Gönderen Konu: Kolonilerin bal stoklarını kontrol etme zamanı.  (Okunma sayısı 28419 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Kolonilerin bal stoklarını kontrol etme zamanı.
« : 03 Şubat 2010, 20:05:01 »

Şubat ayında mutlaka yapılması gerek bal stoğu kontrolü,
ayrıntılı bilgi bloğumda http://www.mehmetyuksel1.blogspot.com/

fehmi

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Kolonilerin bal stoklarını kontrol etme zamanı.
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2010, 11:48:37 »
Merhabalar Mehmet Bey

Kovanların üzerini naylon ile kapatmışsınız. Bu zararlı değilmi veya neden. Kolay gelsin

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2010, 17:20:20 »
Fehmi bey zararlı olsaydı ilk önce kendim kullanma gereği duymazdım,
eğer naylon örtü bezi kullanılır ise kovan altından yeterince hava girmesi şart yoksa daha çok rutubet olur. ;D

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2010, 20:56:30 »
Mehmet abi ben kovanlarımı baktığımda bal stokları var.Yinede şerbet vermek gereklimi arılara yavruya teşvik etmek için dışardan polen gelişi güzel havalarda sıcak.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #4 : 14 Şubat 2010, 23:28:56 »
Emrah kolonilerin bal stoğu iyi ise şuruplamaya gerek yoktur,ama şunu unutmamak gerekli
arılar mart ve nisan ayında açlıktan ölürler kışın değil,kışın salkıma giren arı ayda bir kilo bal tüketirken
martta ve nisanda yavru faliyeti başlayınca bu bal miktarı ayda 4 ile 7 kilo arasında yukarılara fırlıyor,
bir de yağmurlu havalar olursa arı dışarı çıkmaz ve o zaman sıvı besleme şart.
Yavru yapması isteniliyorsa ballı çıtaların haricinde verilen herşey teşvik olarak geçer,
ama arılar zamanlamalarını daha iyi bildikleri için yanlış zamanda teşvik yapıldığında büyük zararlar açılabilir.

akdemir66

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Şubat 2010, 17:35:25 »
          Merhaba arı dosları bende bu hafta sonu arıların bal stoklarını kontrol ettim. Arılarım kışa girerken hem güçlü hemde bal stokları çok iyidi. Şu anki durumlarıda iyi yanlız bazı kovanlara Robin Hut'luk yapmam gerekti  zenginden alıp fakire vererek bu işide hallettik. Kontrollerde dikkatimi çeken şu oldu geçen yıl arılarım güçsüz olduğu için kışa girerken yanlardan sıkıştırmıştım kumaş ve gazete parçaları ile baharda açtığimda kenardaki peteklerin küflendiğini görmüştüm. Bu sene arı güçlü oldu için ,8,9,10 çıta yanlardan sıkıştırmadım. Nerde ise hiç küf yok özellikle polen tuzaklı kovanların içi daha da temizdi. Şu an bölgemizde (Yozgat/Sorgun)  çiğdemler çıkmış durumda güçlü koloniler çok güzel polen çekiyor. Arılarımın çoğu karnıol melezi  özellikle bu kovanların bazılarında mevcut artmış arı yaz günü gibi boşlukta toplanmış zincir pozisyonuna geçmiti. Bu gidişle bu arıları ogula kaçırmadan kontrol etmek zor olacağa benziyor. Acaba erken kat mı versem yoksa yedek analarla devşirme koloni mi oluştursam?

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2010, 10:59:09 »
Akdemir arıcılığı niçin yapıyorsunuz, önce buna cevap vermelisiniz. Kovanlarım çok olsun diyorsanız böleceksiniz, bal almak istiyorsanız kat atacaksınız. Arılar işler yolunda giderken oğul vermez. Arıların durumlarına göre iş ve alan verildiğinde oğul a meyletmezler.

Şubat ayı içinde özellikle bizim bölgemizde kovanlarımızdaki yiyecek durumlarına çok dikkat edilmeli. Benim gözlemlerime göre tüm kovanlarda bu bölgede yavru faaliyetleri hızlandı. yavru faaliyeti başladığında hele havalar bozmuşsa, arılar inanılmaz boyutta içerdeki yiyecekleri tüketir.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2010, 15:15:30 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

akdemir66

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2010, 21:36:39 »
      Sayın Bakanım sayenizde şunu öğrenmiş olduk çok kovan çok bal değil.  Amacım koloni başına başına bal verimini yükseltmek şimdililk fazla sayıda gözüm yok. Yalnız korktuğum nokta bizim Karniol melezleri sanki biraz oğula meyilli. Koloni yönetimi konusunda hem sizi hemde Mehmet kardeşimizi ilk günlerden itibaren ilgi ile izliyor ve aktardıklarınızı titizle uygulamaya çalışıyorum. Ama bir yıllık analar ogula çıkıyor. Analar vasıfsız desem odada değil ogul alarak çıkan ana yıne yüksek performans sergiliye biliyor.  Acaba kovanlar mı uygun değil diye polen tuzaklı altlıklar yaptırdım altlardaki boşluk 5 cm.  Ben Karnıol melezlerini 3 yıldır Mersinden alıyorum aynı zamanda larva transferi ile bunlardan ana arı üretiyorum.  Acaba bana gelen karnıolların geninde mugla arısı mı var yada ben farkında olmadan bir yerde hata mı yapıyorum.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2010, 17:35:34 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2010, 22:22:00 »
Akdemir, öncelikle şunu belirtelim, hızlı gelişen tüm ırklar oğul verir. Kafas oğul vermiyor diyenlerlerin  bilmedikleri ise arılarının gelişmediği görememeleridir.  Yıllarca ülke olarak, kafkas arısı kullandık ve bahar ballarımız toprak oldu. Karniyol en az oğula meyilli arıdır, çünkü en az 50 yıldır üzerinde çalışılıyor. Gelişip sıkıştıgında tüm ırklar kat verilmediğindede oğul verecektir. Geçenlerde Ali Şekerli bir haber yapmıştı, önemli bir noktaya dikkat çekti. Kovanın hakimi kim diye, bazen kovana hakim işçiler bazı dönemlerde ise kraliçedir, bunun yaşlısı genci fark etmiyor. Kovanlarımızda yetersiz havalandırmalar,  oğul u körüklemekte.

Mersin'de bir karniyol anaarı işletmesi oldugunu bende duymuştum. Orayı işleten kişi bir bilim adamımızdı, nedendir bilinmez, işletmeyi birilerine devredip yurt dışına gitti. İşletmede önceki kalitede üretim yapmadı yönünde duyumlar aldım. Bundan sonra hiç bir şey eskisi gibi olmayacak, kim kalitesiz üretim yapar ise bindiği dalı kesiyor, eninde sonunda ağaçtan düşecek. Bundan sonra ülkemizin bir çok yerinde degişik ırk üretimide olacak, olmalıda.
Geçenlerde ben bir ölçü vermiştim, yurtdışı kovanların altında komple elek teli var, buda yetmiyor, kovan girişi 2x40 cm. büyüklükte. Bizde taş çaylasın 1x20 cm. Bu yurdun her yöresindeki kovanlar için aynıdır.
Bir çok konuda yeniden yapılanmalar var. Bunun içinde arıcılar başta olmak üzere, malzeme ve  farklı ırklar olacak. Birde kafkas arımız başka ırklarla karıştırılıp, hızlandırılmalı.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2010, 23:04:26 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 06 Şubat 2012, 15:01:29 »
Şubat ayında arılarınızın ballarını kontrol ediniz, diye Mehmet Yüksel'in açmış oldugu bir konu.
havalar arı kolonisi açmaya müsait olmayabilir, bu gibi durumlarda arılarımızın kovan ağırlıkları ile ballar aşagı yukarı tahmin edilmeye çalışılır.
Bu habere ben cevap yazmışım 10 gün daha geçsin tam bir sene olacak.

