Gönderen Konu: Yapay koloni nasıl bölünür resimli anlatım.  (Okunma sayısı 31975 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Yapay koloni nasıl bölünür resimli anlatım.
« : 16 Ocak 2010, 15:52:16 »
Değerli arı dostları,
Yapay bölme tekniğini paylaşırken,sizlere en basit bölme şeklini resimli anlatmaya
çalıştım,tabiki daha başka yöntemleride var ama başlangıç olarak kapalı gözlü
yavrulu çıtadan başlamak istedim.Resimli anlatım arıcılığa yeni başlayan arkadaşlar için
daha iyi olduğunu düşünerek böyle paylaşmaya karar verdim.
Tabiki arıcılıkta her arıcının tekniği ayrı olduğundan değişik şekillerde yapan arıcılarda vardır,
bizlere yazarak bu bilgilerini isterlerse paylaşabilirler.
Anlamadığınız bölümler olduğunda Arıcılık ile ilgili sormak istedikleriniz bölümüne sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Yapay bölme tekniği koloni aşırı kuvvetli olursa Nisan ayının sonu Mayıs ve Haziran aylarında,oğula gitmemesi için alınan basit bir önlemdir,isterseniz bir çok koloniden birer kapalı çıta alarakta birleştirme yapabilirsiniz,birleştirmede ayriyeten kokuya gerek yoktur,arılar bu durumda birbirine zarar vermiyorlar.

« Son Düzenleme: 16 Ocak 2010, 16:18:35 Gönderen: Mehmet Yüksel »

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Yapay koloni nasıl bölünür resimli anlatım.
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2010, 17:08:25 »
Mehmet abi ellerine sağlık çok güzel anlatım olmuş.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2010, 22:48:40 »
Mehmet abi çok güzel anlatmışsın teşekkürler.

mehmet kodaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2010, 10:54:35 »
sevgili mehmet yüksel abi çok güzel anlatım için teşekkür ediyorum benim gibi bu hastalıga yeni tutulmuş arıcılar için gayet anlaşılır olmuş ellerine saglık birde video görüntüleri paylaşılmış onları izleyemiyorum sorun benim bilgisayarımdamı?ayrıca sizin blogunuzda olan bir video var bayan arıcı olan onuda tercüme etme imkanınız olursa çok sevinicem bişey anlamıyorum söylediklerinden alt yazıda olabilir saygılar.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #4 : 17 Ocak 2010, 12:47:57 »
Mehmet bey bilgi paylaşımını uzun yazılar ile anlaşılamıyacağını ve daha anlaşır şekile getirmek
için resimli anlatım yapıyorum,bu işlemler tabiki çok zamanımı alıyor onun için paylaştığım videoların da tercümesini yapmaya kalksam bütün gün bilgisayarın başından kalkamam.
Türkiyede Youtube izlemesi yasakmış onun için göremiyorsunuz.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim,selamlar saygılar.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 17 Ocak 2010, 17:29:21 »
              Mehmet bey anlatımlarınız için teşekkürler.Verdiğimiz temel petek yumurta atınca yer degişecekmi yoksa yerinde mi kalacak.Aydınlatırsanız memnun kalırım.Saglıcakla kalın.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2010, 17:56:21 »
Vecdi bey soldan 4 üncü çıta ilk verdiğimiz temel petekli çıta en alttaki resimde görünüyor,
bu çıta işci arılar tarafından kabartıldığında yerinde kalıyor ve ana arı buraya yumurta atıyor
bal kemerleri ve polen kemeri inşaa ediliyor sonuçta kuluçkalık genişliyor bizde temel petek vermeye devam ediyoruz,alt resimde görünen 5 inci çıta ise yeni temel petekli çıtadır ve böyle devam ediyoruz
katı doldurana kadar,selamlar saygılar.

MUSTAFA ŞENGÜL

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 17 Ocak 2010, 18:10:12 »
 Merhaba Mehmet Bey;
Tüm iletilerinizi, heyecan ve dikkatle okuyorum.
İnşaallah, uygulama zamanları geldiğinde teorik bilgilerinizi pratik olarak uygulayabilenlerden olurum.
Saygılarımla.

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 19 Şubat 2010, 02:46:13 »
birde video görüntüleri paylaşılmış onları izleyemiyorum sorun benim bilgisayarımdamı?
arkadaş butquci@hotmail.com
ekle videoları izlemeni sağlayalım

regal26

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 15 Nisan 2010, 00:27:09 »
Merhaba Mehmet Bey
Yapay bölme ile ilgili yapmış olduğunuz bu güzel anlatım için size teşekkür ederim . :)
Bir sorum olacak Devşirme yöntemi ile yapılan bölme işleminde çalıştığımız ırk önemlimi illaki çok uysal bir olmasımı gerekiyor,farklı kolonilerden aldığımız arılar bir birleri ile kavga ederlermi oluşturduğumuz koloniyi 3km uzağa götürecekmiyiz acaba ....
saygılarımı sunar konu ile ilgili yardımınız rica ederim
iyi çalışmalar

