Arıcılık ile ilgili konular > Telli Taban Teknik resimleri.

Telli taban kovanda kullanılan telin özellikleri

(1/4) > >>

hasankorkmaz11:
Ben mehmet beye paylaştığı bilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.Telli tabanla ilgili bilgileri inceledim fakat tel eleğin özelliklerini anlatan bölüme rastlayamadım Acaba tabana kullanılacak telin özellikleri nelerdir.Örn.tel kalınlığı,telin özelliği ve karelerin ölçüleri yani kaçlık elek olacak konu hakkında bilgi verebilirmisiniz.Teşekkürler.

emrah:
http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=538.0

Hasan bey bütün ölçü çizim bu verdiğim lingde mevcut iyi incelerseniz.

Mehmet Yüksel:
Hasan bey Emrah kardeşim Selamlar,
Evet teknik resimlerde tel ölçüleri yok,telin özelliklerini şöyle anlatayım,
Organik asitlerin etkileyemeyeceği bir malzemeden olması gerekiyor,paslanmaz chrom malzeme çok uygun
fakat çok pahalı ama uzun ömürlü,metre karasi kaç lira ülkemizde bende merak ediyorum.
Yetişkin bir Varroa`nın büyüklüğü 1.6 mm olduğundan telin arasından çekmeceye düşmesi için
gözlerin arası 2.7 mm ile 3.00 mm olması gerekiyor.
Buradaki kovan tabanları teli göz ölçüleri ise 2.7 mm ile 2.8 mm oluyor,bu ölçülerde
ülkemizde bulunabilirmi bilmiyorum.

yukarıdaki resimde görünen tel kalınlığı 0.9 mm ve gözlerin arası 2.00 mm dir.

yukarıdaki resim de tel kalınlığı 0.7 mm ve gözlerin arası 2.5 mm böyle teller çok uygun taban için.
Telin özelliklerini kısaca böyle sıralandırabiliriz,Asitlere dayanıklı olmalı,Varroa gözlerin arasından düşebilmesi için yeterince
gözlerin büyük olması gerek yani 1.6 mm den fazla ama 3.00 den küçük,bilindiği gibi ana arı ızgaralarının genişliği 4.2 mm
yani buradan ana arı geçemiyor ama işci arılar geçebiliyor taban telinde ise fazla büyük gözlü tel istemiyorlar 2.7 mm veya
2.8 mm en uygunu,tel kalınlığı ise resimlerde de gördüğümüz gibi 0.5 mm ile 0.9 mm olabilir gözleri daratmadıkca.

hasankorkmaz11:
Mehmet bey cevabınız için teşekkür ederim,ben malzemeyi belirttiğiniz özelliklerde araştırıp sizede fiyatını bildiririm.Hyırlı günler.

ncetin16:
Merhaba  Arkadaşlar;
           Mehmet YÜKSEL Bey'in  tarif ettiği paslanmaz chrom  Tellerin kalınlığı 0,8 mm  ve  gözlerin arası 3.0 mm olan malzeme 1 metre genişliğinde ve 30 metre uzunluğunda rulo halinde bulunmaktadır. 1 metre fiyatı=35 TL' dir. Adresi http://www.sivasnalburiye.com/MainPage/?LanguageID=1 dir.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git