Gönderen Konu: Langstroth standart ölçüleri nedir bilen varmı acaba ?  (Okunma sayısı 22759 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Selam arı dostları,
Ali abinin babama hediye ettiği iki kovana ilaveten '' kendisine yeniden teşekkürler ediyorum ''
babam kat ve altı telli yeni kovan yapmaya karar verdi,internette araştırdım Langstroth ölçülerini ama
Almanyada bulduğum original ölçüleri Türkiyedeki ölçülere hiç benzemiyor,kendim de Langstroth
kullanmadığım için de kafamda soru işaretleri oluştu,Langstroth değişik ölçülerde de mi var yoksa,standartı nedir çok merak ediyorum.

Almanyada Langstroth Derneğinin ölçülerini burada paylaşayım,

Original kovanin dış ölçüleri  :  515 mm  x  425 mm

Tahta kalınlığı  :  25 mm

Kovan iç ölçüleri  :  465 mm  x  375 mm

Katların yüksekliği  :  241 mm

Original çıtanın üst çıtası yani kulakları olan çıta uzunluğu 482 mm
ve çıtadan çıtaya genişliği 35 mm
toplam çıta derinliği ise 232 mm

Türk sitelerinde gördüğüm ölçüler ise baya değişik kafamı karışıtıranda budur zaten
ülkemizde standart ölçü nedir ?

Türkiyede kovan dış ölçüleri  :  505 mm  x  435 mm

Tahta kalınlığı  :  25 mm

Kovan iç ölçüleri  :  455 mm  x  385 mm

Katların yüksekliği  :  260 mm

Türkiyede çıtanın üst çıtası yani kulakları olan çıta uzunluğu 472 mm
ve çıtadan çıtaya genişliği 37 mm
toplam çıta derinliği ise 250 mm

hangisi doğru şimdi,ülkemizdeki ölçüler nereden alındı bilen varsa
paylaşımlarını bekliyorum,şimdiden teşekkürler.

Selamlar Saygılar arı dostları.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Langstroth standart ölçüleri nedir bilen varmı acaba ?
« Yanıtla #1 : 08 Ekim 2010, 15:23:12 »
Mehmet abi bu dernek nedir, ne zaman kurulmuşdur :o bizden çokmu bilmektedirler ::) bakarsın bizdeki ölçüler gerçek onlarınki çakma çıkar ;D  sen hele bu bilgileri bizle paylaş bak ne cengaverler çıkacak o zaman. Ayrıca Ali nin kovan ölçülerine gelirsek sen o ölçülere bağlı kal :-\ zira çıtaları ustasından 1 cm daha uzundur :P sebepde adam bundan habersiz çıta alıp kullanırmış ondan oyle yapmış  ???
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2010, 15:27:57 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 08 Ekim 2010, 17:30:12 »
Langstroth kovan bir markadır.
Zaten adam patentini alıp ölçülerini belirlemiş.
Amerika’daki Langstroth kovanla, Almanya’daki Langstroth kovan aynı olmalı.
Ee bizdekiler farlı diyorsanız sizleri birileri yanlış bilgilendirmiş demektir.
Yani size birileri ölçü şu dediyse ve ölçüler patenli olana uymuyorsa patenli olan yanlış değil sizi yönlendiren hata yapmıştır hem yıllarca :o

Ülkemizde zaten ölçü problem değildir, genelde herkesin ölçüsü kendisine standart ölçüdür. Ünlü kovan imalatçılarının ölçüleri bile birbirini tutmamaktadır, nedeni ise malzeme lazım olduğunda başka yerden aldığınız kovanla kat ve çıtalar birbirine uymadığı için ilk malzeme aldığınız yere mahkumsunuz.
 8)
Şimdi Amerika da kovanınız var ve bir şekilde İngiltere’ye taşındınız, yav İngiltere’de ne işimiz var demeyin,  oldu işte ;D
Malzemeciye gittiniz benim Langstroth kovanım var ve 5 çıtası eskidi yada bir ilave kat ve 15 tanede çıta alacağım dediğinizde, malzemecinin verdiği kat ve çıtalar elinizdeki Langstroth kovana sorunsuz olacak ve hiç sorun yaşamayacaksınız. ;)

Bizde de bir firmadan kovan aldığınızda, bir başka firmanın ne kovanı ne katı ne çıtası nede kapağı önceki aldığınız başka firmanın kovanına olmayacaktır.
Standart çok önemli ama sizi birileri yanlış standartlarmış sa yapacak bir şey yok, geçmiş olsun diyoruz ;D

Benim bu konudaki standart sorunum evlere şenlik bir konudur. Bir arkadaşımızla uzun yıllar arıcılık yaptık ve benim malzemelerimi devamlı kullanıyordu, genelde bu malzeme çıta, kabarmış veya ballı yavrulu ve benimde kafama takılıyordu, arkadaşlık devam ederken tüm eski malzemeleri bu arkadaşıma verdim.

Kendime başka yeni kovanlar ve katlarını yaptım. Çıtalarını piyasadaki ölçülerden yarım cm uzun yaptım ki çıtayı benim kovandan aldığında kendi kovanına koyamasın diye,  bu bile çıtalarımın başkası tarafından kullanılmasına yetmedi, bu seferde vatandaş çıta almayıp katı komple kendi kovanına koydu >:(

Arıcılığı uzun süredir yapıyorsanız bir sürü çeşit çeşit anılarınız kesin olacaktır. Bu anı benim ilginç anılarımdan birisidir, çıta sistemini değiştirmeme rağmen malzemelerimin başkası tarafından kullanılmasına engel olamadım ya, gel de kahrolma. ???