Benim arılarımın bal durumları iyi olmadığı için kontrole gerek yok, arıların uçtuğu günleri hemen müdahale ediyorum.
Hazırladığımız İnvert şurup zaten kenarda hazır kıta bekliyor.
5 Şubat 2012 pazar günü üçüncü şuruplamayıda yaptım, hemde yerlerde kar var, arılar polen taşırken.

Benim uşaklar iş başında.

Geleceğin arıcıları, kış günü maskesiz çalıştılar. Bu haberin baş tarafı, forumun  ocak ayı bölümünde, bir göz atın isterseniz.

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #10 : 08 Şubat 2012, 22:06:53 »
Ali abi hacıyı emekli ettin heralde.Senin elamanlar canavar gibi yetişmişler maşallah.

serdar özhan

• Acemi Üye
  • *
    • SERDAR ÖZHAN
« Yanıtla #11 : 09 Şubat 2012, 14:11:44 »
Ali abi elamanları yetiştiyorsun maşallah,bende aynı tarihte ilk önce kovanları elimle tartıp bal kontrolü yaptım 4 tanesi hafif gibi geldi bende hesine koyu şurup verdim,kovanların girişlerini tek tek konrol edip polen gelişine baktım buda bana ananın olduğu ve arının yavruya başladığını göstermiş oldu,kışın yerini bahara bırakmaya az kalmışken arıları açlıktan öldürmek çok üzücü olur,herşey gönlünce olsun sağlıcakla kal.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 09 Şubat 2012, 16:50:48 »
Ali abi hacıyı emekli ettin heralde.Senin elamanlar canavar gibi yetişmişler maşallah.

Ali abi elamanları yetiştiyorsun maşallah,bende aynı tarihte ilk önce kovanları elimle tartıp bal kontrolü yaptım 4 tanesi hafif gibi geldi bende hesine koyu şurup verdim,kovanların girişlerini tek tek konrol edip polen gelişine baktım buda bana ananın olduğu ve arının yavruya başladığını göstermiş oldu,kışın yerini bahara bırakmaya az kalmışken arıları açlıktan öldürmek çok üzücü olur,herşey gönlünce olsun sağlıcakla kal.

Emrah, hacıyı kampa soktum, baharda daha iyi verim alayım diye :)
Elamanları sıfırdan başlatıyoruz. Bu sezon ekibi biraz kalabalık tutacağım.
Bu arada arıcılar fırsatını buldukları gün arılarının yiyecek kontrollerini yapsınlar. Benim ormandaki arılarım bu yıl  kışa aç girdikleri için durum degerlendirmesi yapıp ilk mudahaleyi bu kovanlara uygylama kararını verip, üçüncü invert şuruplamayı yaptım. Hazır bahara çıkan kovanları açlıktan öldürmek çok kötü bir şey, aman dikkat diyoruz.

Serdar, kovanların durumlarını incelemekte fayda var. Bal kontrolü kovan ağırlığı yapılarakta tespit edilebilir. Tek sıkıntı bazı kovanlar su çekmiş ise sizi yanıltmasın.

Kovanlara polen gelmesi işlerin yolunda olduğuna dair bir koloni tahlilidir.

Ali Türk

Efraim Korkut

• Genel Moderatör
  • Acemi Üye
  • Ballar balını buldum.Kovanım yağma olsun.
    • kırkbirçiçek bal
« Yanıtla #13 : 09 Şubat 2012, 20:53:28 »
                                                                            KIŞ BESLEMESİ

