Gönderen Konu: POLENİ TOPLAMALIMIYIZ  (Okunma sayısı 31173 defa)

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: POLENİ TOPLAMALIMIYIZ
« Yanıtla #15 : 28 Nisan 2011, 17:54:12 »
Bende yok öyle sabahdan arıya öğleden sonra arıcıya felan karşıyım. Niye karşıyım? bu polen denen madde yavru bakımı için kullanılıyorsa biz yavru beslemesini yarı yarıya düşürdük demektir. Başka bir anlatımla günde 2000 yumurta atan bir koloni indimi 1000 e. Ben kendi adıma haftada bir gün olarak toplayacağım. Oda ticari amaçlı değil aileme ve eşe dosta. Bide ne o çarşı marşı...cim bom bom :P

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 28 Nisan 2011, 20:13:39 »
Sayın moderatör,Bu ne şiddet bu celal....

Vatandaş öğrenmek için araştırıyor,kırmadan üzmeden anlatmak lazım.Kırmayalım heveslerini.

Polen toplayınca yavru üretimi yarı yarıya azalır diye bir tabir arıcılık kavramlarında olmamalı.

Arı balıda kendi ihtiyacı için toplar insanoğlu elinden alır.Biz balını alınca arılar açlıktan ölüyormu ?

Yeterki biz arılarımıza iyi bakalım.Onlar bize balda verir polende.Ve bu verdiklerinden kendileri bir şey kaybetmezler...

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #17 : 02 Mayıs 2011, 11:05:03 »
SLM...

Adaşım.

Yok kızdığımız falan.Zaten hakkımızda yok.

Ben öyle kelimelerin üzerinde yorum yapmasını sevmem.Ne yazıyorsa ona bakarım.

Latifeli , hafif baharatlı bir yazı olsun istedim.Buna rağmen yine de birileri alınacak birşey bulmuşlarsa ,böyle bir niyetimiz olmadı biline :-[

Polenin bol olduğu yerlerde ,arıcının polen toplaması lazım aksi halde polen blokesi ile karşı karşıya kalır.Fakat bolluğun olmadığı biryer de ( ki bir çok bölge böyle ) sen arının yavruya yetirmesi gereken poleni alırsan arı yavrusuna ne yedirecek ;)

Evet biz balını aldığımızda arımız ölmüyor.

Lakin biz fazlasını alıyoruz.

İstersen sen şimdi arını besleyeceğin yerde ,mevcut balını al ve ondan sonra ölüp ölmediğini bir dene istersen ;D

SLM ve Muhabbetle...
:)

Kadirkasalak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 02 Mayıs 2011, 21:49:34 »
Yusuf bey siz bilirsiniz istediginizi yapmakta özgürsünüz.
Kusura bakmayın beni yanlış anladınız.

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #19 : 07 Mayıs 2011, 14:55:48 »
Poleni toplayalım, toplamayalım derken, bu sene havalar bu sorunun cevabını "istesenizde toplayamazsınız" şeklinde veriyor. Bir türlü gelmeyen güneş ve sıcaklar sayesinde arılar kendi tüketecekleri kadar bile polen toplayamıyorlar. Polen için yaptığım hazırlıklar şimdilik cepten... Mayıs başında 2-3 gün güneş gördük, arılar bayram ettiler.Arkasından tekrar kış gibi soğuk ve yağmur... Arıları bu hafta Gümüşhane' ye götürecektim ki yağış yüzünden haftaya erteledik. 7 adet kolonime kat vermiştim. bugün  kapaklarını araladım, biri hariç hepsi aşağıya çekilmişler. Yavruları sarmaları gerekli tabiiki. Yıllardır Akçaabat'ta yaşıyorum; böyle mevsim görmedim. 15 Mayıs'ta yaz kıyafeti uygulaması başlıyor ama ben halen okula palto ile gidebiliyorum. Allah neylerse güzel eyler, diyerek teselli oluyoruz. Bu kadar yağışın ardından bol nektarlı bir sezonu hissediyor gibiyim. Belkide gönlümün sesidir de ben işime geldiği gibi yorumluyorum. Bütün arkadaşlara hayırlı ve bol nektarlı sezon diliyorum. Şimdilik Allah'a ısmarladık...
hayreddin bayraktar

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #20 : 09 Mayıs 2011, 15:58:44 »
SLM...