Mehmet bey bu kovanlarla alakalı bir konu açıp, iki tip kovanın standart ölçü ve resimlerini o konu altında paylaşırsanız çok iyi olacak, şimdiden teşekkürler. ::)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 08 Ekim 2010, 19:39:21 »
       Mehmet bey,bu kovan konusunu açmanız iyi oldu.Ülkemizde ne langsroth ustaları türedi.Zaten bu kovana ihtiyacımız yokki adını sorsak ,dogru yazan az çıkar.Onun için herkes kendi bölgesinin kovanını kullanıyor.Tarım Bakanlıgı bile kovan yaparken standartı yoktu,Bitlis de ürettiği kovan çlçüleri 50x42x24,Ardahan Erzurum Fethiye de üretilenler 51X43X26.Adana civarında 50x42x23,5.Koyulhisar da52x44x23,5.Orduda 52x44x25.yine bazı ilçelerinde 52x43x25.Kahramanmaraş,kadirli civarında 9 çerçeveli.Muhteşem abinin dediği dernek buralarda yok.Ali beye hak vermemek elde değil.Adam götürecekse niyetlenmişse,bizden hayrını görsün demek düşer.Ayrıca arıcıların dikkat etmesi gereken en önemli husus da kovan iç ölçüleridir.Petekli bal üreten bir kimse diyebilirmi ,çerçeveyi kovandan aldığım gibi bal naylonuna koyuyorum.Yukarıda yazdığım ölçüler ballık ölçüleridir.Hesabını da muhakemesini de yapmak arıcı arkadaşlara düşer.Bir anımla konuyu açmak istiyorum.Mugladan arı almıştım 1987 olması lazım,arı tüccarlarından.Kovanların hiçbiri birbirini tutmuyordu.8,9, 10 çerçevelik,uzunlukta farklı.Komşumuz rahmetli Ümit Aktaş abi müşteri çıktı,bende 10.000.TL ye tanesini sattım.Amcasının oglu İsmail abi dediki kovanları ucuz satmışsın,Ümit ballık siparişi verdi marangoza.Güldüm,dedimki ballığı hangi kovana yaptırıyor.Nasıl dedi.Dedimki İsmail abi hiçbir kovan birbirine uymuyor,ben o yüzden elimden çıksın diye sattım,başladı gülmeye.Saglıcakla kalın.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #4 : 09 Ekim 2010, 12:49:03 »
Langstroth arı kovanı ölçülerini biraz araştırdıktan sonra bir tane standart değil bir
sürü Langstroth ölçüleri olduğunu görmüş oldum,ülkkemizde kullanılan ölçü ise
Fransada kullanılan ölçüye çok yakın,demekki fransız Langstroth ölçülerinden alınma
Türkiyedeki ölçüler,David A.Cushman`ın sitesinde değişik ölçülerde kullanılan Langstroth
kovanları ve çıtaları listelemiş kendisine teşşekkürler ediyoruz.
Original ölçüleri demekki değişebiliyor,önemli olan Türkiyede bütün arıcıların aynı ölçüleri
kullanması zaten.

demekki standart ölçüler denince bulunduğunuz ülkeye göre değişebiliyor,
ben öyle anladım.
Ülkemizde Langstroth ölçüsü diye Amerikan Langstroth,Avustralya Langstroth,
Fransız Langstroth,Danimarka Langstroth hatta Yunanistan Langstroth gibi
değişik ölçüleri yanlışlıkla kovan yapımı için alındığında o ölçüyle devam etmesi
mecbur kalıyor ve hazır çıta ısmarladığında katlarına olmayabiliyor.

Ben babama Türkiyede kullanılan Fransız Langstroth ölçülerini tavsiye edeyim bari,
biraz araştırıldığında neler ortaya çıkıyor değilmi.

Hepinize selamlar arı dostları.
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2010, 12:53:07 Gönderen: Mehmet Yüksel »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 09 Ekim 2010, 21:59:00 »
Kovan ölçüleri Arap saçına döndü. Peki neden bu ölçüler farklı, sadece bizde beleşçi yokmuş demek ki.
Amerika’daki Langstroth kovan ölçüsü neyse başka yerdeki Langstroth kovan ölçüsüde aynı olması gerekir.
Bu kovanın ölçüleri sabit ve patenti olan bir ürün. Peki ülkeden ülkeye niçin ölçüler farklı, ölçüye sadık kalınırsa patent ücreti var. Ölçüyü değiştirip kullanırsanız zaten bu kovanın bana göre de adı Langstroth kovan olamaz.

Her ülkenin kesinlikle bir standardı olmalı.
Yada yaklaşık ölçülere Langstroth kovan denmemeli.
Standart olmadığında ne kovanlar ne katlar nede çıtalar birbirine uyacaktır.
Patent sorunu sadece kovanda değil patenti alınmış her şeyi kapsar, patentli bir ürünün kimse taklitini yapamaz, yaparsa böyle ölçülere uymayan yaklaşık ölçüler yapıp işi beleşe hallediyoruz ;D
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk