Gönderen Konu: Arılığımdan resimler.  (Okunma sayısı 4384 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Arılığımdan resimler.
« : 31 Aralık 2009, 14:48:11 »

Hava şartları uzun zaman ılık geçtiği için Oksalik asit uygulamasını yapamamıştım,
havalar soğuduktan sonra uygulama zamanı gelmişdi,arılarımın salkımda olduklarında
ve uygulamada hava sıcaklığı 0 C°dereceydi,Oksalik asit uygulamasını hayırlısıyla
bitirmiş oldum,şimdi içim rahat arılarıma yapabileceğim bütün bakımları yapıldı,baharda
onların uçuşunu tekrar seyretmek nasip olur inşallah.

Arıcılık yapılıyor ise bizlere sunulan imkanları değerlendirmemiz gerekli diye düşünüyorum,
benim uyguladığım bütün işlemler yakınımızda bulunan Üniversitelerde denenmiş ve başarılı
olan konuları biz arıcılara aktarılmıştır,benim tekrar deneyler yapmam saçmalık olur çünkü
yapacağım sonu belli olmayan deneyler uygulayarak sonuçları belkide koloni kayıplarına yol
açacaktır onun içindirki belirtilen miktarlardan ve uygulama yöntemlerinden dışarı çıkmıyorum,
sonuç olarakta başarılı olduğunu pratik uygulayarak görmiş oldum.

Varroaya karşı mücadelede bir teknik oluşturduysanız bunun sonuçlarını görmeniz şart,
bu konuda kovan alt taplası tamamı telli olursa ve varroa çekmeceli sonuçlarını rahatlıkla
görebilirsniz,sadece varroa çekmesi olarak değil daha başka faydalı özellikleride var tabiki.

Son olarak şunu belirtmek isterim arılarımız deneme tahtası değildir onu dene bunu dene
ama günümüzün arıcılığında varroa ile mücadeleyi tam nasıl gerekiyorsa öyle yapmalıyız.
Bir çok varroa ilaçlarına karşı varroa zararlısı bağışıklık göstermiştir,organik asitler bu konuda
çok başarılı olduklarından çoğunluk tarafından kullanılıyor ve Varroa bağışıklık
gösteremediği gibi bal  ve mumunda kalıntı bırakmamaktadır.

« Son Düzenleme: 31 Aralık 2009, 14:53:10 Gönderen: Mehmet Yüksel »