Gönderen Konu: LAKTİK ASİT  (Okunma sayısı 50506 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: LAKTİK ASİT
« Yanıtla #15 : 26 Mart 2011, 08:57:39 »
Varroa mücadelesi gereken kolonilerde havaların ısınmasıyla birlikte laktik asit uygulanabilir. 4 Gün arayla 4 kez tekrar edilmeli. Koloniler güçlenmeden bu mücadele bitmeli yoksa koloni güçlendikçe kovandan çıkartıp laktik asit sıkacagınız çıta sayısı artacaktır.

Durup duruken de varroa mücadelesi yapılmaz. Geçenlerde arkadaşlar bir sitede bazı bilgileri inceliyordu, iki üç günde doğal olarak bir varroa düşmesi nomal, günde 4-5 tane düştüğünde anında mücadele başlatılmalı gibi bilgiler var diyorlardı, bana hala linki verecekler, aklıma gelmişken buradan yazdım en azından o siteyi okuyanlar bilgileri buraya yazarlar.

İncelenen site Avrupadan bir siteydi, bizim koloni gücüyle onlarınkinde çok farklı, bizdeki zayıf kolonilerde belkide 10 günde bir varroa düşmesi normaldir :)

Kolonilrinde varroa mücadelesi yapacaklar bir an önce yapmalı.
Bu arada Yusuf laktik asit çözeltisi kullanacagımız kadar yapmalıyız, su katıldıktan sonra ne kadar sonra etkisi kaybolur kimse bilmiyor.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #16 : 26 Mart 2011, 20:05:04 »
Kapalı yavru olduğundanmı dört defa uygulama yapılmalı.Ali abi perizinin yerine laktik asit geçiceğe benziyor.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #17 : 26 Mart 2011, 21:39:55 »
Emrah kapalı yavru olmayan bölge kalmadığını düşünüyorum.
Kapalı yavru varken hiç bir varroa mücadelesi 1 seferde başarılı olamıyor.
Zaten perizinde en az 2 sefer yapılıyor.
Bu sene arıcılık bir takvime bağlanamadı.
Havalar bundan sonra arıcılık için en azından bizim bölgemizde bakım ve mücadeleler için yeterli ısıyı verecek.

Biz 5 martta koloni kontrolü yapmıştık, 2 gün sonra kış geldi ve dün birde bu gün hava çok güzeldi, oda losdoslu olmasına rağmen. Bakıyorsun mart 26 olmuş. Arıların yarısını kontrol edebildim. Bazı koloniler erkek kapatmış, bazıları yeni erkek yumurtası atılmış durumda.

Bu sene tüm bölgelerde geçmişe göre sorun var. Biz geçen seneye oranla 1 ay geriye düştük. Geçtiğimiz sene 25 marttan sonra çıkan anaarılara kafes takmışım. Daha bu sene transfer yapılamadı.

Arılar az azda olsayeni nesil yavruları çıkartmış. Kıştan çıkan arılar yok denecek kadar az nufus degişimi tamamlanmış gibi. Koloni çekmecelerinde düşen varroa yok gibi.

« Son Düzenleme: 27 Mart 2011, 08:03:16 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 10 Nisan 2011, 00:44:50 »
Ali abi, bu laktik asit petekteki açık yumurta ve larvalarada püskürtüldüğü için bu açık yavrulara  bir zarar veriyor mudur?

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #19 : 10 Nisan 2011, 00:56:53 »
FarukKayse;
 Laktik asidin açık yavrulara zarar vermediğini söylüyorlar.
Aslında bunu denemedik, larvaya sıkılıp fotolanacak, birde ertesi gün kontrol edlip, bir kaç gün sorasını gene fotolamak gerekiyor.
Hiç larva atıldıgını görmedik. Zarar verseydi mutlaka belirtilirdi.
Arıcılıkta varroa mücadelesi denildimi, organik asitlerde fazla birikim ve deneyimiz yok, en azından benim bilgilerim bu konuda yetersiz.

Ali Türk

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 12 Nisan 2011, 15:21:09 »
Ali abi,

http://library.cu.edu.tr/tezler/7682.pdf adresinde Münire Çetin hocamıza ait bir akademik yüksek lisans tezi buldum. Kontrol kovanı ve farklı gruplara ayrılmış kovanlara farklı türde yapılan ilaçlama ve buna bağlı olarak böcek bulaşıklık düzeyi, kovan gelişmesi, bal verimliliği, ölü arı sayısı, yavrulu petek alan değişimi gibi çok farklı parametrelerin birbirine göre istatistikleri yapılmış.

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #21 : 12 Nisan 2011, 16:05:49 »
Faruk bey eline sağlık harika bir çalışma

Avrupa uzun zamandır bu organik asitleri kullanıyor. İnşallah bizde de yavaş yavaş yaygınlaşmakta.
organik asitlerin karşılaştırılmasına da yer verilmiş değişk ilmi çalışmaların sonuçları derlenmiş güzel bir çalışma.
Yapanların eline koluna sağlık
vakit bulunca tamamını okumak istiyorum.

