Gönderen Konu: arı üretip satmak  (Okunma sayısı 18121 defa)

HAYALPEREST

• Acemi Üye
  • *
arı üretip satmak
« : 02 Temmuz 2010, 18:44:41 »
s.a  arıcı kardeşlerim
sözün kısası ben bir acemiyim.
5 -6 yıldır arıcılık yapmaya calisiyorum, bu arda arı kek i  hazırlayıp satıyorum. gözlemim odur ki  bal pazarlamak baya bi sorun.
burası alanya   ana arı üretmek için gelen 7 - 8 tane ekip var. bu ekipler   her yıl buyuk miktarlarda koloni satın alıyolar. bende bu talebi  kendi amatör  cabalarım la  birazda olsa karsılamayı düşündüm.  parası  pesin sayılır.
 simdi diyelimki  2011 yılı mart ayı içersinde 200 - 250 koloni satısa  hazır  hale getirebilmek için . geriye dönük  olarak  ne tür ekipman (ana  arı üretme kutuları/ kovanlar.  ve  hersey )hazırlamalıyız ?  farzedelimli elimizde  hiç bir sey yok.
malum  maddi imkanlarımız  yeterli  olsa bu  işe kalkışmazdık .  en  ekonomik olarak  bu  işletmeyi nasıl  kurarız .  yani  bu bir döngü olmalı  mart ayında arıları satınca   sürec devam etmeli  bir dahaki  mart ayına  arılarımız satışa hazır olmalı.  biraz uzattım  kusura bakmayın.  degerli  tavsiyeleriniizi  bekliyorum. herkese bereketli / mutlu hasat ve satışlar dilerim.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: arı üretip satmak
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2010, 16:23:51 »
Hayalperes, seninsordukların, nikinden de öte şeyler.Sen biraz daha az hayal et istersen. :D
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2010, 19:08:11 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

HAYALPEREST

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2010, 18:36:10 »
3 gündür heyecanla bi yanıt bekliyordum. bu yanıt  yakıştımı desem .  neyse Allah kolaylık versin. cevap verdiğiniz için saolun

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2010, 11:14:20 »
Sayın, Hayalperest 5-6 yıldır arıcılık yaptığını söylüyorsun ama acemiyim diyorsun haklısın, çünkü arı işiyle uğraşan insan her yıl yeni şeyler öğreniyor acemiliği bitmiyor,  arı işiyle uğraşmak her babayiğidin hakkı değil,  en basit örnek arı saydırmak için daha önceden randevu aldığım halde il tarım müdürlüğüne gittim görüştüğüm zat öğleye kadar izin almış ve bütün günüm mavoldu en basit örnek,
Doğru dur Bal satmak zahmetli iş, sen kaliteli bir ürün üretirsin zor satarsın, bana maliyeti 150-160 tl'ye mal olan bir teneke bal için toptancılar 100-150 tl arası fiyat verirse tabiki zorlaşır,
Baharın gel Burdura sana istediğin kadar arı kolonisi bulurum mademki o işi yapacaksın,

HAYALPEREST

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Temmuz 2010, 16:49:23 »
turan bey kardeşim  alakan için teşekur ederim.  nasip kısmet  olabilir.  burda koloni satışları genellikle  arılı ve yavrulu cıtaları dikkate alarak alıyolar  satıyolar.  ortalama fiat 15 tl  civarı  idi. sizin  o civarda fiat  ne idi  acaba  bu yıl ?

benim olusturmaya calıstıgım sistem şu .  ana arı ciftlestirme kutularına 1 cıta arı silkip yeterli miktarda kek ile besleyip  bu nu bir koloni haline getirmek . bu işlemi  burda mart ayında baslamak  mumkun . ana üreten  ekiplerden  ana meme si tedarik edebiliriz. bu kutular dolunca da  uygun kovanlara aktarıp ;  önümüzde ki  mart ayına kadar  bu koloniyi max  seviyeye ye ulaştırmak. ve satmak . tabi hayal etmek  kolay . ne tür ciftlestirme kutusu  ve kovan  tedarik etmem gerekir . sonucta  geri dönüşü  yok  yani  ben bu ekipmanı değiştireyim desem  cok zor . arıcı kardeşlerimin  degerli  tavsiyeleri ile bu fikri  hayata gecirmeye çalısacam  inşallah .

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #5 : 06 Temmuz 2010, 19:02:45 »
benim olusturmaya calıstıgım sistem şu .  ana arı ciftlestirme kutularına 1 cıta arı silkip yeterli miktarda kek ile besleyip  bu nu bir koloni haline getirmek .