Ahh Hayrettin hocam ah.

Hepimiz de senin gibi bol nektarlı bir sezon diye bekliyoruz amaaaa.

Bu havanın ayarı biraz kaçık.Geçen yıl İstanbul'da Haziran da ,kestane akımında 10 gün yağmuş yağar mı ... yağar :)

Mevlam hayırlısı ne ise onu eylesin.

SLM ve Muhabbetle...
:)

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #21 : 09 Mayıs 2011, 18:44:13 »
Benim arılarım Tekirdağda, kanola da açtı haftada bir gün topluyorum. Sanırım kışlık ihtiyacımı bu şekilde çıkarabileceğim. Birde duyumlarıma göre ayçiçeği poleni acı oluyormuş o nedenle de baharda bu işi halletmeliyim diye düşündüm bu sene.

faruk kuscuoglu

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 10 Mayıs 2011, 08:22:43 »
Arkadaşlar polen de arı sütü gibi larvaların beslenmesinde kullanılan bir madde olması nedeniyle kıymetli bir besin kaynağı. Özellikle çocuklarda ve aşırı zayıflık durumlarında kulanılması tavsiye edilen bir madde. Bu konuda bilimsel kaynaklara ulaşamadım bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevineceğim.

Efraim Korkut

• Genel Moderatör
  • Acemi Üye
  • Ballar balını buldum.Kovanım yağma olsun.
    • kırkbirçiçek bal
« Yanıtla #23 : 17 Şubat 2012, 21:31:29 »
 <a href="http://www.dailymotion.com/swf/video/xn9eid" target="_blank" class="new_win">http://www.dailymotion.com/swf/video/xn9eid</a>

KIŞ ORTASINDA POLEN YAZISI OLUR MU?

