Gönderen Konu: Fondon şekeri ve invert kek yapımı  (Okunma sayısı 18110 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Fondon şekeri ve invert kek yapımı
« : 16 Aralık 2013, 23:20:06 »

İnvert şurup makalesinin içinde invert kek tarifi de vardı. Ben invert kek yapmayı hiç denemedim. Ali Şekerli kendisi bu keki yapıp kullanıyordu. Muhteşem abide bir kaç deneme yapmıştı, yanılmıyorsam balkon fakirine kullanmıştı,evde yaptığı kekleri. Zafer abide invert şurup yapmak için, invert kek ölçülerini kullanıp malzemeyi yakmıştı :D

İnvert kek yapım videosunu izledikten sonra bu işin bayağı basit olduğunu anlaşılıyor. Bu videodan sonra şekerden başka türlü kek yapımları da gördüm. Şeker su ve bir şey daha katıyor, oil diyor ama ne yağı bilmiyorum.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: Fondon şekeri ve invert kek yapımı
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2013, 23:35:44 »
Konya şekerin yaptıgı fondan şekere benzedi.Derece önemli sanırım ısıtırken ve soğuturken ölçüye devam ediyor.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2013, 15:42:28 »
Emrah daha önce bunun tarifini Ali Şekerli vermişti. Buradaki başka bir ayrıntı var, şeker su ve kaşık ile kattığı malzeme glikozmuş. Şekeri bir kaşık glikoz donduruyor, daha önce mevcut hazır yemlerde glikoz olduğunu duymuştum, bu video duyduklarımı kanıtladı. Bu videoyu yayınlamamın asıl nedeni, invert şurupta olduğu gibi en ucuz kek nasıl yapılır, arıcılara görsel olarak sunmak...
Ugraşmak isteyenlere örnek olsun istedim.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 18 Aralık 2013, 21:20:35 »
İnvert şurup yapmak için krem tartar ararken bittik

Sonunda bulduk.

Şimdide glikoz mu arıyacağız

Nerede bulunur acaba.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2013, 00:48:36 »

Özen Efe;
İnvert kek yapmak için limon tuzu yeterli, Ali şekerlinin tariflerinde kek nasıl yapılır vardı. Bu videoda limon tuzu yerine glikoz kullanılmış.
Glikoz  ile öyle iç içeyiz ki anlatamam. Yediğimiz çikolatalardan tutunda bisküvilere kadar, içecek olarak meşrubat kolaya varana kadar, dondurmalarda dahil, yediğimiz hazır tatlılarda glikoz kullanılıyor, yani mısır şurubu. Şeker pahalı olduğu için gıda sektörü glikoz kullanmaya başladı :(
Tatlı yapan tüm pastahanelerde, yada pasta'ne malzemesi satanlar glikozu satıyor, zararlı denilmesine rağmen acayip yaygınlaşmaya devam ediyor.:(
Un yem buğday satanlar bile glikoz satmaya başladı....

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #5 : 19 Aralık 2013, 11:53:36 »
Ali abi, hazır fondan şekerin den yapılan kek kullananlar memnun.Arı sayısı çoksa maliyette baya artıyor senin verdiğin tarife göre daha ucuza yapılabilirmi bunu denemek gerekli.Ali Şekerli abi bir ara anlatmıştı bu şekilde kek yapım tarifini sıcaklarda aktığı için ona göre arıya verilmeli diyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2013, 14:27:55 »
Emrah; arı keki ve invert şurup yapımı ile ilgili makalenin tamamı aşagıdak linkte mevcut, Ali abi makalenin tamamını tercüme edip yayınlamıştır. kek yapımında ısıya dikkat edilmeli, 120 dereceden sonra şeker yanmaya başlayıp karamelleşiyor, yani 120 derece ısı çıkmamalı, bunuda karıştırarar yaparsınız.

Ali Şekerli İsimdeki linki tıklarsanız yayının tamamına ulaşırsın.

ARI YEMİ HAZIRLAMA (BALSIZ KEK İNVERT)

50 kg şeker 11 lt su 2 yemek kaşığı sitrik asit (limon tuzu) 117 dereceye kadar karıştırarak kaynat sitrik asidi ekle biraz daha kaynat 120 dereceyi kesinlikle geçmesin elle dokunacak kadar soğuyunca beyazlayana kadar mikserle çırp. Ocağın üzerinden alıncaya kadar karıştırmaya ara vermeden devam edilecek. Şurubun yanmasına ve kararmasına izin vermeyin

3 kg şekere tepeleme 1 çay kaşığı sitrik asit 66cl su.

Ali Türk

nevzatkayacık

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2014, 12:26:35 »
Arıcı arkadaşlar,
Ben Uşak'ta 3 kovan arı ile arıcılık yapıyorum.
Kurs bitirdim.:))
Asıl kurs bu forumda.
İnvert şurubuda invert kekide kendi ölçeğimde yaptım.Arılarıma verdim.Hatta invet keki yaparken 114 dercede değil  kaynamaya başlayınca limonu sıktım ve en son 114 derece kaynattım.
Arılarım severek yiyorlar.Kekten kırıntı bile kalmıyor.Ölmediler...
Hiç olmazsa arıya ne verdiğimi biliyorum. Birde şekerin kilosu 3,2 tl

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 28 Ekim 2014, 22:16:09 »
Nevzat bey,forumda bir çok işin videosu var.İnvert şurup yapmak kolay.İnvert kek yapımı videosunu kimse yayınlamadı.İnvert kek yapımı invert şurubuna göre zor sanırım.Ustalardan bu konuda bir video istiyorum.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 01 Kasım 2014, 23:19:46 »
Salih bey invert şurup yapımı kolay, ısı yükselme sorunu yok, bire bir invet şurup yaparkenısı en fazla 105 dereceye çıkıyor.

İnvert kek yapımı ise bana göre zor, ben invert kek yapmaya kalksam çok yapmam lazım. İnvert kek yaparken ısı sürekli kontrol altında olmalı. Çok kek yapmak için bir sürü düzenek olmalı, sabit arılığım yok, tam göçebe desem göçebe değilim, sabit arıcılık yapıyorum desem sabit değilim. İnvert keki Ali Şekerli abimiz yapıp kullanıyordu, Dr. Muhteşem abimde yapıyordu,birde Zafer Anlayışlı abimiz yaptı ve keki yaktı geçmişte ne yaygalaralar çıktı... :D
Video işini yaparsa bunlar yapar, istediğin video işini görmeyecek, bazı şeyleri kafaya koyduğunuz zaman sonuca gidersiniz.Bir yakarsınız, iki yakarsınız sonunda doğrusunu bulursunuz...
Bazı konularda pantolonu ıslatmak gerekiyor, balık tutmak için...

Ali Türk