Şimdi var mı bilmiyorum. Eskiden Sanayideki Çıraklar, Kamyoncular ve minibüsçüler  Orhancı, Ferdici ve Müslümcü diye üçe bölünmüşlerdi ve kendi starlarından başkasını dinlemezler , diğerlerini de sevmezlerdi. Ben sanayide çırakların sırf bu yüzden kavga ettiklerine kaç kere şahit olmuşumdur.
             Şimdi arıcılarımızın da arı beslemesinde kullandığı malzemeler göz önünde bulundurularak İnvertçiler,Şerbetçiler ve Kekçiler olmak üzere adeta üç guruba bölündüklerini görüyoruz. 
              Ben 15 yıl evvel kek modasına uyup zavallı arıları kışın ortasında istemedikleri bir şeyi yemeye ilk zorlayanlardan biriyim.Cezamı da eskisinden daha az bal alarak ve daha az kazanarak çektim.Üstelik.Şimdiki gibi hazır kek falan satılmadığından kek yoğuracağız diye sakatlanan kollarımız da cabası.Kek içine neler katmadık ki?Süt,süt tozu,yumurta sarısı,soya fasülyesi hatta kakao.Nerden ne duyduksa karıştırıyoruz.Allah’tan çabuk uyandık da ucuz kurtulduk.Ben keke karşı değilim aslında.Ama yazın anaları yumurtaya teşvik için kullanıldığında baya bi faydalı olduğuna inanıyorum.
               Peki yıllardır kışın ne mi yapıyorum.?Ne olacak dinlenip yaza güç topluyorum.Kış salkımındaki arı dinlenen bir insan gibi rahatsız edilmek istemez.O halde arılarımızı kış öncesi iyi beslemeli ve kışın kara kara düşünmemeliyiz.Sonbahar da invert şurupla beslenen arılar hem kışlık balını stoklar hem kışa sayıca kalabalık girer.Çünkü sonbaharda beslenen arılar yavruya teşvik edilmiş olur.Kovanlarda 15 kg dan az bal varsa ölümü sürpriz sayılmaz.
              İyi baktığımız halde bazı kovanlar çok bal yiyip aç kalabilir.Bu durumda ocak veya şubatın
ılıman günlerinde şuruplama yaparsak zararı olur mu?.Ben yıllardır kış ortasında yaptığım halde hiçbir zararını görmedim.Bazı arkadaşlar sulu bir şerbetle besleme yapıyor sonrada arılarını hasta ediyor.Yazın bile şurupta oran bire birden az olmamalı kışın ise en az bir su bir buçuk şeker olmalı ki arılar hasta olmasın.
                Arkadaşlar yazımın sonunu bu yılın hepimize sağlık, bolluk  ve bereket getirmesi temennisiyle bitirmek istiyorum.Zaten şu kara kış ve yoğun kar bolluğun habercisi gibi inşallah,

KIRKBİRÇİÇEK KESTANE BALLARI
              05325025241

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #14 : 09 Şubat 2012, 21:37:49 »
Efraim abi olayları anlatış sitilin çok güzel. Şimdi ne sanayiler kaldı nede çıraklar. Nede o eski arabeks parçaların tadı var.
Ülkemizde acayip işler var bunlardan birisi, kışın kek işi. Güçlü arılarını kırmak isteyenler kek versin. Kimseleri bir şeye inandırmak zorunda değiliz bir bir şey dediğimizde hep tersini söyleyen birileri çıkıyor. Birileri kek satacak, kek arı söndürmese bile süründürüyor. Kekin kullanılma amacı arıların kurak dönemlerde yavruya devam etmeleri sağlansın diye bulunan bir yöntem. yazın bile arıyı yorup ömrünü bitiriyor , bir arı ölürken, bir kaç tane yenisi doğuyor.
Kışın elimizdeki arıların sayısı belli ve yedekleri yok. Kek hiç bir zarar vermese bile, arı soğuk havada su getirmeye gidip, geri dönemeyip ölmesi büyük zarar veriyor.

Şurup konusunda ise dikkat edin arısını her şuruplayan arılarının midesini bozuyor, verilen şurup bir şekilde arıya dokunuyor.

İnvert şurupta ben bunu yaşamıyorum, buda ayrı bir konu.
Yapmış olduğumuz tavsiyeler bazılarının işine gelmiyor, adam kek satacaksa satamıyor ve bizi kötülüyor.
Şurup yapmayı öğretmişiz, en ucuza arısını sağlıklı besliyor.
Bu durum bizi istenmeyen kişi olarak ilan edilmemizi sağlıyor.
Arı konusunda da alternatifler oturdu, buda ayrı bir dert birilerine göre, olmazzzz dııı  oldu.....

Ali Türk