Gönderen Konu: arıcılık hukuku  (Okunma sayısı 6940 defa)

zasat

• Acemi Üye
  • *
arıcılık hukuku
« : 12 Şubat 2012, 21:47:22 »
arıcılık ve balcılık kanunu tasarısı için  tüm arıcıları davet ediyorum.
bu kanunda olması gerektiğini düşündüğünüz maddeleri yazarsanız,
ortak akılla güzel bir kanun taslağı hazırlayıp,
adalet bakanlığı kanunlar dairesine sunabiliriz.
zasat

erkanduzce

• Ziyaretçi
Ynt: arıcılık hukuku
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2012, 22:23:56 »
ÖNCELİKLE TEŞEKKUR EDERİM
BU KONU YU GERÇEKTEN ÖNEMSİYORUM

BEN ARICILIK KANUNUNDA OLMASINI İSTEDİĞİM BELKİ 100 E YAKIN MADDEDEN İKİ TANESİNİ YAZIYORUM

VE AYRICA DA KURULUŞ AMAÇ LARI ISLAH VE DAMIZLIK TEMİNİ OLAN ARICI BİRLİKLERİNİN BU GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEDİĞİ İÇİN VERİLECEK BİR CEZA OLUP OLMADIĞINI MERAK EDİYORUM

1-ARICI BİRLİKLERİ ARICILARA 100 KOVAN A KADAR İÇİN HER 50 TANE YE 1 ANA ARI 100 DEN SONRASI İÇİN HER YUZDE 1 TANE DAHA ANA ARI  DAMIZLIK
TEMİNİNDE BULUNMALI.(ÜCRETE MUKABIL VE İSTEYENE) O BÖLGE İÇİN KANITLANMIŞ BİR ARI

2- ARICILAR KENDİ BÖLGELERİNDE BELİRLİ TARİHLER ARASINADA VARROA MUCADELESİ YAPMALI-AYRI TARİHLERDE YAPANLAR CAYDIRICI OLMASI İÇİN CEZALANDIRILMALI

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
Ynt: arıcılık hukuku
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2012, 17:42:26 »
Selamün aleyküm Zaim Abi, Özel sorum Şu;
  Ben, Trabzon Akçaabat ta çalışıyorum. Dolayısı ile arılarım da kış sezonunda Akçaabat ta. Yaz sezonunda Memleketim olan Gümüşhane de arazilerimizin olduğu köyüme gidiyorum. Arıları kendimize ait olan tarlaya koyuyorum.  Yerli arıcı mı sayılırım, yoksa gezginci arıcı mı?

Ülke arıcılığının gelişmesi için çözülmesi gereken çok problem var ama aklıma gelen önemlilerden;
1- Arıcıların özel kullandıkları kamyon veya kamyonetlerin, K Belgesi dışında tutulması veya özel bir statü verilmesi sağlanamaz mı?
2- Arıcıların konuşlandıkları kamu arazileri (mera yada hazine) arıcılık yaptıkları sürece kendilerine tahsis edilemez mi?
3- Elektrik sağlayıcı kuruma, arıcıların arılıklarına (en azından Birlik üyelerine) elektrik bağlama yükümlülüğü getirilemez mi?
4- Arıların yoldan ve evlerden belirli mesafe uzak olması gerekiyor. Yoldan arı konulacak yere kadar yol ve arı yeri yapma hizmeti bir genelge ile sağlanamaz mı?
    Şimdiden teşekkür ediyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum.
hayreddin bayraktar