Çok eskiden radyolarda FM dalgalar yokken uzun orta kısa dalga vardı ve biz gençler kısa dalgadan sevdiğimiz müzikleri dinlerdik. Ben de arılara bakarken polis radyosunun sesini sonuna kadar açar, işime bakardım.Hiç bir iş yapmasam bile polen gelişini izler ayaklarından dökülen birkaç parça poleni  büyük bir zevkle yerdim..Bi taraftan da Arılara arabesk müzik dinletmiş oluyordum.Her istek arasında polisi seviniz, polis sizin için var gibi anonslar yapılırdı.Yine böyle bir gün polisi seviniz, polisi seviniz dedikten sonra şimdi de Orhan Gencebay  söylüyor: Ben sevdim de ne oldu demesin mi?
               Arkadaşlar polenle ilgili gönderileri okudum. Önce bir kere şu konuda bir anlaşalım. Niçin arıcılık yapıyorsunuz ?.
                         Zevk için mi?          Bal için mi?         Polen için mi?          Arı sütü için mi?
                         Arı zehiri üretimi için mi? Propolis toplamak  için mi?Ana arı üretimi için mi?
                         Yoksa hepsi için mi?
                 Eğer hepsini yapmaya kalkarsanız hiçbirisini de tam olarak yapamaz ve başarısız olursunuz.Çünkü bunlar için gereken bilgi birikimi ,beceri ve tecrübenin bir kişide toplanması çok zor.İşin içine girmeden Şu kadar kovandan şu kadar bal alsam.şu kadar polen üretsem şu kadar süt alıp şu kadar da ana üretip satsam köşeyi dönerim falan gibi düşünenler varsa bu yazı tam sizin için.
                  Hayatında bir saksısı bile olmayan adamın Bir bahçe kiralasam.İlk baharda marul satsam ,yazın buğday satsam.peşinden ayçiçeği sonbaharda da lahana üretip satsam,kışın da tarlaya buz kesince buz pateni tesisi yapar köşeyi dönerim demesine  benzer. Ben o arkadaşa derim ki buğdayı toptan satma ucuza gider. bisküvi , pasta , börek yap sat daha çok kar edersin.Lahanaları da turşu yap biraz da sarma dolma yapıp sat daha karlı olur.Kışın kayakçılar yorulmasın teleferik kur da çıkış kolay olsun.
                  Dalga geçtiğimi sananlar varsa yanılıyor.bazı arkadaşlar aynen böyle düşünüyor.Çabuk köşeyi dönmek istiyorlar.Ben de onlara gülüyorum.Bu nasıl köşeyse biz hala arıyoruz bir türlü de bulamadık.Belki siz bulursunuz.malum şimdilerde Navigasyon cihazları çıkmış.Adres sormaya bile gerek yok.
                  Maalesef bir insanın ne bu kadar zamanı olur.ne bilgisi ve ne de gücü.Siz süpermen olsanız bile arılarınız süpermen değil ki.
                  Üstte görülen polen bolluğu videosu bana ait.Bayıldığınıza eminim.100 tane polenlikli kovanım var.İyi de polenli bir yer buldum.Fakat bu gün Bursalı bir arkadaşın hesabına para yatırdım.Niçin biliyormusunuz?Çocukların poleni bitti.yenisi de nisandan evvel çıkmaz.Nisana kadar çocuklar polensiz kalmasın dedim bugün sipariş verdim.Birkaç güne kadar gelir.
                   Bu kadar kovan bu kadar polenli yer. Ne polen alması ?dediğinizi duydum.anlatayım.Arkadaşlar polen alırsanız bal alamazsınız.Eğer güzel bal alayım derseniz arı polene doyacak  ki iyi yavru yapacak, bal zamanı da balı dolduracak .Geçen yıl bal azdı hatta hiç yoktu.Bendeniz 1 tonu kestane 1 tonu portakal ve 2 ton da Ayçiçeği balı olmak üzere 4 ton bal aldım.Arılarımda 100 tane oğul veya bölme olduğundan rekolte biraz düşük oldu.Eğer poleni seçseydim.Yaklaşık 500 kg kadar polen alırdım ama hiç bal alamazdım Şimdi parayla bal almak zorunda kalacaktım.
                    Tarım TV de gördüm.Bazı yerler var ki poleni çok fazla.Oralardaki arıcılar hem polen hem bal alabilir.Hatta polen almaz ise petekler bloke olacağından ilave kat verilmese arılar oğula gider, ya ana keser,ya da ilerde koloni çökmesi gerçekleşir.Çünkü anaya yumurta atacak yer kalmıyor.İşte   ben böyle durumlarda polen alıyorum.Bir taşla iki kuş anca bu kadar olur yani.Hem hedeflediğiniz balı alıp üstüne de eşe dosta ve kendinize yetecek poleni, arı sütünü, propolisi,alabiliyorsanız sizden iyisi yok.Zehiri de zaten fazlasıyla alıyoruz değil mi?
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2012, 23:31:52 Gönderen: Efraim Korkut »
KIRKBİRÇİÇEK KESTANE BALLARI
              05325025241

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #24 : 19 Şubat 2012, 12:57:01 »
Efraim,hocam maşallah çok güzel bir görüntü saatlerce izler insan böyle polen gelişini.Polensiz gelen arı yok.İşin içine girmeden hiç bir şey anlaşılmaz.

Bizim bir akraba kamyonet aldı.Günde şukadar işe gitsem bana yeter diye hesab yapıyordu bende içimden alda görürsün diyordum.Üç ay geçmeden başladı yakınmaya yok lastiği şu kadar verigisi bu kadar mazot yetmiyor iş yok demeye başladı.Şimdi satmaya yer arıyor.Bunun gibi çok örnek var dışardan bakana göre her şey güllük gülüstanlık geliyor.Arıcılığa yeni başlıcak olanlarda sizin dediğiniz gibi hesap yapıyorlar sonra husran yaşayınca bırakmak istiyorlar.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #25 : 19 Şubat 2012, 12:59:42 »

Alıntı
KIŞ ORTASINDA POLEN YAZISI OLUR MU?

Önce bir kere şu konuda bir anlaşalım. Niçin arıcılık yapıyorsunuz ?.
                         Zevk için mi?          Bal için mi?         Polen için mi?          Arı sütü için mi?
                         Arı zehiri üretimi için mi? Propolis toplamak  için mi?Ana arı üretimi için mi?
                         Yoksa hepsi için mi?
                 Eğer hepsini yapmaya kalkarsanız hiçbirisini de tam olarak yapamaz ve başarısız olursunuz.Çünkü bunlar için gereken bilgi birikimi ,beceri ve tecrübenin bir kişide toplanması çok zor.

