Gönderen Konu: Arıya petek kabarttırma  (Okunma sayısı 8376 defa)

ismail turhan

• Acemi Üye
  • *
Arıya petek kabarttırma
« : 11 Şubat 2013, 15:47:29 »
Değerli arkadaşlar benim problemim arıya yeterince petek kabarttıramamak bunu özellikle ilkbaharda hissediyorum. Tabii bunda sonbaharda kovanlardan aldığım polenli çerçeveleri koruyacak ortama sahip olamayışımın etkisi fazla ancak ben güçlü ve bal akımın olduğu dönemlerde dahi yeterli petek işleyemediklerini düşünüyorum. Bu konuda ırkın ne kadar rolü var bilemiyorum ama italyan ve karniyol ırkın petek örmede daha iyi olduğunu tahmin ediyorum. Benim arılarım Kafkas melezi, muğla arısının bu konudaki davranışı farklı mıdır? Bir yerlerde ısırgan otu suyunun şuruba katılmasının petek işlemeyi tetiklediğini okudum ayrıca bu konuda kovan içi çerçeve düzenlemesinin nasıl yapılması  gerektiği konusunda tecrübesi olan arkadaşların  görüşlerini bekliyorum. Herkese iyi bir sezon dilerim...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Arıya petek kabarttırma
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2013, 09:35:39 »
Değerli arkadaşlar benim problemim arıya yeterince petek kabarttıramamak bunu özellikle ilkbaharda hissediyorum. Tabii bunda sonbaharda kovanlardan aldığım polenli çerçeveleri koruyacak ortama sahip olamayışımın etkisi fazla ancak ben güçlü ve bal akımın olduğu dönemlerde dahi yeterli petek işleyemediklerini düşünüyorum. Bu konuda ırkın ne kadar rolü var bilemiyorum ama italyan ve karniyol ırkın petek örmede daha iyi olduğunu tahmin ediyorum. Benim arılarım Kafkas melezi, muğla arısının bu konudaki davranışı farklı mıdır? Bir yerlerde ısırgan otu suyunun şuruba katılmasının petek işlemeyi tetiklediğini okudum ayrıca bu konuda kovan içi çerçeve düzenlemesinin nasıl yapılması  gerektiği konusunda tecrübesi olan arkadaşların  görüşlerini bekliyorum. Herkese iyi bir sezon dilerim...

İsmail Bey.
Siz il tarımda çalıştığınızı bir yazınızda söylemiştiniz.
Size ben nasıl izahatta bulunacağımı bilemiyorum. Hızlı gelişen arıların her şeyi hızlı olur. Gelişmeyen arıya siz nasıl iş yaptıracaksınız ki?
Arı sütü üretimiyle alakalı makaleler vardır, en iyi arı sütü üretimi İtalyan arısıyla sonrasında karniyol arısı ve diğerleri peşine sıralanmaktadır. Birinci ve ikinci sıradaki arılar hızlı gelişiyor ve ne kadar nüfus çok ise o kadar çok arı sütü alırsınız. Yani 10 kişinin çalışmasıyla, 5 kişinin çalışması sonucunda ortaya çıkan işten bahsediyorum.

Arıların petek örmesinde gene bu önemli detay devreye girer. Arılar belli bir yaşta petek örüyorlar.  Selekte ve ıslah edilen arıların günlük attığı yumurta sayısı 2000 ve üzeri.  Gelişmeyen arıların attığı yumurta sayısı 1100 ile 1500, en yükseğini bile alsak günlük fark 500 işçi arıdır. Forumda bu farkları gösteren grafik resmi ve altına yazılmış yazım var diye biliyorum. Forumu takip ederken kaçırdığınız şeyler olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz sene Erkan Kaya arılığında iki koloniyi test etti, arıları Kafkas, Yığılca ve yerliydi kendi söylemesi bu. Kendi arılarını kestane akımına kadar sürekli teşvik verdi, benden aldığı arılara hiçbir şey vermemesine rağmen, hepsini gelişmede ve bal veriminde ikiye katladı. Bu konuyla ilgili hem Erkan’ın hem de benim açıklama yazılarım gene forumda var.

Birde olayın teknik özelliklerini izah edeyim, herkesin anlaması için örneklerim olacak.

Siz bir halı saha maçı düşünün, mahalleden 6-7 kişi toplayıp sahaya çıktınız. Karşınızdaki takımda profesyonel takımlarda çalışmış biri olsa sizin takımın 7 kişisi bir kişiyi tutamıyor. Yani adam futbolu biliyor o konudaki yetenekleri fazla. Kaleci konusu gene aynıdır, siz sıradan bir top oyuncusu iseniz kaleciyle karşı karşıya kalın kolay kolay gol atma şansınız yoktur, karşındaki kalecilik üzerine yetenekleri ve çalışmaları olan birisi. Gene ir boksörün karşısına sıradan biri çıktığında, sonucu bir düşünün. Halimiz buna benziyor ve elimizdeki arılara insanlar isim koyuyor ve büyük bölümünün ne olduğu belli değil.

Burada anlatmak istediğim, yıllarca selekte ve ıslah edilmiş bir arıyla, yoz arıyı yarıştırmak imkânsız. Elimizdeki arılara petek ördürmek için birer ikişer petek veriyorduk. 10 Çıta arıya, 10 çıta ham petek verin bal geliyorsa bir haftaya kalmadan hepsi örülmüş olacaktır. Karniol arısı saramadığı petekleri bile gidip örüyor. Yılların arıcıyım diyenler karniol arısını kullanamadılar ve bu hızlı gelişimi çözemediler, suçlu ise karniol arısı çıktı.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk