Gönderen Konu: oksalik buharı kaç kez tekrarlanmalıdır?  (Okunma sayısı 7770 defa)

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
oksalik buharı kaç kez tekrarlanmalıdır?
« : 01 Şubat 2011, 11:06:03 »
Merhaba,
 Diğer konuda da geçtiği ve önemli olduğunu düşündüğüm için sormak istedim.
Oksalik buharını bir kovana kaç kere uygulayabiliriz. Formik asitte uyguladığımda gördüğüm kadarıyla tabana düşen arılar ölmemiş, uyuşuk bir halde olabiliyor. Oksalik buharında varoayı tamamen öldürebiliyor mu?

Selamlar,  sevgiler.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: oksalik buharı kaç kez tekrarlanmalıdır?
« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2011, 00:25:13 »
Merhaba,
 Diğer konuda da geçtiği ve önemli olduğunu düşündüğüm için sormak istedim.
Oksalik buharını bir kovana kaç kere uygulayabiliriz. Formik asitte uyguladığımda gördüğüm kadarıyla tabana düşen arılar ölmemiş, uyuşuk bir halde olabiliyor. Oksalik buharında varoayı tamamen öldürebiliyor mu?

Selamlar,  sevgiler.

Faruk kayse;

Oksalik asit buharını birkaç kez uygulanabilir olduğunu Mehmet Yüksel söyledi.
Ben kesin olarak kaç kez uygulandığını bilmiyorum.
Mehmet Yüksel ile damlatma konusu defalarca konuşmuştuk, bir uygulama yapılmalı dedi. Neden diye sordum birden fazla yapılır ise bahara çıkan arıların ömrü daha az oluyor demiş bağlı bulundukları birlik. Birliklerine tavsiyeyi yapan yer üniversite.
Bizim bu konuda açığımız çok. Organik asitlerin Amerika ve Avrupa geçmişi 20 yılı aşkın. Biz birazda sanal arıcıların bastırması sonucunda buralara geldik ve bu konuda Mehmet Yüksel in paylaşımları çok etkili oldu.

Varroa mücadelesinde ilk etapta kimyasallarda Varroa yı öldürmüyor.
Asitlerde hemen öldürmüyor, ben oksalik asit damlattım, yaptığım kontrolde dökülen varroaların çoğu canlıydı.
Biz asitle temas ettiğimizde nasıl zarar görüyor isek diğer canlılara demek ki aynı etkiyi yapıyor.(formik asitle temas eden deri ölüyor, gene laktik asitle temas eden derimiz zamanla dökülüyor) Örneğin formik asit buharı bize zarar vermiyor, fakat bu buhara maruz kalan Varroa zarar görüyor. Varroa zaten kendisi minicik bir şey, bunun ayağı, ağzı ne kadardır ki? Buhar veya asitle temasta bu özellikle ayakları ve hortumu zarar gördüğü yönünde yayın ve resimler var. Bunları biz sadece okuduk kendimiz bu konularda araştırma yapmış biri değiliz ki. Araştırma yapanlar varroaların ayaklarının ve hortumunun zarar gördüğünü yazdıklarına göre demek ki ölüm sonradan geliyor. Ben bu yazdıklarımı mantıktan hareketle anlatmaya çalışıyorum. İncelemeye kalksak elimizdeki mikroskoplarla olayı inceleyip resimlerini çekecek boyutta mikroskoplara sahip değiliz.
Sonuçta organik asitlerle temas eden varroa eninde sonunda ölüyor.
Laktik asit ve oksalik asitte direk temas var.
Formik asitte ise buharlaşma teması var.
Kimyasal ilaçlarda genelde solunum yoluyla, perinde ise arının kanından zehirleniyor.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2011, 21:18:00 »
Oksalik asit buharını nasıl neyle yapıcağız önce buna çözüm bulmak gerekli heralde.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2011, 09:03:27 »
Varroa mücadelesi ve oksalik asit buharı konusunda bazı yeni bilgiler var. Almanya'da şu an itibari ile oksalik asitin buharlaştırılıp kullanılmasına izin verilmiyormuş.

Gerekçelerini sorduğumuzda, yapılan araştırmalarda bu asiti insanların soludugu, alınan önlemlerin yetersiz oldugu yönünde.

Bir başka neden ise asitin buharlaşma aşamasında yanıp, başka etkiler yaptıgı.
Benim ise bu olayları gördüğümde, Almanya'dakiler işi ne kadar sıkı tuttuğu yönünde. Uyğulamadaki olan bir şeyi anında durdurabiliyorlar, gerekçe araştırmalarda zararlar tespit ettik, yani olumsuzluklar, birde insan sağlıgına bu yöntem zarar vermekte deniliyor ve iş bitiyor.

Bizden bir örnek vereyim, heralde üç yıl olmuştur. Bir ilacın ruhsati iptal edilip, bu artık kullanılmayacak denildi. Ucuda açık bırakıldı, firma bari elindeki stokları bitirsin diye, üç yıldır yasak ilaç hala piyasada var, stoklarda bitmek bilmiyor. Aradaki farka bakarmısınız.

Oksalik asit buharı yapacaklar önce kendi sağlıklarını çok iyi korumalı, kesinlikle maske kullansınlar, maskede öyle toz maskesi olmamalı, filitreli maskeler kullanılmalı.
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2011, 09:07:15 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk