Gönderen Konu: EN BÜYÜK ARI ZARARLISI NEDİR?  (Okunma sayısı 14229 defa)

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
EN BÜYÜK ARI ZARARLISI NEDİR?
« : 23 Şubat 2011, 12:37:20 »
En büyük arı zararlısı nedir biliyormusunuz?

.... İ N S A N ....

Aslında bu yaratıklara insan bile denemez.

OLAYA GELİNCE:

Ben amatörce arıcılık yapıyorum. Beş kovan arım vardı; üçünü muğlaya gönderdim, biri köyümde birini de işyerine koymuştum.
işyerinde bulunan arım bir kaç kez tacize uğradı. Çoluk çocuk kimse artık, kapağını açmışlar yere düşürmüşler falan filan;
iyi hoş artık içinde bal olmadığını anlayınca bi daha gelmezler diye düşünmüştüm.
Ta ki, havaların güzel olduğu bir gün besleme yapayım diye gidinceye dek.
Hiç aklıma gelmedi resim çekmek .
Ama manzarayı görmeliydiniz kovanın kapağını bir yana atmışlar petekleri çıkarmışlar parçalamışlar üstü açık kaldığı için arılar peteklere kafalarını sokmuş ve ölmüşler. Manzara bir arıcı için çok ama çok acı vericiydi. Bırakın arıcıyı insan olan insan o arıların o haline dayanamaz.
arı için en kötü zararlı bence haram helal bilmeyen kul hakkı nedir anlamayan bu yaratıklar.
Ve arkadaşalar bu arı işyerinin bahçesinde, çevremiz duvarla çevrili hangi arada giripte bunu yaptınız inanılır gibi değil!..
Arının kışın yemesi için sırlatılmış balın yarısı içine yarısı yere parçalayıp almışlar. O balı nasıl yediniz. Ne diye yediniz.
Ben size hakkımı helal mi edeceğim. Bırakın beni o arıcazlar o soğukta telef olmuş onlar haklarını sormıcaklar mı?

Onu bunu bilmem bizim memleketimiz acilen dürüstlük,haram helal, kulhakkı konularında şitdetle eğitilmeye ihtiyacı var.

Ve çok bahsedilmiyor belki ama kovanı çalınmayan kovanı tacize uğramayan arıcı yok gibidir.

Rabbim bu en büyük arı zararlısının zararından şerrinden cümlemizi korusun.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2011, 12:39:55 Gönderen: mdoganaksehir »
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
Ynt: EN BÜYÜK ARI ZARARLISI NEDİR?
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2011, 14:44:46 »
amin. Allah cümlemizi korusun.

Bu zararlılar benim de bahçeden 2 kovan arımı çaldılar. Bir kovana da bakmışlar zayıf 2 çıtalıktı onu bırakmışlar.

Herkes kendindekini verir. bunun gibi zararlılar,  iyilikten nasiplenmemişler onun için zarar veriyorlar.

Eden kendine eder. Cehennem ateşini dünyadan insan kendi topluyor.

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2011, 18:45:25 »
geçmiş olsun çok üzüntülü bir durum Allah hiçbir arıcının başına vermesin

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
« Yanıtla #3 : 02 Mart 2011, 12:21:52 »
Üzüntümü paylaşan iyi dileklerini sunan tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Rabbim cümlemizi; tüm şer ve şerlilerin şerrinden korusun...

Abdulcelil

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2011, 18:51:29 »
Geçmiş olsun kardeş.Allah hidayet etsin o kişilere , sizin için sadaka hükmünde olur inşallah.