Arıyı , neden çiftleştirme kutusuna silkeceğini açıklarmısın?

http://alisekerli.blogspot.com/

HAYALPEREST

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Temmuz 2010, 08:54:49 »
daha az arı ile  koloniyi oluşturmak için . asıl amaç  bu
diğer sebepler    arıyı sattıgımız zaman alıcı kovanlarıda götürüyor.  nerden baksak bu kovanlar alıcıda 15 gün kadar  kalabiliyor.
bundan 1 ay önce bu şekilde 9 ana arı kutusu  arısı  ve anası ile beraber satın aldım  . bunları normal kovanlara aktardım. 1 çıta diğer arılarımdan kurtlu cıkmak üzere olan lardan verdim  şuan 5 çıta oldular  bu 1 ay bence cok kısa bir süre . düşündüm ki  ben bunu mart ayında yaparsan  bu zaman a yine kovan dolar  !!  düzelteyim mart ayında kutuya arı silk ecegiz . bu durumda mayıs 15 gibi aktarma zamanı gelir tahminim.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2010, 08:59:39 Gönderen: HAYALPEREST »

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Temmuz 2010, 09:54:26 »
Burdur da çıta fiyatı 10-15 TL civarında gitti, anladığım kadarıyla ekonomik durumu düşünerek bu konuyu açmışsın, strofer kutu temin edip bu işi yapabilirsin en büyük sorun senin için kovan sıkıntısı, bir anda bu işler olmuyor eğer işin sadece arı ise bu işle candan uğraşman lazım ama ek iş ise çok zorlanırsın benim gibi, gerçi zamanla taşlar yerine oturuyor ama sıkıntılar beraber geliyor,
beni özelden arayabilirsin kolay gelsin,

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #8 : 07 Temmuz 2010, 20:08:28 »
daha az arı ile  koloniyi oluşturmak için . asıl amaç  bu

Çiftleştirme kutusuna silkeceğin arıyı , silkmeden normal kovan çerçevesi ile ruşet kovana alsan daha iyi olmaz mı?

Önce çiftleştirme kutusuna silktiğin arıyı , sonrada normal kovana almaya çalışıyorsun...

Bana hiç te mantıklı gelmedi...

HAYALPEREST

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 08 Temmuz 2010, 08:47:03 »
ali abey . ruşet kovan ve çiftleştirme kutusu arasında maliyet farkı  var  +  1 çıta arı ruşet kovanda cok zor gelişir. çiftleştirme kutusunu  model olarak  ali turk abey  in  modeli var blog da o hoşuma gitti . içine yerleştireceğimiz cıtalarıda   yine blog sayfalarında  gördüm katlanır . çerceve menteseli açıyorsun . normal cıta oluyor . ali turk abey in modelinde  3 bölme var  onuda ali turk abimize sormayı düşünüyordum . acaba 3 bölmede bulunan arılar ve analar diğer bölmelere girmeye caliştımı ??

turan bey kardeşim sen strafor çiftleştirme kutusu önermişsin  . ewet  o  kutular arı gelişimi  için cok güzel  ama burası sıcak bölge en küçük bi ihmalde  güve basıyor  kutular kevgir  gibi delik deşik oluyor :))

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #10 : 08 Temmuz 2010, 21:09:38 »
ali abey . ruşet kovan ve çiftleştirme kutusu arasında maliyet farkı  var  +  1 çıta arı ruşet kovanda cok zor gelişir.

1 çıta arı ruşette zor gelişir de çiftleştirme kutusunda , acaba kolay mı gelişir hesap etmek lazım.

Ben eminim ki ; çiftleştirme kutusuna koyacağın 1 çıta arıyı 2 çıta olarak geriye alamazsın çünkü adı çiftleştirme kutusu , içine koyulan arı topu topu 1 su bardağı arıdır çiftleştirme kutusunda mevcut biraz fazlalaştığında zaten oğul verecektir...

Bahsettiğin katlanır çıta da bu galiba...        http://alisekerli.blogspot.com/2009/05/anaari-ciftlestirme-kutusu-ve-katlanir.html

Sana kolay gelsin...

arıgülü

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 13 Temmuz 2010, 08:45:28 »
Vallahi siz konuştukça bende hayal kurdum olurmu olmazmı diye benimde aklıma yattı. Geçen sene balkonda arı bakan Muhteşem abi vardı o arı nerden nereye geldi..