Gönderen Konu: ANA ARI NASIL BULUNUR ?...  (Okunma sayısı 13124 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
ANA ARI NASIL BULUNUR ?...
« : 02 Mayıs 2014, 23:14:49 »
Dün ilginç bir soru ile karşılaştım. Birisi diyorki ben bir yerden ana arı aldım. Benimle bunun ne alakası var dediğimde. Arıyı böldük, anayı bulamadık dedi ;D
Ben nasıl bulacaksam artık.
Ne yapmam lazım, dedim ana arıyı bulacaksın bu kadar basit...
Bir arıcıdan yardım iste, dedi zaten arıcı ile bulamadık...
Ana arıyı nereye vermem lazım, tabiki anasız tarafa, yoksa elindeki anayı kafeste linç ederler.
Bazen bizimde başımıza geliyor, bir iki tur atıyorsun ana arıyı göremiyorsun.

Verdiğimiz cevaplar tabi karşı tarafı tatmin etmedi. Birde bu işler ana arı gelmeden halledilmeliydi, şimdi yumurta kapıya dayanmış...

Sonradan kafama takıldı, bu gibi durumlarda ne yapılır diye.

Bu işin kesin çözümü sanki bulundu gibi.

Ben bu tekniği erkek arı üretim kovanlarında yapardım. Böldüğüm anasız kovanın erkek arılarını ana arı ızgarasında süzüyorum. Ayrıca bölmeye damızlık erkek arı aldığım yerden açık kapalı yavru çıtası alıyorum ki, başka istenmeyen erkek arı olmasın.

Bir boş kovan alıp içine arıları silkelenmiş yavrulu boş çıtaları koyduk.
Üzerine ana arı ızgarası koyuyoruz...
Üzerine de katı koyduk.
Zaten ana arı verilecek zayıf olmalı bölme. Bir iki çıtaarı silkeleyip, arıların çıtalara geçmesi beklenir. Eğer silkelediğimiz çıtada ana arı varsa, ana arı ızgarayı geçemeyecektir.

Ana arıyı bulamayanlara yardımcı olacak bir öneri, olarak kayıtlarımızda dursun....
Ana arıyı nasıl bulurum, kovanda ana arı yok diyenlere, kraliçe arıyı bulamadım diyenlere bir yol...

Başka önerisi olanlar varsa paylaşsınlar...

Birde bölünen arıya hemen ana arı bana göre verilmez....

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: ANA ARI NASIL BULUNUR ?...
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2014, 23:18:58 »
Bölünen arıya hemen ana arı neden verilmesin  ::) verilirde ne yaparlar bilmem  :o

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2014, 09:44:14 »
1-BOYARSAN BULUNUR
2-ABİ BU YÖNTEMİN TAM TERSİNİDE YAPA BİLİRİZ. ANASI BULUNACAK KOVANIN İÇİNDEN BÖLECEĞİMİZ ÇITALARI SİLKELER KOVANIN ÜSTÜNE IZGARA KOYAR ÜSTÜNE ÜSLÜK KOYUP ÇITALARI YERLEŞTİRİZ BİR MÜDDET SONRA ÇITALAR ARILAR TARAFINDAN SARILACAKTIR. ANA ARIDA ALTTA KALACAKTIR.

BİR DE USTA ARICILAR İLK ÇEKTİKLERİ ÇITADA YADA İKİNCİSİNDE BULUYORLAR NASIL YAPIYORLAR BUNU BİLEMEDİM :/
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

mehmet sıçramaz

• Acemi Üye
  • *
  • adana/ imamoğlu
« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2014, 18:47:36 »
ben genelde günlük yumurta olan çerçevelere bakıyorum. olmadı yumurtasız çerçevelere. oda olmadı kapalı yavrulu ve duvar çerçevelerine.