Gönderen Konu: yumurtlamaya yer yoksa  (Okunma sayısı 4588 defa)

ünsal

• Yeni Üye
  • **
yumurtlamaya yer yoksa
« : 16 Eylül 2010, 09:32:21 »
selam arkadaşlar. arımı böldüm iki tane yaptım. ağustos dan itibaren her hafta bir litre şurup verdim.ama bu hafta baktımki dört çerçeve balla dolmuş, arada bir çerçeveye yumurtluyor.yani yer kalmamış.hemen kabarmış, kahve renkli bir çerçeve alıp sondan ikincinin arasına koydum. şimdi beni aydınlatınız yaptığım doğrumu,yoksa nasıl yapmalıyım? o anda aklıma öyle yapmak geldi. teşekkür ederim.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: yumurtlamaya yer yoksa
« Yanıtla #1 : 16 Eylül 2010, 14:06:04 »
Ünsal kardeşim bu işi en iyi bilen biri olarak cevap vermek bana düşer ;) demişinki bir çıtada yumurta var diğerlerinde bal dolmuş. O kahverenkli boş yeni verdiğin çıtayı o yumurtalının yanına vereydin ya. Hatta her iki yanına birer tane vereydin çok iyi olurdu. Ancak kovandaki arı yoğunluğu nasıl sakın demeyesin arılar bir çıtayı anca sarıyor diye ;D kal sağlıcakla..

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 16 Eylül 2010, 16:55:41 »
Doktorum gerekeni söylemiş bu günlerde en çok sorun bloke olan çerçeveler benim kimi arılarımda aynı sorun var.Bende boş petek giriyorum ve keklemeye devam ediyorum.

ünsal

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 17 Eylül 2010, 19:32:52 »
selam Dr muteşem bey. arı yaklaşık 4-5 çerçeve kadar. fazla çerçeve verip de kasıma doğru geri almak istemediğim için, birer tane vermek geldi içimden. bilmiyorum doğrumudur yaptığım ama siz desteklediğiniz için demekki doğruya yakın yapmışım. yaptığım işte hata olmasını istemiyorum. onun için titiz davranıyorum . iyi akşamlar.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2010, 20:39:23 »
Ünsal bey ben zor olanı denedim gülelim istedim bilgi paylaşırken. Gülmek ve güldürmek zordur. Ama sizin uslupla devam edelim birincisi sordugunuz için cevap verdim forumdaki bir birey olarak kasımda verdiğiniz peteği geri almak zorunda olacağınızı nerden biliyorsunuz onu anlamadım haa fark edemediğim kadar tecrübeli biriyseniz bu soruyu neden sordunuz derim.