Gönderen Konu: Zayıf koloni veya kovanı nasıl güçlendirmeli...  (Okunma sayısı 10958 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Zayıf koloni veya kovanı nasıl güçlendirmeli...
« : 30 Aralık 2014, 08:23:50 »

Koloni güçlendirme, bu işi bir kaç şekilde yapabiliriz...

Zayıf koloniye sarabileceği çıkmaya başlamış kapalı yavru vermek en rizikosuz koloni veya kovan güçlendirme şeklidir...

Sökülmeye başlamış yavrulu çıta genelde en geç 2-3 günde tamamen doğar, çünkü ana arı yumurta atarken bir çıtayı 3 günde yumurta ile doldurur dolayısı ile bunların doğması da en fazla 2-3 gün demektir...

Mevsim olarak videodaki çalışma 14 eylülde başlatıldı en son video 15 ekimde çekildi. Bir aylık sürede ruşete 3 yavrulu çıta girdim.Zayıf arıyı 10 gün açamadığım süreler oldu, araya yağışlı ve soğuk bir hafta girdi, peşinden kurban bayramı girdi filan. Sonuçta anlatmak istenileni paylaştım.

Bir aylık sürede 5 gün ara ile böyle bir koloniye 6 çıta çok rahat takviye yapılabilir. Bu bizim ana arı üretiminde ana arı yüksüklerini beslettiğimiz kolonilere yaptığımız genç arı takviyesinin değişik versiyonudur...
Yani ana arı memelerini besleyen kolonilere sürekli kapalı yavru takviyesi yapılır, memelere süt salgılayan genç işçilere ihtiyaç vardır...
Meme beslettiğimiz anasız kolonileri 2-3 ay bu şekilde ayakta tutarız...

Zayıf koloniye arılı ve yavrulu çıta ile destek videomuz var, o videoyuda bu başlığın altında yayınlayacağım...
Önemli olan yaptıklatrımızı paylaşmaktır. İyilik yap denize at, balık bilmez ise Halık bilir....

İlginç mailler gelir, onlardan birisini burada paylaşayım...
Bizi gönülden sevip destekleyenler olmasaydı, bu durumlara zor gelirdim....

"selamun aleykum alı bey ilgınız için teşekkurler emın olun ben sızı sureklı takıp eden bırıyım sıze ve paylaştıgınız bılgılerede çok guvenıyorum  sıze bır kaçkere telefon açtım gecen sezon ama sanırım dedıgınız gıbı musaıt olamadıgınızdan ılgılenemedınız telefonla bende dedımkı ıllakı alıturk arısı temın etmem lazım ısrarlı olmaya devam ettım sızde haklısınız ınsanlar soylemde herşeyı konusuyor ama iş cıddıye gelınce arada bulasın ben etılerde şehrın içinde arıcılık yapıyorum benım arılarım çok sakın olmalı bu yuzden sızın urettıgınız analardan muhakkak temın etmem lazımdı sızı eleştırenlere kulak asmayın herkes uzerınde emegınız var bılgılerınızden  herkes faydalanıyor gıttıgım arıcılık kursunda  egıtmen sızın vıdeonuzu gosterdı derste bıze. herkes konusuyor sız uyguluyorsunuz  allaha emanet olun gorusmek uzere tel........"

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Levent ATALAY

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Zayıf koloni veya kovanı nasıl güçlendirmeli...
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2014, 20:10:31 »
      Ali Bey, size çok teşekkür ederim sayenizde çok bilgiler öğrendim.Ben Kastamonu ilinde yaşıyorum. Her gün yazılarınızı videolarınızı takip ediyorum, en
önemlisi invert şurup oldu iki yıldır arılarım kışı rahatça çıkarıyor. Erken ilkbaharda verdiğim keklerle arılarımın sönmelerine neden oluyormuşum. İnvert şurubu elimdeki Fuat Ali ÖRSAN ın 1984 basımlı kitabında olduğunu yine sizin sayenizde farkettim. Burada yazarsam sakınca olur mu bilmiyorum olursa siz düzeltirsiniz tarif şöyle: 10 kilo şeker, 6 litre su, yarım kahve kaşığı tuz, 10 gram asit tartrik bu şurubu bir taşım kaynatıp soğuk olarak arılara verilmesi tavsiye ediliyor sonbaharda.
      Bu yıl arı bölmeyi çevremdeki eski kulaktan dolma arıcılara rağmen çekinerek yaptım ve oluyormuş (anayı kendisi yaptı) artık dallardan arı toplamaya son tabi bu sert kışı atlatabilirsek. Bu bahar devşirme usulü ile sizin ırktan yani Ali Türk arısıyla çalışmak istiyorum tek korkum anaları kestirir miyim korkusu? Videoları çok izledim haziran ayı başlarında sizden ana konusunda yardım isteyeceğim başarılar.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2014, 20:21:56 Gönderen: Levent ATALAY »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2014, 08:31:50 »
Levent bey, bizde öğrenmeye devam ediyoruz...

