Gönderen Konu: bal festivali  (Okunma sayısı 3800 defa)

arıcı48

• Acemi Üye
  • *
  • katkısız bal
    • bal şifadır
bal festivali
« : 21 Kasım 2010, 22:04:55 »
arıcılıkla ilgili festivallerde ballar yarışır ve derece alırlar.
bu yarışmalarda jüri üyelerinin damak tadı mı geçerlidir, tahlil sonuçları mı incelenir?
hangi ölçütlerle bu ballar değerlendirilir?
yarışmaya katılan veya bilgisi olan arkadaşlardan hatıralarını dinlemek isteriz.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
Ynt: bal festivali
« Yanıtla #1 : 21 Kasım 2010, 22:54:46 »
       Sayın arıcı 48,yıllar önce ilçemizde yapılan şenlikte bal yarışması yapıldı.Bölgemizde üretilen ballar petekli baldır.Yarışmanın galibini önceden bildiğim için katılmadım.Ayarlı jüriler birilerin reklamını yapmak için seçilmiş kişilerdir.Jüri görevini alnının akı ile yaptı.Önceden birinci olacak malum kişiyi seçti.İşin garip yeri ise haziran ayında nektarın yeni geldiği dönemde kimsenin elinde petekli bal olmamasına ragmen yarışma yapıldı.Piyasasından alınan şekerli balla yarıştılar.En güzel sırlı petekli şekerli bal  kazandı.Saglıcakla kalın.
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2010, 23:08:29 Gönderen: vecdiküçükyılmaz »

fehmi

• Acemi Üye
  • *
Ynt: bal festivali
« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2010, 16:14:16 »
Bu sene bal festifaline gittim. Her ne kadarda 1. gelecek bal belli olmasada seçici kurul işin uzmanları olmayıp çevreden toplanan tarafsız insanlardır. Bunlar en büyük ayırt edici özelliği çerçevenin görünümü üzerinin sırının düzgünlüğüne göre birinciyi belirlediler. Festifalden bir gün önce tesadüfen bir tanıdığım yaşlı amca ile karşılaştım. Çerçeveye bir bakayım dedim. Çerçeceyi arı iyi doldurmuş kıyılarını sırlamamış. Kendisine bu çerçeveyi değiştir düzgün sırlanmış bir çerçeve ile katıl dediğimde kendisi bana bu arıya gıram şerbet vermedim. Arı ne getirdiyse onu koyduğunu söyledi. Festifalin olduğu gün kendisine kaçıncı olduğunu sorduğumda dereceye giremediğini söyledi. Belki tahlil edilse ihtiyar amcanın balı birimci olabilirdi.