Gönderen Konu: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?  (Okunma sayısı 31097 defa)

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
« Yanıtla #15 : 12 Şubat 2012, 08:52:41 »
Sevgili Arı dostları;
            Anadolu arısı ile ilgili bilimcilerimiz bazı ekotiplerinde ufak tefek araştırmalar http://www.dergi.adu.edu.tr/ziraatdergi/sayi03/akoc.pdf   yapmış . Ama Damızlık konusundaki gelişmeler eksik galiba...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #16 : 12 Şubat 2012, 09:13:39 »
Sevgili Arı dostları;
            Anadolu arısı ile ilgili bilimcilerimiz bazı ekotiplerinde ufak tefek araştırmalar http://www.dergi.adu.edu.tr/ziraatdergi/sayi03/akoc.pdf   yapmış . Ama Damızlık konusundaki gelişmeler eksik galiba...

Nevzat Çetin;
Makalenin tarihine bakıyorum 2000 ila 2001 yılında bu çalışma yapılmış. Aradan geçen süre 12 yıl. Benim anlamadığım, devamlı çalışma var, sonuç yok. Her bilimcimiz proje şampiyonu, bu projelerin bir tane biteni olmaz mı?
12 yılda bilimcilerimiz doğru söylüyorsa iki ıslah çalışması biterdi, çünkü arı ıslahı 4-5 yıl sürer diyorlar, iki tane 4-5 yıl geçmiş bu makale üzerinden. Ben her konuda ülkmizin geri kalmışlığından üzüntü duyarım.
Geçenlerde bir eğitim seminerine katıldım.
 Rakamlara bakın. Bir tarafta 85 İslam ülkesi ve 1,5 milyar nüfus. Gayri milli hâsılası mıdır nedir bu bir buçuk milyar nüfusu olanların 4 trilyon dolar. Bir tek Alman yanın nüfusu 120 milyon ve gayri milli hâsılası 2 trilyon dolar.

Bizim ülkemizde o 85 ülkenin içinde.

Şimdi geri kaldık diye pes mi edeceğiz, hayır daha çok çalışıp zararın neresinden dönersek kardır deyip, işlerimizin peşini bırakmamalıyız.

Ben şubat ayının 4 de, Anadolu arısı yayını yapıyorum, 9 şubatta üniversite demeç verme gereği duymuş olacak ki, bir rahatsızlık var. Saf Anadolu arısı üreteceğiz diye açıklama yapıyor. Bir zahmet yapın artık.

Yapmış olduğumuz iş ve paylaşımlar bazı yerler tarafından dikkate alınıyor bunu bilin diye dün ip ucu vermiştim :)
 Daha iyi pers yapmalıyız.
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2012, 09:15:58 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 12 Şubat 2012, 10:22:36 »
Niye araştırmalar arasında uzun yıllar geçer. Niye her sene tazelenmez. Bir araba bile 2 senede makyajlanıp piyasa sürülüyor. Buna benzer neler neler. Ama bazı işlerde araştırmalar bir defa yapıldımı yeterli diye gösteriliyor.

Her sektör sürekli güncelleniyor. Neden hepimiz modeli yüksek araba ya da yeni yapılmış ev almaya gayret ediyoruz, sanayide uğraşmayalım, arıza vermesin, deprem riski az olsun, yeni yenidir diyoruz. Ama iş araştırmaya gelince 1950 yılında yapılan işleri baz almayı marifet sayıyoruz.