Okoliptus yaprağı ve kabuğu
Ayrıca portakal kabuğunun ne kadar etkili olduğnun bir delili olmuş bunun yanında kekiğide deneselermiş iyi olurmuş kekiğinde varaoya karşı çok etkili olduğu söylenmekte.

Sonuç olarak benim anladığım :

Organik asitler + erkek arı gözü kesmek + potakal kabuğu + okoliptus yaprağı ve kabuğu + kekik = sıfır varao

dır diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2011, 11:19:06 Gönderen: mdoganaksehir »
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 19 Nisan 2011, 00:55:31 »
En başta altı tel şebekeli kovan olacak ki burdaki tarifleri uygulayabilelim.  İnşallah kovanların altını değiştireceğim

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #23 : 02 Ekim 2011, 09:53:59 »
En başta altı tel şebekeli kovan olacak ki burdaki tarifleri uygulayabilelim.  İnşallah kovanların altını değiştireceğim

Faruk bey laktik asidin tel tabanla alakası yok, yani laktik asit uyguladınız, bu formik gibi arılara zarar vermiyor.
Tel tabanlıkta ancak mücadele sonucunu görürsünüz. Asidin kullanımıyla alakalı bayağı ciddi sorunlar var, uygulama ve çözelti yapılırken kurallara uyulmuyor, çoktan beride bu konuya yazılmamış.

Bir çok kişiden laktik asitin çözeltisini hazırlama ve uygulamasıyla alakalı sorular almaktayım.
Konu çok net bir şekilde anlatılmasına rağmen nedense dikkatli olunmuyor. Başta çözeltinin hazırlanmasını yuvarlak hesapla yapanlar olmuş, bu yanlış. Bir başka konu ise her çıtaya hesapsız kitapsız bir kez bir tarafına bir kezde öbür tarafına püskürtüp işlemi sonlandıranlar iyi sonuç bekleyip hüsrana uğramış. O kadar ilginç olan şeyler varki, laktik asiti kartona, kagıt havluya emdirip mücadele ettiğini söyleyenlerle bile karşılaştım :)
Laktik asit varroayla direk temas etmediğinde bir işe yaramaz, bu asiti formik asitle karıştırmayın.

Alttaki linkte, laktik asitle ilgili her türlü bilgi verilmesine rağmen bizim kendimizce ben bu işi yaptım ve oldu dememiz, işin olmadığını göstermekte. linki tıklayıp laktik asit çözeltisi nasıl hazırlanır ve ne kadar çıta yüzeylerine püskürtülür yeniden okunabilir. Ben gene uygulama tarifini yenilemek istiyorum. %15 lik çözeltimiz hazır.

Her arılı çıta için 5-6 ml çözelti arılar üzerine incecik zerrecikler şeklinde püskürtülecek. Bu işlem her arılı çıta için gerekli. Kolonilerde yavru varsa, işlem 3-4 gün arayla, en az 3 kez tekrar edilmeli, 4 uygulama yapmak daha iyi olur. Püskürteceğiniz aracın bir seferde ne kadar çözelti attığını ölçmek gerekiyor, bunu bir şırıngaya püskürtüp, ölçüm yapabilirsiniz.

Ali Türk

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 02 Ekim 2011, 15:35:17 »
Öncelikle altlikları değiştirdim. Mayısta 4 kovan altlığı yaptırdım. O zamandır kullanıyorum. Kayserinnin Kış soğuğunda bir problem olurmu olmazmı göreceğiz. İnşallah olmaz.

Geçen yıl kovanda çok sayıda kanatsız arı görmüştüm. Varoalar da arıların sırtında gözle tespit edilecek kadar çoğalmıştı.
Formik ve Laktik asiti tariflerine uygun olarak uygulamaya çalıştım. Her iki uygulamada da kovan tabanına dökülen varoaları kovan tabanın çivisini sökerek ters çevirme yoluyla boşaltmştım. Aşırı derecede dökülmüş varoa vardı. Ancak varoaların hareket ettiklerini görmüştüm. varoalar bu asitlerden ölmeyebiliyor ve dolayısıyla arıların sırtına tekrar çıkabilir düşüncesine kapıldım. Altlığı kastetmem ondandır.

ibrahim durmaz

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 29 Mayıs 2012, 23:39:07 »
öncelikle herkese merhabalar biraz geç olsada %15 lik laktik asit çözeltisinin daha sonra kullanılması konusunda bilgi  vermek istedim arkdaşlar laktik asidin saflaştırılması işlemi nakiliye masraflarının azaltılması ve laktik asidin içerisinde organik olduğu için bakteri üremesine engel olmaktır bu konuda bi kimyager abimin anlattıklarından kısmen aklımda kalanları sizinle paylaşmak istedim çözelti seyreltilince içerisinde bazı bakteriler üreyebiliyormuş bu bakteriler içme suyunda bile bulunabilen bakterilermiş bu bakteriler çözeltinin içerisindeki azot miktarını arttırıp daha sonra amonyak ve nitrat oluşumuna sebep olduğunu söyledi ve arıcı arkadaşlamıza çözeltiyi mümkün olduğunca temiz su ile günlük olarak hazırlamamızı ilaçlama yaptığımız kapları işimiz bittikten sonra temiz su ile durulayıp bırakmamızı tavsiye etti tüm arkadaşalarımın bol kazançlı bir sezon geçirmesi dileği ile