İnvert şurup için bana değil Ali Şekerli abiye dua edin. İnvert şurubu bizlerle denedikten sonra tanıtan kişidir. İnvert şurup imkanları olanlar için en ucuz ve içinde ne olduğunuz bildiğimiz arı besleme ürünüdür...
Ülkemizde garibanların sesi nedense çıksa bile duyulmuyor...
1984 Yılında adam tarif yapıp kitap basmış ve kimse bu güne kadar duymamış...
Özel sohbetlerde, etiketi büyük kendisi cüce olan bilimciler invert şuruba savaş açmışlardı, bunu ne konferanslarında nede kitabında yazabiliyor...
Yeni nesil arıcılar küçümsenmeyecek kadar çoğaldı ve dünyadaki gelişmiş arıcılığı benimsiyor. Aynı zamanda yaptıkları işte benimsedikleri bilgileri uyguluyor.
Eski arıcılara laf ve yenilik anlatma zor, onları kendi hallerine bırakmaktan başka çare yok....

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Levent ATALAY

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2014, 10:31:28 »
    :)   İnternet büyük bir kaynak, uzağa gitmeye gerek yok Karadenizin üzerindeki ülkelerde özellikle Rusya da adamlar kış aylarında kar içindeki kovanlarını açıp kendi yapmış oldukları koyu şurupları poşetle veriyorlar tariflerini keşke bir çeviren olsa içeriğini bilmiyorum. Dededen kalma arıcılar bildiklerinden şaşmasınlar, herkes kendi yoluna devam etsin...

Levent ATALAY

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Ocak 2015, 19:10:32 »
Ercan Bey  burada örnekleri var.  http://www.youtube.com/watch?v=cI3r-GIXCQU  sayfa yanındaki videolarda daha değişik uygulamalar da çıkmakta.

halilgüneş

• Acemi Üye
  • *
    • Arı Sütü
« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2015, 19:13:33 »
Herkese selamlar ALİ abinin ve diğer arkadaşların yaptığı uygulamalara ek olarak kendi uygulamamıda paylaşmak istedim. Bu uygulamayı daha çok 3-4 çerçeve olan arılarımı güçlendirmek için yapıyorum. Uygulamayı tarlacı arıların dışarıda olduğu öğlen saatlerinde yapmanız ana arı kesmesini engelleyecektir. İlk önce güçlü bir kovanınızdan kapalı yavrulu çerçeveyi alıyorsunuz üzerindeki arılarla birlikte. Kaldıki benim tercihim yavruları çıkmaya başlamış vede üzerinde daha çok miktarda arı bulunan çerçevedir.Üzerindeki arılarla birlikte zayıf olan kovanın boş kısmına çerçeve yerleştirilir.Akşam üzeri çerçeve yavaşça koloniyle birleştirilir. Gündüzleyin tarlacı arılar dışarıda olduğu için getirilen takviye çerçevesindeki arılar genç işçi arılar olacağından ana arı kesme veya arıların eski kovanına dönme gibi bir olayda olmaz.Yaklaşık 3 senedir yaptığım bu yöntemde herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Herkese selamlar.
Arı Sütü - http://www.arisutu.gen.tr
Güneş Arıcılık - http://www.gunesaricilik.com

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2015, 09:01:57 »
Halil sizin koloni güçlendirme yöntemi de güzelmiş.
Yapmış olduğunuz işin birde ben tersten anlatayım. Arıların çalışma hayatını incelediğinizde herkesin belli işleriş vardır. İşe giden arı iş dönüşü ben nereye gidecektim diye kovan içinde dolaşıp durmaz, getirdiği polen veya nektarı koyacağı yeri, işe  gitmeden bilir. Bu şunu gösteriyor, arılar çalıştıkları çıtaya bağlı diyebiliriz. Bunun diğer adı, herkes hangi çıtada ise o çıtada çalışır veya o çıtayı savunur...

Sizin anlattığınızda budur. Bir koloniden sökülmek üzere olan yavrulu çıtayı arısıyla aldığımızda. Takviye edilecek kovanın boş tarafına koyduk. Tarlacı arı varsa işe gidecek, dönüşte buraya gelmeyecek eski kovanına gidecek. Buradaki arılar tamamen acemilerden oluşacak. Akşam üzeri diğer çıtalara yanaştırdığımızda, zaten herkes kendi çıtasında olduğundan sessiz sedasız birleşme olacaktır. Son çıtadaki işçi arılar gidip ora sıralardaki ana arıyla zaten uğraşmaz.
Farklı bir yöntem öğrenmiş olduk bende biraz sistemin nasıl çalıştığını açıklamaya çalıştım.

Halil Güneş, sizden istediğim arı sütü konusunda ülkemizde sizin kadar bilgi ve pratiğe sahip arı sütü üreticisi yok. Bu konuda bilgiler ve püf noktaları paylaşırsanız sevinirim.
Kendiniz bir konu açın, sorularda gelebilir. Soru cevap şeklinde olursa daha anlaşılır olacaktır.

Ali Türk

halilgüneş

• Acemi Üye
  • *
    • Arı Sütü
« Yanıtla #7 : 16 Ocak 2015, 00:09:29 »
Tabiki Ali abi memnuniyetle. Bu arada karniyol arısının arı sütü üretimimizdeki bize kattığı avantajlardanda bahsederim.
Arı Sütü - http://www.arisutu.gen.tr
Güneş Arıcılık - http://www.gunesaricilik.com