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 12 Şubat 2012, 11:23:30 »
Ali Bey:
        Eleştirilerinde ve tesbitlerinde hem fikiriz.  Bizim bilim dünyasında daldan dala atlamak çok oluyor...Bilim insanımız mastırını (Yüksek Lisansını ) güncel popüler bir konuda , Doktora tezi daha farklı bir konuda, Doçentlik ve Prof.luk tezleride   daha farklı alanlarda yapılıyor. Keşke Anadolu arısınıda yüksek lisans tezi ile başlayıp , Profluğa kadar aynı konu üzerinde çalışıp bir ürün ortaya koyabilseler.Karniyol ve diğer arı ırklarıyla rekabet edebilecek saf Anadolu damızlık arısını ortaya koyabilseler...Ne güzel olurdu değil mi?.. O bilim insanımızın ismi yıllarca eseriyle beraber yaşar giderdi...
        Nihayet sevindirici haber ODTÜ lü biyologlardan geliyor galiba. (Yıl :2008 )Anadolu arısının genetik haritası çıkarılıyor olumlu özellikler bir araya getirilerek Damızlık Anadolu arısı üretimi hedefleniyor...Belkide bu çalışmalar günümüz imkanlarıyla 3-4 yılda sonuç verecek...Anadolu arısı ile ilgili haber http://netteyim.net/haber/Teknoloji/odtu_saf_anadolu_arisi_uretecek-haberi-1492.html buradadır. Ancak tuhafıma giden ; 1. Hiç bir arıcılıkla ilgili kuruluşun  çalışmanın içinde yer almayışı. 2. Üniversitelerin Biyoloji Bölümleri bu konuya ilgi ve ihtiyaç duyuyorda, Arıcılık ana bilim dalları veya bölümleri niye ihtiyaç duymuyor? Diyelimki Damızlık Anadolu Arısını ürettiniz Performansını arıcılara test ettirmek istemezmisiniz?
         (Yıl : 2012)  ODTÜ deki Anadolu Arısı üretimi ile ilgili çalışmalardan haber yok. Bilim işi gönül işi galiba... Uzun bir süre çalışmalar sonucu Anadolu arısını ürettiğini '' (Alıntı : Ali Türk)  Genelde ne yapsam bir çok kişi kabullenemiyor. Şimdi size desem ki uzun zamandır üzerinde çalıştığım Anadolu arısı, tüm testleri başarıyla geçiyor. Hemen itiraz seslerini duyar gibi oluyorum. İtiraz etseniz de etmeseniz de durum böyle işinize gelirse.Bu çalışma uzun yıllarımızı aldı ama değdi. Memleketimizde ne adar köşe bucak varsa gezip, nerede ne kadar ana arı ve baba arı varsa görüşüp, nihayet bunları bir araya getirip mutlu sona ulaşmış bulunuyorum. Bir çok kişi benim gezmelerimi yanlış anlamıştı ama olsun. Bence mahsuru yok istediğiniz kadar yanlış anlama özgürlüğünüz zaten var.   bloğunda söyledin.Sizin Her uygulamanın arkasında bilimsel bir gerçek arayan yaptığı işleri bilimsel yönüyle  açıklayan biri olarak biz size inanıyor ve güveniyoruz...Tebrik Ediyoruz...Şimdi bu gerçeği ve çalışmayı literatüre sokma zamanı...Allah yardımcın olsun...     
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2012, 16:02:39 Gönderen: ncetin16 »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #19 : 13 Şubat 2012, 15:34:42 »

Ali Bey:
        Eleştirilerinde ve tesbitlerinde hem fikiriz.  Bizim bilim dünyasında daldan dala atlamak çok oluyor...Bilim insanımız mastırını (Yüksek Lisansını ) güncel popüler bir konuda , Doktora tezi daha farklı bir konuda, Doçentlik ve Prof.luk tezleride   daha farklı alanlarda yapılıyor. Keşke Anadolu arısınıda yüksek lisans tezi ile başlayıp , Profluğa kadar aynı konu üzerinde çalışıp bir ürün ortaya koyabilseler.Karniyol ve diğer arı ırklarıyla rekabet edebilecek saf Anadolu damızlık arısını ortaya koyabilseler...Ne güzel olurdu değil mi?.. O bilim insanımızın ismi yıllarca eseriyle beraber yaşar giderdi...

Nevzat bey, bu şiir bizim arıcılık bilimim adamlarımıza biçilmiş kaftan, çünkü yıllardır ortada porje var sonuç yok, projelerin neden devamlı olduğunuda siz bulun.

Çok sevdiğim bir şiirdir, Abdurrahim hocaya selamlar olsun.

HAKİM BEĞ
Gene tehir etme üç ay öteye
Bu dava dedemden kaldı hakim beğ
Otuz yıl da babam düştü ardına
Siz sağ olun o da öldü hakim beğ

Kırk yıl önce yani babam ölünce
Kadılıklar hakimliğe dönünce
Mirasçılar tarla takım bölünce
İrezillik beni buldu hakim beğ

Yaşım yetmiş iki usandım gel-git
Bini buldu burda yediğim zılgıt
Eğer diyeceksen bana ne öl git
Oğlumun bir oğlu oldu hakim beğ

Sekiz evlek tarla bir geverlik su
Yüz yılda höküme bağlanmaz mı bu
Kazanmasam da hu kazansam da hu
Canım ta burnuma geldi hakim beğ

Keşife-meşife damgaya harc'a
Kanımız kurudu harca da harca
Sayenizde avukatlar yıllarca
Fakiri yoldu da yoldu hakim beğ

Mübaşir itekler katip zavırlar
Değişti bizde de göya devirler
Yüz yıl önce adam yiyen gavurlar
Tapucuyu aya saldı hakim beğ