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #26 : 26 Ağustos 2012, 18:00:08 »
Arıcılık sezonu bir çok yerde bitti, yapılması gereken en önemli konulardan birincisi varroa mücadelesi.
Arıcılıkta varroa mücadelesinin birçok çeşidi var, arıcılık forumunun bu bölümünde laktik asit ile varroa mücadelesi işlenmektedir. Belkide en tehlikesiz organik asit diyebilirim, laktik asit için. Organik asitlerde mutlaka güvenlik önlemleri alınmalı, gözlük ve eldiven mutlaka gerekiyor, biz millet olarak başımıza bir şey gelince önlemler alan kişileriz :D
Laktik asit çözeltisini hazırladık uygulamaya geçilecek körük yok. Hava kararmak üzere, hemen uygulama yapıp arılarımızı hazırlayıp yükleyik Trakya dan çıkılacak.

Muhtarımız Kani abi,bana bir arı gösterdi bu senin arın, körüksüz açabilirsin :o
 Senin arılar sakin 8) körüksüz bir uygulama yap,  bir görelim sonra biz devam ederiz dedi. Aceleyle laktik asit çözeltisinin hazırlanması ve uygulanması yapıldı. Akşam üzeri olmasına rağmen arılar tarafından sokulmadan işi bitirdik, videoda bir bölüm atlanmış koloniyi açtıgımız ilk an yok.

« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2012, 09:13:15 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #27 : 30 Ağustos 2012, 19:11:05 »
      Arı Bakanım ; Çok  güzel  görüntüler , bilğiyi  görüntülerle  beslemek  daha  akılda  kalıcı  oluyor.

Peteğin  bir  tanesi  çok  siyah  geldi  bana , siyahdan da  öte...!  Bir  defa  daha  operasyon  istiyor .

Ana  arı  o peteğe  daha  yumurta  atmaz   herhal .  Ben  de  patlak , yırtık  , siyahlamış  petekleri   hiç  sevmiyorum.

Kolay  gelsin  ,  iyi  çalışmalar..

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #28 : 01 Eylül 2012, 00:14:40 »
Şeref abi aslında petekler o kadar esmer değil, bu kovanlar Sultan köy muhtarımız Kani beyin, akşam üzeri olduğundan petekler esmer görünüyor. Fakat tespitin doğru, ülkemizde bende dahil petekleri çok geç değiştiriyoruz.
Bu hem hastalık olasılığını artırıyor, hemde her değiştirilmeyen sene işçi arıların küçülmesine ve arının bal getirme kapasitesini de düşürüyor.
En fazla petekleri 3 yılda bir değiştirin deniliyor, bu genelde katlanıyor 6 yıl olmuş hala eski petekle devam ediliyor.

Gelelim Trakyada çektiğim laktik asitleri ile yaptığımız varroa mücadelesinin videosuna. Üç kolonide uygulama yaptık, son kolonide hava karardı ancak resim çekebildik. Üç koloniden bu videoda kesitler var, varroa mücadelesi yapılırken koloni yönetimindeki hatalarda ortaya çıktı, bir kolonide yavru arasına beyaz petek girilmiş ana arı bir taraf bal bir taraf beyaz petek dolayısı ile yavru çok azdı, ruşet kovanda ise bal blokesi vardı, muhtarımız Kani bey hala arılara şurup vereyim mi? demekte, yavru bitimlerine acil esmer petek girilmeli.

Ali Türk

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #29 : 01 Eylül 2012, 11:22:46 »
       Arı  Bakanım : Sonbahardaki  en  büyük  hatalarımızdan  biriside  koloninin  bal  ile  bloke  oluşu,

Bunun  üstünede  şuruplamaya  devam  etmemiz. dahada  fena , çok  arkadaşdan  bilirim  sanki  kuralmış  gibi .

Sonbahar da Dört , Beş  kilo  şuruplama  yapmak  olur , tamam  şuruplama  yapalım da  körükörüne   neden  olsun...!

Hiç  kuluçkalığa  bakmadan  bas  gitsin  şurubu  , bende  daha  önceleri  çok  yaptım , koloni  toklukdan  öldü.

Bakanım  ;O  ne  güzel  hasat , Muhabbet  bir  yandan  sadece  kahveler  eksik di ; Muhteşem  Abimde   bir  muhteşem  zaten. Ama  senin  daha  önceki  meşhur  olan  şortun  değil  o  şort.

Bir  cumhurbaşkanımız  marmariste  tatil  yaparken  şortla  birliği  denetlediği   haber ve   görüntüler  kadar  , meşhur  olmuştu  senin  şort da.