıkamda başka arıyok yağmalasınlar.Kovangirişlerini azaltmıyorum. Dogru bilgi verin lütfen.

Muhteşem abi, Köylüarıcı doğru söylüyor konuyu biraz daha açmakta yarar var galiba.

arıgülü

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 11 Kasım 2010, 08:01:29 »
Sn köylü arıcı. Haklısın daraltma muslukları sonuna kadar aç, Muhteşem abide dediğin gibi uslup bozuk ve hobicileri küçük görmüş sen acilen arı sayını 200 hatta 300 e çıkar hobicilikden kurtul.

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #5 : 11 Kasım 2010, 11:16:28 »
  Bence  burda   Sn Muhteşem  beyin  anlatdığını  , yanlış  anlama  var.

Zenğinlik  arıcıların  zenginliği  ,  fakirliği   olmasa  gerek   ;  İki  veya   üç  kolonide  olsa

koloniler  arasındaki  ,  zayıf  ve   güçlü  kolonilerin  olabileceğidir.

Kolonileri  kışmatmaya  girmeden  önce  bu  dengeyi   kurabilmek ,  eşit  güçlükdeki

kolonilerle  kışlatmaya  girmek  , güçlü  kolonilerden  zayıf  kolonilere  takviye  , yağmacılığı önleme.

Kolonilerde  arının  sarmadığı  boş  çerceveleri  almak , koloniyi  sıkıştırmak  ,  besin  stoklarını  kontrol  gibi..
                                                           Selamlar  olsun..

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2010, 14:21:37 »

Forum kurulduğundan beri izliyorum.
Forumda yazanlar bize bloklarından tecrübelerini aktaranlar ağabeylerimiz hepsine buradan ayrı ayrı sağılarımı sunarım.
Yazarların büyük bölümünün yazdıkları ezber ettim.
Burada daha geniş bir arıcı ailesi var.
Bende aranıza olmaktan gurur duyarım.
Saygılar.

Sn köylü arıcı. Haklısın daraltma muslukları sonuna kadar aç, Muhteşem abide dediğin gibi uslup bozuk ve hobicileri küçük görmüş sen acilen arı sayını 200 hatta 300 e çıkar hobicilikden kurtul.

Köylü arıcı;
Öncelikle  sen kendi uslunu bir gözden geçir. Sorunun birisini çözüyorum derken birisi tekrar karşıma çıkıyor.
Karşındakiler sana bilgi vermeye mecbur kişilerde değiller.
İleti geçmişine baktım bir iletin var ve diyorsun ki buradaki kişiler arıcılık yapıyor, evet forum yönetimi tamamen arıcılardan oluşmakta, birilerine yol gösterirken  şu kitapta şöyleydi, literatür de böyleydi demezler, yaşadıkları tecrübeleri aktarmak isterler. Forum yönetiminin bloklarını incele, bir çok soruna  zaten orada cevap vardır. Armut piş ağzıma düş diye bekleme.
Köylüarıcı, Önceki iletini yeniden oku ve şimdi yazdıklarınla birde karşılaştır.

Arıgülü;
Bu konuyla sizin ne alakanız vardı,  işi sulandırmaya kalkıyorsunuz onu anlayamadım.
Durup dururken birde üslup çıktı.
Ben bile forumda yazarken istediğim gibi yazılar yazamıyorum. Blogumda daha özgürüm.
Onun için yeniden uyarıda bulunuyorum, lütfen ciddi olalım.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

köylüarıcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 28 Kasım 2010, 21:38:34 »

Arıgülabi hobden kurtulam lazım omuyor.kolonilerimi bölüyorum onlarda sönüyor.bundan dolayı biraz asiyim, kusura bakmayın kafanızı şişirdim üzgünüm.aslında ulupta problemyok ben çaresizkaldım.

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2010, 15:49:11 »
Köylü arıcı kardeşim bu işler yazmakla, konuşmayla ve de tavsiye ile olmuyor, hiç kendini çaresiz olarak görme bu işler tecrübe artı kendi gözlemleriniz ile olacağını düşünüyorum, yukarıda yazmış arkadaşlarımız, adamın 300 kolonisi var 30-40'ı sönmüş çok umursayacağını zannetmiyorum o arıcı arkadaşın potansiyeli var baharın tekrar üretir. ama snin 5 koloni var 3 'ü södümü elin ayağın dolaşır, biraz zamana bırak,işler kendiliğinden hallolur
Siz koloni sayısı ile uğraşıyorsunuz, birde Muğla yöresinde ki herbir arıcı 10-15 bin masraf yaptı yazın havanın aşırı ısınmasından kaynaklanan sorunlardan dolayı bir defa bal aldı eli ayağına dolandı, birde bu proplemler var dahası başını ağrıtma,
Haydi hoşcakal,