Kabahat sizde mi kanunlarda mı
Şaşırdım billahi yolu yordamı
Kızma sözlerime alam kadanı
Sıkıntıdan içim doldu hakim beğ

Mülkün temeliydi adalet hani
Bizim hak temelde saklı mı yani
Çıkartıp ta versen kim olur mani
Yoksa hırsızlar mı çaldı hakim beğ

Hem davacı pişman hem de davalı
Bu yolda tükettik çulu çuvalı
Sabret makamından çalma kavalı
Sürüler ekine daldı hakim beğ

Abdurrahim Karakoç

Daha biz çok bekleriz merak etmeyin, bizim çocuklarımızda bekleyecek, bilim adamlarımızda bu hız olduktan sonra. Bir ıslah başlayıp bitmezmi ?
Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır bir söz vardı, şiiri bizimkilere bir uyarlayın daha ne kadar bekleriz :(.............
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #20 : 13 Şubat 2012, 17:50:10 »
Helal sana arı bakanı, Üstadın şiirini buralara taşıdınya... Abdurrahim Karakoç'u okuyunca arı sevdam bile gölgede kaldı. Hoş O' da buram buram Anadolu'dur. Başlığa uydu. Sağol, var ol!
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2012, 17:52:50 Gönderen: hayreddin hoca »
hayreddin bayraktar

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 13 Şubat 2012, 22:34:49 »
Sayın Arı Bakanım;
          Şiir çok güzel birçok şeyi ifade etmiş...Yazarın gönlüne, senin eline sağlık.Daha Öncede bu şiiri zevkle dinlemiştim. Güzel Anadolumuzda  Her olayı en ince detayıyla açıklayan bir şiir , söz veya türkü vardır. Buda Anadolu insanımızın ne kadar üretici olduğunun bir kanıtıdır. Bu Ülkede büyük işleri başaracaklar önce şiirlerini okurlar sonra işe koyulurlar... Allah yolumuzu açık etsin...

Ahmet Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 06 Mart 2012, 11:29:46 »
Arı ırklarını nasıl anlıyorsunuz.Bizim arılara buralarda bal arısı denir.Bu sitede ırk mevzusunda daha öncesi duymadığımız arı ırklarından bahsediliyor.Bal arıları iki ırk olur kılıç saldırgan dikine bal yapar.Birde sakin bal arısı var onunda balı teker gibi olur.

Arı bakanı abi soru gayet basitti siz demek ırklardan haberdar degilsiniz.Bana cevap yazmışın ama ırkları nasıl anlarız izahat yok.

Ahmet Yıldırım;

Sana tavsiyem ırklarla ilgili bir yayın var. Öncelikle arı ırklarıyla alakalı en güvenilir kaynak tarım bakanlığının sitesi ve sitedeki arı ırkları tablosudur, onlara bir bakıver.
Arıcılık ve ırk mevzusu çok önemli.
Senin mantığına göre iki ırk var bunlarıda arıların petek örmesi ve sakin veya saldırgan olarak alğılıyorsun.
Arıların petek örmesi birazda yönlendirmeyle alakalıdır. Sen diyorsunki arılar dikine petek örerse kılıç ırk. Gene arılarımız yuvarlak petek örerse bu arıyada sen sakin diyorsun ama bazı yerlerde kalburcu arı, bazı yerlerde de kalkancı deniyor. Birde ne dik nede yuvarlak olarak petek örenler vardır, onada bazı bölgelerde yancı arı, bazı yerlerde yaprakçı diyorlar.
Teker petek örüyor dediğin arıyı fenni kovana koyduk, çıtalarınada ham petek verdik, sakin arımız dikine petek ördü. Bu arı dikine petek örünce saldırganlaşır mı?
Gene senin dediğin saldırgan ve dikine petek ören arıyada, yuvarlak teker gibi çıtalar hazırladık ve bu arı artık dik olarak petek öremeyecek. Dikine petek ören arıda yuvarlak petek ördü, şimdi bu saldırgan arı, yuvarlak olunca yumuşadımı, yani sakinledimi?

Bir başka konu çok sakin arılar vardır.
Çok saldırgan arılar vardır.
Birde ne sakin nede saldırgan, saldırganlık ve sakinlik arası arıların ırkı sana göre nedir, bunuda öğrenmek istiyorum. Bizim Arı ırk ı konusunda fazla bir birikimimiz yok, bizi bir aydınlat.

Arıbakanı bey sizede soru sormaya gelmiyor.sayenizde hala arı ırkları okurum ne zamana biter belli olmaz.ırk konusu benim bilgilerimin çok ötesinde bir şey imiş.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #23 : 06 Mart 2012, 13:19:51 »
Ahmet Yıldırım;
Siz okumaya devam edin, bilen ile bilmiyenler bir değildir.Sizin daha önceki bildikleriniz halk arası söylentilerdi, okudukça söylenti ile bilimi ayırmanız gerekecek. Bu sizin bilgi ve yeteneklerinize göre şekil alacaktır. Arı denildiğinde yüzlerçe çeşit arı vardır. Bal arılarıda çoktur, bazı ırklar ön plana çıkmıştır. Dünyada arıcılıkta ilerlemiş ülkelerde bu belli ırklar ile çalışır, belli ırklardan özel oluşturulan arılarda vardır, bunlara hibrit arılar denir, sen araştırmalarına devam et.

Ali Türk

EnesKayhan

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 18 Nisan 2016, 13:49:08 »
Konuyu baştan sona okudum ama konuda ki en önemli eksik resimler Irkların isimleri yazılmış ama resimler yok. En çok merak ettiğim ırklarda tip farklılıkları zaten ırkların özellikleri hemen hemen öğrendik ama arıyı görünce hangi ırktan bilmiyoruz veya bilmiyorum. İnternette bir çok resim var ama tatmin edici değil.....  aynı arıyı farklı resimlerde gösteriyorlar  anadolu  karniyol  buckfast diyorlar hatta bazı resimler bile aynı.
      Aslın DA her ırkın Anası işçisi erkeğinin resimleri olsa çok güzel olurdu...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #25 : 18 Nisan 2016, 16:22:19 »
Arı resiminden ırkları ayırmak herkesin harcı değil bu bir bilim dalıdır. Ben şimdi iki tane resim koyayım bu kafkas işçisi mi yoksa karniol işçisi mi kendim bile ayıramam.
Arı ırklarını belirleyebilmek için kanat ölçümü, vücut kıl sayısı ve bacaklar incelenir. Bu incelemeyi morfolog yapar.
Zaten en cahil kişiler, arının tipine ve resmine bakıp bu arı şu ırktır diyenlerdir.

Anadolu diye bir arı ırkı bana göre de yoktur literatüre göre de yoktur. Anadolu arısı dendiğinde batısında başka doğusunda başka, kuzeyinde başka güneyinde başka ırk arıların olduğu arıların genel adına verilmiş ve birbirine hiç benzemeyen arılardan oluşur.
Bir ırk varsa bunun özellikleri olur, hatların gen kaynakları korunur, 35 yıldır Anadolu coğrafyasına kafkas arısı dayatıldı, şimdi çorbaya dönmüş ve aşırı melezlenmiş arıların içinde bizimkiler Anadolu arısı buluyor tabiki yerseniz.

Bir yayınım da sırf bazı yerlere göndermeler yapmak için saf karniol arısına Anadolu arısı yazdım resim anında bazı kişilerce çalınıp Anadolu arısı satışlarında kullanıldı resimdeki ana arı ise saf karniol damızlıktı.

Papaz arısını ise üretmek imkansız, neden bir kaç ırkın çaprazlanması sonucunda ortaya çıkmış damızlık aynı yöntem izlenerek oluşur. Bizdekiler suyunun suyunu üretip bucfast arısı üretiyoruz diyorlar.

Bu forumda bunların örnekleri vardır.
Katırdan katır üretemezsiniz, katır üretebilmek için katırın babasının eşek annesinin at olduğunu bilmeden katır üretilemez. Papaz arısıda aynı katır gibidir, arka plandaki formül bilinse bende üretirim, herkeste üretir...

Ali Türk

EnesKayhan

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 20 Nisan 2016, 13:25:30 »
Ali abi açıklaman çok güzel işçi arıların ırkını bakarak bilmek gerçekten imkansız gibi (internnetten araştırdığım kadarıyla hepsi aynı :) ama....
Ana arılar içinde aynısı geçerli mi? Hangi ırktan olduğunu renginden tipinden bilemezmiyiz.
 Anaların hepsi birbirinden farklı gözüküyor meselaaa italyan anasının arka bölümü açık sarı oluyor.
 Karniyolunki ince koyu sarı ve kalın  siyah renkte oluyor.
Buckfastın koyu kalın koyu sarı ince siyah olarak başlıyor en arka bölüme daha orantılı olarak değişiyor. ince koyu sarı ve kalın siyah olarak....

Biraz kötü bi anlatım oldu ama ne demek istediğimi anlayacağını umuyorum Ali abi... Ayrıca bu sadece benim resimlerden dikkatimi çeken farklılıklar... Doğru mu yanlış mı bilmiyorum onun cevaplarıda sende abicim :O)