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #10 : 15 Nisan 2010, 12:30:16 »
Merhaba arı dostu regal26,
Arıların cinsi tabiki önemli değil ama bal verim özelliği gibi sakinliğide istenen bir faktör onun için tavsiye ederim aynı zamanda selekte etmiş olursunuz,ayrıca arıcının hangi arılarla çalışmak istediğini kendisi karar verir,hırçın arıyla çalışıpta astronot gibi yazın ortasında çalışanlara hayret ediyorum zaten,ama öbür yandan arı zehirine karşı alarjisi olanlara ise dikkat etmelerini ve arı kıyafetlerinden içeri girmemesi
için ağır önlem almalarını isterim tabiki.
Bir çok kovandan alınan birer adet kapalı yavru çıtası üstündeki arısıyla birlikte bir kovanda toplandığı zaman arılar birbirlerini kırmaz çünkü hepsininde savunacağı kendi kovanları olmadığı için ancak bulundukları çıtayı savunurlar ve yavruların ısıtılması gerektiği içinde çıtayı terk etmezler,zaten çıtayı ana kovandan alırken eski arılar tekrar kovanlarına uçmuş oluyorlar,geride kalan arılar ise yavru bakımında görevli olan ve kovan dışına bile çıkmamış acemi genç arılardır.
Genç arılardan oluşan yapay bölme ile oluşan kolonide genelde uzaklara götürülmesine gerek yoktur,
ama götürülürsede sakıncası yok tabiki,aynı arılıkta bölme yapılırsa sıvı beslenmesi gerektiğinden
yağmalanma tehlikesi olduğundan girişlerini dar tutmak gereklidir onun için uzağa götürülmesi avantajlıdır ama çoğumuzun uzaklara götürme imkanımız olmadığından biraz arılığımızda dikkat etmemiz gereklidir.
Yeni koloni kendilerine 1 günlük larvalı çıta verilir ise hemen ana arı üretimine başlayarak,
yeni bir koloni oluşturmuş olurlar ve yavaş yavaş birbirlerine alışmış kaynamış olurlar.
Eğer elinizde döllenmiş kaliteli ana arı varsa,bu anasız yeni koloniye 7 gün sonra arıların yaptıkları bütün memeleri bozarak,döllenmiş ana arıyı kekli kafesle koloniye verebilirsiniz,kafesdeki
kek iki veya üç gün sonra arılar tarafından açılarak ana arıyı selbest bırakırlar ve ana arı hemen
işine devam eder.

Önemli olan ise yapay bölmelerde dengeyi bozmamak gereklidir,hep birer kapalı çıta verilmesi
tavsiye edilir,koloni oluştuğunda bir kaç gün sonra tekrar bir adet kapalı gözlü çıta koloniye verebilirsiniz,ayriyeten yeni koloninin tarlacıları olmadığı içinde ballı polenli çıta vermeyi unutmayınız,
daha sonra sıvı beslemede yapabilirsiniz nektar akımı olmadığı zamanlar.

Her arıcının uygulama tekniği değişik olabilir,yöresel arıcılık tabirleri bile değişik olduğundan
anlaşılması için devşirme kelimesini kullanmadım,çalışmalarınızda başarılar dilerim.selamlar.

« Son Düzenleme: 15 Nisan 2010, 12:34:55 Gönderen: Mehmet Yüksel »

regal26

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 16 Nisan 2010, 00:10:34 »
Sevgili Mehmet Bey ,
Forumdaki yardımsever tavrınızdan dolayı bütün sorulara cevap  verdiğiniz için size teşekür ederim
İyi çalışmalar işlerinizde başarılar ..

ünsal

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #12 : 01 Temmuz 2010, 14:42:21 »
selam mehmet bey.kestanede bir ad. arım var.bal sezonu  bitti gibi.15 temmuzda balını almaya gideceğim.balı sırlamaya başlamış. o zamanda bitirir.aynı gün bölmeyi düşünüyorum.sizin resimli sunumuzu aldım. ona göre bölme yapıp, ertesi sabah 5km. uzağa götürecem.15-20 gün sonrada asıl yerine gidecek. şu anki yerine yakında olduğu için uzağa götürecem.sizin şemenızda ham peteği, ballının önüne koymuşsunuz. bizdeki arkadaşlar bana baharda hep sona koydurdular.fark edermi. daha bir yılımı  doldurmadım. her aşama benim için çok önemli. onun için bayağı masraf ettim ama hiç hata etmedim. ayrıca şöyle birde ilavem olsun: 50 yaşındayım.bana uyan en iyi meslek arıcılıkmış.ama bal işi değil.çoğaltma işiymiş. geç farkettim ama mutlu oldum. yorumlarınızı bekliyorum.selamlar.