Efraim abi dediklerinde haklısınız. Arıcıların  bilği becerisi olsa bile nereye kadar dayanacaksınız veya yetişeceksiniz. Benim kadar sizin dediklerinizi anlayan yoktur diye düşünüyorum. Her dalda oynarsanız sezon sonu arılığa gitmek istemiyorsunuz acayip yılıyorsunuz.

Bunların içinde en zor ve takibini kesinlikle kaçırmayacagınız iki şey var birisi ana arı üretimi, öbürü ise arı sütü toplamak.

Ana arı işinde yapılacakları sektirmemek gerekiyor. Zamanında larva transferi yapmazsanız, kutudan aldıgınız ana arı yerine ne vereceksiniz, aşılamayı yaptınız ve zamanında dağıtmayın, bir tane ana arı çıksın tüm hazır memeleri parçalar emekler çöp olur ve kutular en az 10 gün boşu boşuna yatar.

Arı sütü işi yapanlar ise aşılama yaptıktan 75 saat sonra arı sütünü toplamaları gerekiyor, 5-6 saat sonrası istediğiniz özellikte arı sütü kalmıyor ve yogurt gibi bir şey kalıyor. Her gün binlerce larva aşıla ve bunları takip et, birde başka işler yap :o

Ben bu işleri şuna benzetiyorum, siz çok iyi kalecisiniz, aynı zamanda çok iyide savunma oyuncusu, işin garip tarafı orta sahadada süpersiniz, bunlara birde acayip gol yeteneklerinizi ekleyin. Kendi kalenizle, rakip kaleye kaç tur gidip gelebilirsiniz, maç 90 dakka ::) gerçekten arıcı her işe yetişemiyor ;D
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Timuçin Keskin

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 31 Mayıs 2012, 15:02:23 »
Düzenli olarak polen topluyorum kovanlardan günde 2-3 saat, öğlen saatleri. Buna rağmen güçlü kolonilerin en az 3 çerçevesinde % 25 polen blokesi olmaya başladı, kapalı açık yavru durumları ve yumurta iyi seviyede. Toplama süresini arttırayım mı yoksa arılar zaten miktarı kontrol ederler mi?
14 koloni Samsun Vezirköprü

ismail koca

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 03 Haziran 2012, 16:57:19 »
BAL ARILARINDA (Apis mellifera L.) POLEN TOPLAMA
FAALİYETLERİNİN KOLONİ GELİŞİMİ VE BAL VERİMİ ÜZERİNE
ETKİSİ *
Yaşar Erdoğan
1
Ahmet Dodoloğlu
2
Özet:  Çalışmada ana arı yaşı ve koloni populasyon güçleri eşitlenerek, üç farklı gruba ayrılan 30 adet koloni
kullanılmıştır. Birinci gruptaki 10 koloniye 08:00-12:00 saatleri, ikinci gruptaki 10 koloniye ise 10:00-12:00 saatleri
arasında 6 hafta boyunca her gün, kovan uçuş tahtası üzerine monte edilebilen tipte polen tuzakları takılmıştır. Üçüncü
gruba araştırma süresince polen tuzağı takılmamış, bu grup kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma sonunda 08:00-
12:00 saatleri arasında polen tuzağı takılan kolonilerde ortalama arılı çerçeve sayısı 12.27±0.31 adet, yavrulu alan
miktarı 3.227.57±197.74 cm
2
, 10:00-12:00 saatleri arasında polen tuzağı takılan kolonilerde ortalama arılı çerçeve sayısı
11.93±0.34 adet, yavrulu alan miktarı 3.135.55±237.92 cm
2
, kontrol grubunda ise ortalama arılı çerçeve sayısı
12.53±0.28 adet, yavrulu alan miktarı 3.174.18±187.04 cm
2
 olarak belirlenmiştir. Araştırmada polen üretiminin bal arısı
kolonilerinin gelişimine ve bal üretimine olumsuz etkisi görülmemiştir (P<0.01). 
Anahtar Kelimeler: Bal arısı, koloni gelişimi, polen tuzağı, bal, polen