mustafa kütahya

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 21 Mayıs 2012, 13:06:22 »
iyi günler hayırlı sezonlar tüm arıcı arkadaşlara.arı zaralıları ile ilgili bir olayda ben yazayım istedim.kenar mahallede 4 kovan arım vardı.kovanların üçü termo tabanlı biri eski tip  tahta tabanlı kovan .geçen perşembe günü arılığa gittiğimde tahta tabanlı kovan önünde avuç avuç ölü arı gördüm.kovan içi kontrolündede içeride kıvranan ölmek üzere olan bir sürü arı gördüm.yine avuç avuç ölü vardı kovan içindede.diğer kovanlarda ise(termo tabanlı olan)ölüm vardı ama o kadar yoğun değildi.kovan içi ve musluk ağzında toplam birer avuç kovan başına ölüm vardı.ölmek üzere can çekişen arı yok gibiydi.ölen arılarda simsiyah olmuşlar ve dilleri sonuna kadar dışarı çıkmıştı.hafiftende kimyasal aerosol benzeri bir kokuyu ölü arıları kokladığımda alabiliyordum.birkaç arıcı arkadaşıma durumu anlattığımda çevremdeki kötü insanlar tarafından arılarımın zehirlenmiş olabileceği söylendi.örneğin çok yakınımda güvercin uçuran bir kaç kümes var.bu tip bir olay başından geçen arkadaş varsa onlarında yorumlarını bekliyorum.herkese hayırlı sezonlar diliyorum.

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
« Yanıtla #6 : 21 Mayıs 2012, 13:12:44 »
Evet adaşım bencede enbüyük arı zararlısı insan. Muhtemelen arıların zehirlenmiş. Belirtiler zehirlenme belirtisi. Bu işi yapıyorsan insanlardan mümkün olduğunca uzak olmalısın.

trakyalı senol

• Acemi Üye
  • *
    • trakyalı
« Yanıtla #7 : 21 Mayıs 2012, 21:36:43 »
ilaç olma olasılığı yüksek termo kovan altan havalanmalı olduğu için ilaç az etki göstermiş olabilir ama emin olmadan kimseyi şuçlamak bence doğru değil kolay gelsin.

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
« Yanıtla #8 : 21 Mayıs 2012, 23:18:47 »
iyi günler hayırlı sezonlar tüm arıcı arkadaşlara.arı zaralıları ile ilgili bir olayda ben yazayım istedim.kenar mahallede 4 kovan arım vardı.kovanların üçü termo tabanlı biri eski tip  tahta tabanlı kovan .geçen perşembe günü arılığa gittiğimde tahta tabanlı kovan önünde avuç avuç ölü arı gördüm.kovan içi kontrolündede içeride kıvranan ölmek üzere olan bir sürü arı gördüm.yine avuç avuç ölü vardı kovan içindede.diğer kovanlarda ise(termo tabanlı olan)ölüm vardı ama o kadar yoğun değildi.kovan içi ve musluk ağzında toplam birer avuç kovan başına ölüm vardı.ölmek üzere can çekişen arı yok gibiydi.ölen arılarda simsiyah olmuşlar ve dilleri sonuna kadar dışarı çıkmıştı.hafiftende kimyasal aerosol benzeri bir kokuyu ölü arıları kokladığımda alabiliyordum.birkaç arıcı arkadaşıma durumu anlattığımda çevremdeki kötü insanlar tarafından arılarımın zehirlenmiş olabileceği söylendi.örneğin çok yakınımda güvercin uçuran bir kaç kümes var.bu tip bir olay başından geçen arkadaş varsa onlarında yorumlarını bekliyorum.herkese hayırlı sezonlar diliyorum.

Güvercin dedinizde aklıma geldi.Benimde güvercinlerim vardı bundan ikisene önce.Bahçede arı kovanlarını koyduğum yerle kümesin arası birbirine çok yakındı.Arılar ani harekete çok duyarlı oldukları için güvercinler kanat çırpınca birden 10 - 15 arı güvercinlerin başında peydah oluyordu ve kuşları takip ediyorlardı.Tabi o zamanki arılar baya hırçındı. Suçlama olmasın ama aynı durum olmuş olabilir.

mustafa kütahya

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 27 Mayıs 2012, 02:04:09 »
evet arkadaşlar bende kimseyi suçlamak istemiyorum ama güvercin uçuran arkadaşlar sonbaharda ben arıları ilk getirdiğimde buna benzer sıkıntıları dile getirmişlerdi.yakında bulunan başka bir arılıktaki arıları yakmaktan bahsediyorlardı ama gerçek ama ciddi.yağmur buğün ara vermediği için arılığa gidemedim.kalanların durumunu en kısa zamanda bildireceğim.iyi çalışmalar tüm arkadaşlara.