Gönderen Konu: italyan arısının özellikleri  (Okunma sayısı 39615 defa)

ali

• Acemi Üye
  • *
italyan arısının özellikleri
« : 03 Ocak 2010, 10:56:49 »
Özellikler                                                        :   İtalyan
Vücut Yapısı                                                    :  Orta-ince uzun
Renk                                                               :  1 ve 3. karın sarı
Dil Uzunluğu                                                   :  6,2-6,6
Çiftleşmiş Ana Ağırlığı                                     :  210
Bal Verimi                                                       :  İyi
Hırçınlık Eğilimi                                                :  Az hırçın
Kışlama Yeteneği                                            :  İyi
İlkbahar Gelişimi                                             :  Erken
Oğul verme eğilimi                                          :  Orta
Yağma eğilimi                                                  : Az
Hastalıklara Dayanıklılık                                  : Mum güvesiyle iyi mücadele eder
Propolis                                                          :  Çok az
Ana arı yumurta verimi                                   :  1500-2000
Gömeç Kapatma                                             : Beyaz ve çeşitli
Bal akışı koşulları                                            : Mevsim ortası ve yaz sonunda, tek ve çok çiçekten zengin, sürekli bal akışı

ali

• Acemi Üye
  • *
Ynt: italyan arısının özellikleri
« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2010, 10:57:35 »
Saf İtalyan Bal Arısının Bazı Fizyolojik ve Davranış Özellikleri
    -Sakin iyi huyludur.
    -Yavru büyütme yeteneği fazladır.
    -Oğul verme eğilimi azdır.
    -Çevrede nektar kaynağı olduğu sürece, kuvvetli populasyon oluşturur, bol nektar toplar,     çalışkandır. Aksi halde 
       yağmacılık eğilimi gösterir.
   -Kaliteli Arı sütü üretmi için araranan bir ırktır.
    -Bazı yavru hastalıklarına karşı duyarlıdır.
    -Yön bulma yetenekleri diğer arılardan daha azdır.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2010, 19:56:21 »
İtalyan arısını 4-5 yıl kullandım. Kovanı ne zaman açsam büyük yavru faaliyeti vardı. Bu yavru faaliyeti kovanın popülâsyonu na bir türlü yansımıyor. Bir sürü yavru ne oluyor nereye gidiyor bu nüfus. İtalyan arısı merakım aradan geçen 4-5 yıl sonra bu sene sona erdi. İtalyan arısının bir başka olumsuz yanı Kafkas ve karniyol kadar bal tutamaması. 4-5 sene kullanmama rağmen bir çok şey çözülemeden kapanıp gitti. Yağma eğilimi çok fazla bir arı ırkı. Benim arılığımda gelişememesinin bir nedeni diğer kovanlara yağmacılığa gittiğinde enselenip öldürülmesi diye çok düşündüm. Marmara bölgemiz aşırı sıcak bir yer değil aşırı soğukta yok. İtalyan arısı ise bayağı bir sıcak iklim arısıdır. Gelişememesinin bir başka nedeni bu tüm ırklar için geçerli tek kat kuluçkalıkta sorun olabilir.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2010, 22:49:01 »
         2002 yılında Ege tarımsal araştırma enstitüsünden 3 adet italyan ırkı f1 ana arı aldım.Böldüğüm 3 kovana anaları kabul ettirdim.Aynı kuvvetdeki kafkas arılardan fazla bal yaptı.Ali İhsan ÖZTÜRK beyin dediği gibi kışı geçirmedi.Altın sarısı petek ördü.İşçi arılarda kovan şaşırması çok oldu.Daha sonraki yıllarda denemem olmadı.Saglıcakla kalın.

ALİ OSMAN ÇALIK

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2010, 18:09:03 »
tüm özellikleri yazmışsınız bende denedim iyi yönlerini yazayım  bu arı kışın çok arı ile kışlar bol besi ister iyi yönü kışın bile kovana baktıgım an arılar bol gözüküp morel veriyor idi , bu arı ile anadolu arısı çifleşmesi sonucu verimli bir kırma arı ortaya çıkıyor ve verimli oluyor gezginci arıcılar için iyi çünkü bal geşiş dönemlerinde çabuk toparlanıyor , birde ana arı yetiştirmede çifleştirme kutularına erken baharda işci arı bulma şansı veriyor
 ;) bence herkez kendi bölge arısı ile çalışsın

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 10 Ocak 2010, 19:58:36 »
Ali osman bey siz diyorsunuzki herkes kendi bölge arısıyla çalışsın. Yıllarca her bölgeye kafkas pompalandı, bölge arılarının hepsi kafkasın melezleriyle dolmuştur. Yok efendim bizim arımız yerli diyenler kendilerini kandırmaya devam etsinler. Bir zamanlar bende aynı şarkıyı çok söyledim , sonra bir baktımki  ::)sizin arınızın üstüne devamlı bir yerden kafkas kuması gelmekte ve arınızda nedense hep yerli olarak kalmakta. Çalışmalarınızda başarılar dilerim, hoşça kalın. ::)
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2010, 20:00:24 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah akol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Nisan 2010, 17:10:19 »
sevgili abilerim ben genç bir arıcı olarak soruyorum bu arıcılık hakkında ki bilgilerde neden kimsenin sglediği birbiriyle örtüşmüyor ben bu italyan arısıyla çalışmayı düşünüyorum bazı kaynaklarda kışa dayanıklı diyor bazı kaynaklarda ise tam tersi sizce trakyada kırklarelinde bu ırkı kullanmalımıyım bu sene sırf meraktan 2 karniyol 1 italyan ana edndm suni oğullara verdim sizce trakyada basarılı olup verim verme sansı nedir bn bu yıl gerçi bu 3 arımdan bir şey beklemiyorum ama ilgini için şimdiden sevgiler saygılar ...
    ALİ TÜRK abimede böğle yararlı bi forum oluşturduğu için sahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum.

emrah akol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 27 Nisan 2010, 17:13:40 »
şimdi bazı abilerim diyecek trakya arısı var nye ırk karıştırıyon ilk olarak bn izole sahası olarak kullanılan alandan uzak bir mevkide arıcılık yapıyorum bilinçli arıcılığın amacı sürekli olarak arastırıp uygulayıp mucitlik yapıp verimi arttrmak değilmi saygılar...

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #8 : 27 Nisan 2010, 22:10:07 »
Emrah kardeşim mucitlik demişin de kimin haddineki mucitlik:) hoş yapan yokmu tabiki var 5 çıtayla kışlama denemeleri felan. Ama şöyle kafanı bir kaldır derim, bak Mehmet Yüksele ıkı kat kulckalıkla calısıyor. Ben kendi adıma onun yaptığı arıcılığı örnek alıp uygulamaya çalışıyorum. Tabi bunu da karniol arıyla yapıyorum. Ülkemizde yerli inekleri süt üreticileri bırakalı neçe oldu ama biz arıcılar süt üreticileri kadar olamadık. Şimdi bazıları bu söylediklerime hemen atlayıp gen kaynağı ekotip lafı edecekler ama bunların ne anlama geldiğini de bilmeden söyleyeceklerdir. Onların bilemedikleri bir şey de şuki süt üreticilerinin kullandığı inekler ile inek üreticilerinin kullandığı damızlıkların farklı olduğudur. Neyse kısadan söylemek gerekirse uygulamalarını paylaşanları dikkate al derim, ama lafla paylaşanları değil görüntü olarak paylaşanları vede hem başarılarını hemde başarısızlıklarını paylaşanları dikkate al derim.
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2010, 22:19:27 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 28 Nisan 2010, 09:47:35 »
sevgili abilerim ben genç bir arıcı olarak soruyorum bu arıcılık hakkında ki bilgilerde neden kimsenin sglediği birbiriyle örtüşmüyor ben bu italyan arısıyla çalışmayı düşünüyorum bazı kaynaklarda kışa dayanıklı diyor bazı kaynaklarda ise tam tersi sizce trakyada kırklarelinde bu ırkı kullanmalımıyım bu sene sırf meraktan 2 karniyol 1 italyan ana edndm suni oğullara verdim sizce trakyada basarılı olup verim verme sansı nedir bn bu yıl gerçi bu 3 arımdan bir şey beklemiyorum ama ilgini için şimdiden sevgiler saygılar ...
    ALİ TÜRK abimede böğle yararlı bi forum oluşturduğu için sahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum.

şimdi bazı abilerim diyecek trakya arısı var nye ırk karıştırıyon ilk olarak bn izole sahası olarak kullanılan alandan uzak bir mevkide arıcılık yapıyorum bilinçli arıcılığın amacı sürekli olarak arastırıp uygulayıp mucitlik yapıp verimi arttrmak değilmi saygılar...

Emrah Akol;
1- Genç bir arıcı olduğunuzu belirtmişiniz.
2- kimsenin söylediği kimseyle örtüşmüyor demişiniz, örtüşmeyenler nedir?
3- İtalyan arısıyla çalışmak istiyorum demişiniz, 1 İtalyan 2 karniyol edindiniz. Neden hepsi İtalyan değil? Dünyanın en iyi arısıda olsa denemelerde, denek bir tane olmaz
4- ikinci bir ileti atıp, efendim başkalarının diyeceklerine de karışmışınız.
5- Mucitlik lafla olmuyor, maksadınız söylemle olmamalı.
6-Şimdilik sizin düşünceleriniz tamamen göle maya çalmak, hatta okyanusa.
Bu yazdıklarımı bir cevaplayın ben size o zaman tekrar cevap vereceğim. Bendende sayğılar.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2010, 09:56:50 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

emrah akol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 28 Nisan 2010, 14:04:13 »
örtüşmeyenler neler abi birçok düsünce var ki bu konuda ben kısa olarak italyan arısı ile ilgili konuşayım  birçok yerde internette kaynaklarda ılıman iklim arısı olduğunu görüp duyuyoruz.ancak bnm en son okuduğum güner kayralın yeni teknik arıcılık kitabında ise soğuğa dayanıklı bir ırk olarak yazdığını gördüm neden hepsi italyan değil italyana çok hevesliyim arıcılığa başladığımdan beri bir gözlemlemek istedim herkes kendi çapındaayrıca mucittir bnm burda sglediğim hiç bir şey laf değil ayrıca ilerledikçe herşey su yüzüne çıkıcak ayrıca ben sizin tecrübelerinizde yaralanmak için bu forumdayım.ali türk ün muhteşem abinin vecdi abinin mehmet abinin  siz bni hiç tanımadan bana bgle eleştiride bulunamazsınız.muhteşem abiye cvbından ötürüde teşekkür ediyorum

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 28 Nisan 2010, 14:42:01 »
abooo durum hiçde eyi değil resmen polemik konusu çıktı çıkacak.

öncelikle emrah kardeş ali beyin söylediklerinde öle gücenecek bir durum yok gayet açıklayıcı şekilde aklına takılanları sormuş ve vereceğiniz cevaplara görede görüşünü açıklayacaktır.
 sizinde beni tanimadan böyle eleştiremezsiniz demenizde hoş bir cevap değil sonuçta sizi tanımak için sorduğu sorulara bu şekilde cevap vermeniz konunun altında farklı şeyler olduğuna ve ali beyin size cevap vermeden yanlış düşünmediği ortaya çıkıyor.

siz sorunu sorun tamam ama bu şekilde soru sorup da düzgün bir cevap beklemekde ne derece doğru onuda size bırakmak lazım aynı  şekilde size yapılmış olsaydı siz nasıl tepki verirdiniz.

emrah akol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 28 Nisan 2010, 14:51:16 »
asım abi çok haklısın ne diyim yaş ça çok küçüğüö sizlerden ben yukarda ilk yazdığım seğlerde tamamen bilgi almak içiçn bişeyler sordum ki muhteşem abi de cvp vermiş sağolsun ama insan hç suç suz yere bğle sert ki bna gre sert vvp alınca güceniyo ne yaptım diye düşünüyo iyi davranan davranmayan çok sağolsun teşekür ediyorum ayrıca büyüklerimle abilerimle polemiğe girmek ne haddime bu konu hakkında bi danışayım ddim ki susuyorum burda konuşmak bizim gbi acemilerin haddine değil sanırım takip etmek yetecektir heralde..

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 28 Nisan 2010, 15:52:29 »
emrah kardeş gücenecek bir durum yok hevesini kıracak bir durumda yok sadece yanlış anlaşılma var onuda düzelttik sayılır.

kısaca kendimden bir örnek vereyim bende yeni arıcıyım heves ettim geçen yıl başladım o kadar meraklıydım ki bir daldan bir dala konuyordum bi sorunun cevabını almadan ikinci üçüncü soru geliyordu karşımda ki insanıda düşünmeden hadi bana cevap versin die sık boğaz etmeye başlıyordum kötü niyetle yapmıyordum bunları ama heyecan işte insan ne yapacağını bilemiyor.
yeni doğmuş buzağıyı çayıra salarsın ya aynı öle zıplayıp zıplayıp çifte atıyordum her yere.

önce anlamak lazım karşımızdakini ki ona göre yolumuzu çizelim ali bey sonuçta bu işin emekçisi söylediği her sözde yaşanmış bir emek var ve bu emeklere bedeller ödemiştir.

seveni olduğu kadar da uzaktan taş atmaya çalışanlarıda vardır o yüzden sizde ali beyi tanımadan yanlış cümleler kurup eleştirmeyin.

sonuçta forumun amacı paylaşım bildiğinizi paylaşacaksınız bilmediğinizi soracaksınız kırılmaca darılmaca yok. tabi arada söz gümüşse sükut altındır sözünü kulağımıza küpe ederek.

ali bey kızacak şimdi bana ama neyse büyüğümüz ne derse kabulumüz. herkese hayırlı günler.

emrah akol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 28 Nisan 2010, 18:49:54 »
neyse abilerim bn italyan arısının trakyaya tepkimesini sordum konu neren nereye geldi.ben bunu cvbnı merak ediyodum olay dağıldıda dağıldı.