Gönderen Konu: Arıcılık, anaarı ızgarası kullanımı ve önemi  (Okunma sayısı 19015 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Forum yönetimine bildiriyorum. Arıcılıkta kullanılan ızgara konu yok.arıcılık  ızgara ve  önemi nedir?
Arıcılıkta anaarı ızgarası koloni yönetiminde çok önemli bir aparattır.
Koloni yönetiminde anaarı ızgarası kullanılmalı.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

serdar özhan

• Acemi Üye
  • *
    • SERDAR ÖZHAN
Ynt: Arıcılık, anaarı ızgarası kullanımı ve önemi
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2012, 23:42:37 »
Ana arı ızgarası hangi kat arasına konmalı?2 katlı kolonilerde konulmasında bir sakınca varmıdır,yoksa sadece 3 katlı kolonilerdemi kullamalıyız?konulursa ne gibi faydaları vardır konulmazsa ne gibi zararları olur?bu konuyu biraz açabilirmiyiz.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2012, 21:13:13 »
Ana arı ızgarası hangi kat arasına konmalı?2 katlı kolonilerde konulmasında bir sakınca varmıdır,yoksa sadece 3 katlı kolonilerdemi kullamalıyız?konulursa ne gibi faydaları vardır konulmazsa ne gibi zararları olur?bu konuyu biraz açabilirmiyiz.

Serdar arıcılıkta nufus artı verimdir.
Ana arı ızgarası birazda arı ırkıyla alakalıdır.
Kafkas arısına ızgara kullanmaya gerek yok, bazı arıcılar bu arıyı bile kısa dönemlerde kafese almaya çalışır, ama alan varmı ben görmedim.
Kafkas arısı yavru çıkan yere zaten bal getirip üremesini kendisi azaltıyor, kafkas arısı yavruyu kesmemesi için arıcı özel gayret göstermeli.
Ülkemizde bir sürü nektar akımları var. Birinden birisine geçiş yapmak istediğnizde gittiğiniz yerde bal yapacak nufus lazım.
Gene arıcıların bu işlerde degişik düşüncelerini gördüm.
Bunlardan bazısı, ben arımdan yıllık iki teneke bal alayımda, arı sönerse sönsün, baharda bir teneke bal fiyatına nasılsa bir kovan arı alırım diyen arıcılar çok.
Bir başka arıcı gurubu, senede bir sefer bal hasadı yapıp, yılın diger geri kalan bölümünde kalan arıyı yaşatıp ertesi seneye hazırlamaya çalışır.
Izgara kullanımının asıl amacı arıların yavru atacağı bölüme sınır koymak veya geniş sınırlar içerisinde yavruya olanak vermektir.
Izgara kullanımı arıcılıkta taktik veya teknik diyebiliriz. Takımı sahaya sürersin ne istiyorsan ona göre oyun şablonu seçersin.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #3 : 12 Şubat 2012, 20:46:44 »
Bizim burda çok yavru demek az bal demek,Arıcıların çoğu bal akımı başladımı veya başlamak üzere oldugu zaman yavru istemezler.Hele üst kata yavru attıysa arı bal zamanı bu yavruların doğduğunda balı tüketicekleri söylenir.Çoğu arıcı ana ızgarası kullanmaz, kimisi arıların geçemediğinden dolayı ızgara kullanmaz.